Προς το περιεχόμενο

poia motherboard proteinete????BOITHEIA


docsock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειμαι φοιτητης στην ιταλια και δυστυχως εδω δεν εχω καποιο γνωστο να απευθυνθω για πληροφοριες....

 

Λογω αλαγης επεξεργαστη και αναγκης προσθηκης τριτου και τερτου δισκου(ΣΑΤΑ) πρεπει να να αλαξω μητρικη....

 

Εχω βρει στις εξεις τιμες τις παρακατω μητρικες....ξερω θα μου πειτε να παρω την ASUS deluxe αλλα ειπαμε φοτιτης ειμαι...

 

-ECS N2U400-A X K7 nVIDIA nFORCE2 ULTRA400 FSB400 AGP 8X AUDIO

FSB 400/333/266/200 MHz CHIPSET nVIDIA nForce2 Ultra400 & MCP AUDIO CMI 9739A 6-channel CODEC IDE 2 UltraDMA 133 / 100 / 66 AGP 8X 62ευρω

 

-ECS KT600-A X K7 VIA KT600 AGP 8X FSB400 SATA AUDIO

CHIPSET North Bridge: VIA KT600 South Bridge: VIA VT8237 STORAGE Support by VIA VT8237 4 x Ultra DMA133/100/66 devices 2 x Serial ATA devices RAID0 & RAID1 configuration Special Features FSB 400 DDR 400 AGP 8X Serial ATA USB 2.0 6 Channel Audio 53 ευρω

 

-ASUS A7N8X-X nFORCE2ST X K7 FSB400 AGP 8X AUDIO LAN

La scheda madre ASUS Serie A7N8X-X costituisce una scelta vincente e di alto valore. La A7N8X-X, grazie al chipset nForce2 400, può implementare gli ultimi processori Athlon XP con FSB a 400Mhz

 

τι συστημα μου εχει ενας amb burton 2,6 με 512 gb ram 400GHZ

 

Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.

υγ.μπορω να σβησω το post αφου λαβω απαντησεις καθως υποθετω πως δεν ενδιαφερει πολυ κοσμο και ειναι κριμα να καταλαμβανει χορο στους server του insomnia?

 

υποψην πως γνωριζω πως καλυτερο chipset θεωρειται το Νforce απο το ΚΤ600...αλλα για να παρω nforce me sata και εξακαναλο ηχο πρεπει να παω στη deluxe που δεν σηκωνει η τσεπη μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.epox.nl/english/purchase/europe.htm

 

Θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να αγοράσεις κάποιο απο τα μοντέλα της Epox έστω και με το KT600. Σίγουρα πιο αξιόπιστες λύσεις απο την ECS. Και μην ξεχνάς ότι αυτό που έχει τη χαμηλότερη τιμή δεν είναι και αναγκαία το φτηνότερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις λύσεις που προτείνεις πάντως,μη πάρεις το Α7Ν8Χ-Χ μιάς και είναι single channel based (Nforce2 400) ενώ η ecs είναι ultra 400 που είναι κάπως ταχύτερο.

Πάντως και εγώ θα σου προτεινα epox,δε πίστευα ούτε και εγώ μέχρι πρίν λίγο καιρο πόσο καλή μητρική είναι.

Πάντως αν δε σε ενδιαφέρει το overclocking,το κάτι παραπάνω και παίζεις αυστηρά με αυτές τις επιλογές τότε καλύτερα την ecs με το Nf2 Ultra.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεσα σε αυτές που λες, την ECS με το nForce2. Αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις σε δυνατότητες overclocking, δεν πιστεύω να μείνεις απογοητευμένος.

 

Epox 8RDA3+, Abit NF7-S είναι τα boards που θα πρότεινα αν δεν υπήρχε ο περιορισμός του κόστους. Απ' όσο θυμάμαι πάντως τα Epox στην Ιταλία είναι δυσεύρετα και ακριβά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

euxaristo gia to xrono sas alla oi perissoteroi mou lete gia mia mhtrikh pou den mporo na bro edo....

apo autes tis treis prepei praktika na dialekso h via kt600 me sata kai 6,1 karta hxou,,,,,,,,h nforce2 xoris ta kaloudia....ouf probelm!!!

 

euxaristo kai pali gia tis apanthseis sas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

apo autes tis treis prepei praktika na dialekso h via kt600 me sata kai 6,1 karta hxou,,,,,,,,h nforce2 xoris ta kaloudia....ouf probelm!!!

 

Diladi exeis na dialekseis ousiastika anamesa se mia VIA KT600 me SATA, RAID kai nForce2 Ultra 400 giati para fan tis ASUS tin sigkekrimeni den sou tin sinistw..

(Sigkrinwntas tis 2 ECS opws tis perigrafeis pera apo to chip tin moni hardware diafora tin exoun sto oti i mia exei kai SATA, RAID, an den kanw lathos..)

 

me maximum sto 1.0 exoume:

To nForce2 Ultra thewreitai pio grigoro apo to VIA [0.7 pontoi sto nForce]

To SATA einai kalo na to exeis [0.8 pontoi sto VIA]

An exeis kai ws kritirio tin timh, tote to VIA einai ftinotero.. [0.3 pontoi sto VIA]

 

Ara to VIA exei 1.1 pontous enanti 0.7 pontwn tou nForce.. opote proswpika tha eperna to VIA

H sigkrisi egine symfwna me dikes mou skepseis opote evala kai auta ta vari, pontous se kathe sigkrisi :D[/b]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ψήφος απο εμένα στην Abit AN7 Guru. Μπράβο φίλε paizei_rolo βλέπω ότι οι γκρίνιες μου σε έπεισαν και άλλαξες άποψη.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...