Προς το περιεχόμενο

Διδακτορικές Σπουδές


paim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την παρέα. Καθώς διανύω το τελευταίο έτος στο πολυτεχνείο (ΗΜΜΥ), πρέπει σιγά σιγά να κινώ τις διαδικασίες για το μετά. Για πολλούς λόγους, που δεν χρειάζεται να αναφερθώ εδώ, γιατί δεν είναι η ουσία του θέματος, θέλω να συνεχίσω σε Διδακτορικές σπουδές. Αυτό που ψάχνω κυρίως, και ο λόγος που ανοίγω το topic, είναι το ότι βρίσκομαι μπροστά σε ένα χάος. Έχω διαβάσει όλο το reddit, καθημερινά επισκέπτομαι σελίδες από πάρα πολλά πανεπιστήμια, ψάχνω, διαβάζω και κάθε μέρα που περνάει αγχώνομαι όλο και πιο πολύ. 

Πολύ θα το ήθελα να κάνω αιτήσεις για Αμερική που τα πράγματα είναι πιο straighforward, αλλά για προσωπικούς λόγους θα προτιμούσα να μείνω Ευρώπη. Εδώ λοιπόν, είναι που ξεκινάει το πρώτο μου πρόβλημα. Στα περισσότερα πανεπιστήμια (βλ. Ολλανδία, Σουηδία, Δανία) αυτό που έχω καταλάβει από τις σελίδες τους, είναι ότι ανοίγουν θέσεις εργασίας για διδακτορικούς, και αναλόγως κάνεις αίτηση σαν να ψάχνεις για δουλειά. Αυτό οδηγεί σε μία αβεβαιώτητα, πολύ ανταγωνισμό. Δεν ξέρεις καν πότε θα ανοίξει θέση που θα σε ενδιαφέρει. Δυσκολεύομαι να καταλάβω, αν λειτουργεί κάπως και το σύστημα Αμερικής στην Ευρώπη, το μάζεψε χαρτιά (Αναλυτική, SOP, LOR, CV, IELTS κλπ κλπ), στείλε τα, βρες καθηγητή και παίρνεις μία απάντηση με το αν σε δέχτηκαν ή όχι, και με το αν πήρες financial aid. Σίγουρα κάπου θα ισχύει, κάπως θα γίνεται, το θεωρώ αδύνατο να λειτουργούν όλα διαφορετικά.

Το τοπικ δεν το ανοίγω για ξεκάθαρα μία απάντηση, αλλά για γενικότερη συζήτηση πάνω στο θέμα, με προσωπικές εμπειρίες ή εμπειρίες γνωστών ανθρώπων. Πραγματικά, θέλω να βγάλω μια άκρη, κάθε γνώμη και κάθε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, paim είπε

Χαιρετώ την παρέα. Καθώς διανύω το τελευταίο έτος στο πολυτεχνείο (ΗΜΜΥ), πρέπει σιγά σιγά να κινώ τις διαδικασίες για το μετά. Για πολλούς λόγους, που δεν χρειάζεται να αναφερθώ εδώ, γιατί δεν είναι η ουσία του θέματος, θέλω να συνεχίσω σε Διδακτορικές σπουδές. Αυτό που ψάχνω κυρίως, και ο λόγος που ανοίγω το topic, είναι το ότι βρίσκομαι μπροστά σε ένα χάος. Έχω διαβάσει όλο το reddit, καθημερινά επισκέπτομαι σελίδες από πάρα πολλά πανεπιστήμια, ψάχνω, διαβάζω και κάθε μέρα που περνάει αγχώνομαι όλο και πιο πολύ. 

