Προς το περιεχόμενο

LG 27GL850-B 27'' LED QUAD HD 144HZ


johnmt2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
39 minutes ago, imitheos said:

Όπως είπα πριν, δεν μπορώ να εγγυηθώ κάτι και σίγουρα αυτό που γράφει η Lenovo έχει πολύ μεγαλύτερη βαρύτητα από αυτό που γράφω εγώ. Δεν θέλω να πάρω κανένα στο λαιμό μου. Πάντως η ιστοσελίδα της Lenovo είναι γνωστό ότι είναι άθλια και συχνά γράφει βλακείες. Στο link που δίνεις λέει "Built-in Camera: 90-264VAC, 47-63Hz". Στην P27u-10 4K που κοιτούσα τις προάλλες δεν αναφέρει σχεδόν καθόλου specs.

Από την στιγμή που το επιβεβαιώνει ο xSense ως κάτοχος, δεν κάνεις λάθος, το site της Lenovo το έχει λούσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Επίση η Lenovo δεν έχει DisplayPort 1.4, αλλά 1.2, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να παίζει 2560Χ1440 10bit @ 165hz, αλλά μέχρι 120 αν δεν κάνω λάθος.

Για να παίξει 165hz θα πρέπει να ορίσουμε 8bit στα settings.

Κλασική μλκία που έχει κάνει κι η Gigabyte στο αντίστοιχο 27αρι της, που βγαίνει και με DP 1.4 (-P version) το οποίο χρεώνει +130 ευρώ...

image.png.c949facbff9193b04099469ce9acd3d3.png

56 λεπτά πριν, lionheart75 είπε

Όλα είναι σχετικά. Πόσο competitive gamer πιστεύει κάποιος ότι είναι που θα καταλάβει στην πράξη αυτά που θα του προσφέρει η συγκεκριμένη οθόνη έναντι κάποια άλλης καλής 1 κλικ παρακάτω; Αν είναι τόσο competitive και ικανός τότε θα του την δώσουν οι χορηγοί. :D 

Θεωρώ υπερβολικά πολλά τα παραπάνω χρήματα, αλλά αυτή όπως είπα είναι η άποψή μου.

Απ την άλλη θα προτιμούσα να δώσω άλλα 300 ευρώ και να έχω 2 x 34" curved σαν αυτή που ανέφερα παραπάνω δίπλα - δίπλα και να έχω τεράστια επιφάνεια. 

Yπερβολικό και overkill; σίγουρα αλλά κατ εμε λιγότερο overkill από το να δαπανήσω 450€ για μία 27" οθόνη όσο τούμπανο και αν είναι στα specs

Δεν είναι για όλους οι curved οθόνες. 

45 λεπτά πριν, imitheos είπε

Όπως είπα πριν, δεν μπορώ να εγγυηθώ κάτι και σίγουρα αυτό που γράφει η Lenovo έχει πολύ μεγαλύτερη βαρύτητα από αυτό που γράφω εγώ. Δεν θέλω να πάρω κανένα στο λαιμό μου. Πάντως η ιστοσελίδα της Lenovo είναι γνωστό ότι είναι άθλια και συχνά γράφει βλακείες. Στο link που δίνεις λέει "Built-in Camera: 90-264VAC, 47-63Hz". Στην P27u-10 4K που κοιτούσα τις προάλλες δεν αναφέρει σχεδόν καθόλου specs.

Η συγκεκριμένη οθόνη ήταν λες και ήθελε να την κρύψει η Lenovo. Όταν την πήρα εγώ δεν έβρισκες τίποτα πέρα από posts στο Reddit

22 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ρε παιδια απο την στιγμη που δεν υπαρχει προσφορα,αφου δεν εχουμε 10% διαφορα απο επομενο καταστημα,γιατι δεν εχει κλειδωσει ακομα το θεμα?

Το επόμενο κατάστημα θέλει προπληρωμή και ένα μήνα να στην φέρει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν μερικους μηνες θα ηταν προσφορα.

