Προς το περιεχόμενο

Επιλογή distro για corporate χρηση


haris013

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, haris013 είπε

Σε σουίτα office ποια εχει την καλύτερη δυνατή υποστηριξη σε formating των αρχείων από ms office?

To libre δεν τα έπαιζε σωστα ειδικά σε περίεργα Excel,  για το freeoffice τη γνώμη έχετε;

Δοκιμασε και το wps-office. Υπαρχει στο AUR. To libreoffice εχει εξελιχθει τελευταια στο κομματι της συμβατοτητας με το ms office. Αν δεν σε καλυψει δηλ το wps-office ή το libre δεν ξερω αν σε καλυψει κατι αλλο :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/9/2020 στις 3:01 ΜΜ, mphxths είπε

Αν μιλαμε λοιπον για rolling διανομες , εγω θα σκεφτομουν manjaro δηλ arch-based που κραταει λιγο τα updates και καλα για τσεκαρισμα και δεν τα αμολαει παρε να χεις οπως το καθαροαιμο archlinux.

Δεν το λέω για να απορρίψει ο OP το manjaro, αλλά στην περίπτωσή του, λόγω της πολύ-ειδικής χρήσης, δεν νομίζω ότι θα τον βοηθήσει ιδιαίτερα το γεγονός ότι κρατούνται τα updates ώστε να δοκιμαστούν λίγο. Αν προκύψει κάποιο θέμα σε κάποιο pptp, vpn, κτλ μπορεί εύκολα να ξεφύγει και να μην γίνει trigger στις ημέρες που κρατάει το manjaro. Στο γενικό desktop και στα προγράμματα που χρησιμοποιεί πολύς κόσμος, εκεί θα τον βοηθήσει γιατί σίγουρα θα γίνει trigger κάτι από άλλον χρήστη. Αυτό φυσικά δεν μειώνει τα υπόλοιπα καλά που έχουν ειπωθεί για το manjaro απλά το αναφέρω εγκυκλοπαιδικά.

Στις 8/9/2020 στις 3:01 ΜΜ, mphxths είπε

Τελος εχουμε το opensuse tumbleweed , που εχει πιο "εταιρικη" φυση απο τα υπολοιπα  , ειναι rpm-based που σημαινει οτι δεν εχει τοσα πακετα οσα εχουν οι deb-based διανομες , και απο θεμα updates νομιζω το παρακανει πιο πολυ και απο archlinux. Αφηνω opensuse tumbleweed εγκατασταση χωρις να κανω ενημερωση για καμμια βδομαδα και μαζευονται 1000 updates για πλακα ;)

Στις 8/9/2020 στις 4:36 ΜΜ, mphxths είπε

Οσο για το opensuse , ισως να υπερβαλλα με τα updates..μπορει τα 1000 updates να ηταν μετα απο 2 βδομαδες..οκ δεν κραταω και ημερολογιο ποτε τραβαω updates στα VMs αλλα γενικως το tumbleweed ειναι ανοιχτοχερικο στις ενημερωσεις , οποτε το 1000 updates παρτο σαν ταξη μεγεθους , οχι τοσο ως κυριολεκτικο νουμερο. Αλλες φορες που ειχα αφησει την εγκατασταση περισσοτερο καιρο χωρις ενημερωσεις ειδα και περισσοτερα ( ~2000) ...λογικα αν καποιος τσεκαρει για ενημερωσεις πιο συχνα δεν θα μαζευονται τοσες...παραυτα δεν ξερω αν ειναι οπως προειπα και σε αλλο ποστ θεμιτο σε περιβαλλον εργασιας να παιζουν τοσες ενημερωσεις τοσο συχνα...

