Προς το περιεχόμενο

Το Facebook ισχυρίζεται ότι η Apple “έκοψε” μήνυμά του που αναφερόταν στο ποσοστό της


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Γιατί σαν καταναλωτής πρέπει να ξέρεις ποιος αισχροκερδεί και ποιος όχι, γιατί οι επιλογές του καθενός μας αθροιστικά επηραέζουν νοοτροπίες και πολιτικές. Πέρα από τον ρόλο των ελεγκτικών μηχανισμών.

Μάλιστα .

 Θα πρέπει δηλαδή να με νοιάζει εμένα αν ένας κολοσσός σαν την Apple αισχροκερδεί ενάντια ενός άλλου κολοσσού σαν το Facebook.

 Και αυτό επηρεάζει νοοτροπίες και πολιτικές !

Αν αισχροκερδεί ένας κολοσσός ενάντια σε κάποιον άλλον ...

 ΟΧΙ φίλε ελεύθερη οικονομία έχουμε .

Ελεκτικοι μηχανισμοί αισχροκέρδειας θα πρέπει να μπαίνουν μόνο σε είδη πρώτης ανάγκης .

 Πουθενά άλλου 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Μάλιστα .

 Θα πρέπει δηλαδή να με νοιάζει εμένα αν ένας κολοσσός σαν την Apple αισχροκερδεί ενάντια ενός άλλου κολοσσού σαν το Facebook.

 Και αυτό επηρεάζει νοοτροπίες και πολιτικές !

Αν αισχροκερδεί ένας κολοσσός ενάντια σε κάποιον άλλον ...

 ΟΧΙ φίλε ελεύθερη οικονομία έχουμε .

Ελεκτικοι μηχανισμοί αισχροκέρδειας θα πρέπει να μπαίνουν μόνο σε είδη πρώτης ανάγκης .

 Πουθενά άλλου 

Πάντως πρέπει να το παραδεχτείς είναι η πρώτη φορά που δύο εταιρίες συμπεριφέρονται σαν Κατίνες απέναντι σε μια άλλη εταιρία μόνο και μόνο για να αυξήσουν τα κέρδη τους... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Μάλιστα .

 Θα πρέπει δηλαδή να με νοιάζει εμένα αν ένας κολοσσός σαν την Apple αισχροκερδεί ενάντια ενός άλλου κολοσσού σαν το Facebook.

 Και αυτό επηρεάζει νοοτροπίες και πολιτικές !

Αν αισχροκερδεί ένας κολοσσός ενάντια σε κάποιον άλλον ...

 ΟΧΙ φίλε ελεύθερη οικονομία έχουμε .

Ελεκτικοι μηχανισμοί αισχροκέρδειας θα πρέπει να μπαίνουν μόνο σε είδη πρώτης ανάγκης .

 Πουθενά άλλου 

Αυτά στην δικιά σου δημοκρατία. Στην δημοκρατία που ζούμε οι υπόλοιποι οι ελεγκτικοί μηχανισμοί ελέγχουν κάθε είδους αισχροκέρδεια λόγω δεσπόζουσας θέσης...

22 λεπτά πριν, AtiX είπε

Πάντως πρέπει να το παραδεχτείς είναι η πρώτη φορά που δύο εταιρίες συμπεριφέρονται σαν Κατίνες απέναντι σε μια άλλη εταιρία μόνο και μόνο για να αυξήσουν τα κέρδη τους... 

Μάλλον δεν κατάλαβες. Το μύνημα που βγαίνει στο fb δεν είναι για να αυξήσει τα κέρδη του, αφού δεν πουλάει τίποτα, απλά είναι προιόντα τρίτων και ΜΟΝΟ αυτοί βγάζουν...

2 ώρες πριν, AtiX είπε

Οκ, γιατί το fb αναφαίρει ότι αισχροκερδεί μόνο η apple ενώ ξέρουμε ότι και η Google κάνει το ίδιο?