Πλεον, εγω κοιταζω την Dell S2721dgf που φοραει το ιδιο panel , ειναι 165hz, επισης gsync certified και παιζει φτηνοτερα. Και γενικα τη Dell την παιζουν σε καλες τιμες και διαθεσιμοτητα Ελλαδα.

Τωρα την εχουμε 420ε και Γερμανια εχει ηδη πεσει 399.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα 450 για το LG ειναι πολυ καλη τιμη.

Τα πολυ δυνατα του σημεια περα απο το πολυ καλο panel, ειναι οτι παιζει πολυ καλα σε ολα τα refresh rates, που αυτο ειναι δυσκολακι και δεν το κανουν πολλα panels, και σε αυτο το κομματι ειναι κορυφαιο.

δευτερον το οτι ειναι gsync certified, αλλα με τοσο καλο overdrive, τα normal και fast ειναι εξισου καλα σε ολα τα refresh rates, με διαφορα μεταξυ τους της ταξεως τοu 1ms,

οποτε το variable overdrive των gsync θα ηταν ενα αχρηστο feature για το συγκεκριμενο panel.

η lenovo που ειπωθηκε εχει το ιδιο panel, αλλα οπως ειπα δεν υπαρχει λογος για gsync στο συγκεκριμενο panel  imo, ιδιως οταν κοστιζει περισσοτερα και σε παντρεύει με nvidia.

-----

https://www.skroutz.gr/s/24393887/Dell-S2721DGF.html

κι αυτο αυστηρα στα 420~, ιδιο panel και θεωρειται επισης εξαιρετικο vfm, εξω εχει παιξει και 400

5 ώρες πριν, lionheart75 είπε

Πιο vfm monitor από τo Xiaomi 34" curved 3440x1440p 144hz από Τσεχία στα 364€ τελική και με γρήγορη παράδοση θα κάνει καιρό να υπάρξει (τουλάχιστον μέχρι την BF).

Ναι ξέρω είναι ρίσκο και after sales σχεδόν ανύπαρκτο αν και το Banggood δεν είναι όπως άλλα Κινεζομάγαζα σε αυτόν τον τομέα. Εξακολουθεί να είναι καλύτερο.

Δεν ξέρω παιδιά αλλά προσωπικά δεν ξαναγυρνάω από τις 34" σε μικρότερη οθόνη με την καμία όσο καλή και να είναι.

Τα δε 450 ευρώ για 27" τα θεωρώ way too much.  

εγω παλι την uw 34 μια αχρειαστα μακροστενη 27αρα την βλεπω εκτος του productivity.

ακριβως το ιδιο υψος με τις 27αρες εχει.

που σε gaming τελικα, θα πρεπει να τη βαλεις και αρκετα πιο πισω απο μια 27αρα για να χωραει στο oπτικο σου πεδιο,

οποτε αν τη συγκρινεις με μια 27αρα στους 20 ποντους πιο μπροστα, δεν κερδιζεις και τοσο πολυ σε immersion τελικα.

μια 32αρα 16:9 θα προσφερε πολυ καλυτερο immersion απο ενα 34uw.

βεβαια περι ορεξεως.

tradeoff ειναι  καποια πραγματα τα κανει καλυτερα καποια χειροτερα ενα uw.

Επεξ/σία από rofl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rofl είπε

τα 450 για το LG ειναι πολυ καλη τιμη.

Τα πολυ δυνατα του σημεια περα απο το πολυ καλο panel, ειναι οτι παιζει πολυ καλα σε ολα τα refresh rates, που αυτο ειναι δυσκολακι και δεν το κανουν πολλα panels, και σε αυτο το κομματι ειναι κορυφαιο.

δευτερον το οτι ειναι gsync certified, αλλα με τοσο καλο overdrive, τα normal και fast ειναι εξισου καλα σε ολα τα refresh rates, με διαφορα μεταξυ τους της ταξεως τοu 1ms,

οποτε το variable overdrive των gsync θα ηταν ενα αχρηστο feature για το συγκεκριμενο panel.

η lenovo που ειπωθηκε εχει το ιδιο panel, αλλα οπως ειπα δεν υπαρχει λογος για gsync στο συγκεκριμενο panel  imo, ιδιως οταν κοστιζει περισσοτερα και σε παντρεύει με nvidia.