Το tumbleweed έχει το πολύ 6 (νομίζω κυριακή δεν έχει) snapshots την εβδομάδα με τις περισσότερες φορές λόγω κάποιας αποτυχίας στην openQA να έχουμε 3-4 snapshots. Ο περισσότερος αριθμός πακέτων θα είναι αν αναβαθμιστούν KDE/GNOME αλλιώς τα πακέτα σε κάθε snapshot είναι ελάχιστα. Τώρα θα αναρωτηθεί κάποιος γιατί στον mphxth έβγαλε 1000 πακέτα σε μία εβδομάδα; Έτυχε περίπτωση. Και μία ημέρα μόνο να είχε να κάνει αναβάθμιση, πάλι 1000 πακέτα θα του έβγαζε.

Σε μία από τις πρόσφατες snapshot άλλαξε το libexecdir από το /usr/lib (στο οποίο είχανε μεταβεί κάποιες διανομές παλαιότερα για κάποιο λόγο) ξανά στο κλασικό /usr/libexec. Όλα τα πακέτα που βάζουν αρχεία στο /usr/libexec, ξανά-χτίστηκαν ώστε να περάσουν τα αρχεία τους εκεί. Επειδή όμως σε 30Κ πακέτα, σίγουρα θα ξεχαστεί κάποιο, ο release manager έκανε trigger ολικό rebuild του tumbleweed δηλαδή χτίστηκαν και τα 30Κ πακέτα που υπάρχουν στο αποθετήριο. Αυτός ήταν και ο λόγος που εμφανίστηκαν τόσα πακέτα.

Αυτό γίνεται σε ελάχιστες περιπτώσεις όπως αυτή τώρα, σε αναβάθμιση του gcc, σε αναβάθμιση της glibc (η οποία αναμένεται σύντομα οπότε σε 5-10 ημέρες θα ξαναβγάλει 1000 πακέτα στον mphxth).

Επεξ/σία από imitheos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@imitheos 400 updates σημερα το tumbleweed (29/8 - 9/9) :) Η ουσια και το ερωτημα ειναι αν μια rolling διανομη σαν το archlinux / manjaro / opensuse tumbleweed ειναι ικανη να προσφερει σταθεροτητα ή αν μπορει καποιος να βρισκει ενημερωμενα πακετα σε διανομες που δεν ειναι rolling και να κανει πιο ησυχος την δουλεια του.
Μονο και μονο τα kernel updates που συμπαρασυρουν και ο,τι πρεπει να compile-αρει modules/drivers π.χ. virtualbox , gpu drivers , και δεν ξερωγω τι αλλο ισως να ειναι ενα προβλημα στην παραγωγικοτητα του χρηστη.
Βεβαια ολα αυτα ειναι θεωρητικα , και πρεπει ο καθενας να τα υπολογισει συμφωνα με τις αναγκες του...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι στιγμής δεν ειναι πολυ καλυ η συμβίωση με το manjaro, πολλά προβλήματα λόγο του fingerprint sensor, τρώω lockouts κάθε φορά κάνει wake το laptop και δεν αναγνωρίζει το password που του δίνω λόγο του sensor.

Η λύση είναι να κάνω disable τον σενσορα από το bios, καθώς και στο forum του manjaro, reddit κλπ έχουν πολλοί το ίδιο θέμα στην συγκεκριμένη business σειρά λάπτοπ της HP.

 

Θα δοκιμάσω λίγο SUse TW αλλίως αν κάνω την θυσία να μην πάω σε rolling distro και είμαι πίσω σε ενημερώσεις, ποια είναι η επόμενη επιλογή μου; Μιλάμε να είμαι πίσω σε ενημερώσεις σε εύλογο χρονικό διάστημα, όχι 3 μήνες π.χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, haris013 είπε

ποια είναι η επόμενη επιλογή μου; Μιλάμε να είμαι πίσω σε ενημερώσεις σε εύλογο χρονικό διάστημα, όχι 3 μήνες π.χ.

