Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για ανεμιστηράκια


alxnt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

Επειδη το ryzen ανεβάζει θερμοκρασία θέλω γνώμες για ανεμιστήρια.

Καταρχήν έχω μια dark rock 3 και ακόμα 2 μπροστινά intake, το κάτω είναι αυτό και το πάνω είναι το default που είχε το case coolermaster N500(SickleFlow).

Το πίσω είναι κι αυτό το default που είχε το case coolermaster N500(SickleFlow). Νομίζω οτι φτάνουν γύρω στις 1200rpm.

Πάνω έχω ένα scythe 500αρι.

Αυτό που σκέφτομαι είναι να βάλω στην μπροστινή πάνω θέση ένα αθόρυβο αλλά με μεγάλη στατικής πίεση για να σπρώχνει τον αέρα πιο μέσα προς το cpu.

Επιπλέον σκέφτηκα ή να προσθέσω ένα ακόμα στην ψύκτρα για push pull ή να αλλάξω στην οροφή με κάποιο που να τραβάει περισσότερο ή και τα δύο. Αυτό που σκέφτομαι αν παίξω με push pull και αλλάξω και το 500αρι είναι οτι θα εχει μικρό κενό ανάμεσα στα 2 φανς γιατί η ψύκτρα είναι τοποθετημένη οριζόντια.

Δε θέλω rgb και το θέλω μαύρο. Επίσης έχω ένα κόλλημα με bequiet.

Αυτά.

Προτάσεις;

 

Επεξ/σία από alxnt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικος δεν ειμαι στο θεμα αλλα νομιζω οτι η be quiet δε προκειται να σε καλυψει στο θεμα.Ειδα αρκετα reviews προσφατα και οι περισσοτεροι καταληγουν σε αυτο  ή αυτο ή αυτο . Προσωπικα θα πηγαινα στο πρωτο και λογω τιμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Noreak είπε

Ειδικος δεν ειμαι στο θεμα αλλα νομιζω οτι η be quiet δε προκειται να σε καλυψει στο θεμα.Ειδα αρκετα reviews προσφατα και οι περισσοτεροι καταληγουν σε αυτο  ή αυτο ή αυτο . Προσωπικα θα πηγαινα στο πρωτο και λογω τιμης.

Λες για το μπροστινό; Αυτό δεν θα κάνει τη δουλειά λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, alxnt είπε

Λες για το μπροστινό; Αυτό δεν θα κάνει τη δουλειά λες;

Ναι για το μπροστινο που χρειαζεσαι high static pressure.Το be quiet δε το ειδα να διαπρεπει σε κανενα απο τα review που ειδα οπως εδω και εδω και εδω , ειναι εφαμιλλο η χειροτερο του arctic P12 και σιγουρα δε δικαιολογει τα χρηματα του κατα την αποψη μου.

Επεξ/σία από Noreak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, alxnt είπε

Λες για το μπροστινό; Αυτό δεν θα κάνει τη δουλειά λες;

με 23ε πηρες 5 arctic και καθάρισες. 
EDIT: πριν αγοράσεις κάνε τραμπα τους 2 μπροστινους μεταξύ τους , και τον scythe με τον πίσω. + προφιλ απο bios. 1000+ rpm οι στοκ , 1200+ o 2000rpm μπροστά , και τσίτωσε λίγο και του cpu.
Αν πάρεις την 5αδα , αλλάζεις στοκ+scythe και δοκιμάζεις push-pull με 2 p12.

Επεξ/σία από johnpopexi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, johnpopexi είπε

με 23ε πηρες 5 arctic και καθάρισες. 
EDIT: πριν αγοράσεις κάνε τραμπα τους 2 μπροστινους μεταξύ τους , και τον scythe με τον πίσω. + προφιλ απο bios. 1000+ rpm οι στοκ , 1200+ o 2000rpm μπροστά , και τσίτωσε λίγο και του cpu.
Αν πάρεις την 5αδα , αλλάζεις στοκ+scythe και δοκιμάζεις push-pull με 2 p12.