Πολύ θα το ήθελα να κάνω αιτήσεις για Αμερική που τα πράγματα είναι πιο straighforward, αλλά για προσωπικούς λόγους θα προτιμούσα να μείνω Ευρώπη. Εδώ λοιπόν, είναι που ξεκινάει το πρώτο μου πρόβλημα. Στα περισσότερα πανεπιστήμια (βλ. Ολλανδία, Σουηδία, Δανία) αυτό που έχω καταλάβει από τις σελίδες τους, είναι ότι ανοίγουν θέσεις εργασίας για διδακτορικούς, και αναλόγως κάνεις αίτηση σαν να ψάχνεις για δουλειά. Αυτό οδηγεί σε μία αβεβαιώτητα, πολύ ανταγωνισμό. Δεν ξέρεις καν πότε θα ανοίξει θέση που θα σε ενδιαφέρει. Δυσκολεύομαι να καταλάβω, αν λειτουργεί κάπως και το σύστημα Αμερικής στην Ευρώπη, το μάζεψε χαρτιά (Αναλυτική, SOP, LOR, CV, IELTS κλπ κλπ), στείλε τα, βρες καθηγητή και παίρνεις μία απάντηση με το αν σε δέχτηκαν ή όχι, και με το αν πήρες financial aid. Σίγουρα κάπου θα ισχύει, κάπως θα γίνεται, το θεωρώ αδύνατο να λειτουργούν όλα διαφορετικά.

Το τοπικ δεν το ανοίγω για ξεκάθαρα μία απάντηση, αλλά για γενικότερη συζήτηση πάνω στο θέμα, με προσωπικές εμπειρίες ή εμπειρίες γνωστών ανθρώπων. Πραγματικά, θέλω να βγάλω μια άκρη, κάθε γνώμη και κάθε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη! 

Όταν είσαι υποψήφιος διδάκτορας, είναι ένας ακόμα φοιτητής. Δεν είναι δουλειά, είναι σπουδές. 

Για λόγους που δεν είναι της παρούσης, στα περισσότερα κεντρικά και βόρεια ευρωπαϊκά ιδρύματα και ειδικά στις θετικές επιστήμες/τεχνολογία, δεν συμφέρει να πάρει κανείς έναν διδακτορικό εάν δεν είναι χρηματοδοτούμενη θέση. Δεν έχει σημασία από πού έρχονται τα λεφτά, μπορεί να τα δίνει το ίδιο το πανεπιστήμιο, μπορεί να τα δίνει κάποιο πρόγραμμα/έργο, οτιδήποτε. Λεφτά όμως, πρέπει να υπάρχουν. 

Για αυτό το λόγο, οι θέσεις που βγαίνουν είναι πάνω σε αντικείμενα που έχουν ζήτηση, τόσο ερευνητικά όσο και πρακτικά/εμπορικά. 

Από εκεί και πέρα: 

56 λεπτά πριν, paim είπε

Στα περισσότερα πανεπιστήμια (βλ. Ολλανδία, Σουηδία, Δανία) αυτό που έχω καταλάβει από τις σελίδες τους, είναι ότι ανοίγουν θέσεις εργασίας για διδακτορικούς, και αναλόγως κάνεις αίτηση σαν να ψάχνεις για δουλειά. Αυτό οδηγεί σε μία αβεβαιώτητα, πολύ ανταγωνισμό. Δεν ξέρεις καν πότε θα ανοίξει θέση που θα σε ενδιαφέρει. 

Το διδακτορικό είναι προσωπική έρευνα. Δεν παίρνουν μία τάξη διδακτορικό. Υπάρχουν συγκεκριμένες θέσεις, σε συγκεκριμένα θέματα. Εάν θέλεις να πάρουν εσένα αντί για κάποιον άλλο, θα πρέπει να είσαι καλύτερος. Σκληρό, αλλά το academia είναι αρκετά σκληρή βιομηχανία. Και το διδακτορικό είναι τίποτα μπροστά σε άλλα. Εάν τα έχεις αλλιώς στο μυαλό σου, καλύτερα να μην προχωρήσεις σε αυτή την κατεύθυνση. 

Στο ίδιο κλίμα, δεν είναι ανάγκη να ξέρεις πότε θα ανοίξει θέση. Εάν ήσουν σε ομάδα καλή, που ασχολείται με τρέχοντα ζητήματα, τότε έχεις συνάφεια με όσα γίνονται στον κόσμο και θα ανοίξει θέση το πολύ σε ένα χρόνο. Είναι πραγματικά πολλές οι θέσεις διδακτορικών που ανοίγουν. 