-----

https://www.skroutz.gr/s/24393887/Dell-S2721DGF.html

κι αυτο αυστηρα στα 420~, ιδιο panel και θεωρειται επισης εξαιρετικο vfm, εξω εχει παιξει και 400

εγω παλι την uw 34 μια αχρειαστα μακροστενη 27αρα την βλεπω εκτος του productivity.

ακριβως το ιδιο υψος με τις 27αρες εχει.

που σε gaming τελικα, θα πρεπει να τη βαλεις και αρκετα πιο πισω απο μια 27αρα για να χωραει στο oπτικο σου πεδιο,

οποτε αν τη συγκρινεις με μια 27αρα στους 20 ποντους πιο μπροστα, δεν κερδιζεις και τοσο πολυ σε immersion τελικα.

μια 32αρα 16:9 θα προσφερε πολυ καλυτερο immersion απο ενα 34uw.

βεβαια περι ορεξεως.

tradeoff ειναι  καποια πραγματα τα κανει καλυτερα καποια χειροτερα ενα uw.

Εγω δεν εχω 27αρα UW εδω αλλα εχω 29αρα και 34αρα (UW Curved και οι 2) και δεν ισχυει αυτο.

Συγκεκριμενα 29.5cm ειναι η 29αρα σε υψος και 35cm ειναι η 35αρα σε υψος (για το πανελ μιλαω παντα, οχι και για τα bezels).

 

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 34αρα UW ειναι ακριβως το ιδιο με την 27αρα wide απλα με τις εξτρα μπαρες δεξια-αριστερα. Συνεπως την βαζεις στην ιδια αποσταση θεασης και σου δινει το immersion effect εφοσον υποστηριζεται απο το παιχνιδι.

Το προβλημα ειναι οτι στις UW αφενος δεν υποστηριζονται σε ολους τους τυπους games, δηλαδη σε οτιδηποτε competitive ειναι off και το να παιξεις με μαυρες μπαρες ειναι καπως de-kavle, και αφετερου δεν υπαρχουν αναλογα καλες επιλογες σε panels σε λογικες τιμες.

Για να παρεις την αντιστοιχη οθονη του thread που οπως ειπαμε σε Dell/LG παιζει 400-450 , σε UW πας στην LG 34GN850 που κοστιζει 850+

Σε UW 34 1440p 144hz , αυτες που εχουν φτηνινει προσφατα ειναι με ενα συγκεκριμενο samsung VA panel με το οποιο ξεχνας gsync compatibility και επισης δεν εχει επαφη σε response times με αρκετα αργες αλλαγες απο μαυρο σε αλλες αποχρωσεις και οποιο bonus σε contrast.

Οποτε ενας λογος να πας στις 27αρες ειναι απλα το οτι τα παιρνεις "ολα" σε καταποσιμη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Thrylos7 said:

πριν μερικους μηνες θα ηταν προσφορα.

Πλεον, εγω κοιταζω την Dell S2721dgf που φοραει το ιδιο panel , ειναι 165hz, επισης gsync certified και παιζει φτηνοτερα. Και γενικα τη Dell την παιζουν σε καλες τιμες και διαθεσιμοτητα Ελλαδα.

Τωρα την εχουμε 420ε και Γερμανια εχει ηδη πεσει 399.

Καλα και εγω αν δεν εβρισκα 479 τη Lenovo στο Amazon το Μαρτιο, θα κοιτουσα την Dell τωρα. Ποια αλλη οθονη φοραει αυτο το πανελ, ξερω για τη Viewsonic που ειναι gsync και πανακριβη, ειχε ανακοινωσει και η AOC μοντελο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

Η 34αρα UW ειναι ακριβως το ιδιο με την 27αρα wide απλα με τις εξτρα μπαρες δεξια-αριστερα. Συνεπως την βαζεις στην ιδια αποσταση θεασης και σου δινει το immersion effect εφοσον υποστηριζεται απο το παιχνιδι.