Νομίζω οτι το μπροστινο πρέπει να έχει μεγαλύτερο flow, πάνω από 60. Με χαμηλότερο δε νομίζω οτι θα φτάνει στο cpu και θα είναι πάνω κάτω το ίδιο.

ΘΑ την έκανα την τράμπα αλλά είναι φωτιζόμενο μπλέ το 2000(ναι, κάποτε πήρα με φωτάκι...) και αν παει στην πάνω θέση θα μου φαίνεται κάπως.

Push pull και απο πάνω του εξατμιση με απόσταση μεταξυ τους γυρω στους 5 ποντους θα δουλέψει λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ απλά θα πω NOCTUA οι καλύτεροι ανεμιστήρες

από εκεί και πέρα θα πρέπει να προσέξεις πόσοι βάζουν αέρα στο κουτί και πόσοι βγάζουν αέρα από το κουτί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alxnt είπε

Νομίζω οτι το μπροστινο πρέπει να έχει μεγαλύτερο flow, πάνω από 60. Με χαμηλότερο δε νομίζω οτι θα φτάνει στο cpu και θα είναι πάνω κάτω το ίδιο.

ΘΑ την έκανα την τράμπα αλλά είναι φωτιζόμενο μπλέ το 2000(ναι, κάποτε πήρα με φωτάκι...) και αν παει στην πάνω θέση θα μου φαίνεται κάπως.

Push pull και απο πάνω του εξατμιση με απόσταση μεταξυ τους γυρω στους 5 ποντους θα δουλέψει λες;

image.png.93abd75a1e1e5cb1ac82398e4736a6f5.png

Εδω εννοώ να έρθει ο 2000rpm για να φτάνει αέρας στην dark rock 3. Αν γίνεται να βγάλεις και το 2.5" mount απο πίσω.
Ρυθμισε προφίλ. Και στα στοκ αν ανεβάσεις ταχύτητα κάτι θα κάνουν.
Μην κοιτάς cfm , για εκεί θες static pressure λόγω εμποδίων και για να φτάνει "καρφι" στον cooler ο αερας. Με airflow fans έχει περισσότερη διασπορα ο αέρας που βγαίνει.
Αν κάνεις push pull , μη βάλεις extra exhaust απο πάνω.
 

15 λεπτά πριν, ikorolis είπε

εγώ απλά θα πω NOCTUA οι καλύτεροι ανεμιστήρες

από εκεί και πέρα θα πρέπει να προσέξεις πόσοι βάζουν αέρα στο κουτί και πόσοι βγάζουν αέρα από το κουτί...

Αμα είναι να πετάξει 50+ σε fans ας αλλάξει κουτί καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, johnpopexi είπε

image.png.93abd75a1e1e5cb1ac82398e4736a6f5.png

Εδω εννοώ να έρθει ο 2000rpm για να φτάνει αέρας στην dark rock 3. Αν γίνεται να βγάλεις και το 2.5" mount απο πίσω.
Ρυθμισε προφίλ. Και στα στοκ αν ανεβάσεις ταχύτητα κάτι θα κάνουν.
Μην κοιτάς cfm , για εκεί θες static pressure λόγω εμποδίων και για να φτάνει "καρφι" στον cooler ο αερας. Με airflow fans έχει περισσότερη διασπορα ο αέρας που βγαίνει.
Αν κάνεις push pull , μη βάλεις extra exhaust απο πάνω.
 

Αμα είναι να πετάξει 50+ σε fans ας αλλάξει κουτί καλύτερα.

εγώ έχω αντίθετη άποψη όταν αφορά κάτι το δικό μου θα προτιμήσω το καλύτερο της αγοράς

εγώ για το κουτί της υπογραφής μου πήρα 8 ανεμιστήρες NOCTUA και τώρα που θα αλλάξω τον Stock ανεμιστήρα της CPU πάλι NOCTUA θα βάλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
16 λεπτά πριν, ikorolis είπε

εγώ έχω αντίθετη άποψη όταν αφορά κάτι το δικό μου θα προτιμήσω το καλύτερο της αγοράς

