Προς το περιεχόμενο

Αναγνωριση hdd


Vortalhe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα εκανα φορματ σε σσδ και πλεον ο hdd που ειχα για χωρο αποθηκευσης δεν αναγνωριζεται,ουτε σε αλλον υπολογιστη.

Ξερει κανεις τι συμβαινει ?

στο device manager στην διαχειρηση δισκων δεν εμφανιζεται ενω στην διαχειρηση συσκευων και μετα  μοναδες δισκου εμφανιζεται

Ευχαριστω

Επεξ/σία από Vortalhe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Λοιπόν πήρα νέο δίσκο hdd 6 Tb blue της WD και τον έβαλα στο tower.

Άνοιξα το pc, πήγα διαχείριση δίσκων και πήγα να κάνω διαμόρφωση. Έβαλα όνομα στην ετικέτα και δεν πείραξα τίποτα άλλο. Πάτησα διαμόρφωση αλλά μου έβγαλε ένα μήνυμα σφάλματος ότι δεν μπορεί να βρει την θέση του τόμου ή κάτι τέτοιο (δεν κράτησα screenshot).

Αμέσως μετά πήγα στο My Computer και ο δίσκος φαίνεται κανονικά αλλά με μέγεθος 2 μόνο Tb.

ddddisk.png.b8798365f5795681bb1ccb5df1e015c4.png

disssss.png.1dd51f8d4cd8affb1539b1cefbf7c7c4.png

Φωτογραφίες από την διαχείριση δίσκων. Στο hd sentinel η υγεία του δίσκου είναι 100%. Τι να κάνω για να γίνει 6 Tb? Υποψιάζομαι κάτι απλό θα είναι αλλά δεν έχω ασχοληθεί συστηματικά με ρυθμίσεις δίσκων και δεν ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, cthulhucarbide είπε

Λοιπόν πήρα νέο δίσκο hdd 6 Tb blue της WD και τον έβαλα στο tower.

Άνοιξα το pc, πήγα διαχείριση δίσκων και πήγα να κάνω διαμόρφωση. Έβαλα όνομα στην ετικέτα και δεν πείραξα τίποτα άλλο. Πάτησα διαμόρφωση αλλά μου έβγαλε ένα μήνυμα σφάλματος ότι δεν μπορεί να βρει την θέση του τόμου ή κάτι τέτοιο (δεν κράτησα screenshot).

Αμέσως μετά πήγα στο My Computer και ο δίσκος φαίνεται κανονικά αλλά με μέγεθος 2 μόνο Tb.

ddddisk.png.b8798365f5795681bb1ccb5df1e015c4.png

disssss.png.1dd51f8d4cd8affb1539b1cefbf7c7c4.png

Φωτογραφίες από την διαχείριση δίσκων. Στο hd sentinel η υγεία του δίσκου είναι 100%. Τι να κάνω για να γίνει 6 Tb? Υποψιάζομαι κάτι απλό θα είναι αλλά δεν έχω ασχοληθεί συστηματικά με ρυθμίσεις δίσκων και δεν ξέρω

Αυτό φαίνεται ότι είναι πρόβλημα με το BIOS. Δες στο BIOS του συστήματός σου εάν το LBA, Logical Block Addressing, είναι ενεργοποιημένο για τους εσωτερικούς σκληρούς δίσκους. Το πρώτο μη εκχωρημένο τμήμα (unallocated part) είναι ακριβώς 2048 GB γνωστό και ως 2 TB. Αυτή είναι μια τυπική λύση εάν σκληροί δίσκοι μεγαλύτεροι από 2 TB δεν υποστηρίζονται στο BIOS ή οι σχετικές ρυθμίσεις είναι λάθος. 

Στο πρώτο μη εκχωρημένο τμήμα με 2048 GiB (αυτό δεν είναι partition) θα μπορείς να δημιουργήσεις partitions. Το δεύτερο μέρος δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Οπότε το πιθανότερο είναι, ότι ο δίσκος φαίνεται να έχει δημιουργηθεί με τον τρόπο διαμόρφωσης MBR. Η δημιουργία partition μέσω MBR υποστηρίζει το πολύ 2 TiB ανά μονάδα δίσκου, εάν το μέγεθος του λογικού τομέα (logical sector) είναι 512 bytes. Με μεγάλους τομείς, το όριο διευρύνεται. Μόνο με τον τρόπο διαμόρφωσης GPT είναι δυνατή η χρήση ολόκληρου του χώρου του σκληρού σου δίσκου με τομείς άνω των 2 TB και 512 bytes.

