Προς το περιεχόμενο

Επάγγελμα - Λογιστής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλό μήνα.

Έκανα εγγραφή στο φόρουμ επειδή θέλω να με συμβουλεύσεται για το επάγγελμα του λογιστή.

Πρώτον είμαι 28 (σε λιγότερο από μήνα 29), έχω πτυχίο λογιστικής από ΤΕΙ και μεταπτυχιακό ΜΒΑ, εργασιακή εμπειρία στο παραπάνω αντικείμενο (που να αποδεικνύεται) δεν έχω.

Η προηγούμενη εργασία μου ήταν αρκετά επικερδής σε σχέση με τις ώρες εργασία,ς αλλά ο ιός ήρθε και όλα αυτά τελείωσαν, οπότε θέλω να ακολουθήσω το επάγγελμα που σπούδασα.

Βλέπω παντού αγγελίες που θέλουν 5 χρόνια προϋπηρεσία για βοηθό λογιστή με τον βασικό μισθό + ασφάλιση....και απογοητεύομαι.

Επίσης ο κάθε εργοδότης ζητάει από άλλο λογιστικό πρόγραμμα καθώς και άλλη πιστοποίηση.

Από φίλους και γνωστούς που δουλεύουν σε λογιστικά γραφεία ακούω για πίεση 9ωρα και μισθούς λίγο πάνω από το βασικό.

Οπότε μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο καλό πρόγραμμα (σεμινάριο ή όχι) ώστε να φρεσκάρω τις γνώσεις μου;

Επίσης online μαθήματα γενικά για λογιστές καθώς και τι πρέπει να διαβάσω που χρειάζεται οπωσδήποτε να ξέρω σε μια συνέντευξη για λογιστή;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά ήταν ακριβώς η προηγούμενη εργασία σου; Δεν μπορείς να την συνδέσεις με την λογιστική; Τόσο άσχετο αντικείμενο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, anonymousV4V είπε

Καλημέρα και καλό μήνα.

Έκανα εγγραφή στο φόρουμ επειδή θέλω να με συμβουλεύσεται για το επάγγελμα του λογιστή.

Πρώτον είμαι 28 (σε λιγότερο από μήνα 29), έχω πτυχίο λογιστικής από ΤΕΙ και μεταπτυχιακό ΜΒΑ, εργασιακή εμπειρία στο παραπάνω αντικείμενο (που να αποδεικνύεται) δεν έχω.

Η προηγούμενη εργασία μου ήταν αρκετά επικερδής σε σχέση με τις ώρες εργασία,ς αλλά ο ιός ήρθε και όλα αυτά τελείωσαν, οπότε θέλω να ακολουθήσω το επάγγελμα που σπούδασα.

Βλέπω παντού αγγελίες που θέλουν 5 χρόνια προϋπηρεσία για βοηθό λογιστή με τον βασικό μισθό + ασφάλιση....και απογοητεύομαι.

Επίσης ο κάθε εργοδότης ζητάει από άλλο λογιστικό πρόγραμμα καθώς και άλλη πιστοποίηση.

Από φίλους και γνωστούς που δουλεύουν σε λογιστικά γραφεία ακούω για πίεση 9ωρα και μισθούς λίγο πάνω από το βασικό.

Οπότε μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο καλό πρόγραμμα (σεμινάριο ή όχι) ώστε να φρεσκάρω τις γνώσεις μου;

Επίσης online μαθήματα γενικά για λογιστές καθώς και τι πρέπει να διαβάσω που χρειάζεται οπωσδήποτε να ξέρω σε μια συνέντευξη για λογιστή;

Ευχαριστώ

φαντασου οτι ζητανε ανθρωπο να ξερει το αλφα η βητα λογιστικο προγραμμα,αντι να ρωτανε αν ξερεις απο γενικη λογιστικη......που φτασαμε να τα κανει ολα το προγραμμα και να ζηταμε καταχωρητες...αυτο βεβαια γινεται παντου τωρα ακομα και στις τραπεζες οποτε μη σου κανει εντυπ[ωση....νομιζω ομως οτι τα προγραμματα δεν εχουν πολλες διαφορες μεταξυ τους...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Ποιά ήταν ακριβώς η προηγούμενη εργασία σου; Δεν μπορείς να την συνδέσεις με την λογιστική; Τόσο άσχετο αντικείμενο;

Με τις πωλήσεις έχω ασχοληθεί και παλιότερα έχω δουλέψει μέσω voucher σε εταιρεία του δημοσίου. Αλλά λόγω convid οι πωλήσεις πάτωσαν και κακά τα ψέματα όσο φθάνω τα 30 θέλω κάτι πιο σίγουρο.