Το φυσιολογικό, που θα έβγαζα το καπέλο όχι μόνο στο fb αλλά και σε όποιον άλλον το κάνει, δεν θα ήταν αναλόγως από πιο store έχεις κατεβάσει την εφαρμογή και άρα παίρνεις τα update και έχει και το ανάλογο μήνυμα?

Δηλαδή αν εγώ καταγγείλω μία εταιρεία που αισχοκερδεί στο κράτος, το κράτος θα γυρίσει και θα μου πει, γιατί δεν καταγγέλεις και τις άλλες; Τι λογική είναι αυτή; Θα έρθει και η σειρά της google. Κάνετε λες και ανήκετε στην Apple...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Μάλλον δεν κατάλαβες. Το μύνημα που βγαίνει στο fb δεν είναι για να αυξήσει τα κέρδη του, αφού δεν πουλάει τίποτα, απλά είναι προιόντα τρίτων και ΜΟΝΟ αυτοί βγάζουν...

Τότε να βγουν εκείνοι που χάνουν τα χρήματα και όχι το fb που δεν χάνει... τι έγινε και προστάτης των φτωχών πλην τίμιων τώρα???

 

21 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δηλαδή αν εγώ καταγγείλω μία εταιρεία που αισχοκερδεί στο κράτος, το κράτος θα γυρίσει και θα μου πει, γιατί δεν καταγγέλεις και τις άλλες; Τι λογική είναι αυτή; Θα έρθει και η σειρά της google. Κάνετε λες και ανήκετε στην Apple...

Μα δεν κατήγγειλε, έβγαλε μια ανακοίνωση η οποία εμφανίζεται μόνο από συγκεκριμένο store... εσένα πόσο φυσιολογικό θα σου φαινότανε αν την μια μέρα πήγαινες και αγόραζες ενα προϊόν από το Α σουπερμάρκετ με αναγραφή στην συσκευασία για το Α πληρώνετε 30% και την επόμενη μέρα πήγαινες στο Β σουπερμάρκετ και έβρισκες το ίδιο προϊόν στην ίδια τιμή και χωρίς καμία αναγραφή??? Αντι δηλαδή να σκεφτείς γιατί δεν γράφει πόσα κερδίζει απο το Β σουπερμάρκετ, άρα είναι μικρότερο το ποσοστό που κρατάει  και γιατί δεν κερδίζω εγώ κάτι από αυτό, σκέφτεσαι τι κακό που είναι το Α σουπερμάρκετ που παίρνει περισσότερα από την εταιρία???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά φορά κι έναν καιρο  , σε μια μακρινή χώρα ζούσε ο μικρός Μάρκος που είχε εφεύρει ένα δίκτυο που το έλεγαν Facebook , σε εκείνη τη χώρα ξαφνικά εμφανίστηκε μια αρρώστια που έκλεισε τους ανθρώπους μέσα και έπρεπε τώρα οι άνθρωποι να συναντιούνται επαγγελματικά και κοινωνικά περισσότερο απο ποτέ μέσα απο το δίκτυο του μικρού Μάρκου , ο μικρός Μάρκος για να διευκολύνει τις επιχειρήσεις τους είπε  - Στις διαδικτυακές εκδηλώσεις που θα κάνετε εγώ δεν θέλω χρήματα απο τα εισητήρια , για να βοηθήσει τις επιχειρήσεις να ανακάμψουν απο την αρρώστια , τι έγινε τότε ? βγήκε ο κακός Φαταούλ που τον φοβόταν όλοι  και είπε - ΕΓΩ θέλω το 30% απο τα εισητήρια μικρέ Μάρκε , εγώ δεν είμαι φιλανθρωπικό ίδρυμα , δεν με νοιάζει αν ο κόσμος έχει δυσκολίες και προβλήματα θέλω τα λεφτά μου γι αυτο με λένε Φαταούλ !

