Προς το περιεχόμενο

Οδηγοι Λεωφορειων στη Γερμανία


Boubis1411

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω επίσημο θέμα για ερωτήσεις και γενικά για αυτούς που σκέφτονται να μεταβούν στη Γερμανία για δουλειά ως οδηγοί Αστικών Λεωφορειων κυρίως. 

Γενικα αν μπορείτε κάποιοι να μας κάνετε μια ενημέρωση. 

Πως είναι η εργασία εκεί και γενικά τα σημεία sos για κάποιον που σκέφτεσαι να πάει στη Γερμανία ως οδηγός λεωφορείου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αστικα λεωφορεια

Ο μισθος αρχιζει απο 1200 ευρ καθαρα αναλογα εταιρια και προφανως εμπειρια. Πολυ δυσκολα θα σε προσλαβουν αν δε ξερεις Γερμανικα εστω βασικα (εκει ειναι που πασχουν αρκετοι και τους απορριπτουν). Πολυ δυνατο συνδικατο= καλες συνθηκες εργασιας σπανια απολυσεις. Ωραριο σα δημοσιος υπαλληλος. Για ενα-ως και 6 μηνες εισαι σε εκπαιδευση που ειναι χαλαρα (χωρις προφανως επιβατες).

Για λεωφορεια σε γραφεια/Νταλικες

Στανταρ δουλεια σε Γερμανο εργοδοτη (και οχι Ελληνα, Κυπριο κτλ). Μισθοι απο 1400 ευρ αλλα ωραριο λιγο λαστιχο (π.χ να πας καπου δρομολογιο, να περιμενεις εκει 3-4 ωρες και να γυριζεις) που σημαινει λιγοτερος ελευθερος χρονος. Ανυπαρκτο συνδικατο και εχουν μπει πολλοι πολωνοι Βουλγαροι κτλ που σημαινει οτι σταδιακα πεφτουν οι μισθοι. Δεν υπαρχει προβλημα και να μη μιλας Γερμανικα

Επεξ/σία από vamvakoolas
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

Για αστικα λεωφορεια

Ο μισθος αρχιζει απο 1200 ευρ καθαρα αναλογα εταιρια και προφανως εμπειρια. Πολυ δυσκολα θα σε προσλαβουν αν δε ξερεις Γερμανικα εστω βασικα (εκει ειναι που πασχουν αρκετοι και τους απορριπτουν). Πολυ δυνατο συνδικατο= καλες συνθηκες εργασιας σπανια απολυσεις. Ωραριο σα δημοσιος υπαλληλος. Για ενα-ως και 6 μηνες εισαι σε εκπαιδευση που ειναι χαλαρα (χωρις προφανως επιβατες).

Για λεωφορεια σε γραφεια/Νταλικες

Στανταρ δουλεια σε Γερμανο εργοδοτη (και οχι Ελληνα, Κυπριο κτλ). Μισθοι απο 1400 ευρ αλλα ωραριο λιγο λαστιχο (π.χ να πας καπου δρομολογιο, να περιμενεις εκει 3-4 ωρες και να γυριζεις) που σημαινει λιγοτερος ελευθερος χρονος. Ανυπαρκτο συνδικατο και εχουν μπει πολλοι πολωνοι Βουλγαροι κτλ που σημαινει οτι σταδιακα πεφτουν οι μισθοι. Δεν υπαρχει προβλημα και να μη μιλας Γερμανικα

Εμένα μου είπαν πολλά άτομα οδηγός Αστικών Λεωφορειων στη Γερμανία, παντρεμένος με 2 παιδιά θα παίρνω καθαρά 1800-2500 ανάλογα τις υπερωρίες. 

Όταν λες ωραριο σαν δημόσιος υπάλληλος;

Είσαι Γερμανία φίλε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1200 ξεκινας χωρις παιδια, χωρις προυπηρεσια με ενα απλο διπλωμα οδηγησης και με βασικα Γερμανικα.

2500 ευρ δε νομιζω εκτος αν συμπληρωσεις 20ετια+

Ωραρια υπαρχουν βαρδιες πρωινη μεσημεριανη βραδυνη και οπως σε ολη τη Γερμανια θα εχεις και διαλλειματα (περισσοτερο απο τα κανονικα). Υπερωριες σπανια και κυριως Καλοκαιρια και Χριστουγεννιατικες γιορτες που ολοι παιρνουν αδεια. Οι φορεις προσπαθουν να περιορισουν τις υπερωριες.