 

7 ώρες πριν, kostasbm είπε

φαντασου οτι ζητανε ανθρωπο να ξερει το αλφα η βητα λογιστικο προγραμμα,αντι να ρωτανε αν ξερεις απο γενικη λογιστικη......που φτασαμε να τα κανει ολα το προγραμμα και να ζηταμε καταχωρητες...αυτο βεβαια γινεται παντου τωρα ακομα και στις τραπεζες οποτε μη σου κανει εντυπ[ωση....νομιζω ομως οτι τα προγραμματα δεν εχουν πολλες διαφορες μεταξυ τους...

Το ξέρω στην ουσία ψάχνουν για ρομπότ απλα επειδή έχω από το 2015 να ασχοληθώ με λογιστικά έχω τεράστιο άγχος.

Προτείνεται σεμινάρια-πιστοποιήσεις (όχι κελε, όχι για ορκωτούς);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/9/2020 στις 9:20 ΠΜ, anonymousV4V είπε

Βλέπω παντού αγγελίες που θέλουν 5 χρόνια προϋπηρεσία για βοηθό λογιστή με τον βασικό μισθό + ασφάλιση....και απογοητεύομαι.

Επίσης ο κάθε εργοδότης ζητάει από άλλο λογιστικό πρόγραμμα καθώς και άλλη πιστοποίηση.

Από φίλους και γνωστούς που δουλεύουν σε λογιστικά γραφεία ακούω για πίεση 9ωρα και μισθούς λίγο πάνω από το βασικό.

Οι λογιστές ως... λογιστές θα κοιτάξουν να δώσουν όσο το δυνατόν λιγότερα λεφτά. όμως δεν είναι δυνατόν να ζητάς άτομο με προυπηρεσία 5 χρόνια και να του δώσεις βασικό μισθό. Επίσης η πίεση είναι αρκετά υψηλή γιατί όλοι φοβούνται μη κάνεις κάποιο λάθος και φάει πρόστιμο πελάτης και μετά τα ακούσει το γραφείο.

θα σου πρότεινα αν μπορείς να βρεις λογιστική εταιρεία με πάνω από 2-3 άτομα προσωπικό, που όντως ζητάνε άτομο να του μάθουν τη δουλειά και να επενδύσουν σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, onelonelystar είπε

Οι λογιστές ως... λογιστές θα κοιτάξουν να δώσουν όσο το δυνατόν λιγότερα λεφτά. όμως δεν είναι δυνατόν να ζητάς άτομο με προυπηρεσία 5 χρόνια και να του δώσεις βασικό μισθό. Επίσης η πίεση είναι αρκετά υψηλή γιατί όλοι φοβούνται μη κάνεις κάποιο λάθος και φάει πρόστιμο πελάτης και μετά τα ακούσει το γραφείο.

θα σου πρότεινα αν μπορείς να βρεις λογιστική εταιρεία με πάνω από 2-3 άτομα προσωπικό, που όντως ζητάνε άτομο να του μάθουν τη δουλειά και να επενδύσουν σε αυτό.

Ακριβώς.

Εταιρεία ψάχνω αλλά είναι αρκετά δύσκολο να βρεθεί κάτι δίχως γνωστό.

Μήπως κάποιος προτείνει κάποιο 'καλό' σεμινάριο για εργασιακά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, anonymousV4V είπε

Ακριβώς.

Εταιρεία ψάχνω αλλά είναι αρκετά δύσκολο να βρεθεί κάτι δίχως γνωστό.

