Προς το περιεχόμενο

Oι GeForce RTX 3070, RTX 3080 και RTX 3090 της Nvidia αφήνουν πίσω τους σκόνη


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, giannis2156 είπε

Νέα τάξη πραγμάτων τιμες με λογική 

Gtx1080ti+150€

Rtx2070super+200€

Rtx2080 +250€

Rtx2080super+300€

RTX2080TI+400€

Οποίος πρόλαβε προλαβε 

 

και μετά ξύπνησες και κατάλαβες ότι έβλεπες όνειρο/εφιάλτη (όπως θες πες το)

προσωπικά έχω όλες τις κάρτες (1080Ti - RTX 2070 (Amp/Extreme) - RTX 2080Ti) που αναφέρεσαι οι οποίες δουλεύουν και φυσικά δεν τις πουλάω.

τώρα θα αγοράσουμε στις τιμές που ανακοίνωσε η NVIDIA την 3090 και τέλος εποχής

άλλωστε και υπολογιστή έχω και κονσόλες έχω μια χαρά είμαι

32 λεπτά πριν, Ryu80 είπε

Αρχίσαν τα κοράκια να ζητάνε στις αγγελίες 2080ti απο 250€. Λογικά εννοούν ότι σε αυτή την τιμή ζητούν μόνο το κουτί με το εγχειρίδιο χρήσης και το cd με τους drivers 😅

Δλδ αν κάποιος κακομοίρογλου έχει την 1070 πχ πρέπει να την κάνει donation.

 

εγώ θα τους έστελνα μια φωτογραφία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 416
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, kosmasgr είπε

Συμφωνώ , σε ray tracing και υψηλές αναλυσεις (4Κ) νομίζω η 2080ti θα ειναι πίο πάνω

Ειδικά σε rt θα είναι πιο πάνω η 3070....

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Ryu80 είπε

Αρχίσαν τα κοράκια να ζητάνε στις αγγελίες 2080ti απο 250€. Λογικά εννοούν ότι σε αυτή την τιμή ζητούν μόνο το κουτί με το εγχειρίδιο χρήσης και το cd με τους drivers 😅

Δλδ αν κάποιος κακομοίρογλου έχει την 1070 πχ πρέπει να την κάνει donation.

Καλά είπαμε τα είδα και με έπιασαν τα γέλια.

Ban να ρίξουν οι admins αμεσως. Ιερόσυλοι 😂😂😂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να παραμείνουν αυτές οι τιμές.  Μια 3070 στα 500€ (που δεν είναι λίγα ) που ξεπερνάει μια 2080ti που έπρεπε να πουλήσεις νεφρό για να την αποκτήσεις είναι καλή περίπτωση. 

 

Είδα την παρουσίαση live streaming και μου έκανε κάπως τον σεο να μιλάει από την κουζίνα του βλέποντας τον μύλο που τρίβει το πιπέρι! 

 

Άντε μάγκες του ινσομνια ξεκολλήστε πια από τα 300 ευρώ που ακόμα πουλάτε την 1070 !!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πού και ως που διπλασιάστηκαν τα cuda cores?

Επειδή αυτή είπε ότι έβαλε κάτι σαν το hyperthreading?

Η 3070 φαίνεται καλή για τα λεφτά της.

Τα 8GB ram όμως, δε συγκρίνονται με τα 11GB της 2080.

Οπω και και τα 10GB της 3080 δεν είναι future proof.

Η μπάλα στην AMD τώρα, αν καταφέρει και δώσει 16GB σε ανταγωνιστικές τιμές και επιδόσεις, θα κερδίσει πολλά.

Η 3090 είναι απαράδεκτη. Ένα τέρας κυριολεκτικά , an anomaly.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

10 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Η κακομοιρια του μεσου Ελληνα που τα μισα σχολια ασχολουνται με το τι θα κανουν οι χρηστες των καρτων Turing τωρα και πως θα τις πουλησουν δεν εχει προηγουμενο.. 
Πρωτον ολοι αυτοι επαιζαν μηνες οταν εσεις δεν παιζατε με αυτες και δευτερον οι χρηστες που αναβαθμιζουν καθε γενια και τα σκανε θα τα σκασουν και στην επομενη. Ειδικα αυτοι που περνουν ultra high end καρτες..
Μιρλα οταν δεν εχουμε και κραξιμο και μνησικακια και κουτοπονηρια για τον διπλανο για το πως θα πουλησει τωρα την καρτα του. Τι να πω παμε παρακατω.. Ελπιζω τουλαχιστον να υπαρχουν και καποια (ειμαι σιγουρος ελαχιστα) σχολια για χαβαλε και να μην ειναι ολα κακοπροαιρετα.. 

