Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα για ανίχνευση κακόβουλου λογισμικού.


infini

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο πρόγραμμα που να ανιχνεύει κακόβουλο λογισμικό (π.χ. keylogger ή άλο παρόμοιο, ανεξάρτητα από το αν είναι εγκατεστημένο στον υπολογιστή ή αν γίνεται παρακολούθηση μέσω δικτύου από άλλο pc);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να γίνει παρακολούθηση θα πρέπει να υπάρχει backdoor στο pc. Καταστάσεις τύπου person of interest δεν... "παίζουν".

Οπότε ένα καλό antivirus με firewall και περιστασιακοί έλεγχοι με anti malware σε συνδυασμό με μυαλό και σκέψη είναι αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/9/2020 στις 2:08 ΜΜ, infini είπε

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο πρόγραμμα που να ανιχνεύει κακόβουλο λογισμικό (π.χ. keylogger ή άλο παρόμοιο, ανεξάρτητα από το αν είναι εγκατεστημένο στον υπολογιστή ή αν γίνεται παρακολούθηση μέσω δικτύου από άλλο pc);

αν δεν κάνεις πειράματα σε καλύπτει και windows security αν εγκαταστήσεις  ότι τι βρει τότε τίποτα δεν σε ασφαλίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό.

Αν προσέχεις τα βασικά (όχι περίργες σελίδες, όχι κατέβασα προγραμμάτων απο άγνωστε-μη έμπιστες πηγές, όχι άνοιγμα συνημμένων απο Mail, προσοχή που δίνεις κωδικούς (μόνο σε https σελίδες κτλ)), το Windoes Defender σε καλύπτει, και αν θες μια στο τόσο αν νιώθεις ανασφαλής, κάνεις σκανάρισμα με κάποιο Ondemand εργαλείο, όπως για παράδειγμα

https://www.kaspersky.com/downloads/thank-you/free-virus-removal-tool

https://www.zemana.com/?ref=producthunt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνω πιο σαφής, δεν εννοούσα  το να κατεβάσω "κατά λάθος" κάποιο αρχείο που να δημιουργήσει πρόβλημα, αλλά το να το εγκαταστήσει κάποιος άλλος στον υπολογιστή μου ή να το κάνει μέσω δικτύου π.χ. αν υπάρχει ακόμα ένας υπολογιστής στον χώρο πάνω στο ίδιο router, να το κάνει μέσω wireless.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βοηθούσε αν εγκαθιστούσα ένα firewall/internet security για να αποτρέψω ενδεχόμενη εγκατάσταση ή προσπάθεια να έχει πρόσβαση στον υπολογιστή μου μέσω του router στο οποίο συνδέονται και τα 2 pc;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, infini είπε

Για να γίνω πιο σαφής, δεν εννοούσα  το να κατεβάσω "κατά λάθος" κάποιο αρχείο που να δημιουργήσει πρόβλημα, αλλά το να το εγκαταστήσει κάποιος άλλος στον υπολογιστή μου ή να το κάνει μέσω δικτύου π.χ. αν υπάρχει ακόμα ένας υπολογιστής στον χώρο πάνω στο ίδιο router, να το κάνει μέσω wireless.

Για να εγκαταστήσει κάποιος στο pc σου μέσω δικτύου θα πρέπει πρώτα να αποκτήσει πρόσβαση στο pc, είτε φυσική είτε μέσω προγράμματος απομακρυσμένης σύνδεσης, είτε μέσω κάποιου backdoor, που όμως πάλι θα πρέπει να εγκαταστήσει πρώτα κάτι στον υπολογιστή σου. Αλλιώς θα πρέπει να είναι και γ@μώ τους χακεράδες, να γνωρίζει όλες τις zero day τρύπες ασφαλείας και να έχει την γνώση και τα εργαλεία να τις εκμεταλλευτεί. Κάτι επίδοξοι χακεράδες με kali linux θα τρώνε τα μούτρα τους συνέχεια.

Στις 14/9/2020 στις 3:52 ΠΜ, infini είπε

Τι εννοείς "person of interest";

Ωραία σειρά δράσης-φαντασίας με δυστοπικές προεκτάσεις και ανησυχητικό σενάριο. :) 

https://www.imdb.com/title/tt1839578/

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aναλογως το ποσο καλος ειναι.

Εγω εχω για καθε antivirus batch patch που σου εγκαθιστα αυτοματα εξαιρεση και remote software. To ρεμοτε θα μπορουσε καλλιστα να ειναι καποιο rad. Eχω βρει εγω σε λαπτοπ απο γκομενες.......... αστα.

 

Γενικως παντως δεν ειναι ευκολο .... για να μη τρομαξει ο topic starter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν πρέπει όμως πρώτα να τρέξεις το patch στον υπολογιστή του "θύματος";

Ο infini φαντάζομαι φοβάται ότι αν συνδεθεί κάποιος στο ίδιο ρούτερ με αυτόν θα μπορεί να του χακάρει το pc με κάποιον (χακεράδικο) τρόπο.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Δεν πρέπει όμως πρώτα να τρέξεις το patch στον υπολογιστή του "θύματος";

Ο infini φαντάζομαι φοβάται ότι αν συνδεθεί κάποιος στο ίδιο ρούτερ με αυτόν θα μπορεί να του χακάρει το pc με κάποιον (χακεράδικο) τρόπο.

Αυτό ακριβώς. Π.χ. είσαι στο ίδιο δωμάτιο με κάποιον που έχει δικό του υπολογιστή, και οι 2 συνδέεστε στο ίδιο router είτε με καλώδιο, είτε wireless.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...