Προς το περιεχόμενο

Δεν ανοίγει


CoOliO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 ώρες πριν, CoOliO είπε

Μόλις το δοκίμασα αλλά και πάλι..Λες και υπάρχει μια ρύθμιση στο bios που δεν αφήνει να bootαρει!!

μπορείς να βάλεις μια φωτο με τις επιλογές εκκίνησης  του bios boot  μου έχεις επιλέξει ? δες φωτο τι εννοώ

Spoiler

656932777_biosibm.jpg.0f6e339a2a6951f60bf6e7309fd967ec.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξα μπαταρία τίποτα..Έχω επαναφέρει τα πάντα τίποτα!!Δοκίμασα χωρίς τίποτα πάνω παρά μόνο με ένα usb και πάλι τίποτα!!Τα σύνδεσα όλα μπας και μπορέσει να ξεκινήσει με κάποιον από τους 2 δίσκους που έχουν λειτουργικά αλλά και πάλι τίποτα!

Νομίζω πως κάτι γίνεται εκεί στο boot και δεν θέλει να bootαρει!!Αν ξεπεραστεί αυτό θα είμαστε καλά!!

Βράδυ θα βγάλω και φώτος μπας και μπορώ να βοηθήσω κάπου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο HP Ethernet Boot Agent υποτίθεται ότι φτάνει όταν δεν βρει άλλες συσκευές για boot, και προσπαθεί να bootάρει μέσω δικτύου. Από τη στιγμή που σου αναγνωρίζει σκληρούς και στικάκι, δεν έπρεπε να συμβαίνει αυτό. Ψάξε στο BIOS (πιθανότατα στην καρτέλα Advanced) μια επιλογή "Wake On Lan" ή κάτι άλλο που παραπέμπει σε boot μέσω Ethernet, και απενεργοποίησέ τη.

 

EDIT : Στο βιντεάκι που ανέβασες, βλέπω ότι στο boot order τού δίνει την επιλογή Network Controller, ενώ σ' εσένα όχι. Αφού βρεις την επιλογή "Wake on LAN" και την απενεργοποιήσεις, έλεγξε (πάλι στο Advanced, αλλά αυτή τη φορά κάπου σε Hardware/On board devices) να βρεις το Network Controller. (Ανάλογα το BIOS, μπορεί να γράφει Ethernet/LAN/Realtek Controller ή κάτι αντίστοιχο). Aυτό πρέπει να είναι "Enabled", διαφορετικά, όταν bootάρεις δεν θα έχεις internet. 

Επεξ/σία από Georgie2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα ότι είπαμε αλλά τίποτα..Απ ότι κατάλαβα δεν μου ανοίγει το πίνακα στο f9 (boot)!!!Ένα πράγμα σαν να το παραπέμπει οπότε εκεί γίνεται όλη η δουλειά!!Ίσως κανείς αν μπορεί να βοηθήσει με team viewer?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, CoOliO είπε

Έκανα ότι είπαμε αλλά τίποτα..Απ ότι κατάλαβα δεν μου ανοίγει το πίνακα στο f9 (boot)!!!Ένα πράγμα σαν να το παραπέμπει οπότε εκεί γίνεται όλη η δουλειά!!Ίσως κανείς αν μπορεί να βοηθήσει με team viewer?

Τeam viewer  σε μηχάνημα που δεν μπουτάρει καν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε κι άλλη μια ματιά στο manual του BIOS, μήπως είναι κάτι που δεν έχεις δοκιμάσει.

http://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c01361573

Στη σελίδα 11 γράφει ότι ακόμα και αν δεν εμφανίζεται το boot menu, με πατημένο το F9 πριν ποστάρει θα πρέπει να μπει. (Θεωρώντας ότι το κουμπί δουλεύει).

Αλλιώς (σελ. 2) μπαίνεις στο BIOS με F10, στις φωτό φαίνεται ότι έχεις μπει.

Επίσης, ρίξε και μια ματιά στη σελίδα 8 (tab security). Έχει κι εκεί επιλογή απενεργοποίησης του Network Service Boot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, CoOliO είπε

Έκανα ότι είπαμε αλλά τίποτα..Απ ότι κατάλαβα δεν μου ανοίγει το πίνακα στο f9 (boot)!!!Ένα πράγμα σαν να το παραπέμπει οπότε εκεί γίνεται όλη η δουλειά!!Ίσως κανείς αν μπορεί να βοηθήσει με team viewer?

Αποσύνδεσε τον δίσκο και άστο με το στικάκι να δεις αν μπουτάρει.

Μήπως το πληκτρολόγιο έχει πλήκτρο Fn και πρέπει να το κρατάς πατημένο και μετά να πατάς το F9;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, micos000 είπε

Αποσύνδεσε τον δίσκο και άστο με το στικάκι να δεις αν μπουτάρει.

Μήπως το πληκτρολόγιο έχει πλήκτρο Fn και πρέπει να το κρατάς πατημένο και μετά να πατάς το F9;

Δεν έχει fn.Επιλέγω με f9 να κάνει boot,είναι επιλεγμένο αλλά μετά από λίγο βγάζει f1 boot..Αυτό που έχω καταλάβει είναι πως με κάποιο τρόπο παραπέμπει το boot!!Το άφησα και με stick αλλά και πάλι τίποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα χαρακτηριστικά του υπολογιστή φαίνεται πως έρχεται με 2 GB RAM (2 X 1 GB).

To "1024 MB" που φαίνεται στην πρώτη φωτό, τι είναι ;

Αν είναι η μνήμη που βλέπει το BIOS, και δεν έχεις αφαιρέσει μνήμη εσκεμμένα, μήπως να έκανες έναν έλεγχο κι εκεί, μπας και ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...