Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή χρημάτων συναυλίας


nikopoup

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα. 

Γύρω στις 10 Αυγούστου ήταν να γίνει η συναυλία των πυξ λαξ στα Γιαννιτσά. Αφού μετατέθηκε για τέλη Αυγούστου λόγω του κορονοιου τελικά ακυρώθηκε. 

Εγώ έκλεισα τα εισιτήρια για τους γονείς μου μέσω του viva. Αφού επικοινώνησα μαζί του, μου είπαν πως δεν είναι υπεύθυνοι για τα εισιτήρια και ότι απλά είναι μια πλατφόρμα πληρωμών και και μου έδωσαν το μαιλ της εταιρίας που διοργάνωσε την συναυλία. Έχει μια εβδομάδα που έχω στείλει μαιλ, απάντηση δεν έχω πάρει και δεν υπάρχει ούτε τηλέφωνο πάρα μόνο μια διεύθυνση στην Θεσσαλονίκη. 

Δεν είναι για τα 30 ευρώ αλλά για το γαμωτο γιατι ξέρω πως είμαι εγώ που τα έκλεισα έτσι. 

Τι μπορεί να γίνει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικό-άσχετο. Εγώ έκλεισα συμμετοχή σε ένα σεμινάριο πρώτων βοηθειών που ήταν προγραμματισμένο αρχές άνοιξης, λίγο πριν το lockdown. Μεταφέρθηκε για καλοκαίρι, ακυρώθηκε 2η φορά αλλά χρήματα δεν επιστρέφονται καθώς κάποια στιγμή θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/9/2020 στις 3:20 ΜΜ, nikopoup είπε

Καλησπέρα στην παρέα. 

Γύρω στις 10 Αυγούστου ήταν να γίνει η συναυλία των πυξ λαξ στα Γιαννιτσά. Αφού μετατέθηκε για τέλη Αυγούστου λόγω του κορονοιου τελικά ακυρώθηκε. 

Εγώ έκλεισα τα εισιτήρια για τους γονείς μου μέσω του viva. Αφού επικοινώνησα μαζί του, μου είπαν πως δεν είναι υπεύθυνοι για τα εισιτήρια και ότι απλά είναι μια πλατφόρμα πληρωμών και και μου έδωσαν το μαιλ της εταιρίας που διοργάνωσε την συναυλία. Έχει μια εβδομάδα που έχω στείλει μαιλ, απάντηση δεν έχω πάρει και δεν υπάρχει ούτε τηλέφωνο πάρα μόνο μια διεύθυνση στην Θεσσαλονίκη. 

Δεν είναι για τα 30 ευρώ αλλά για το γαμωτο γιατι ξέρω πως είμαι εγώ που τα έκλεισα έτσι. 

Τι μπορεί να γίνει? 

Καταρχάς η Viva αν και μεσολάβησε για να αγοράσεις τα εισητήρια, έχει φροντίσει να "βγάλει την ουρά της απ'έξω" σε περίπτωση ακύρωσης συναυλίας.

https://travel.viva.gr/faq/events/exei-akyrothei-anavlithei-i-ekdilosi-ti-prepei-na-kano

Ωραία πράγματα και άκρως Ελληνικά, όταν πουλάμε τα εισητήρια μια χαρά κρατάμε προμήθεια από τον πελάτη, αλλά αν γίνει η στραβή ας τα βγάλει πέρα μόνος του. Αν είναι έτσι φτιάχνω κι εγώ site όπου πληρώνωμαι απλά για να στέλνω ένα e-ticket και ένα email ακύρωσης. Δείτε τους αντίστοιχους όρους του Ticketmaster για να δείτε πως πρέπει να λειτουργεί μια τέτοια εταιρεία (αυτόματο refund και μετά κυνηγάνε τον οργανωτή του event).

 https://help.ticketmaster.com/s/article/Purchase-Policy?language=en_US

Τώρα όσον αφορά την περίπτωσή σου, αν δεν βρίσκεις άκρη με τον οργανωτή μαζευτείτε πολλοί μαζί και κινηθείτε νομικά, σε αρχική φάση πάντως γνωρίζω πως η υποχρέωσή του είναι είτε επιστροφή χρημάτων είτε voucher για να χρησιμοποιηθεί όποτε γίνει (αν γίνει) η συναυλία. Είναι πολύπλοκο το θέμα επειδή και οι Πυξ Λαξ έχουν σίγουρα πάρει προκαταβολή, που πιθανόν βάσει της συμφωνίας που έχουν συννάψει να μην είναι υποχρεωμένοι να επιστρέψουν στον διοργανωτή, μπορεί να τα έχουν ήδη δώσει στο γηροκομείο που διαμένουν κτλ τέλος πάντων αυτά δεν σε απασχολούν εσένα, μόνο τον διοργανωτή θα κυνηγήσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Narayan είπε