Εάν, όμως, δεν ασχολείσαι με τρέχοντα ζητήματα, δεν είσαι σε μία ομάδα που να είναι στην στάθμη-της-τεχνικής στις ερευνητικές τεχνολογίες, τότε το πιο πιθανό είναι να μην βρεις (τουλάχιστον εύκολα) θέση. Σκληρό; Μπορεί. Αλλά έτσι λειτουργεί. 

1 ώρα πριν, paim είπε

Δυσκολεύομαι να καταλάβω, αν λειτουργεί κάπως και το σύστημα Αμερικής στην Ευρώπη,

Το σύστημα της Αμερικής είναι χειρότερο (για εμένα) από της Ευρώπης. Περισσότερη πίεση για να βρεις δική σου χρηματοδότηση, ακόμα πιο έντονος ανταγωνισμός, πολύ λιγότερα χρονικά περιθώρια, καθόλου σεβασμός στο work-life balance. Κανάδα είναι κάπως καλύτερα, αλλά και πάλι... σαν την Ευρώπη όχι. 

 

1 ώρα πριν, paim είπε

Το τοπικ δεν το ανοίγω για ξεκάθαρα μία απάντηση, αλλά για γενικότερη συζήτηση πάνω στο θέμα, με προσωπικές εμπειρίες ή εμπειρίες γνωστών ανθρώπων. Πραγματικά, θέλω να βγάλω μια άκρη, κάθε γνώμη και κάθε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη! 

Αποφάσισε. Θέλεις να μάθεις απαντήσεις για τις ερωτήσεις σου; Θέλεις να σου πούνε εμπειρίες; Θέλεις συμβουλές; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενιωσα ενα ειδος επίθεσης οποτε θα προσπαθήσω να υπερασπιστώ τη θεση μου. Ναι τα ξερω αυτα που γραφεις περι διδακτορικου. Ναι γνωριζω οτι ειναι φοιτητες, ναι γνωριζω για προσωπικη ερευνα. Κανω έρευνα, εχω υπαρξη σε ερευνητικα εργαστήρια, εχω δημοσιευση σε συνεδριο (πιθανότατα αλλες 2 εντος του 2021), εχω υπαρξη σε συνεδρια. Ειναι κατι που το χτιζω για να το κανω καιρο, δεν μου ηρθε ουρανοκατεβατο τωρα. Μαλλον μπερδεψες αυτο που ρωτησα. Απλα δεν ήθελα να μπω σε προσωπικες λεπτομερειες.

 

Αυτο που θελω ειναι πληροφοριες για τα παντα. Οπως καταλαβαίνεις ο χρονος περναει, τα περιθωρια στενευουν. Ναι, μιλαω κι με καθηγητες, αλλα δεν θα κανουν αυτοι τις αιτήσεις, αλλα εγω. Και εγω αυτη τη στιγμή βρισκομαι σε μια κακη ψυχολογικη κατασταση αγχους. Ψαχνω ανθρώπους να συζητησω επι του θεματος, να μοιραστω τον προβληματισμο μου, τα ερωτήματα μου. Σε καμια περιπτωση, δεν θελω να γινει θεμα για το τι εστι διδακτορικός, ποιος γίνεται, πως γίνεται, αν αξιζει κτλπ. Αυτα εχουν συζητηθει κι παλιοτερα εδώ μεσα και ειναι προσωπικά του καθενος. 

 

Κυριως ομως, θελω αν υπάρχει προσωπική εμπειρία κάποιου, της διαδικασίας που ακολούθησε...

 

Υ.Γ Ξαναδιαβαζοντας το μηνυμα ισως να μην είναι τοσο επιθετικό οσο το βρηκα με την πρωτη αναγνωση. Ειναι περασμενη η ωρα και μαλλον αλλα διαβαζα και αλλα καταλαβαινα... Ισως αυτα που εχω απαντήσει να μην συνάδουν καν, αλλα τα αφήνω για την νορμάλ πορεία του νήματος.