Το προβλημα ειναι οτι στις UW αφενος δεν υποστηριζονται σε ολους τους τυπους games, δηλαδη σε οτιδηποτε competitive ειναι off και το να παιξεις με μαυρες μπαρες ειναι καπως de-kavle, και αφετερου δεν υπαρχουν αναλογα καλες επιλογες σε panels σε λογικες τιμες.

Για να παρεις την αντιστοιχη οθονη του thread που οπως ειπαμε σε Dell/LG παιζει 400-450 , σε UW πας στην LG 34GN850 που κοστιζει 850+

Σε UW 34 1440p 144hz , αυτες που εχουν φτηνινει προσφατα ειναι με ενα συγκεκριμενο samsung VA panel με το οποιο ξεχνας gsync compatibility και επισης δεν εχει επαφη σε response times με αρκετα αργες αλλαγες απο μαυρο σε αλλες αποχρωσεις και οποιο bonus σε contrast.

Οποτε ενας λογος να πας στις 27αρες ειναι απλα το οτι τα παιρνεις "ολα" σε καταποσιμη τιμη.

Οποτε ο φιλος δεν το εθεσε σωστα, συγκρινε 34αρα 21:9 με 27αρα 16:9, εκει ναι ισως (δεν το εχω μετρησει) αλλα και οι 2 αν ειναι UW δεν εχουν το ιδιο υψος.

Οσο για τα αλλα εμενα ποτε δεν με ενοιαξαν τα πολλα Hz, ισως επειδη δεν παιζω competitive games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

Οποτε ο φιλος δεν το εθεσε σωστα, συγκρινε 34αρα 21:9 με 27αρα 16:9, εκει ναι ισως (δεν το εχω μετρησει) αλλα και οι 2 αν ειναι UW δεν εχουν το ιδιο υψος.

Οσο για τα αλλα εμενα ποτε δεν με ενοιαξαν τα πολλα Hz, ισως επειδη δεν παιζω competitive games.

για 34 ultrawide μιλησα vs 27 16:9 (oπως αυτη του νηματος) που ναι εχουν το ιδιο υψος. Η μονη διαφορα ειναι στο μηκος.

και οχι @Thrylos7 δεν μπορεις να φερεις την 34 uw οσο κοντα μπορεις να φερεις την 27 16:9, γιατι ακριβως οι ακρες θα ειναι εκτος του οπτικου πεδιου ( χωρις να χρειαζεται να κουνησεις ματακια δεξια αριστερα).

εγω τουλαχιστον at arms length και λιγο λιγοτερο, δεν θα ηθελα μεγαλυτερο wideness απο  μια 27 16:9,

και αν ηθελα να βαλω την οθονη παραπισω, θα πηγαινα 32αρα (16x9), οχι σε  34 ultrawide με υψος 27αρας.

γουστα ειναι αυτα βεβαια.

η ουσια ειναι οτι το panel ειναι καλο αν σας κανει η διασταση.

για την  τιμη, σε σχεση με τον ανταγωνισμο και φθηνο ειναι το panel της lg, αν σκεφτουμε οτι μεχρι περσι αυτες οι οθονες πηγαιναν 600+ πχ aorus.

Αν σας κανει η διασταση το LG panel, τα εχει ολα εκτος απο contrast (που καλο contrast δεν εχει κανενα ips, και τα VA monitors εχουν αλλα θεματα.)

 

 

 

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, rofl είπε

για 34 ultrawide μιλησα vs 27 16:9 (oπως αυτη του νηματος) που ναι εχουν το ιδιο υψος. Η μονη διαφορα ειναι στο μηκος.

και οχι @Thrylos7 δεν μπορεις να φερεις την 34 uw οσο κοντα μπορεις να φερεις την 27 16:9, γιατι ακριβως οι ακρες θα ειναι εκτος του οπτικου πεδιου ( χωρις να χρειαζεται να κουνησεις ματακια δεξια αριστερα).

εγω τουλαχιστον at arms length και λιγο λιγοτερο, δεν θα ηθελα μεγαλυτερο wideness απο  μια 27 16:9,

και αν ηθελα να βαλω την οθονη παραπισω, θα πηγαινα 32αρα (16x9), οχι σε  34 ultrawide με υψος 27αρας.

