Προς το περιεχόμενο

Πώς μπορώ να ξέρω κάτι που κατέβασα ότι είναι okay


gtr4460

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά Πώς μπορώ να ξέρω έναν ξερω έναν αρχείο ένα παιχνίδι πριν το εκτελέσω το τρέχω με antivirus ή το κάνω εγκατάσταση  σε εξομοιωτή virtual machine;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το σωστό antivirus θα ελέγξει το αρχείο μόλις πας να το κλικάρεις αλλά και πάλι τίποτα δεν είναι 100% ασφαλές.

Tα «κανονικά» αρχεία συνήθως συνοδεύονται από έναν MD5 ή SHA-1 κωδικό.
Όταν κατεβάσεις το αρχείο τρέχεις ένα hash check tool (υπάρχουν διάφορα free) που δημιουργεί τον αντίστοιχο κωδικό του.
Ελέγχεις τον νέο κωδικό με αυτόν που συνοδεύει το αρχείο.
Αν είναι ίδιοι είσαι οκ.

Αν βέβαια εσύ κατεβάζεις αβέρτα από το κάθε τυχάρπαστο μέρος στο ίντερνετ, ότι και να κάνεις κάποια στιγμή θα τον τσιμπήσεις το γιό.

 

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gtr4460 είπε

Γεια σας παιδιά Πώς μπορώ να ξέρω έναν ξερω έναν αρχείο ένα παιχνίδι πριν το εκτελέσω το τρέχω με antivirus ή το κάνω εγκατάσταση  σε εξομοιωτή virtual machine;

Επίσημες εταιρείες που διανέμουν παιχνίδια δεν "κρύβουν" τίποτα ώστε να έχεις ανησυχία για κάτι.
Αν μιλάς για "στέκια" τότε λάθος χώρο ρωτάς...

Γκουντ λακ 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, gtr4460 είπε

Γεια σας παιδιά Πώς μπορώ να ξέρω έναν ξερω έναν αρχείο ένα παιχνίδι πριν το εκτελέσω το τρέχω με antivirus ή το κάνω εγκατάσταση  σε εξομοιωτή virtual machine;

Αν είναι νόμιμα αγορασμένο είναι οκ…

Αν είναι πειρατικό τότε ότι και να κάνεις δεν θα είσαι ποτέ καλυμμένος…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, kormos είπε

Επίσημες εταιρείες που διανέμουν παιχνίδια δεν "κρύβουν" τίποτα ώστε να έχεις ανησυχία για κάτι.
Αν μιλάς για "στέκια" τότε λάθος χώρο ρωτάς...

Γκουντ λακ 🙂

 

8 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Αν είναι νόμιμα αγορασμένο είναι οκ…

Αν είναι πειρατικό τότε ότι και να κάνεις δεν θα είσαι ποτέ καλυμμένος…

Ωραία κι αν εγώ θέλω το nba2k 11 Μπορείτε να μου πείτε πού θα το βρω

Νόμιμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, gtr4460 είπε

Ωραία κι αν εγώ θέλω το nba2k 11 Μπορείτε να μου πείτε πού θα το βρω

Νόμιμα

Να σου πούμε που θα βρεις παιχνίδι 10ετιας?

Τι να πει κανείς...

Ψάξε σε μεταχειρισμένα ή σε Amazon, eBay για αγορά, εναλλακτικά άλλαξε χρονιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kormos είπε

Να σου πούμε που θα βρεις παιχνίδι 10ετιας?

Τι να πει κανείς...

Ψάξε σε μεταχειρισμένα ή σε Amazon, eBay για αγορά, εναλλακτικά άλλαξε χρονιά!

 Άμα αλλάξω χρόνια δεν θα παίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα ειναι για ενα παιχνίδι βαλε ενα δισκο περνα win και καντου εγκατασταση (βγαλε όλους τους αλλους δισκους πρωτα)

δυστυχώς ειναι πολύπλοκο το θεμα του ελενχου το VM ειναι οτι καλύτερο αλλα ορισμένα παιχνίδια θελουν να βλέπουν το hw και drivers αμεσα , στα win10 εχουν βαλει προσφατα μια ικανοτητα να βλεπει το hw σε vm αλλα δεν το έχω δοκιμάσει

https://allegro.pl/listing?string=nba 2k 11&bmatch=linear-product-cl-eyesa2-engag-dict45-uni-1-2-0813

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Aris_ είπε

αμα ειναι για ενα παιχνίδι βαλε ενα δισκο περνα win και καντου εγκατασταση (βγαλε όλους τους αλλους δισκους πρωτα)

δυστυχώς ειναι πολύπλοκο το θεμα του ελενχου το VM ειναι οτι καλύτερο αλλα ορισμένα παιχνίδια θελουν να βλέπουν το hw και drivers αμεσα , στα win10 εχουν βαλει προσφατα μια ικανοτητα να βλεπει το hw σε vm αλλα δεν το έχω δοκιμάσει

https://allegro.pl/listing?string=nba 2k 11&bmatch=linear-product-cl-eyesa2-engag-dict45-uni-1-2-0813

 virtual machine αν δουλέψει είμαι okay Τι είναι το site  που μου έστειλες πολωνικά δεν ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, gtr4460 είπε

 virtual machine αν δουλέψει είμαι okay Τι είναι το site  που μου έστειλες πολωνικά δεν ξέρω

ειναι σαν το ebay πολωνικο  , βαλε translate κανε ενγραφη και παρτο η πιο απλη λυση 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://opentip.kaspersky.com/

https://www.virustotal.com/gui/

 

πάντως κατά 99% αυτο που κατέβασες εαν ειναι απο site όχι νόμιμο κάτι θα έχει μέσα. Το επόμενο σου ποστ λογικα θα είναι "μου αλλαξανε όλλες οι φωτογραφιεσ σε .jpg.ransom και μου ζητάει κάτι bitcoin"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είστε υπερβολικοί κάποιοι...Ότι κι αν θες να κατεβάσεις, τίποτα δεν παθαίνεις άμα ξέρεις από που κατεβάζεις και προσέχεις λίγο... 

Επεξ/σία από Rizas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...