Επεξ/σία από paim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά πρέπει να σκεφτείς πανω σε τι θα κάνεις διδακτορικό, να συντάξεις δηλαδή την πρόταση σου. να βρεις ενα θέμα που να έχει και εμπορικές εφαρμογές για να βρεις πιο εύκολα χρηματοδοτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, velociraptoras είπε

Αρχικά πρέπει να σκεφτείς πανω σε τι θα κάνεις διδακτορικό, να συντάξεις δηλαδή την πρόταση σου. να βρεις ενα θέμα που να έχει και εμπορικές εφαρμογές για να βρεις πιο εύκολα χρηματοδοτηση

Καλά δεν πάει πάντα έτσι.  Υπάρχουν πολλές φορές σε πανεπιστήμια και ερευνητικά ιδρύματα θέσεις για διδακτορικό, σε συγκεκριμένο θέμα.

Γερμανία πχ δεν ψάχνεις να βρεις χρηματοδότηση, είναι δεδομενη, και αμα τύχει και κάνεις το διδακτορικό σε ερευνητικό ίδρυμα έχεις καλές απολαβές, και συνδυάζεις και αληθινή επαγγελματική εμπειρία. Το αρνητικό είναι ότι εφόσον πρόκειται για συνδυασμού διδακτορικού και δουλειάς, κανείς δεν σου εγγυάται ότι θα έχεις τον χρόνο να ασχοληθείς με το διδακτορικό, ενδεχομένως να χρειαστείς να αφιερώσεις αρκετό προσωπικό χρόνο. Από την άλλη, αμα τα καταφέρεις, θα έχεις συνδιάσει και διδακτορικό τίτλο και επαγγελματική εμπειρία, και ενδεχόμενος θα έχεις δουλέψει σε κάτι πρωτοπόρο, με πρακτική σημασία και όχι μόνο θεωρητική. Αναφέρομαι κυρίως σε ιδρύματα τύπου Fraunhofer.

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Γερμανία πχ δεν ψάχνεις να βρεις χρηματοδότηση, είναι δεδομενη, και αμα τύχει και κάνεις το διδακτορικό σε ερευνητικό ίδρυμα έχεις καλές απολαβές, και συνδυάζεις και αληθινή επαγγελματική εμπειρία. Το αρνητικό είναι ότι εφόσον πρόκειται για συνδυασμού διδακτορικού και δουλειάς, κανείς δεν σου εγγυάται ότι θα έχεις τον χρόνο να ασχοληθείς με το διδακτορικό, ενδεχομένως να χρειαστείς να αφιερώσεις αρκετό προσωπικό χρόνο. Από την άλλη, αμα τα καταφέρεις, θα έχεις συνδιάσει και διδακτορικό τίτλο και επαγγελματική εμπειρία, και ενδεχόμενος θα έχεις δουλέψει σε κάτι πρωτοπόρο, με πρακτική σημασία και όχι μόνο θεωρητική. Αναφέρομαι κυρίως σε ιδρύματα τύπου Fraunhofer.

Γενικά, ναι, αλλά όχι ακριβώς.

Χρηματοδότηση υπάρχει για να αρχίσεις και για τουλάχιστον τρία χρόνια (δεν έχω ακούσει για λιγότερα). Εάν τελειώσουν αυτά τα τρία χρόνια και δεν έχεις για παραπάνω ή τελειώσουν τα χρόνια της χρηματοδότησης, τότε σε πολλά labs οι διδακτορικοί γράφουν τις προτάσεις για να τις καταθέσει ο επιβλέπων (ως PI) και αρκετοί κυνηγάνε και δικό τους funding. Στο Fraunhofer είναι κάπως καλύτερα, κυρίως λόγου του ίδιου του society.

Στην περίπτωση των επιπλέων χρόνων χρηματοδότησης, συναντιέται πολύ συχνά το φαινόμενο όπου το διδακτορικό είναι σε ένα θέμα, και η χρηματοδότηση έρχεται για έρευνα σε ένα άλλο. 

Επεξ/σία από Sacadmerde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://scholaridea. - ενδεικτικά.

