Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά tablet


elpenor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόσφατα ο μικρός έσπασε το tablet της συζύγου μου και πρέπει να το αντικαταστήσω. Η χρήση είναι browsing, καμιά ταινία στα ταξίδια και κάποια παιχνιδάκια (τώρα παίζει ένα που λέγεται township).

Ψάχνω για κάτι στις 10 ίντσες με μέτρια ποιότητα κατασκευής και ικανοποιητική ταχύτητα για να παίζει διάφορα παιχνίδια με ταβάνι τα 300 ευρώ. Δεν με ενδιαφέρει το φινίρισμα της Samsung ούτε η ποιότητα των SOC της Qualcomm. Δεν με ενδιαφέρουν οι κάμερες, ούτε αν θα παίρνει κάρτα SIM, ούτε αν θα έχει Android 10 και αν θα αναβαθμιστεί.

Μου διαφεύγει κάτι ή δεν υπάρχει αυτό που ψάχνω; Είναι λογικό ότι τα tablet με 250 ευρώ έχουν πολύ αργά SOC και για να πάρεις κάτι σύγχρονο και γρήγορο πρέπει να πας στα 400++ τη στιγμή που υπάρχουν κινητά με 165 ευρώ που έχουν γρήγορα SOC;

Οποιαδήποτε βοήθεια/πρόταση ευπρόσδεκτη και θα εκτιμηθεί.

Όποιος δεν βαριέται μπορεί να διαβάσει στο spoiler τι έχω κοιτάξει ως τώρα.

Spoiler

Από τη μικρή εμπειρία που έχω από τα κινητά και από αυτή που έχω από τους υπολογιστές μου φάνηκε λογικό τα μικρότερα specs να είναι 3GB RAM / 64 GB storage, και ένα SOC που να έχει στα γραφικά έστω το 70% των επιδόσεων του Helio G90T που έχει το τηλέφωνο μου των 165 ευρώ...

Κοίταξα πρώτα στο skroutz τα πολύ δημοφιλή Samsung και παρατήρησα ότι για τα min specs που έχω βάλει πρέπει να πάω στα 400 ευρώ και σε μοντέλα με SOC του 2018 και μεγάλη κατανάλωση. Στα Lenovo (που δεν έχουν και το καλύτερο όνομα στα Android) παρόμοια κατάσταση.

Στη συνέχεια κοίταξα τα Huawei του 2018 που βγαίνουν πολύ ψηλά σε αναζήτηση με δημοτικότητα και είδα ότι όλα είναι πολύ αδύναμα στα γραφικά. Τα μοντέλα του 2019 είναι ή πολύ φτηνά και αργά ή πολύ ακριβά, δεν υπάρχει το ενδιάμεσο που ψάχνω. Βρήκα ένα ιδανικό Huawei του 2020 αλλά δεν γίνεται να βάζω το play store με hacks και αύριο να σταματήσουν τα παιχνίδια να γίνονται update.

Κάπου εκεί εξαντλήθηκε το skroutz και με αφορμή μία προσφορά πήγα στο banggood και άρχισα να κοιτάω τα κινέζικα. Βρήκα με μόνο 170 ευρώ ένα Teclast T30 που έχει οριακά τις επιδόσεις που ψάχνω αλλά διαβάζοντας τις κριτικές κατάλαβα ότι η φωτεινότητα δεν πέφτει αρκετά το βράδυ και είναι είναι ενοχλητική, ότι η οθόνη είναι μόνο 54hz και ότι το touch έχει μεγάλο latency. Κοίταξα και τα Alldocube που μου πρότεινε κάποιος αλλά ακόμα και το πιο ακριβό ήταν πολύ αργό.

 

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Makis38 είπε

Ανέβασε το ταβάνι στα 325€ και πάρε Apple ipad 2019, 10.2”, wifi 32 GB, και άσε τις φαρμακερές κινεζιές και ειδικά Android σε τάμπλετ. 

Ευχαριστώ για την πρόταση αλλά θέλω android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου γράφω από ένα ipad air 2 αγορασμένο κάπου το 1800, (Άνοιξη του 2015) όλα αυτά τα χρόνια δεν έχει κάνει κιχ «και το έχω βαρεθεί», άσε που υποστηρίζεται ακόμη και σήμερα και δεν αναφέρομαι μόνο σε security patches. Επειδή δεν θα ήθελα να ξεκινήσω flame μεταξύ android vs ios ειδικά στα tablet, ok, εσύ αποφασίζεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω άποψη για tablet αλλά μου φαίνεται πολύ πιθανό όπως λες τα apple να είναι τα καλύτερα. Έχω όμως τους δικούς μου λόγους να θέλω android.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, επειδή με μαθηματική ακρίβεια το τάμπλετ θα σπάσει πάλι (όσοι έχουν παιδιά στο σπίτι γνωρίζουν καλά) κοιτάς σε πολύ καλά κ οικονομικά 10ιντσα που κυκλοφορούν στην αγορά (ίσως βρείς κ κάποια Lenovo/Huawei κάτω απο 200€ - πολυ καλά για την λιανική τιμή τους) με σημαντικό, την αντοχή της μπαταρίας.