Εγω παντως ειμαι αυτος στην φωτογραφια.. Οσονουπω λογικα αν τα νουμερα επαληθευτουν .. :D

Παρα πολλα χρονια ειχαμε να δουμε τετοια αυξηση επιδοσεων σε μια σειρα Nvidia. Για την ακριβεια στο high end απο την 8800GTX τοσο μεγαλη αυξηση επιδοσεων και σε συνολικη σειρα δεν μπορω να θυμηθω κατι παρομοιο με βαση τα θεωρητικα νουμερα.

 

Όπως ακριβώς τα είπες φίλε... Τόσες σελίδες με σχόλια κακίας νομίζοντας οτι θα νιώσουν καλύτερα από την μιζέρια.
Ούτε καν θα τις πουλήσουμε τις ti... Χαλάκι για το μπάνιο και πάμε για άλλη.

Και σε άλλα 2 χρόνια με την 4090, μπορούν απλά να νιώσουν πάλι ευτιχισμένοι "ανησυχώντας" για το πως θα πουληθούν οι 3090

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει και οι τιμές 500 ευρω για 2080 TI δεν ειναι ρεαλιστικές. ΑΝ (και ξαναλέω ΑΝ) η 3070 έχει 500 ευρώ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ, με περισσότερους tensor cores και rt cores, βάλε τα 8 nm και την υψηλότερη μεταπώληση γιατί είναι νέα γενιά, και καταλαβαίνεις μετά ότι η 2080ti πάει απλά για σκότωμα.... Δηλαδή γιατί να δώσεις (με δεδομένο ξαναλέω ότι η 3070  θα έχει 500) έστω και 400 ευρώ να πάρεις την 2080ti;

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά οι τιμές όπως ανέβηκαν στο γερμανικό site της nvidia είναι 499€, 699€, 1499€ για 3070, 3080 και 3090 αντίστοιχα. Μην "ελπίζεται" σε φουσκωμένες τιμές. Τώρα Πλαίσιο όπως πάντα στην πρώτη φουρνιά λογικά περιμένουμε τα "γνωστά" 😁

Επεξ/σία από CarbonFibre
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Stamer είπε

  

 

Όπως ακριβώς τα είπες φίλε... Τόσες σελίδες με σχόλια κακίας νομίζοντας οτι θα νιώσουν καλύτερα από την μιζέρια.
Ούτε καν θα τις πουλήσουμε τις ti... Χαλάκι για το μπάνιο και πάμε για άλλη.

Και σε άλλα 2 χρόνια με την 4090, μπορούν απλά να νιώσουν πάλι ευτιχισμένοι "ανησυχώντας" για το πως θα πουληθούν οι 3090

2o pc για netflix και Minecraft για τα παιδια!!τωρα που εχει και rtx  το Minecraft super!! χρειαζεται μια 2η rtx 2080-ti για το minecraft!

Επεξ/σία από hondakkias31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

μάλλον οτι αυτός που πηρε μια 2080τι μαζι με ενα gsync μονιτορ δεν πρεπει να διαβάσει αυτό το άρθρο και ειναι υποχρέωση μας σαν gamers να στηρίξουμε ψυχολογικά αυτά τα άτομα σε αυτη τη δύσκολη στιγμη...

Να στηριξει αυτους που οσο καιρο επαιζαν σε G sync monitor και ειχαν μια 1080ΤΙ η 2080ΤΙ οι αλλοι περιμεναν για νεες καρτες ??? Δλδ να στηριξει αυτους που απολαμβαναν κατι τοσο καιρο ... οσο ολοι οι αλλοι εβλεπαν τα παιχνιδια στο Youtube ??? .... Χαχαχα οχι ευχαριστουμε μια χαρα ειμαστε ζουμε το σημερα δεν θα κατσουμε να σκασουμε ... Και ενα 10 χρονο παιδακι καταλαβαινει οτι παντα βγαινει κατι καλυτερο... αν παντα περιμενεις πολυ απλα ποτε δεν ζεις τιποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν το οικονομι-κότερο (😁) μοντέλο κάνει 500 τότε όλο το pc δεν θα πάει πάνω από 1000 - 1300?