 

Τα προσόντα και οι απαιτήσεις διαφέρουν ανά Χώρα, Πανεπιστήμιο και Τμήμα. Απέβαλε το άγχος σου ώστε να μπορέσεις να σκεφτείς καθαρά για να δεις τις επιλογές που έχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2020 στις 3:15 ΠΜ, T-zen είπε

https://scholaridea. - ενδεικτικά.

Τα προσόντα και οι απαιτήσεις διαφέρουν ανά Χώρα, Πανεπιστήμιο και Τμήμα. Απέβαλε το άγχος σου ώστε να μπορέσεις να σκεφτείς καθαρά για να δεις τις επιλογές που έχεις.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το link, δεν το ήξερα καθόλου. Νομίζω πως το άγχος με έχει καταβάλει κυρίως γιατί όπου διαβάζω (πχ reddit (subreddit: grad admissions)) όλοι μιλάνε για Αμερική και γενικά δεν μπορώ να βρω αντίστοιχες εμπειρίες σε Ευρώπη, διαδικασία κτλπ. Οι καθηγητές που έχω επικοινωνία και αυτοί μέχρι στιγμής μου μιλάνε με τα δεδομένα Αμερικής και γενικά έχω μάθημα απ'έξω το σύστημα της Αμερικής που δεν ενδιαφέρομαι.

Ευχαριστώ πολύ και όλους απο πάνω που έχει ασχοληθεί!

Χορηγία θαρρώ πως στο εξωτερικό είναι πιο εύκολη διαδικασία. Γενικά τα ερευνητικά εργαστήρια σε σοβαρά πανεπιστήμια, έχουν πολλαπλά ερευνητικά project να τρέχουν, πάντα υπάρχουν λεφτά. Από όσα έχω ακούσει, οι μόνες ιστορίες που ξεμένουν απο λεφτά βρίσκονται στην Ελλάδα (Α και Αγγλία που το σύστημα και εκεί πρέπει να είναι περίεργο). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατα την δική μου εμπειρία θέλει μεγάλη προετοιμασία. Μιλάς με κάποιο καθηγητή στη σχολή σου που να έχει συνεργασίες με εξωτερικό; Αν ναι, αυτό θα σε βοηθήσει πάρα πολύ.

Αν πας στα τυφλά πρέπει μόνος να αρχίσεις το ψάξιμο .Ένα καλό site είναι το https://www.jobs.ac.uk/ .

Η εμπειρία μου είναι από Αγγλία και έχουν περάσει 8-10 χρόνια. πχ ένα καλό σημείο που μπορείς να αρχίσεις είναι πανεπιστήμια και σχολές που σε ενδιαφέρουν. Τα περισσότερα πανεπιστήμια έχουν σελίδες με studentships( υποτροφίες από προγράμματα) καθώς και σελίδες για να ψάξεις funding αν δεν έχεις κάποια υποτροφία. Πχ

http://www.jobs.cam.ac.uk/job/?category=6

https://www.student-funding.cam.ac.uk/

Πρέπει να έχεις σε ηλεκτρονική μορφή όλα τα πτυχία-χαρτιά σου. Η αίτηση προφανώς γίνεται online και στα περισσότερα έχει πληρωμή για να την κάνεις. Για να κάνεις αίτηση για το ακαδημαικό έτος 2021-2022 αρχίζεις και ψάχνεις studentships και κάνεις αιτήσεις από τώρα φθινόπωρο. Τέλος Σεπτέμβρη- Οκτώβρη. 

Για τα μεγάλα πανεπιστήμια θες καλό βαθμό πτυχίου για να κάνεις καν αίτηση.Καλό είναι να έχεις μία ερευνητική πρόταση ή ένα καλό γραπτό σε αγγλικά κατά προτίμηση δημοσίευση. Αν πας για studentship θες τη δημοσίευση πιο πολύ ενώ αν πας στο γενικό pool αιτήσεων θες ερευνητική πρόταση.