Μήπως κάποιος προτείνει κάποιο 'καλό' σεμινάριο για εργασιακά;

Για ρίξε μια ματιά σε αυτό: https://www.power-tax-training.gr/ και σε αυτό: https://www.epsilontraining.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω σχέση με το χώρο αλλά αυτό που έχω καταλάβει συζητώντας με άτομα του χώρου είναι ότι ΟΛΑ τα λογιστικά γραφεία ψάχνουν έξυπνους ανθρώπους ώστε να βγάζουν όση πιο πολλή δουλειά τους δώσουν αλλά συγχρόνως "χαζούς" ώστε να μην μάθουν τα "κόλπα" και τελικά τους πάρουν τους πελάτες... Το μόνο σίγουρο είναι ότι το επάγγελμα έχει αρκετό διάβασμα αφού θα πρέπει συνεχώς να ενημερώνεσαι για τις αλλαγές των νόμων και να προσφέρεις την οικονομικότερη λύση στην εταιρεία... Επίσης υπάρχουν οι πελάτες του "έχω εναν φίλο/γνωστό/κουμπάρο κτλ που βγάζει περισσότερα αλλά πληρώνει λιγότερα" και άντε να βγάλεις άκρη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, anonymousV4V είπε

Ακριβώς.

Εταιρεία ψάχνω αλλά είναι αρκετά δύσκολο να βρεθεί κάτι δίχως γνωστό.

Μήπως κάποιος προτείνει κάποιο 'καλό' σεμινάριο για εργασιακά;

Φίλε μου ποιο γνωστό και ποια σεμινάρια;

Βγες και δούλεψε και αφού φας το σκατό διεκδίκησε το κάτι παραπάνω

Εγώ προσωπικά δεν ξέρω κάποιον που να έφαγε το σκατό και να μην απέδωσε κάποια στιγμή, εύκολος δρόμος και shortcuts σε αυτό το επάγγελμα δεν υπάρχουν, διάλεξε κάτι άλλο αν είναι

Και το κάτι παραπάνω δυστυχώς θα το πάρεις δουλεύοντας σαν σκυλί, ακόμα και όταν βρεις τη καλή θέση δεν θα περάσεις καλά 

Εκτός αν βρεις καμιά άκρη και πας σε κάνα λογιστήριο εταιρείας και τα ξύνεις και πέφτει ένα σχετικά καλό μαρούλι για αυτά που κάνεις, αλλά κάτι τέτοιο θέλει όντως γνωστό. Το θέμα είναι θες αυτό ή θες να μπορείς να στέκεσαι μόνος σου;

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θέλω να σχολιάσω κάτι άλλο που δε βλέπω να έχει παρατηρήσει/σχολιάσει κανείς. Τι θα πει MBA χωρίς εργασιακή εμπειρία? Δεν υπάρχει σοβαρό MBA που σε δέχεται χωρίς εργασιακή εμπειρία κάποιων χρόνων. Με ποια λογική κάνει κάποιος MBA χωρίς να είναι ήδη στον χορό και να χορεύει?

Το MBA δεν είναι άιντε Msc κάνουν όλοι θα κάνω και γω. Είναι μέσο ανέλιξης στον εργασιακό χώρο ενός ήδη ενεργού και επιτυχημένου ανθρώπου για να γίνουν fast track οι διαδικασίες ανέλιξης στο corporate ladder. Δε νοείται φρέσκος απόφοιτος προπτυχιακού να πάει για MBA, δηλαδή θα στέλνεις βιογραφικά και θα λέει Bs, MBA και εργασιακή εμπειρία 0 - πραγματικά οξύμωρο.

Δυστυχώς στην Ελλάδα μαζεύουμε χαρτιά για να χουμε να λέμε.

EDIT: Αν εννοείς ότι έχεις εργασιακή εμπειρία γενικότερα στον κλάδο της οικονομίας/management, και απλά όχι στον τομέα της λογιστικής , τα παραπάνω αγνόησε τα. Αγνόησε όμως και το ΜΒΑ σου, και δε βοηθάει επί της ουσίας σχεδόν καθόλου για θέση λογιστή και ίσως προϊδεάσει τον πιθανό εργοδότη σου για αυξημένες αναμενόμενες αποδοχές, τις οποίες δεν πρόκειται να διαθέσει για μια θέση βοηθού λογιστή ( αν υποθέσουμε ότι ξεκινάς απ' το 0).