γουστα ειναι αυτα βεβαια.

η ουσια ειναι οτι το panel ειναι καλο αν σας κανει η διασταση.

για την  τιμη, σε σχεση με τον ανταγωνισμο και φθηνο ειναι το panel της lg, αν σκεφτουμε οτι μεχρι περσι αυτες οι οθονες πηγαιναν 600+ πχ aorus.

Αν σας κανει η διασταση το LG panel, τα εχει ολα εκτος απο contrast (που καλο contrast δεν εχει κανενα ips, και τα VA monitors εχουν αλλα θεματα.)

 

Βασικα ειπες μακροστενη 27αρα και οκ το 16:9 δεν το λες μακροστενο οποτε υπεθεσα πως ελεγες 21:9.

Οπως και να εχει στο μισο μετρο που ειμαι με 35αρα 21:9 και 31.5 και 40αρα 4k 16:9 ειναι οκ, οτιδηποτε περισσοτερο θεωρω πως θα κουραζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω την οθόνη του θέματος αφού ακύρωσα την xiaomi μετά από ανησυχία για την εγγύηση του banggod . Είμαι ικανοποιημένος.

Στα αρνητικά

Light bleeding αναμενόμενο

Έντονο κόκκινο στο gamer profile

Κακό contrast ακόμα και για ips

Στα θετικά

Όμορφα χρώματα ίσως υπερβολικά για κάποιους

Φοβερή εγγύηση από την lg

Δεν έχει overshoot στα 60

Δεν πάσχει από smearing όπως τα va πάνελ

Γωνία θέασης

Στην τελική δεν έχω σταματήσει να σκέφτομαι αν θα ήμουν καλύτερα με μια UW οθόνη

 

 

 

 

Επεξ/σία από spigias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακως συγκρινετε τα VA με τα γρηγορα IPS.

Αν τα βαλετε διπλα διπλα ,θα καταλαβετε γιατι κανενας για σοβαρο gaming δε χρησιμοποιει VA.

Το ghosting ειναι εκει.Τωρα αν καποιος δε το προσεχει,αλλο θεμα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dantε είπε

Κακως συγκρινετε τα VA με τα γρηγορα IPS.

Αν τα βαλετε διπλα διπλα ,θα καταλαβετε γιατι κανενας για σοβαρο gaming δε χρησιμοποιει VA.

Το ghosting ειναι εκει.Τωρα αν καποιος δε το προσεχει,αλλο θεμα...

Το ghosting όπως και smearing παίζει από va σε va εγώ δεν ήθελα να πάρω το ρίσκο για αυτό πήγα σε ips

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 27GL850 είναι οθόνη διαμάντι αλλά, το δικό μου μοντέλο τουλάχιστον, εκτός από το contrast που είναι έτσι και αλλιώς χαμηλό σε όλες πάσχει αρκετά από pixel inversion.

 

Αυτό για τους OCDάκηδες σαν και μένα εκεί έξω, αν το δεις δεν μπορείς να το ξεδεις... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Dantε είπε

Κακως συγκρινετε τα VA με τα γρηγορα IPS.

Αν τα βαλετε διπλα διπλα ,θα καταλαβετε γιατι κανενας για σοβαρο gaming δε χρησιμοποιει VA.

Το ghosting ειναι εκει.Τωρα αν καποιος δε το προσεχει,αλλο θεμα...

Να πω την αληθεια το φοβομουν και εγω το ghosting με VA αλλα πηγαινοντας απο ips σε va δεν εχω καταλαβει/δει καποιο ghosting ακομα και σε χαμηλα fps στο οριο του freesync και σε σκοτεινες σκηνες. Παιζει σιγουρα ρολο τι overdrive θα δουλευουμε ωστε οσο γινεται να εξαλειφουμε το χαμηλο response των pixels των va. Eιναι λιγο ψηλα γραμματα και πιστευω 9/10 δεν θα εβλεπαν καποιο ghosting σε καποιο first person σε ενα va αλλα θα εβλεπαν σιγουρα την αυξημενη αντιθεση που εχει ενα va panel εναντι ενος fps. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...