Οι περισσότερες πιθανότητες σου είναι να βρεις studentship γιατί εκεί θα τύχει περισσότερης προσοχής η αίτησή σου και προφανώς θα ξέρεις πάνω σε ποιο τομέα/θέμα σου ταιριάζει περισσότερο από άποψη ειδίκευσης. Αν πας στο γενικό pool αιτήσεων, τρέχα γύρευε εκτός αν η ερευνητική σου πρόταση είναι πολύ καλή.

Στο Cambridge για γνώση αγγλικών ακόμα όταν είναι παλιό το πτυχίο γνώσης αγγλικών σε αφήνουν να δώσεις ένα τεστ μέσω ίντερνετ για την απόδειξη γνώσης και είναι αρκετά εύκολο. Επίσης στο Camridge κοιτάς και στα διάφορα κολέγια του για funding ξεχωριστά. Τα πιο πλούσια κολέγια έχουν και περισσότερες πηγές funding όπως πχ , St Johns, Trinity, Kings

Πολύ σημαντικό να μην σνομπάρεις το ΙΚΥ . Παλιότερα έδινε από τις καλύτερες υποτροφίες για διδακτορικά στο εξωτερικό. Το funding στην εποχή μας έχει δυσκολέψει και πολύ αυτό θα σε ρωτάνε. Ο ανταγωνισμός προφανώς είναι πολύ μεγάλος αλλά είναι θέμα επιμονής και να είσαι αποφασισμένος. Επίσης πρέπει να έχεις έτοιμο στο μυαλό σου τον τομέα που θέλεις να ασχοληθείς και είσαι δυνατός.

Καλή δύναμη.

Επεξ/σία από CarbonFibre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, CarbonFibre είπε

Κατα την δική μου εμπειρία θέλει μεγάλη προετοιμασία. Μιλάς με κάποιο καθηγητή στη σχολή σου που να έχει συνεργασίες με εξωτερικό; Αν ναι, αυτό θα σε βοηθήσει πάρα πολύ.

Αν πας στα τυφλά πρέπει μόνος να αρχίσεις το ψάξιμο .Ένα καλό site είναι το https://www.jobs.ac.uk/ .

Η εμπειρία μου είναι από Αγγλία και έχουν περάσει 8-10 χρόνια. πχ ένα καλό σημείο που μπορείς να αρχίσεις είναι πανεπιστήμια και σχολές που σε ενδιαφέρουν. Τα περισσότερα πανεπιστήμια έχουν σελίδες με studentships( υποτροφίες από προγράμματα) καθώς και σελίδες για να ψάξεις funding αν δεν έχεις κάποια υποτροφία. Πχ

http://www.jobs.cam.ac.uk/job/?category=6

https://www.student-funding.cam.ac.uk/

Πρέπει να έχεις σε ηλεκτρονική μορφή όλα τα πτυχία-χαρτιά σου. Η αίτηση προφανώς γίνεται online και στα περισσότερα έχει πληρωμή για να την κάνεις. Για να κάνεις αίτηση για το ακαδημαικό έτος 2021-2022 αρχίζεις και ψάχνεις studentships και κάνεις αιτήσεις από τώρα φθινόπωρο. Τέλος Σεπτέμβρη- Οκτώβρη. 

Για τα μεγάλα πανεπιστήμια θες καλό βαθμό πτυχίου για να κάνεις καν αίτηση.Καλό είναι να έχεις μία ερευνητική πρόταση ή ένα καλό γραπτό σε αγγλικά κατά προτίμηση δημοσίευση. Αν πας για studentship θες τη δημοσίευση πιο πολύ ενώ αν πας στο γενικό pool αιτήσεων θες ερευνητική πρόταση.

Οι περισσότερες πιθανότητες σου είναι να βρεις studentship γιατί εκεί θα τύχει περισσότερης προσοχής η αίτησή σου και προφανώς θα ξέρεις πάνω σε ποιο τομέα/θέμα σου ταιριάζει περισσότερο από άποψη ειδίκευσης. Αν πας στο γενικό pool αιτήσεων, τρέχα γύρευε εκτός αν η ερευνητική σου πρόταση είναι πολύ καλή.

