Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή σχολής


Alekos7savv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Νέο μέλος λοιπόν στο φόρουμ και θα ήθελα να με βοηθήσετε με το εξής.. Σπουδάζω πληροφορική στο απθ και φέτος θα μπω στ 3ο έτος, έχοντας κάνει όμως 10% για μαθηματικό στο απθ και πριν λίγες μέρες έμαθα ότι πέρασα..

Γενικά η πληροφορική είναι μία ωραία σχολή άμα εξαιρέσεις κάποια μαθήματα αλλά μπορώ να πω ότι δεν τα πάω τόσο καλά με τον προγραμματισμό και μου φαίνεται κομματάκι περίπλοκος..Ξέρω ότι με την πληροφορική έχω περισσότερες επαγγελματικές προοπτικές αλλά πιστεύω οτι αυτά τα επαγγέλματα δεν ειναι πολύ του γούστου μου.Επίσης δεν ξέρω αν εκτός απο προγραμματιστής μπορείς να δουλέψεις και αλλού σαν πληροφορικός.

Τα μαθηματικά από την άλλη μου αρέσουν αρκετά και θα μου άρεσε ένα πτυχίο στα μαθηματικά άλλα δεν ξέρω αν αξίζει να παρατήσω την πληροφορική, και σε συνδυασμό ότι πολλοί μετά τα μαθηματικά κάνουν μεταπτυχιακό στην πληροφορική.

Εσείς τι πιστεύετε πάνω σε αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν μαθηματικος τι ονειρευεσαι να κανεις? Φροντιστηρια? Πρεπει να δεις τον εαυτο σου σε 5-6 χρονια απο τωρα λαι πού τον φανταζεσαι. Απο το Μαθηματικό μπορείς να κάνεις χίλια πράγματα αν είσαι και έτοιμος να φύγεις και εξωτερικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Alekos7savv είπε

Γεια σας. Νέο μέλος λοιπόν στο φόρουμ και θα ήθελα να με βοηθήσετε με το εξής.. Σπουδάζω πληροφορική στο απθ και φέτος θα μπω στ 3ο έτος, έχοντας κάνει όμως 10% για μαθηματικό στο απθ και πριν λίγες μέρες έμαθα ότι πέρασα..

Γενικά η πληροφορική είναι μία ωραία σχολή άμα εξαιρέσεις κάποια μαθήματα αλλά μπορώ να πω ότι δεν τα πάω τόσο καλά με τον προγραμματισμό και μου φαίνεται κομματάκι περίπλοκος..Ξέρω ότι με την πληροφορική έχω περισσότερες επαγγελματικές προοπτικές αλλά πιστεύω οτι αυτά τα επαγγέλματα δεν ειναι πολύ του γούστου μου.Επίσης δεν ξέρω αν εκτός απο προγραμματιστής μπορείς να δουλέψεις και αλλού σαν πληροφορικός.

Τα μαθηματικά από την άλλη μου αρέσουν αρκετά και θα μου άρεσε ένα πτυχίο στα μαθηματικά άλλα δεν ξέρω αν αξίζει να παρατήσω την πληροφορική, και σε συνδυασμό ότι πολλοί μετά τα μαθηματικά κάνουν μεταπτυχιακό στην πληροφορική.

Εσείς τι πιστεύετε πάνω σε αυτό?

Με τα μαθηματικά έχεις περισσότερες επιλογές για εργασία, όχι στην Ελλάδα όμως. 

Βέβαια, με την πληροφορική στην Ελλάδα το μόνο παραπάνω που έχεις είναι να βρεθείς σε μία εταιρία να φτιάχεις websites. 

Εάν δεν σε νοιάζει να φύγεις από την Ελλάδα, πήγαινε στο Μαθηματικό, με τα μπούνια! Εάν δεν θες να φύγεις από την Ελλάδα, κάτσε στην πληροφορική. 

Αυτή την στιγμή, υπάρχουν αρκετά λεφτά για μαθηματικούς σε πολλές θέσεις, αλλά όχι στην Ελλάδα. Από έρευνα μέχρι εταιρίες, μπορείς να βρεις πολύ πιο άνετα δουλειά. Στην Ελλάδα υπάρχει η αντίληψη ότι μαθηματικό = δάσκαλος, το οποίο είναι τόσο λάθος... όσο δεν φαντάζεσαι. Από την άλλη όμως, είναι και σωστό γιατί στην Ελλάδα αυτή είναι η πραγματικότητα, μαθηματικό = δάσκαλος. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Alekos7savv είπε

Τα μαθηματικά από την άλλη μου αρέσουν αρκετά και θα μου άρεσε ένα πτυχίο στα μαθηματικά άλλα δεν ξέρω αν αξίζει να παρατήσω την πληροφορική, και σε συνδυασμό ότι πολλοί μετά τα μαθηματικά κάνουν μεταπτυχιακό στην πληροφορική.

Εσείς τι πιστεύετε πάνω σε αυτό?

Είναι μια λύση αυτό που σκέφτεσαι (αφού είσαι λάτρης των μαθηματικών), αλλά εγώ μάλλον θα επέλεγα την εξής εναλλακτική: 

Περιμένεις δύο χρόνια, τελειώνεις την πληροφορική (είναι από τα εύκολα τμήματα το τμήμα σου) και μετά το μαθηματικό. Αν σου αναγνωριστούν (λογικά θα αναγνωρίζονται) τα μαθήματα (τα αντίστοιχα κορμού μαθηματικού) θα θες περίπου 2/2μιση χρόνια επιπλέον (εξαρτάται). Αντί να χάσεις δύο χρόνια για να τελειώσεις το μαθηματικό και να παρατήσεις την πληροφορική, χρησιμοποίησε τα 2 χρόνια για να τελειώσεις και το μαθηματικό και την πληροφορική. Κατόπιν κάνεις ό,τι θες εσύ. 

Όσον αφορά τον προγραμματισμό.... Τώρα μπαίνεις στο 3ο έτος. Ξεκινάνε τα μαθήματα επιλογής/κατευθύνσεις. Επίλεξε κατευθύνσεις(μαθήματα επιλογής από την πληροφορική) που δεν είναι αναγκαία η καλή γνώση προγραμματισμού και ακόμη καλύτερα να είναι προαπαιτούμενο η καλή γνώση μαθηματικών και παράλληλα (αν υπάρχει η δυνατότητα στο τμήμα σου) επίλεξε μαθήματα από το μαθηματικό για να συμπληρώσεις. Αυτά (του μαθηματικού) λογικά θα σου αναγνωριστούν στο μαθηματικό.

Ρώτησε τις γραμματείες των τμημάτων (πληροφορικής/μαθηματικό) και τι δυνατότητες υπάρχουν βάσει της παραπάνω εναλλακτικής.

Επεξ/σία από marios28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...