Προς το περιεχόμενο

Ξανά πανελλήνιες ή Ιεκ


markpiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο φόρουμ 

Λοιποον, έχουμε και λεμε (περίληψη στο τέλος😂

Έγραψα πανελλήνιες από οικονομικα, 12.525 μόρια όλα καλά (σχετικά με το διάβασμα που έκανα) 

Όλα καλά μέχρι εδώ. Συμπληρώνω μηχανογραφικο όλα κομπλέ ήθελα μηχανικών πληροφορικης έβαλα Αιγάλεω Σέρρες Θεσσαλονίκη, με την ελπίδα πως αν πάω μακριά θα έρθω με μετεγγραφη λόγω χαμηλού εισοδήματος. Βγαίνουν τα αποτελέσματα, βλέπω πρώτα βάσεις λέω μια χαρά είμαι Σέρρες. Έλα όμως που μπαίνω στο σαιτ και βλέπω ένα ΜΗΧΑΝΙΚΏΝ ΠΑΡΑΓΩΓΉΣ ΚΑΙ ΔΙΟΊΚΗΣΗΣ ΔΙΠΑΕ....Πρώτο πράγμα που κάνω ψάχνω αντιστοιχία, Ξάνθη και Χανιά... Μη τα πολυλογώ είχε γίνει λάθος στο μηχανογραφικο όταν το έφτιαξε ο καθηγητής στο φροντιστήριο και δε το πήρα χαμπάρι ούτε εγώ ούτε εκείνος, αφού βλέπαμε μηχανικών Θεσσαλονίκη όλα οκ...

Η σχολή εκτός από Θεσσαλονίκη έχει μέσα και φυσικές χημείες κλπ πράγματα που δεν έχω κάνει, αλλά εκτός αυτού είναι και Θεσσαλονίκη που δεν έχω τη δυνατότητα να πάω. Και νιώθω και άσχημα που πλήρωσε η οικογένεια μου έναν χρόνο φροντιστήριο και θα έχουν επιπλέον έξοδα 

Κάπου εδώ τίθεται το εξής ερώτημα: Τι να κάνω? Να περιμένω άλλον έναν χρόνο για το 10% με την ελπίδα να μπω μηχανικών Σέρρες και να έρθω με μετεγγραφη (ααν γίνεται και ααν μπω με το 10%, με το ανάλογο ρίσκο της μετεγγραφης), να ξαναδώσω (άλλον έναν χρόνο ξανα-μανα τα ίδια και ποιος ξέρει τι θα γίνει μέχρι τότε) ή να πάω σε μια ιδιωτική σχολή εδώ , σε κάποια ειδικότητα τύπου υδραυλικός, ηλεκτρολόγος, τεχνικός, μάγειρας κλπ?? 

 

Εκτός αυτού βγήκε νέος νόμος για τις μετακινησεις και πλέον μπορεί κάποιος από μια σχολή να μπει σε άλλη του ίδιου πεδίου, αν όμως υπάρχει θέση και αν πιάνει τα μόρια, και με ενδιαφέρει, ακόμα και οικονομική σχολή, αλλά ποιος θα φύγει από Αθήνα να πάει αλλού? 

Οποίος μπορεί να προτείνει κάτι ή αν γνωρίζει κάτι ανάλογο ή έχει φοιτήσει σε κάποια ιδιωτική ή Ιεκ θα του ήμουν πραγματικά ευγνώμων 

ΠΕΡΙΛΗΠΤΙΚΆ!!!! : ΠΈΡΑΣΑ ΣΕ 'ΛΑΘΟΣ' ΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕ ΞΈΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΆΝΩ, ΝΑ ΠΕΡΙΜΈΝΩ ΆΛΛΟΝ ΕΝΑΝ ΧΡΌΝΟ, ΝΑ ΔΏΣΩ Ή ΝΑ ΠΆΩ ΣΕ ΙΕΚ

 

ΥΓ. ΞΈΡΩ ΕΊΜΑΙ ΤΟΥΛΆΧΙΣΤΟΝ Μ....Σ ΠΟΥ ΔΕ ΤΟ ΕΙΔΑ, ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΏΣ ΈΚΑΤΣΕ ΤΈΤΟΙΑ ΑΤΥΧΊΑ... ΕΛΠΊΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΊΜΑΙ Ο ΠΡΏΤΟΣ ΑΛΛΑ ΜΑΚΆΡΙ ΝΑ ΕΊΜΑΙ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΊΟΣ

Επεξ/σία από markpiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικά που μένεις?σέρρες?  αν έχετε χαμηλό εισόδημα δε μπορείς να μείνεις φοιτητικές εστίες? μηχανικός παραγωγής και δοίκησης είναι νέος κλάδος, στην ουσια εκπαιδεύεσαι για υπευθυνος παραγωγής ή διευθυντής σε εργοστάσια και μοναδες παραγωγής,  γι αυτό και έχει μαθήματα διαφορετικά μεταξύ τους. Γνώμη μου πήγαινε να γραφτείς, βρες τροπο να μείνεις καπου για λίγο καιρό να παρακολουθήσεις λίγα μαθήματα και να δεις αν σε τραβάει, αν δε σ αρέσει ξαναδώσε του χρόνου με περισσότερο διάβασμα ή κάνε 10%. επίσης επειδή το σκέφτεσαι για ιεκ για ποιο λόγο να πας σε ο,τι να ναι κι οχι σε κάτι που σου αρέσει όπως πληροφορική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...