Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά image δίσκου σε μικρότερου / μεγαλύτερου μεγέθους SSD


solution1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει η δυνατότητα να γράψω ένα image δίσκου σε ssd μικρότερου / μεγαλύτερου μεγέθους;

Εννοείται ότι τα πραγματικά δεδομένα του image, χωράνε στον μικρότερο δίσκο.

Αυτό που θέλω να κάνω είναι το εξής:

Στο σπίτι υπάρχουν 2 laptop. (hp+lenovo)

Το hp έχει ssd 120gb από τον οποίο χρησιμοποιούνται σχεδόν 110GB.

To lenovo από την άλλη, έχει ssd 240gb, από τα οποία χρησιμοποιούνται λιγότερα από 60gb και δύσκολα θα ανέβει η χρήση του.

Το laptop χρησιμοποιείται από τον πατέρα μου για σερφάρισμα. Ο μόνος λόγος που επιλέχτηκε ssd 240gbgb, ήταν η καλύτερη τιμή ανά gb.

Πώς θα γίνει να πάρω image από το καθένα laptop σ' ένα εξωτερικό δίσκο κι ύστερα να κάνω swap τους δίσκους και να ξαναγράψω τα image;

Ουσιαστικά θέλω  να γράψω το image ενός δίσκου 240gb (60gb δεδομένα), σ' ένα δίσκο 120gb και το image ενός δίσκου 120gb (110gb δεδομένα), σ' ένα δίσκο 240gb.

 

Δεκτή κάθε βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μάρκα είναι οι δίσκοι; Η samsung π.χ. έχει free ένα εργαλείο για να κάνεις image clones. Δουλεύει πολύ καλά και το έχω χρησιμοποιήσει για μετάβαση από 850 EVO σε 860. Το λειτουργικό έμεινε άθικτο, το μόνο που χρειάστηκε να κάνω ήταν κατάργηση του σκλήρου στο device manager ώστε να δει ότι είναι ο 860.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, solution1 είπε

Πώς θα γίνει να πάρω image από το καθένα laptop σ' ένα εξωτερικό δίσκο κι ύστερα να κάνω swap τους δίσκους και να ξαναγράψω τα image;

Ουσιαστικά θέλω  να γράψω το image ενός δίσκου 240gb (60gb δεδομένα), σ' ένα δίσκο 120gb και το image ενός δίσκου 120gb (110gb δεδομένα), σ' ένα δίσκο 240gb.

για το πρώτο θα πρέπει να βρεις το  κατάλληλο πρόγραμμα   (υπάρχουν πολλά Κανε αναζήτηση και δες πιο σε βολεύει) για το δεύτερο θα πρότεινα αφού κάπου έχεις σώσει  αυτά που θέλεις   Κανε image τον 240
 Στην συνέχεια κλωνοποιεις τον 120 στο 240
 μετά διαγραφή 120 και μεταφορά του image σε αυτόν
 Κανε και μια ευχή και θα πάνε όλα καλά

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, mikevchq είπε

Τι μάρκα είναι οι δίσκοι; Η samsung π.χ. έχει free ένα εργαλείο για να κάνεις image clones. Δουλεύει πολύ καλά και το έχω χρησιμοποιήσει για μετάβαση από 850 EVO σε 860. Το λειτουργικό έμεινε άθικτο, το μόνο που χρειάστηκε να κάνω ήταν κατάργηση του σκλήρου στο device manager ώστε να δει ότι είναι ο 860.

Είναι διαφορετικά μοντέλα, οπότε δεν ξέρω αν γίνεται (κανένας δεν είναι samsung)

18 ώρες πριν, hp8 είπε

για το πρώτο θα πρέπει να βρεις το  κατάλληλο πρόγραμμα   (υπάρχουν πολλά Κανε αναζήτηση και δες πιο σε βολεύει) για το δεύτερο θα πρότεινα αφού κάπου έχεις σώσει  αυτά που θέλεις   Κανε image τον 240
 Στην συνέχεια κλωνοποιεις τον 120 στο 240
 μετά διαγραφή 120 και μεταφορά του image σε αυτόν
 Κανε και μια ευχή και θα πάνε όλα καλά

Θα δοκιμάσω το clonedisc (από wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_disk_cloning_software)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...