Επεξ/σία από tasos30
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόφοιτος ΤΕΙ Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής με ΜΒΑ εδώ και είμαι στα 27. Το επάγγελμα του λογιστή έχει λεφτά, αρκεί να το εκμεταλλευτείς σωστά. Τι εννοώ. Ναυτιλία, τουρισμός, λογιστήρια μεγάλων εταιρειών, πολυεθνικές. Τώρα με κάτι Λογιστικά γραφεία της γειτονιάς, σόρρυ αλλά εκεί θα σου πίνουν το άιμα. Συμφωνώ, ότι για να μπεις στους τομείς που είπα θέλει ΒΥΣΜΑ

 

Και εγω που εργάζομαι σε λογιστήριο μεγάλης εταιρείας λιανεμπορίου με βύσμα μπήκα. Τι να πω ψέματα. 800 ευρω παιρνω 8ωρο , 5νθημερο. Είχα περάσει και από τουρισμό στη Κρήτη έπαιρνα 800 ευρώ στο λογιστήριο ξενοδοχείου. Έφαγα και τα λεγόμενα σκατά οταν ημουν φοιτητής. 2 χρόνια, 500 ευρώ, 12ωρα. Άστο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Απόφοιτος ΤΕΙ Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής με ΜΒΑ εδώ και είμαι στα 27. Το επάγγελμα του λογιστή έχει λεφτά, αρκεί να το εκμεταλλευτείς σωστά. Τι εννοώ. Ναυτιλία, τουρισμός, λογιστήρια μεγάλων εταιρειών, πολυεθνικές. Τώρα με κάτι Λογιστικά γραφεία της γειτονιάς, σόρρυ αλλά εκεί θα σου πίνουν το άιμα. Συμφωνώ, ότι για να μπεις στους τομείς που είπα θέλει ΒΥΣΜΑ

Και εγω που εργάζομαι σε λογιστήριο μεγάλης εταιρείας λιανεμπορίου με βύσμα μπήκα. Τι να πω ψέματα. 800 ευρω παιρνω 8ωρο , 5νθημερο. Είχα περάσει και από τουρισμό στη Κρήτη έπαιρνα 800 ευρώ στο λογιστήριο ξενοδοχείου. Έφαγα και τα λεγόμενα σκατά οταν ημουν φοιτητής. 2 χρόνια, 500 ευρώ, 12ωρα. Άστο. 

Χωρίς παρεξήγηση...τα 800 (φαντάζομαι καθαρά) είναι τα «λεφτά»;

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το πτυχίο σου δε μπορείς να ανοίξεις δικό σου γραφείο? Σε εταιρίες όντως θέλει βίσμα να μπεις, και σε λογιστικά γραφεία θέλει γνωριμίες αλλά και να το κυνηγήσεις μόνος σου. οι περισσότεροι επενδύουν συνηθως σε απόφοιτους τεχνικών λυκείων κατευθυνσης λογιστικής και λιγότερο σε πτυχιούχους λογιστές πόσο μάλλον με ΜΒΑ. 

Στις 5/9/2020 στις 2:12 ΜΜ, tasos30 είπε

Εγώ θέλω να σχολιάσω κάτι άλλο που δε βλέπω να έχει παρατηρήσει/σχολιάσει κανείς. Τι θα πει MBA χωρίς εργασιακή εμπειρία? Δεν υπάρχει σοβαρό MBA που σε δέχεται χωρίς εργασιακή εμπειρία κάποιων χρόνων. Με ποια λογική κάνει κάποιος MBA χωρίς να είναι ήδη στον χορό και να χορεύει?

Το MBA δεν είναι άιντε Msc κάνουν όλοι θα κάνω και γω. Είναι μέσο ανέλιξης στον εργασιακό χώρο ενός ήδη ενεργού και επιτυχημένου ανθρώπου για να γίνουν fast track οι διαδικασίες ανέλιξης στο corporate ladder. Δε νοείται φρέσκος απόφοιτος προπτυχιακού να πάει για MBA, δηλαδή θα στέλνεις βιογραφικά και θα λέει Bs, MBA και εργασιακή εμπειρία 0 - πραγματικά οξύμωρο.

Δυστυχώς στην Ελλάδα μαζεύουμε χαρτιά για να χουμε να λέμε.

 

ξέρω πολλούς που κάνουν ως συνέχεια των σπουδων ή καπάκι μετα το μεταπτυχιακό χωρίς ουτε 1 μέρα εργασίας, ούτε καν μαυρα σε καφετέρια δεν έχουν δουλέψει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...