Προς το περιεχόμενο

ΑΕΝ σχολή κι μελλοντικές δουλειές.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην κοινότητα. Θελω να με διαφωτίσετε.

Ειμαι 19, του χρόνου θα δώσω πανελλήνιες για να παω κγω σε μια σχολή για ενα ελπίζοντας καλυτερο μελλον. Αρα στα 20 αν περασω με το καλο θα παω ΑΕΝ σχολη (Εμπορικο ναυτικο για πλοίαρχος.)

Προσωπικά δεν μου αρεσει τοσο στην ιδεα να λείπω χρονια απτο σπιτι μου για να ειμαι στην θαλασσα αλλα σκεφτηκα το εξης. Δεν ξερω αν γίνεται κι θελω αν καποιος γνωριζει να με ενημερώσει, να κανω τα 4 έτη της σχολης, κι μετα να συνεχισω στα καράβια μεχρι να φτασω Γ η ακομα και Β πλοίαρχος, κι μετα να πηγαίνω ενα 6μηνο και μετα σπιτι μου για 2-3 χρονια σε γραφειο με καραβια, και μετα παλι 6 μηνες θαλασσα, 2-3 χρονια σπιτι σε γραφειο Κι ετσι συνεχεια. Γίνεται κατι τέτοιο;

Επισης τι δουλειές μπορω να βρω μετα την σχολη χωρις να κανω αλλα ταξιδια με καραβια; (εκτος τα 2 απαραίτητα της σχολης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω συγκεκριμένα να σου απαντήσω σε αυτό που ρωτάς, αλλά πιστεύω το βλέπεις λίγο λάθος το θέμα.

Ακόμα και να γίνεται αυτό που λες, το να περάσεις 6 μήνες στη θάλασσα αν δεν αγαπάς τη θάλασσα και δεν είσαι διατεθειμένος να αφήνεις το σπίτι σου για τόσο καιρό, θα δυσκολευτείς πολύ. Μήπως να το ξανασκεφτείς?

Επεξ/σία από onelonelystar
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κανεις επαγγελμα που δεν αγαπας, θα υποφέρεις και εσυ και κυριως οι άλλοι γύρο σου.

Και αυτο που λες ειναι ενα απο τα πιο δυσκολα επαγγέλματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βασικό να μην κάνεις επάγγελμα την θάλασσα αν δεν το θες σίγουρα, θα χάσεις τα χρόνια της σχολής. 

σε τεχνική πληροφορία, έτσι και αλλιώς το μπάρκο δεν είναι χρόνος/χρόνια

ανάλογα που είσαι είναι συνήθως μέχρι 6 μήνες, ποντοπόρα είναι κλασικό το 6, κρουαζιέρα είναι το 3 πχ  

επίσης άμα γίνεις στεριανός μην περιμένεις, ακόμα και στην ίδια εταιρία να είσαι, ίδιους μισθούς με το μπάρκο. (ούτε καν κοντά) 

Επεξ/σία από Dark_son20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2020 στις 11:00 ΠΜ, IDontStopForCops είπε

Καλησπέρα στην κοινότητα. Θελω να με διαφωτίσετε.

Ειμαι 19, του χρόνου θα δώσω πανελλήνιες για να παω κγω σε μια σχολή για ενα ελπίζοντας καλυτερο μελλον. Αρα στα 20 αν περασω με το καλο θα παω ΑΕΝ σχολη (Εμπορικο ναυτικο για πλοίαρχος.)

Προσωπικά δεν μου αρεσει τοσο στην ιδεα να λείπω χρονια απτο σπιτι μου για να ειμαι στην θαλασσα...

Εδώ διαγράφεις κατευθείαν το σχέδιο από το μυαλό σου.

Η δουλειά είναι χοντρικά το 1/3 της ενήλικης (30 - 67 χρονών) ζωής σου. Δεν παίζουμε με αυτά.

Μπορείς να βρεις καλύτερο μέλλον σε άπειρα άλλα επαγγέλματα που να σου ταιριάζουν πιο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 14/9/2020 στις 11:00 ΠΜ, IDontStopForCops είπε

Προσωπικά δεν μου αρεσει τοσο στην ιδεα να λείπω χρονια απτο σπιτι μου για να ειμαι στην θαλασσα

Εδώ σταματάς κ σκέφτεσαι- ψαχνεις κάτι άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...