Η μη-rolling διανομες εχουν release cycles...δεν ξερω ανα διανομη ποσο ειναι αυτα τα cycles..αλλα δεν ειναι λιγοτερο απο μηνα και λιγο λεω. Βεβαια στο ενδιαμεσο ενημερωνουν τα σημαντικα softwares καθως και περνανε και security patches. Βεβαια ολα αυτα πρεπει να τα δουμε ανα διανομη , η καθε μια εχει την δικη της λογικη στο θεμα ενημερωσεων.

Μια ενδιαμεση λυση ειναι το debian (testing) που ειναι semi-rolling , εχει ενημερωμενα πακετα σε καλο βαθμο (εφαμιλλο των υπολοιπων rolling διανομων). Και φυσικα ολα αυτα ισχυουν για οποια διανομη στηριζεται σε αυτην. Μετα εχουμε διανομες τυπου MX linux που ειναι debian stable με ενεργοποιημενα backports για να εχουν ενημερωμενα πακετα.
Επισης μια λυση θα ηταν το fedora workstation. Δεν ειναι rolling , αλλα μιλαμε για σοβαρη διανομη. Δεν ξερω ποσο πισω βρισκεται σε ενημερωσεις σε σχεση με τις rolling. Η αντιστοιχη rolling εκδοχη της που ειναι το fedora rawhide δεν ειναι για εργασιακο περιβαλλον. Δοκιμασε την αν θες , αλλα δεν θα την προτεινα για εργασια εκτος και αν θες να εχεις την εννοια μην σπασει τιποτα και να προσεχεις σε καθε ενημερωση τι προκειται να γινει.
Να προτεινω και ubuntu ? :)

Υπαρχουν χιλιαδες διανομες , αλλα στο τελος θα καταληγουμε παντα στις μαμα-διανομες...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/9/2020 στις 12:59 ΜΜ, haris013 είπε

αν κάνω την θυσία να μην πάω σε rolling distro και είμαι πίσω σε ενημερώσεις,

Γιατί να θυσιαστεί εφόσον θέλεις να έχεις τα πιο καινούρια προγράμματα ? Υπάρχουν αρκετές rolling διανομές που μπορείς να δοκιμάσεις.

Όσο για τον πυρήνα μπορείς να βάλεις τον zen πυρήνα που είναι για καλύτερη απόδοση. Παράλληλα μπορείς να έχεις και τον lts αλλά και τον στάνταρ πυρήνα σου στο σύστημα παράλληλα και τους τρεις. Βάζεις και το grub customizer και κάθε φορά που ανοίγει το pc διαλέγεις. Καλό είναι να έχεις και τον lts kernel για το όταν κάτι μπορεί να πάει στραβά. Μερικές rolling διανομές που δεν σου προτάθηκαν είναι:

Το endeavourOS που είναι κοντά σε arch και κάπως ραφιναρισμένο.

Το artix που είναι arch χωρίς systemd (έχει τρία init systems για να διαλέξεις) και αποκαλείται από πολλούς το νέο arch.

Το void Linux το οποίο είναι ουσιαστικά μια διανομή γραμμένη με musl libc όπως το bsd (Unix) και όχι glibc (gnu Linux).

Το arcolinux που είναι ουσιαστικά βασισμένο στο arch με διάφορα iso. Μερικά από αυτά τα iso έχουν πολύ πράγμα προεγκατεστημένο (όπως τα community editions του artix και απλών διανομών).

 

Τέλος είναι και PClinuxos που το είχα δοκιμάσει και δεν ήταν κακό. Βέβαια εκεί είναι μια διανομή που έχει πολλά δικά της κόλπα όπως π.χ το void ή το solus που είχες δοκιμάσει. Εφόσον είπες ότι ξέρεις από rpm ρίξε μια ματιά κι εκεί.

Εγώ έχω ένα lenovo thinkpad και με artix xfce δούλευε και η κάμερα, και το fingerprint και ο φωτισμός. Ίσως να δουλεύουν και με άλλες διανομές απλά εγώ δεν δοκίμασα στο laptop κάτι άλλο.