Με ένα απλό μισθό δεν γίνεται να αγοραστούν όλα αυτά. 

Έχω δει βίντεο παιχνιδιών (κυρίως Dark souls 3 που με ενδιαφέρει (το Bloodborne δεν θα βγει για pc) και παθαίνω πλάκα με την κίνηση και τα γραφικά σε σχέση με xbox, ps4 και πραγματικά ζηλεύω. Αλλά είναι τρελά λεφτά αυτά για έναν μετοκαματιάρη. 

Ίσως και με μία κάρτα των 150 να γίνεται κάτι. Δεν το έχω δοκιμάσει. 

Επεξ/σία από tolstoy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στο Forum,επειδή στην παρουσίαση έβαλαν κ την 2080τι,το έκαναν για να δείξουν το άλμα που έχουν κάνει στις κάρτες κ οχι για να τις συγκρίνουν.....Η ίδια εταιρία είναι,δεν είναι αντίπαλοι......Οι τιμές είναι έτσι,δλδ πάνω απο 1500 η 3090,γιατί έχει καινούρια ''τσιπάκια'' κ οτι είναι καινούριο,δεν είναι σε μαζική παραφωφή,οπότε είναι κ πιο ακριβό....Πάντως οι τιμές,έχουν ψιλοξεφύγει,αλλά απο την άλλη,με 1000+€,είναι κ τα κινητά........Άντε να δούμε κ οτι έχει μείνει,δλδ η 3060 που θα είναι η πιο budget,(μέχρι υποθέτω κάπου το πάσχα π θα βγεί η επόμενη απο την χ660.....)

κ τπτ Ti ή super,ultra κλπ στις υπόλοιπες 3060,3070,3080,τώρα για την 3090,δεν νομίζω για τώρα να βγάλει πιο ''δυνατή'' έκδοση.....

Επίσης,οι κάτοχοι 2080Ti,γιατί να έχουν ''αγχωθεί''?Καταρχάς,ακόμα δεν κυκλοφόρισαν στην αγορά,μάλλον Χριστούγεννα κ βλέπουμε,αλλά δεν έχει τόση διαφορά.....Τώρα απο 980 κ 1080,ε ναι εκεί έχει.....Αλλά κ πάλι,όσοι έχουν κ τις 980-1080,ποθέτω πως έχουν κ πιο παλιά συστήματα,τύπου ddr3(δεν το σνομπάρω κ εγω σε ddr3 μηχάνημα είμαι),οπότε αν κάνουν αυτό το βήμα,θα πρέπει στην ουσία να αλλάξουν τα πάντα....Απο Monitor(δλδ να πάνε σε 4Κ) μέχρι μητρικές,ραμ,επεξεργαστές κλπ.....Α ναι κ σίγουρα κ τροφοδοτικό......Δλδ βλέπουμε,οτι απο εκεί ας πούμε που υπολόγιζε κάποιος οτι έχει π.χ. 500€(υποθετικά πάντα.....) η 3070,βάλτε άλλα τόσα(το λιγότερο) για το υπόλοιό σύστημα......οπότε αμέσως-αμέσως,ξεπερνάμε το 1500ρι.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, KilliK είπε

εχουμε πληροφοριες για την ssd τεχνολογια της καρτας και πως στεκεται απεναντι στην ssd τεχνολογια του PS5?

Σαν software περίπου το ίδιο πράγμα. Το directstorage της microsoft και το λογισμικό της sony θα μεταφέρουν και θα αποσυμπιέζουν τα γραφικα απευθείας από τον ssd στην κάρτα χωρίς να παρεμβάλετε η gpu. Η ταχύτητα του διαύυλου όμως θα είναι 14 gb/s. Προς το παρόν οι πιο γρήγοροι ssd είναι 7 gb/s αλλά σύντομα θα έρθουν και πιο γρήγοροι. Δηλαδή γενικά το σύστημα έχει την ικανότητα για πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες από xsx και ps5....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...