Ο μικρός Μάρκος τι να κάνει είπε στις καημένες τις επιχειρήσεις , το 30% απο τα εισητήρια του κάθε event να ξέρετε δεν το παίρνω εγώ αλλά ο Φαταούλ , τοτε ο Φαταούλ ξανανευρίασε , - Τί κάνεις εκεί μικρέ Μάρκε ? δεν θα πείς τίποτα στα προβατάκια μου οτι παίρνω εγώ τα λεφτά , θα φαίνεται σαν να τα παίρνεις εσύ , ετσι και καλός θα φαίνομαι και θα τσεπώνω τα χρήματα και εσύ θα φαίνεσαι ο κακός , χαχαχαχαχα ποσο μικρός είσαι ακόμη και άπειρος , και ο μικρός Μάρκος τι να κάνει ? να τα βάλει με τον Φαταούλ ? συνέχισε και άφησε τον Φαταούλ να τρώει και να παχαίνει ακόμη πιο πολύ , ίσως αν ο κόσμος στο μέλλον καταλάβαινε το πραγματικό πρόσωπο του Φαταούλ να έχανε την τεράστια δύναμή του .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ το κουράσαμε το θέμα. Οι καταναλωτές που αγοράζουν Apple αποδέχονται οτι θα πρέπει να χρησιμοποιούν μονο το app store, αλλιώς δεν μπορούν να χρησιμοποιούν το τηλέφωνο, κάνουν decline και το επιστρέφουν.

Οι developers ξέρουν τους όρους χρήσης του store, αν δεν τους αρέσει φευγουν.

Δεν υπάρχει μονοπώλιο όταν οι ανταγωνιστές και πολλοί είναι και μεγαλύτερο ποσοστό έχουν. Δεν μπορεί να πει κανείς ότι η Mercedes έχει μονοπώλιο στο οικοσύστημα της, ούτε ότι η Apple έχει μονοπώλιο στο οικοσύστημα της. Πάρε άλλο αυτοκίνητο, πάρε άλλο κινητο.

Το οτι έσβησε το μήνυμα με το ποσοστό της η Apple πάλι δικαίωμα της είναι. Δεν είναι ότι πάει να το κρύψει, είναι ότι δεν ανέχεται τους κουτοπόνηρους και όσους κάνουν κοινωνική πολιτική με τα δικά της τα λεφτά. Αν δεν θέλουν να κρατάει μερίδιο, ας μην τα δίνουν μέσο Apple αλλά μέσο του site και αυτό είναι όλα όσα θα έπρεπε να λέει το μήνυμα, όχι το ποσοστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορία πάνω στο θεμα γιατί δεν έχω καταλάβει καλά: το ποσοστό 30% των Apple, Google, κτλ ισχύει για αγορές μόνο μέσα απο το αντίστοιχο app της εκάστοτε υπηρεσίας ή αν ολοκληρωθεί γενικά μέσα απο το λειτουργικό τους σύστημα? Δηλαδή, αν αντί να αγοράσω κάτι μέσα απο το Facebook app, απλά ανοίξω στον web browser το www.facebook.com και κάνω από εκεί την αγορά, κράτα πάλι 30% η Apple/Google? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέθηκα μόνο και μόνο γιατι 113 σχόλια και ούτε ένας δεν ανέφερε το προφανές (βέβαια δεν βοηθάει και το άρθρο που είναι κακογραμμένο σε αυτό το κομμάτι): στη συγκεκριμένη περίπτωση, το facebook δεν χρεώνει για την υπηρεσία. Παρέχει πλατφόρμα ώστε μια μικρή επιχείρηση να δέχεται πληρωμές για υπηρεσίες (πχ online μαθηματα μαγειρικής) με όλα τα λεφτα (100%) να πηγαίνουν στον μικροεπιχειρηματία. Θεωρητικά είναι για να διευκολύνει ανθρώπους που χτυπήθηκαν οικονομικά από την πανδημία να βρουν εναλλακτική πηγή εισοδήματος (εντάξει, προφανώς και για διαφήμιση). Ε, εδώ έρχεται ο ντ@β@τζης και ζητάει να πάρει το 30% των χρημάτων, τα οποία θα πήγαιναν στους μικροεπιχειρηματίες (και όχι στο facebook, το οποίο εδώ δεν βγάζει κέρδος). Α και εγώ που πληρώνω νομίζοντας ότι στηρίζω κάποιον που προσπαθεί να ξαναστήσει την επιχείρηση του, απαγορεύεται να το μάθω. Μαζί σας κι εγώ στο "όποιος θέλει applestore να πληρώσει κλπ" αλλά εδώ είναι τελείως μα τελείως άλλη περίπτωση και δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για την apple (γι αυτό και δεν έχουν βγάλει μιλιά, τι να πουν άλλωστε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, anonymous999 είπε