εγώ για το κουτί της υπογραφής μου πήρα 8 ανεμιστήρες NOCTUA και τώρα που θα αλλάξω τον Stock ανεμιστήρα της CPU πάλι NOCTUA θα βάλω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα noctua ειναι τα best Αυστριακής προέλευσης...βέβαια πρόσεχε ποια θα πάρεις διοτι τα περισσότερα κάνουν πάρα πολυ θόρυβο (σχεδιάζονται για servers)

Τώρα η Arctic ειναι Γερμανικής προέλευσης και τα πιο vfm...θεωρούνται τα πιο ποιοτικά μετά τα noctua και σε προσιτές τιμές 

Εγω τυχαίνει να έχω ολα τα παραπάνω στο κουτί μου Arctic BioniX P120 Grey , Arctic P12 PWM PST , Noctua NF-A14 PWM 

Κατα την γνώμη μου πάρε αυτα Arctic BioniX P120 και δεν θα δώσεις μια περιουσία και πολυ θόρυβο δεν κάνουν και πίστεψε με κάνουν πολύ καλη δουλειά (ειναι μια μέση λυση των απο πάνω)

Και είναι σχεδιασμένα να αναπτύσουν θετική πίεση αέρα στο κουτί γιαυτο εαν τα πάρεις βάλτα μπροστά  και τα 2 που εχεις βάλτα πίσω και πάνω για να βγάζουν αέρα για να έχεις αρνητική πίεση στο λειτουργικό μέρος του pc και θα είσαι πένα 

 

Επεξ/σία από poseidon98
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, johnpopexi είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

καλά κάνεις και δημοσιεύεις review από το youtube φίλε μου

αλλά εμένα δεν μου αλλάζουν την γνώμη για τους συγκεκριμένους ανεμιστήρες (NOCTUA) τους θεωρώ καλύτερους και είναι....

μόνο όταν αγοράσεις έναν από αυτούς θα καταλάβεις την διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ikorolis είπε

καλά κάνεις και δημοσιεύεις review από το youtube φίλε μου

αλλά εμένα δεν μου αλλάζουν την γνώμη για τους συγκεκριμένους ανεμιστήρες (NOCTUA) τους θεωρώ καλύτερους και είναι....

μόνο όταν αγοράσεις έναν από αυτούς θα καταλάβεις την διαφορά.

Ωραίο το hijack. Καλή τύχη OP.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnpopexi είπε

Ωραίο το hijack. Καλή τύχη OP.

καθόλου hijack δεν έκανα φίλε μου

έδωσα μια συμβουλή στον φίλο που ψάχνει για ανεμιστήρες

ότι πληρώνεις ... παίρνεις απλά πράγματα

εσύ ανέβασες συγκριτικό review από το youtube από διάφορους ανεμιστήρες

εγώ δουλεύω συγκεκριμένα 8 ανεμιστήρες της Noctua NF-A12x25 PWM 120mm

ένας φίλος πρότεινε Noctua NF-A14 PWM

αν σκεφτείς ότι είναι πάρα πολύ κατασκευή + το Lifetime εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnpopexi είπε

image.png.93abd75a1e1e5cb1ac82398e4736a6f5.png

Εδω εννοώ να έρθει ο 2000rpm για να φτάνει αέρας στην dark rock 3. Αν γίνεται να βγάλεις και το 2.5" mount απο πίσω.
Ρυθμισε προφίλ. Και στα στοκ αν ανεβάσεις ταχύτητα κάτι θα κάνουν.
Μην κοιτάς cfm , για εκεί θες static pressure λόγω εμποδίων και για να φτάνει "καρφι" στον cooler ο αερας. Με airflow fans έχει περισσότερη διασπορα ο αέρας που βγαίνει.
Αν κάνεις push pull , μη βάλεις extra exhaust απο πάνω.
 

Αμα είναι να πετάξει 50+ σε fans ας αλλάξει κουτί καλύτερα.

Ναι το καταλαβα. Το mount εχει 3 δισκους, δε βγαινει.

Πως καταλαβαινω ποια ειναι στατικης πιεσης; ειναι αυτα που λενε high spped στην περιγραφη ή απο κατι αλλο στα specs?

Αν δεν κανω push pull βαζω με μεγαλο airflow στο για εξατμιση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...