Προς το περιεχόμενο

ΗΜΤΥ ή μεταγραφή ΗΜΜΥ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

με την ανακοίνωση των βάσεων προχθές έμαθα ότι έχασα το τμήμα ΗΜΜΥ του ΕΜΠ για 125 μόρια (έκθεση ευχαριστώ) και πέρασα στην δεύτερή μου επιλογή, αυτή του ΗΜΤΥ στην Πάτρα. Από ότι έψαξα δικαιούμε μεταγραφή στην Αθήνα και είναι μάλιστα πολύ πιθανό ότι θα την πάρω από ότι μου είπαν παιδιά που πήραν πέρσι μεταγραφή στον ΕΜΠ. Έχω μπει λοιπόν στο δίλημμα αν αξίζει να πάρω την μεταγραφή ή όχι. Εσείς τι πιστεύετε; Έχει όντως το ΕΜΠ τόση διαφορά ως προς το επίπεδο των καθηγητών του και την αναγνώρισή του για να κάνω την μεταγράφη; Επίσης γνωρίζει κανείς αν μπορώ να παρακολουθώ εργαστήρια και μαθήματα στο ΕΜΠ μέχρι να γίνει η μεταγραφή ώστε να μην χάσω το εξάμηνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως και πρεπει να παρεις μετεγγραφη προσωπικα ξερω οτι το ημμυ του εμπ ειναι το κορυφαιο στην χωρα με μεγαλη διαφορα κιολας συν του οτι το σπιτι σου ειναι Αθηνα απο οσο καταλαβαινω συνεπως γιατι να πληρωνεις για ενα πτυχιο ενδεχομενως λιγοτερο αναγνωρισμενο εφοσον μπορεις να κανεις κατι καλυτερο δωρεαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Marios8888 είπε

Προφανως και πρεπει να παρεις μετεγγραφη προσωπικα ξερω οτι το ημμυ του εμπ ειναι το κορυφαιο στην χωρα με μεγαλη διαφορα κιολας συν του οτι το σπιτι σου ειναι Αθηνα απο οσο καταλαβαινω συνεπως γιατι να πληρωνεις για ενα πτυχιο ενδεχομενως λιγοτερο αναγνωρισμενο εφοσον μπορεις να κανεις κατι καλυτερο δωρεαν?

όχι, είμαι από Κρήτη οπότε έτσι κι αλλιώς θα ενοικιάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, iManosX13 είπε

όχι, είμαι από Κρήτη οπότε έτσι κι αλλιώς θα ενοικιάσω.

Και παλι για εμενα Αθηνα με τα χιλια και απο αποψη σχολης και σαν πολη ειναι κλασεις ανωτερη απο Πατρα και πιο ευκολα προσβασιμη απο Κρητη. Το μονο αρνητικο ειναι οτι ειναι ακριβοτερη αυτο ειναι δεδομενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεις αξίζει. δεν ξέρω αν στα μαθήματα έχει κάποια διαφορά, γενικά πμως το ΕΜΠ εχει καλύτερο "όνομα". Επίσης το σημαντικότερο στην Αθήνα θα μπορείς να κάνεις γνωριμίες που θα σου φανούν χρήσιμες όταν βγεις στην αγορά εργασίας. Τέλος τις διαλέξεις μπορείς να τις παρακολουθείς -δεν ξέρω φέτος που είναι εξ αποστάσεως τι θα γίνει - για τα εργαστήρια δεν επιτρέπουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, velociraptoras είπε

Τέλος τις διαλέξεις μπορείς να τις παρακολουθείς -δεν ξέρω φέτος που είναι εξ αποστάσεως τι θα γίνει - για τα εργαστήρια δεν επιτρέπουν. 

Δεδομένου ότι ποτέ δεν ισχύει ένα πράγμα για όλα τα ιδρύματα, και μιας και δεν έχεις καμία σχέση με ΗΜΤΥ και ΗΜΜΥ, δεν μπορείς να γνωρίζεις τι θα γίνει ούτε με τα εργαστήρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sacadmerde είπε

Δεδομένου ότι ποτέ δεν ισχύει ένα πράγμα για όλα τα ιδρύματα, και μιας και δεν έχεις καμία σχέση με ΗΜΤΥ και ΗΜΜΥ, δεν μπορείς να γνωρίζεις τι θα γίνει ούτε με τα εργαστήρια. 

στα περισσότερα δεν επιτρέπουν την παρακολούθηση εργαστηρίων από μη φοιτητές του ιδρύματος. μονο αν το δεχτεί ο καθηγητής κατ εξαίρεση, μόνο στις διαλέξεις υπάρχει ελευθερη πρόσβαση στα αμφιθέατρα αλλά φέτος λόγω του ιου οσες γινουν εξ αποστασεως πιθανον να μη δέχονται τη συμμετοχή άλλων φοιτητων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, velociraptoras είπε

στα περισσότερα δεν επιτρέπουν την παρακολούθηση εργαστηρίων από μη φοιτητές του ιδρύματος. μονο αν το δεχτεί ο καθηγητής κατ εξαίρεση, μόνο στις διαλέξεις υπάρχει ελευθερη πρόσβαση στα αμφιθέατρα αλλά φέτος λόγω του ιου οσες γινουν εξ αποστασεως πιθανον να μη δέχονται τη συμμετοχή άλλων φοιτητων

Αυτό που γράφεις είναι προσωπική σου παρατήρηση και δεν αναιρεί αυτό που έγραψα. Δηλαδή, δεν αναιρεί ότι εφόσον είσαι άσχετη με τις σχολές ΗΜΤΥ και ΗΜΜΥ, και εφόσον τα ιδρύματα μπορούν να εφαρμόσουν δικές τους διαδικασίες, δεν μπορείς να γνωρίζεις τι θα γίνει με τα εργαστήρια στις συγκεκριμένες δυο σχολές. 

Πόσο μάλλον δε, όταν αυτές οι σχολές έχουν αρκετά εργαστήρια που χρησιμοποιούνται Η/Υ μόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...