Συνδέθηκα μόνο και μόνο γιατι 113 σχόλια και ούτε ένας δεν ανέφερε το προφανές (βέβαια δεν βοηθάει και το άρθρο που είναι κακογραμμένο σε αυτό το κομμάτι): στη συγκεκριμένη περίπτωση, το facebook δεν χρεώνει για την υπηρεσία. Παρέχει πλατφόρμα ώστε μια μικρή επιχείρηση να δέχεται πληρωμές για υπηρεσίες (πχ online μαθηματα μαγειρικής) με όλα τα λεφτα (100%) να πηγαίνουν στον μικροεπιχειρηματία. Θεωρητικά είναι για να διευκολύνει ανθρώπους που χτυπήθηκαν οικονομικά από την πανδημία να βρουν εναλλακτική πηγή εισοδήματος (εντάξει, προφανώς και για διαφήμιση). Ε, εδώ έρχεται ο ντ@β@τζης και ζητάει να πάρει το 30% των χρημάτων, τα οποία θα πήγαιναν στους μικροεπιχειρηματίες (και όχι στο facebook, το οποίο εδώ δεν βγάζει κέρδος). Α και εγώ που πληρώνω νομίζοντας ότι στηρίζω κάποιον που προσπαθεί να ξαναστήσει την επιχείρηση του, απαγορεύεται να το μάθω. Μαζί σας κι εγώ στο "όποιος θέλει applestore να πληρώσει κλπ" αλλά εδώ είναι τελείως μα τελείως άλλη περίπτωση και δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για την apple (γι αυτό και δεν έχουν βγάλει μιλιά, τι να πουν άλλωστε)

Και ποιος κάνει την διάκριση ποιος είναι μικροεπιχειρηματίας χτυπημένος από τον κορονοιο ή όχι? Το Facebook ?  Επίσης πως ξέρεις ότι το Facebook δεν βγάζει κέρδος? 
Με λίγα λόγια γιατί να μην γίνει σε όλους το ίδιο και με την δικαιολογία του φιλανθρωπικού σκοπού να μην χρεώνονται? 
Νομιζω ότι το Facebook και όλοι υπόλοιποι πετάνε την μπάλα στην εξέδρα εκμεταλευόμενοι κάθε ευκαιρία για να κρύψουν τα προβλήματα που έχουν λόγω της εκμετάλλευσης δεδομένων.

ΥΓ. Τώρα που το ξανασκέφτομαι με πιανουν τα γέλια , όταν έγραψες με έντονα γράμματα ότι το Facebook δεν έχει κέρδος.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, merphi είπε

Πολυ το κουράσαμε το θέμα. Οι καταναλωτές που αγοράζουν Apple αποδέχονται οτι θα πρέπει να χρησιμοποιούν μονο το app store, αλλιώς δεν μπορούν να χρησιμοποιούν το τηλέφωνο, κάνουν decline και το επιστρέφουν.

Οι developers ξέρουν τους όρους χρήσης του store, αν δεν τους αρέσει φευγουν.

Δεν υπάρχει μονοπώλιο όταν οι ανταγωνιστές και πολλοί είναι και μεγαλύτερο ποσοστό έχουν. Δεν μπορεί να πει κανείς ότι η Mercedes έχει μονοπώλιο στο οικοσύστημα της, ούτε ότι η Apple έχει μονοπώλιο στο οικοσύστημα της. Πάρε άλλο αυτοκίνητο, πάρε άλλο κινητο.