Για περισσότερα δες στα παρακάτω links (το τρίτο σου λέει πως μετατρέπεις έναν MBR δίσκο σε GPT μέσα από το Disk Management των Windows ή μέσα από το command prompt.

https://learn.microsoft.com/en-us/windows-hardware/manufacture/desktop/windows-setup-installing-using-the-mbr-or-gpt-partition-style?view=windows-11 

https://learn.microsoft.com/en-us/windows-hardware/drivers/bringup/switch-from-legacy-mbr-disk-to-gpt-disk-with-windows-10 

https://learn.microsoft.com/en-us/windows-server/storage/disk-management/change-an-mbr-disk-into-a-gpt-disk#convert-an-mbr-disk-with-disk-management 

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, cthulhucarbide said:

Λοιπόν πήρα νέο δίσκο hdd 6 Tb blue της WD και τον έβαλα στο tower.

Άνοιξα το pc, πήγα διαχείριση δίσκων και πήγα να κάνω διαμόρφωση. Έβαλα όνομα στην ετικέτα και δεν πείραξα τίποτα άλλο. Πάτησα διαμόρφωση αλλά μου έβγαλε ένα μήνυμα σφάλματος ότι δεν μπορεί να βρει την θέση του τόμου ή κάτι τέτοιο (δεν κράτησα screenshot).

Αμέσως μετά πήγα στο My Computer και ο δίσκος φαίνεται κανονικά αλλά με μέγεθος 2 μόνο Tb.

ddddisk.png.b8798365f5795681bb1ccb5df1e015c4.png

disssss.png.1dd51f8d4cd8affb1539b1cefbf7c7c4.png

Φωτογραφίες από την διαχείριση δίσκων. Στο hd sentinel η υγεία του δίσκου είναι 100%. Τι να κάνω για να γίνει 6 Tb? Υποψιάζομαι κάτι απλό θα είναι αλλά δεν έχω ασχοληθεί συστηματικά με ρυθμίσεις δίσκων και δεν ξέρω

Διαγράφεις όλα τα υπάρχοντα διαμερίσματα.
Κάνεις τον δίσκο GPT.
Οχι MBR, GPT.
Δημιουργείς το partition που θέλεις.
Κάνεις format με τις προκαθορισμένες επιλογές.
Αυτό. Με γειά!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/9/2023 στις 5:47 ΜΜ, JPaxilleas είπε

Αυτό φαίνεται ότι είναι πρόβλημα με το BIOS. Δες στο BIOS του συστήματός σου εάν το LBA, Logical Block Addressing, είναι ενεργοποιημένο για τους εσωτερικούς σκληρούς δίσκους. Το πρώτο μη εκχωρημένο τμήμα (unallocated part) είναι ακριβώς 2048 GB γνωστό και ως 2 TB. Αυτή είναι μια τυπική λύση εάν σκληροί δίσκοι μεγαλύτεροι από 2 TB δεν υποστηρίζονται στο BIOS ή οι σχετικές ρυθμίσεις είναι λάθος. 

Στο πρώτο μη εκχωρημένο τμήμα με 2048 GiB (αυτό δεν είναι partition) θα μπορείς να δημιουργήσεις partitions. Το δεύτερο μέρος δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Οπότε το πιθανότερο είναι, ότι ο δίσκος φαίνεται να έχει δημιουργηθεί με τον τρόπο διαμόρφωσης MBR. Η δημιουργία partition μέσω MBR υποστηρίζει το πολύ 2 TiB ανά μονάδα δίσκου, εάν το μέγεθος του λογικού τομέα (logical sector) είναι 512 bytes. Με μεγάλους τομείς, το όριο διευρύνεται. Μόνο με τον τρόπο διαμόρφωσης GPT είναι δυνατή η χρήση ολόκληρου του χώρου του σκληρού σου δίσκου με τομείς άνω των 2 TB και 512 bytes.