Όσο για το office που λες: εγώ από αυτά που δούλεψα και τα χρησιμοποιώ για δουλειά με βόλεψε το libre office. Το wps όμως έχει ελαφρά καλύτερη υποστήριξη σε σχέση με το word. Τουλάχιστον αυτό είχα καταλάβει. Στο aur είχε αν θυμάμαι καλά δύο εκδόσεις του wps. 

Εφόσον δοκιμάζεις θα έλεγα να δεις και αυτές τις διανομές. Επίσης υπάρχει και το Debian testing αλλά δεν στο ανέφερα διότι έχω χρησιμοποιήσει μόνο σκέτο Debian. Ενδεχομένως να σου κάνει και το testing.

Επεξ/σία από rhtoras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα ήμουν στην θεση σου θα πηγαινα σε gnome διανομη .. 
μπας και το evolution Θυμιζει περιοσσοτερο σε micorsoft outlook . 
αμα θελεις κατι σταθερο θα πας σε opensuse leap ή αμα θελεις σε rolling θα πας σε thumbleweed .

τώρα μπορείς να  πας σε fedora και σε ubuntu ( το ubuntu ερχετε με τον thunderbird ) 


αμα ξερεις να στήνεις linux βάζεις οτι θέλεις . πχ μπορεις να βαλεις και archlinux ...αλλα αμα δεν θελεις να τρως το πρηξιμο θα πας σε fedora ή opensuse leap 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 11/9/2020 στις 12:59 ΜΜ, haris013 είπε

μεχρι στιγμής δεν ειναι πολυ καλυ η συμβίωση με το manjaro, πολλά προβλήματα λόγο του fingerprint sensor, τρώω lockouts κάθε φορά κάνει wake το laptop και δεν αναγνωρίζει το password που του δίνω λόγο του sensor.

Η λύση είναι να κάνω disable τον σενσορα από το bios, καθώς και στο forum του manjaro, reddit κλπ έχουν πολλοί το ίδιο θέμα στην συγκεκριμένη business σειρά λάπτοπ της HP.

Θα δοκιμάσω λίγο SUse TW αλλίως αν κάνω την θυσία να μην πάω σε rolling distro και είμαι πίσω σε ενημερώσεις, ποια είναι η επόμενη επιλογή μου; Μιλάμε να είμαι πίσω σε ενημερώσεις σε εύλογο χρονικό διάστημα, όχι 3 μήνες π.χ.

Πλεον η πιο "σοφη" λυση για να συνδυασεις γνωστα busines laptop/desktop με linux ειναι με Ubuntu και Fedora..εχουν αρχισει να συνεργαζονται οι γνωστες busines σειρες των Lenovo/Dell/Hp με Canonical και Red Hat να πουλανε πιπστοποιημενα μηχανακια με Ubuntu/Fedora , οποτε λενε οτι θα δουλεουν ολα οπως πρεπει ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δε ξέρω αν τελικά κατέλληξες σε κάποιο, η αλήθεια θα σου πρότεινα και γω ένα απ'τα fedora/ubuntu/debian η αλήθεια.
Πάντως από προσωπική εμπειρία μπορώ να σου πω ότι δοκίμασα σε laptop dell για εταιρική χρήση Peppermint10!
Ήθελε σε 1-2 πραγματάκια λίγο παραπάνω ψάξιμο αλλά επάιζαν κανονικά τα πάντα πχ:
Anydesk-Teamviewer-Teams-vpn με εγκατάσταση 
Η online εκδοση του O365 - και μπορούσα να πάρω χωρίς πρόβλημα rdp μηχανάκια windows

Αν και δε το περίμενα μπορώ να πω γιατί μπήκε για δοκιμαστικό τελικά έμεινε και εγώ μαζί του αρκετα ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...