Το καλο ειναι οτι αν ξερεις Γερμανικα δεν ειναι δυσκολο να βρεις δουλεια, το αντιθετο θα μπορεις να διαλεξεις και κρατιδιο (αναλογα με μισθο και παροχες που δινουν) γιατι υπαρχει ζητηση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

1200 ξεκινας χωρις παιδια, χωρις προυπηρεσια με ενα απλο διπλωμα οδηγησης και με βασικα Γερμανικα.

2500 ευρ δε νομιζω εκτος αν συμπληρωσεις 20ετια+

Ωραρια υπαρχουν βαρδιες πρωινη μεσημεριανη βραδυνη και οπως σε ολη τη Γερμανια θα εχεις και διαλλειματα (περισσοτερο απο τα κανονικα). Υπερωριες σπανια και κυριως Καλοκαιρια και Χριστουγεννιατικες γιορτες που ολοι παιρνουν αδεια. Οι φορεις προσπαθουν να περιορισουν τις υπερωριες.

Το καλο ειναι οτι αν ξερεις Γερμανικα δεν ειναι δυσκολο να βρεις δουλεια, το αντιθετο θα μπορεις να διαλεξεις και κρατιδιο (αναλογα με μισθο και παροχες που δινουν) γιατι υπαρχει ζητηση.

Η βάρδια συνήθως πόσες ωρες είναι; 

Εχει 12ωρα; 

Εμένα ένας τύπος κωστας που κσνει βίντεο στο YouTube μου μίλησε για 1800 καθαρά με δύο παιδιά. 

Προϋπηρεσία έχω σε βαρέα οχήματα 16 χρόνια δεν ξέρω αν πιάνει εκεί. 

Δεν ήμουν σε μεγάλο όχημα οδηγος αλλά με κολλούσαν ένσημα για βαρέα οχήματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει 12 ωρα. Αντε να κανεις μαξ 9 ωρες

Σιγουρα μπορεις να παρεις αυτα τα χρηματα αλλα οχι απο το πρωτο χρονο. Οπως ανεφερα για αρκετες εβδομαδες θα κανεις εκπαιδευση οποτε χανεις επιδοματα. Προφανως η προυπηρεσια παιζει ρολο για να παρεις τη θεση αλλα οχι μισθολογικα.

Εφοσον εχεις διπλωμα για βαρεα μην αγχωνεσαι μιας και θα εχεις εκπαιδευση. Οταν αυτοι κρινουν οτι εισαι ετοιμος θα σε βαλουν δρομολογια (αρα καλυτερος μισθος)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

δεν εχει 12 ωρα. Αντε να κανεις μαξ 9 ωρες

Σιγουρα μπορεις να παρεις αυτα τα χρηματα αλλα οχι απο το πρωτο χρονο. Οπως ανεφερα για αρκετες εβδομαδες θα κανεις εκπαιδευση οποτε χανεις επιδοματα. Προφανως η προυπηρεσια παιζει ρολο για να παρεις τη θεση αλλα οχι μισθολογικα.

Εφοσον εχεις διπλωμα για βαρεα μην αγχωνεσαι μιας και θα εχεις εκπαιδευση. Οταν αυτοι κρινουν οτι εισαι ετοιμος θα σε βαλουν δρομολογια (αρα καλυτερος μισθος)

Στην εκπαιδευση θα παίρνω δηλαδή 1200;

Πόσες ώρες διαρκεί; 

6 μήνες δηλαδή θα φαίνεται ότι δεν έχω παιδιά και ότι δεν δουλεύω; 

Πώς πάει το πράγμα; 

Άρα ούτε επίδομα παιδιών θα παίρνω; 

 

Δεν ξέρω α συμφέρει έτσι χάνω πολλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Στην εκπαιδευση θα παίρνω δηλαδή 1200; σωστα

Πόσες ώρες διαρκεί; δουλευεις κανονικο ωραριο

6 μήνες δηλαδή θα φαίνεται ότι δεν έχω παιδιά και ότι δεν δουλεύω; θα παιρνεις αυτο το μισθο αλλα μπορει να ειναι και λιγοτερο απο 6 μηνες π.χ 2 μηνες εξαρταται απο φορεα

Πώς πάει το πράγμα; 

Άρα ούτε επίδομα παιδιών θα παίρνω; δε ξερω αν θα στο αναγνωρισουν απο το πρωτο μηνα αλλα αν πας τα χαρτια σιγουρα απο το δευτερο

Δεν ξέρω α συμφέρει έτσι χάνω πολλά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...