Για περισσότερα δες στα παρακάτω links (το τρίτο σου λέει πως μετατρέπεις έναν MBR δίσκο σε GPT μέσα από το Disk Management των Windows ή μέσα από το command prompt.

https://learn.microsoft.com/en-us/windows-hardware/manufacture/desktop/windows-setup-installing-using-the-mbr-or-gpt-partition-style?view=windows-11 

https://learn.microsoft.com/en-us/windows-hardware/drivers/bringup/switch-from-legacy-mbr-disk-to-gpt-disk-with-windows-10 

https://learn.microsoft.com/en-us/windows-server/storage/disk-management/change-an-mbr-disk-into-a-gpt-disk#convert-an-mbr-disk-with-disk-management 

Χμ λίγο περίπλοκη απάντηση, περίμενα κάτι πιο απλό.

Θέμα του Bios δεν πιστεύω να είναι διότι έχω μέσα και έναν δίσκο 4 Tb και είναι οκ

Στις 30/9/2023 στις 9:57 ΜΜ, snbblp είπε

Διαγράφεις όλα τα υπάρχοντα διαμερίσματα.
Κάνεις τον δίσκο GPT.
Οχι MBR, GPT.
Δημιουργείς το partition που θέλεις.
Κάνεις format με τις προκαθορισμένες επιλογές.
Αυτό. Με γειά!

Αυτό ακούγεται πιο απλό. Πρέπει να τον κάνω GPT, αυτό ουσιαστικά μου είπε και ο προηγούμενος φίλος.

Θα το προσπαθήσω.

Από που το κάνω όμως?

Στην διαχείριση δίσκων (στο ss που έχω βάλει πριν) πατώντας στο κουμπί Διαμόρφωση δεν μου βγάζει επιλογή ούτε για GPT ούτε για MBR ούτε τίποτα:

739099797_.jpg.dbc61d6804f1035bb38cf1b77261d8e8.jpg

Έχω windows 11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Χμ λίγο περίπλοκη απάντηση, περίμενα κάτι πιο απλό.

Θέμα του Bios δεν πιστεύω να είναι διότι έχω μέσα και έναν δίσκο 4 Tb και είναι οκ

Αυτό ακούγεται πιο απλό. Πρέπει να τον κάνω GPT, αυτό ουσιαστικά μου είπε και ο προηγούμενος φίλος.

Θα το προσπαθήσω.

Από που το κάνω όμως?

Στην διαχείριση δίσκων (στο ss που έχω βάλει πριν) πατώντας στο κουμπί Διαμόρφωση δεν μου βγάζει επιλογή ούτε για GPT ούτε για MBR ούτε τίποτα:

739099797_.jpg.dbc61d6804f1035bb38cf1b77261d8e8.jpg

Έχω windows 11

Μέχρι 4 GB παίζει το MBR. Πάνω από 4 GB θέλεις μορφοποίηση με GPT. Π.χ. έχω συνδεδεμένο στο σύστημά μου εξωτερικό δίσκο 4 GB με μορφοποίηση MBR και οι υπόλοιποι δίσκοι > 4 GB είναι με GPT.

Μπορείς να μορφοποιήσεις το δίσκο με GPT από το disk management ή από με την εντολή Diskpart (command prompt). Τα βήματα είναι τα εξής (εφόσον έχεις μεταφέρει τα αρχεία σου προσωρινά κάπου – για να μετατρέψεις το δίσκο σε GTP αναγκαστικά ο δίσκος διαγράφεται).

A. Μορφοποίηση με τον Disk Management.

  • Επίλεξε το δίσκο στο Disk Management.
  • Επίλεξε κάθε ένα partition (που υπάρχει σε αυτό το δίσκο) κάνε δεξί κλικ και επίλεξε "Delete Volume" (διαγραφή διαμερίσματος) ή "Delete Partition"(διαγραφή Τομέα) για να τα διαγράψεις (τώρα στα ελληνικά δε ξέρω εάν τα αποδίδω σωστά).
  • Όταν τα έχεις διαγράψει όλα, επίλεξε ξανά τον μη μορφοποιημένο δίσκο πια, κάνε δεξί κλικ και επίλεξε “Convert to Dynamic Disk
  • Είσαι έτοιμος! Ο δίσκος πια έχει μορφοποιηθεί ως GTP.