Το οτι έσβησε το μήνυμα με το ποσοστό της η Apple πάλι δικαίωμα της είναι. Δεν είναι ότι πάει να το κρύψει, είναι ότι δεν ανέχεται τους κουτοπόνηρους και όσους κάνουν κοινωνική πολιτική με τα δικά της τα λεφτά. Αν δεν θέλουν να κρατάει μερίδιο, ας μην τα δίνουν μέσο Apple αλλά μέσο του site και αυτό είναι όλα όσα θα έπρεπε να λέει το μήνυμα, όχι το ποσοστό.

Τα είπες όλα .

 Συμφωνώ απόλυτα 

 Και για να μην ξεχάσω και τον φίλο μου @Retromaniac , αυτό που περιγράφει ο φίλος είναι ελεύθερη οικονομία σε μια δημοκρατία .

 ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ .

 Αυτό που περιγράφεις εσύ ως δημοκρατία είναι αυτή που δεσπόζει στα καθεστώτα που αρχίζουν από «Κ»...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Τα είπες όλα .

 Συμφωνώ απόλυτα 

 Και για να μην ξεχάσω και τον φίλο μου @Retromaniac , αυτό που περιγράφει ο φίλος είναι ελεύθερη οικονομία σε μια δημοκρατία .

 ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ .

 Αυτό που περιγράφεις εσύ ως δημοκρατία είναι αυτή που δεσπόζει στα καθεστώτα που αρχίζουν από «Κ»...

Η ασυδοσία, η αισχοκέρδεια, η εκμετάλευση δεσπόζουσας θέσης στην αγορά είναι ελεύθερη οικονομία ενώ οι ελεγκτικοί μηχανισμοί για το καλό του καταναλωτή είναι κομμουνισμός; Για αυτο δεν απορεί κανείς που επικροτείς...

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Η ασυδοσία, η αισχοκέρδεια, η εκμετάλευση δεσπόζουσας θέσης στην αγορά είναι ελεύθερη οικονομία ενώ οι ελεγκτικοί μηχανισμοί για το καλό του καταναλωτή είναι κομμουνισμός; Για αυτο δεν απορεί κανείς που επικροτείς...

Δεν θέλω να παρεμβαίνω σε συζητήσεις σου με άλλους, αλλά αυτά που λες είναι στην καλύτερη περίπτωση ανακριβή.

Δεσπόζουσα θέση δεν έχει όσο και να θέλεις, έχει 24% και μάλιστα είναι δεύτερη με διαφορά από την Samsung (32%).

Ασυδοσία θα ήταν αν θα έκανε ότι θέλει, αλλά οι κανόνες αυτοί υπάρχουν 12χρόνια και ισχύουν για όλους, δεν τους αλλάζει αυθαίρετα, όπως πχ η QUALCOMM που χρεώνει πράγματι ότι θέλει κομμένο και ραμμένο σε κάθε πελάτη. Όλα τα κλειστά οικοσυστήματα έχουν τέτοιους κανόνες.

Αισχροκέρδεια θα υπήρχε μόνο αν σε χρέωνε πολλά όταν δεν θα μπορούσες να κάνεις κάτι άλλο παρά να υποκύψεις. Όταν επιλέγεις μόνος σου να δώσεις ένα μισθό για κινητό όταν υπάρχουν κινητά γελοία φθηνά, είναι απλά αγορά που έχεις επιλέξει. Η δύναμη της επιλογής είναι σε εσένα.

Ελεγκτικοί μηχανισμοί να κάνουν τι; Να λειτουργούν την εταιρεία αντί των ιδιοκτητών; Αυτό είναι κομμουνισμός. Όλα όσα έκανε είναι νόμιμα. Οι καταναλωτές που δίνουν χιλιάρικα στην Apple ξέρουν ότι πληρώνουν για premium υπηρεσίες και προϊόντα, δεν χρειάζονται προστασία.