Τώρα λύσεις τύπου ipad, galaxy tab, surface κλπ. απλά τις ξεπερνάς, γιατί σύντομα, μετά τα πρώτα χτυπήματα/σημάδια θα το μετανιώσεις κ στην πρώτη σπασμένη οθόνη θα τραβάς τα μαλλιά σου για να μην φωνάξεις/ξεσπάσεις στο/στα παιδι/ιά σου.

Επεξ/σία από TechnoState
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζεις ανθεκτική θήκη για παιδιά έτσι κι αλλιώς, τι σχέση έχουν οι μάρκες; Όλα σπάνε. Η μπαταρία, άλλη παπάτζα αυτή, θέμα εφαρμογών είναι πρωτίστως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, kostis76 είπε

Δες και τα Lenovo Tab M10 FHD Plus 10.3" 4/64GB στα 200 ευρω περιπου... δεν εχει βεβαια τον Helio G90T, αλλα και ο P22T μια χαρα ειναι για την χρηση που θες.

Καταλαβαίνω ότι δεν πρέπει να παίρνω ακριβά tablet αφού θα σπάσουν αλλά αν πάρω το Lenovo με την 6 ετών/20nm GE8320 δεν θα είναι σαν να αγοράζω κάτι πολύ παλιό σε συσκευασία καινούργιου;

Είναι κανονικά καρτέλ οι μεγάλες εταιρείες, σου λένε όλες ότι για να πάρεις ένα σύγχρονο SOC με καλή iGPU (που τους κοστίζει 40 ευρώ) πρέπει να δώσεις 500++. Βγαίνει η Huawei με το πολύ πιο γρήγορο 16 core/7nm Mali-G76 MP16 στα 255 ευρώ και τους ισοπεδώνει και της κάνουν ban.

 

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alan boy είπε

Επειδη και εγω ειμαι σε αναζήτηση ταμπλετ και δεν θέλω ξεφύγει η τιμή 

Καλόβλέπω αυτό 
https://banggood.app.link/x0DDJ2Fzi9

Πέρα από το πόσο καλό είναι βλέπω ότι το έχει μόνο σε αποθήκη στην Κίνα το οποίο σημαίνει αρκετές μέρες να έρθει Ελλάδα + καθυστέρηση/κόστος τελωνείου.

Προσωπικά δεν νομίζω ότι αξίζει, σε ένα από τα 2 δημοφιλή review που υπάρχουν για αυτή την εταιρεία γράφει ένας στα comments ότι του έμεινε στα χέρια τη δεύτερη μέρα, άντε μετά να το επιστρέψεις στην κίνα και άντε να πείσεις το τελωνείο ότι είναι αντικατάσταση και δεν πρέπει να πληρώσεις ξανά εκτελωνισμό.

Διάβασε και εδώ για εμπειρίες με Alldocube και επιστροφές στο banggood.

Σαν προδιαγραφές είναι αργό (για τα δικά μου κριτήρια), πολύ παρόμοιο με το Lenovo που έχει 200 ευρώ.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελωνείο δεν πληρώνεις αν το παρεις με EU priority line. Όσο για αναμονή κάνει να έρθει από Κίνα γύρω στις 20 με 25 μέρες. 

 

Τώρα σε περίπτωση βλάβης αυτό είναι ένα θέμα γιατί εγγύηση έχει 1 χρόνο αλλά ισχύει στην Κίνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, alan boy είπε

Τελωνείο δεν πληρώνεις αν το παρεις με EU priority line. Όσο για αναμονή κάνει να έρθει από Κίνα γύρω στις 20 με 25 μέρες.

Διαβάζοντας στο forum έχω καταλάβει ότι αυτό δεν ισχύει πλέον/πάντα, έχουν αλλάξει τα πράγματα. Μπορεί να κάνω λάθος αλλά το έχω διαβάσει πάρα πολλές φορές τους τελευταίους μήνες.

14 ώρες πριν, alan boy είπε

Τώρα σε περίπτωση βλάβης αυτό είναι ένα θέμα γιατί εγγύηση έχει 1 χρόνο αλλά ισχύει στην Κίνα 

 

Φοβερά εντυπωσιακό πάντως ότι τα δύο members που σχολίασαν είχαν φουσκωμένες μπαταρίες και χαλασμένο tablet στον ένα χρόνο, εγώ μετά από αυτά που διάβασα άλλαξα ριζικά γνώμη για τα κινέζικα. Πριν ήμουν θετικός λόγο της καλής εμπειρίας που είχα με Xiaomi και Huawei αλλά μάλλον είναι οι εξαιρέσεις όχι ο κανόνας.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν 2 χρόνια πήρα ταμπλετ από banggood.com και δεν άνοιξε ποτέ. Ήταν από την αρχή νεκρό .Τους έστειλα βίντεο το είδαν και τους το επέστρεψα πίσω συστημένο με ΕΛΤΑ 27.50 πλήρωσα. 

Τους έστειλα φωτογραφια την απόδειξη από τα ΕΛΤΑ και μου πιστωσαν το ποσό και του ταμπλετ και των μεταφορικών 

Αυτή είναι η δική μου εμπειρία 

 

Όσο για iPad με 4g ξεφεύγει πολύ η τιμή σε πάνω από 7.9 ίντσες. Εκτός αν βρούμε κάνα μεταχειρισμένο 

Θα ήθελα πάντως να δοκίμαζα και κάτι χωρίς Android 

Επεξ/σία από alan boy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...