Στο Cambridge για γνώση αγγλικών ακόμα όταν είναι παλιό το πτυχίο γνώσης αγγλικών σε αφήνουν να δώσεις ένα τεστ μέσω ίντερνετ για την απόδειξη γνώσης και είναι αρκετά εύκολο. Επίσης στο Camridge κοιτάς και στα διάφορα κολέγια του για funding ξεχωριστά. Τα πιο πλούσια κολέγια έχουν και περισσότερες πηγές funding όπως πχ , St Johns, Trinity, Kings

Πολύ σημαντικό να μην σνομπάρεις το ΙΚΥ . Παλιότερα έδινε από τις καλύτερες υποτροφίες για διδακτορικά στο εξωτερικό. Το funding στην εποχή μας έχει δυσκολέψει και πολύ αυτό θα σε ρωτάνε. Ο ανταγωνισμός προφανώς είναι πολύ μεγάλος αλλά είναι θέμα επιμονής και να είσαι αποφασισμένος. Επίσης πρέπει να έχεις έτοιμο στο μυαλό σου τον τομέα που θέλεις να ασχοληθείς και είσαι δυνατός.

Καλή δύναμη.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/9/2020 στις 4:28 ΠΜ, Ψιτ είπε

Διάλεξε πανεπιστήμια που σε ενδιαφέρουν και κάνε αιτήσεις μεταπτυχιακό. Είναι ο ευκολότερος δρόμος για διδακτορικό. 

Ναι το ξέρω ότι στην Ευρώπη είναι ίσως ο πιο εύκολος δρόμος, αλλά δυστυχώς υπάρχει και το οικονομικό κομμάτι σε αυτό τον δρόμο.

Επικοινώνησα και με ένα φροντιστήριο πτυχίων τύπου IELTS κτλπ και η απάντηση που πήρα ήταν ότι όπως παρατήρησα δεν υπάρχει οργανωμένο σύστημα ή μια κεντρική επιτροπή ανα πανεπιστήμιο που να εξετάζει τις αιτήσεις. Γενικά ότι στην Ευρώπη οι καθηγητές διαλέγουν τους διδακτορικούς τους, οπότε επιλέγουν είτε μεταπτυχιακούς είτε προτάσεις από καθηγητές που συνεργάζονται είτε φοιτητές που ξέρουν προσωπικά. Γενικά μου ξεκαθάρισαν ότι είναι δύσκολο σαν international student να κερδίσεις μία θέση Phd στην Ευρώπη αν δεν έχει σημαντικές συστάσεις απο τους καθηγητές σου. Για τον λόγο αυτό, με παρότρυναν και αυτοί για αιτήσεις στην Αμερική, όπου τα πράγματα είναι κάπως πιο αξιοκρατικά. Ωστόσο η απόφαση μου να μην κάνω αιτήσεις στην Αμερική παραμένει, και το μόνο που κατάφερα είναι να καλλιεργήσω και άλλο το άγχος μου.

Αργά η γρήγορα, μόλις τρέξω λίγο ακόμα κάποια project θα πάω να πιάσω και τον καθηγητή μου σε πιο επι του προσωπικού συνομιλία να δω τι γίνεται τέλος πάντων. Να ξέρω αν είναι να σταματήσω να αγχώνομαι και να κάνω άλλα πλάνα.

Επεξ/σία από paim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, paim είπε

Γενικά ότι στην Ευρώπη οι καθηγητές διαλέγουν τους διδακτορικούς τους, οπότε επιλέγουν είτε μεταπτυχιακούς είτε προτάσεις από καθηγητές που συνεργάζονται είτε φοιτητές που ξέρουν προσωπικά. Γενικά μου ξεκαθάρισαν ότι είναι δύσκολο σαν international student να κερδίσεις μία θέση Phd στην Ευρώπη αν δεν έχει σημαντικές συστάσεις απο τους καθηγητές σου.

Δεν ισχύει.

Αυτό που χρειάζεται είναι να έχεις ικανό CV. Μεταπτυχιακό πάνω στο θέμα του διδακτορικού, όπου να έχεις κάνει δουλειά και να μην είναι «βιβλιογραφική ανασκόπηση», καλούς βαθμούς σε μαθήματα που χρειάζονται στο διδακτορικό κτλ.