B. Μορφοποίηση με την εντολή Diskpart

Ξεκινάς με Command Prompt (ως διαχειριστής) και τρέχεις τις κάτωθι εντολές.

  • Diskpart
  • list disk

Σημείωση 1: θα δεις όλους τους δίσκους, τα id τους, το μέγεθός τους σε GB και εάν είναι GTP  (ένδειξη με *).

Σημείωση 2: Μπορείς να αναγνωρίσεις τους δίσκους από το μέγεθος σε GB – σημείωσε το id του δίσκου που θέλεις να μορφοποιήσεις. Προσοχή! Εάν κάνεις λάθος θα σβήσεις τα πάντα σε λάθος δίσκο!).

  • select disk #

Σημείωση 3: Όπου # βάζεις το νούμερο που σημείωσες πριν λίγο, π.χ. εάν είναι 3 γράφεις την εντολή "select disk 3".

  • clean
  • convert gtp

Σημείωση 4: Εάν ο δίσκος ήταν MBR – εάν ήταν GTP και θέλαμε να τον κάνουμε MBR, θα γράφαμε “convert mbr”)

Είσαι έτοιμος! Μπορείς τώρα από το Disk Management να φτιάξεις νέα partitions ή να τον αφήσεις όπως είναι.

Επεξ/σία από JPaxilleas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοείς μήπως Tb αντί για Gb που έχεις γράψει στην αρχή?

Ο δίσκος είναι νέος και δεν έχει αρχεία μέσα οπότε δεν με νοιάζει να διαγραφούν όλα.

Anyway, θέλω να κάνω την μετατροπή από το disk management αλλά όπως είπα πριν δεν βλέπω πως.

Στιγμιότυπο από το disc management:

disssss.png.1dd51f8d4cd8affb1539b1cefbf7c7c4.png.2ebcbc7267d58598873e7205516ebc5f.png

 

Δεν βλέπω καμία σχετική επιλογή ενώ πριν μπω σε αυτή την καρτέλα, όσο βλέπω τους δίσκους σε λίστα, δεν πατιέται πουθενά δεξί κλικ

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε πήγαινέ το κάπου να στο κάνουν. Ο άνθρωπος σου έχει δώσει λινκ και σου έχει γράψει και τα commands, τι άλλο να σου κάνει;

Επιπλέον αυτό που κοιτάς δεν είναι το disk management.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήθελα να το κάνω με εντολές γιατί με αγχώνουν οπότε προτιμώ μέσα από ένα μενού.

Έχω ποστάρει εξ αρχής φωτογραφία με τις επιλογές που μου βγάζει στην διαχείριση δίσκων και κανείς δεν είπε ότι αυτό που έβαλα δεν είναι η διαχείριση δίσκων και πρέπει να πάω αλλού.

Δεν θα πάω σε ειδικό τον υπολογιστή για να μου πατήσει 3 κουμπιά ούτε έχω κάποια δυσκολία στο να ακολουθώ οδηγίες, αλλά παρότι το ζήτησα 3 φορές και με φωτογραφίες δεν με καθοδήγησε κάποιος πρακτικά στο που να πάω ώστε να εφαρμόσω τις υπόλοιπες οδηγίες.

Anyway, αυτό το μενού που θεωρούσα ως Διαχείριση δίσκων είχε προκύψει από την αναζήτηση των windows στην οποία έγραψα "Διαχείριση δίσκων" και όταν το πάτησα με έβγαλε σε αυτό το μενού που έχω παραθέσει.

1417462592_.jpg.4a1ba898e2f4e355ba45d06f7d437ddc.jpg

Το να φανταστώ ότι με έβγαλε σε άλλο μενού από αυτό που ζήτησα παρότι έτσι λεγόταν, θα ήταν πολύ δύσκολο.

 

Edit: Βρήκα τελικά την σωστή διαχείριση δίσκων, διέγραψα το partition, έκανα τον δίσκο GPT και μετά ξανά διαμόρφωση και τώρα δουλεύει μια χαρά.

3 λεπτά υπόθεση ήταν μετά από μια ελάχιστη καθοδήγηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...