Έχω αγοράσει Apple κινητά όπως και Samsung, Xiaοmi, HTC κτλ. Ποτέ δεν είχα την αίσθηση πως η Apple έκλεψε τα λεφτά μου και θα έπρεπε να παρέμβουν ελεγκτικοί μηχανισμοί.
Το Facebook επεδίωξε να μεταφέρει χρήματα μέσο της Apple, χωρίς την Apple. Η Apple ποτέ δεν συμφώνησε να είναι μέρος αυτό του προγράμματος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, merphi είπε

Δεν θέλω να παρεμβαίνω σε συζητήσεις σου με άλλους, αλλά αυτά που λες είναι στην καλύτερη περίπτωση ανακριβή.

Δεσπόζουσα θέση δεν έχει όσο και να θέλεις, έχει 24% και μάλιστα είναι δεύτερη με διαφορά από την Samsung (32%).

Ασυδοσία θα ήταν αν θα έκανε ότι θέλει, αλλά οι κανόνες αυτοί υπάρχουν 12χρόνια και ισχύουν για όλους, δεν τους αλλάζει αυθαίρετα, όπως πχ η QUALCOMM που χρεώνει πράγματι ότι θέλει κομμένο και ραμμένο σε κάθε πελάτη. Όλα τα κλειστά οικοσυστήματα έχουν τέτοιους κανόνες.

Αισχροκέρδεια θα υπήρχε μόνο αν σε χρέωνε πολλά όταν δεν θα μπορούσες να κάνεις κάτι άλλο παρά να υποκύψεις. Όταν επιλέγεις μόνος σου να δώσεις ένα μισθό για κινητό όταν υπάρχουν κινητά γελοία φθηνά, είναι απλά αγορά που έχεις επιλέξει. Η δύναμη της επιλογής είναι σε εσένα.

Ελεγκτικοί μηχανισμοί να κάνουν τι; Να λειτουργούν την εταιρεία αντί των ιδιοκτητών; Αυτό είναι κομμουνισμός. Όλα όσα έκανε είναι νόμιμα. Οι καταναλωτές που δίνουν χιλιάρικα στην Apple ξέρουν ότι πληρώνουν για premium υπηρεσίες και προϊόντα, δεν χρειάζονται προστασία.

Έχω αγοράσει Apple κινητά όπως και Samsung, Xiaοmi, HTC κτλ. Ποτέ δεν είχα την αίσθηση πως η Apple έκλεψε τα λεφτά μου και θα έπρεπε να παρέμβουν ελεγκτικοί μηχανισμοί.
Το Facebook επεδίωξε να μεταφέρει χρήματα μέσο της Apple, χωρίς την Apple. Η Apple ποτέ δεν συμφώνησε να είναι μέρος αυτό του προγράμματος.

Καταρχάς μιλάμε για το store. Εκεί έχει το 80% του τζίρου. Δεν είναι δεσπόζουσα θέση; Δεύτερον χρεώνει 30%. Δεν είναι υπερβολική χρέωση; Ναι σου δίνει ένα μαγαζί καλό για να πουλήσεις αλλά το μαγαζί αυτό για να υπάρχει χρειάζεται αυτές τι εφαρμογές.

Τώρα γιατί εσύ πήγες στα κινητά ενώ μιλάμε για το store, δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Καταρχάς μιλάμε για το store. Εκεί έχει το 80% του τζίρου. Δεν είναι δεσπόζουσα θέση; Δεύτερον χρεώνει 30%. Δεν είναι υπερβολική χρέωση; Ναι σου δίνει ένα μαγαζί καλό για να πουλήσεις αλλά το μαγαζί αυτό για να υπάρχει χρειάζεται αυτές τι εφαρμογές.

Τώρα γιατί εσύ πήγες στα κινητά ενώ μιλάμε για το store, δεν ξέρω...

Βασικά αυτό το 80% του τζίρου από που βγαίνει ή μάλλον καλύτερα τι εννοείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...