Είναι γεγονός πως σε ένα lab παίζει μία συνέχεια της χρηματοδότησης. Εάν έχεις έναν μεταπτυχιακό που κάνει καλή δουλειά και πάρεις funding για να προσλάβεις έναν διδακτορικό, θα προτιμήσεις τον μεταπτυχιακό που τον ξέρεις και συνεργάζεστε ήδη (για πολλούς ευνόητους λόγους). Όμως, δεν είναι όλες οι θέσεις έτσι. Π.χ., τα Marie Curie δεν είναι έτσι σε μεγάλο ποσοστό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Sacadmerde είπε

Δεν ισχύει.

Αυτό που χρειάζεται είναι να έχεις ικανό CV. Μεταπτυχιακό πάνω στο θέμα του διδακτορικού, όπου να έχεις κάνει δουλειά και να μην είναι «βιβλιογραφική ανασκόπηση», καλούς βαθμούς σε μαθήματα που χρειάζονται στο διδακτορικό κτλ.

Είναι γεγονός πως σε ένα lab παίζει μία συνέχεια της χρηματοδότησης. Εάν έχεις έναν μεταπτυχιακό που κάνει καλή δουλειά και πάρεις funding για να προσλάβεις έναν διδακτορικό, θα προτιμήσεις τον μεταπτυχιακό που τον ξέρεις και συνεργάζεστε ήδη (για πολλούς ευνόητους λόγους). Όμως, δεν είναι όλες οι θέσεις έτσι. Π.χ., τα Marie Curie δεν είναι έτσι σε μεγάλο ποσοστό. 

Δυστυχώς όπως είπα και πριν, το οικονομικό κομμάτι είναι κάτι που με περιορίζει στο μεταπτυχιακό, καθώς και ότι αν το έκανα θα το έκανα ξεκάθαρα για να μπω πιο εύκολα για διδακτορικό. Αφού λόγω πολυτεχνείου μπορώ να μπω κατευθείαν και τα οικονομικά δεν είναι και τα καλύτερα θέλω να δοκιμάσω έτσι. Όπως έχω πει και πιο πάνω, είναι κάτι που το σκέφτομαι και το κυνηγάω καιρό, για τον λόγο αυτό και οι συμμετοχές μου σε εργαστήρια, και οι δουλειές που έχω κάνει με μέντορα καθηγητή είναι όλα ερευνητικά και αποσκοπούσαν εκεί. Προφανώς και η διπλωματική δεν θα είναι προχειροδουλειά ούτε βιβλιογραφία, την έχω ξεκινήσει άλλωστε έχοντας σκοπό να δουλευτεί αρκετούς μήνες. 

Νομίζω ότι πρώτα πρέπει να μιλήσω με τον καθηγητή μου να δω τις προθέσεις του και στη συνέχεια αν χρειαστεί να ξεκινήσω να στέλνω προσωπικά μαιλ σε πιθανούς καθηγητές.

Γνωρίζει κανείς, αφού δεν υπάρχει στανταρ προθεσμία για αίτηση στην Ευρώπη, και ουσιαστικά οι Καθηγητές δέχονται διδακτορικούς προσωπικά, υπάρχει κάποια γενικότερη προθεσμία που μπορούν να σε δεχθούν για να ξεκινήσεις απο Σεπτέμβρη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paim είπε

προθεσμία που μπορούν να σε δεχθούν για να ξεκινήσεις απο Σεπτέμβρη?

Στο είπα και παραπάνω. Το διδακτορικό είναι προσωπική έρευνα. Δεν ξεκινάει με τα μαθήματα. Μπορεί να συμφωνήσεις αύριο με έναν καθηγητή, για να ξεκινήσεις τον Γενάρη.

Ξεκινάς οπότε συμφωνήσεις. Μπορεί να σε θέλουν να πας σε μια εβδομάδα και να τους πεις ότι λόγο ταξιδιών θα πας σε ένα μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...