Καταρχάς η Viva αν και μεσολάβησε για να αγοράσεις τα εισητήρια, έχει φροντίσει να "βγάλει την ουρά της απ'έξω" σε περίπτωση ακύρωσης συναυλίας.

https://travel.viva.gr/faq/events/exei-akyrothei-anavlithei-i-ekdilosi-ti-prepei-na-kano

Ωραία πράγματα και άκρως Ελληνικά, όταν πουλάμε τα εισητήρια μια χαρά κρατάμε προμήθεια από τον πελάτη, αλλά αν γίνει η στραβή ας τα βγάλει πέρα μόνος του. Αν είναι έτσι φτιάχνω κι εγώ site όπου πληρώνωμαι απλά για να στέλνω ένα e-ticket και ένα email ακύρωσης. Δείτε τους αντίστοιχους όρους του Ticketmaster για να δείτε πως πρέπει να λειτουργεί μια τέτοια εταιρεία (αυτόματο refund και μετά κυνηγάνε τον οργανωτή του event).

 https://help.ticketmaster.com/s/article/Purchase-Policy?language=en_US

Τώρα όσον αφορά την περίπτωσή σου, αν δεν βρίσκεις άκρη με τον οργανωτή μαζευτείτε πολλοί μαζί και κινηθείτε νομικά, σε αρχική φάση πάντως γνωρίζω πως η υποχρέωσή του είναι είτε επιστροφή χρημάτων είτε voucher για να χρησιμοποιηθεί όποτε γίνει (αν γίνει) η συναυλία. Είναι πολύπλοκο το θέμα επειδή και οι Πυξ Λαξ έχουν σίγουρα πάρει προκαταβολή, που πιθανόν βάσει της συμφωνίας που έχουν συννάψει να μην είναι υποχρεωμένοι να επιστρέψουν στον διοργανωτή, μπορεί να τα έχουν ήδη δώσει στο γηροκομείο που διαμένουν κτλ τέλος πάντων αυτά δεν σε απασχολούν εσένα, μόνο τον διοργανωτή θα κυνηγήσετε.

Πρώτα μίλησα με viva και η απάντηση τους ήταν "Σε κάθε περίπτωση θα θέλαμε να υπενθυμίσουμε ότι το Viva.gr είναι μία πλατφόρμα έκδοσης εισιτηρίων που χρησιμοποιούν οι διοργανωτές, δεν είναι διοργανωτής σε καμία εκδήλωση και δεν εισπράττει το αντίτιμο των εισιτηρίων." 

Μου έδωσαν ένα μαιλ ούτε καν τηλέφωνο και βγάλε άκρη μόνος σου. Εντωμεταξυ αυτό που με νευριάζει είναι ότι δεν μου απάντησαν καθόλου. 

Δεν ξέρω κάποιον άλλον που να τα έκλεισε έτσι..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συναυλία στην Πρέβεζα που ακυρώθηκε έγινε επιστροφή αυτόματα στην κάρτα μετά από αρκετές ημέρες. Είχε έρθει email απο viva νωρίτερα που έλεγε πως κάποια στιγμή θα γίνει η επιστροφή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Narayan είπε

Δείτε τους αντίστοιχους όρους του Ticketmaster για να δείτε πως πρέπει να λειτουργεί μια τέτοια εταιρεία (αυτόματο refund και μετά κυνηγάνε τον οργανωτή του event).

 https://help.ticketmaster.com/s/article/Purchase-Policy?language=en_US

Φίλε μου αυτοί οι όροι είναι για τον καιρό προ κορονοϊού. Έχω κλείσει από ticketmaster Ευρώπης και η οδηγία είναι είτε πέρνεις voucher αλλιώς τα λεφτά σου τον Οκτώβριο του 21 και είναι οδηγία από το σχετικό υπουργείο. Και ως ένα βαθμό είναι λογικό, δεν μπορεί μια εταιρία όσο μεγάλη κι αν είναι να επιστρέψει άμεσα όλα αυτά τα χρήματα απλά όχι και 15 μήνες. 4-5 μήνες όπως μου έκανε η Ryanair είναι οκ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/9/2020 στις 3:20 ΜΜ, nikopoup είπε

Αφού μετατέθηκε για τέλη Αυγούστου λόγω του κορονοιου τελικά ακυρώθηκε. 

Στη σελίδα της μιας συνδιοργανωτριας εταιριας στο fb δεν λεει οτι ακυρωθηκε παντως. Εγινε κανονικα, απλα κατι χιλιομετρα παραπερα

 

Αναφορά σε κείμενο

Η πολύπαθη συναυλία των ΠΥΞ ΛΑΞ που ήταν προγραμματισμένη να διεξαχθεί στα Γιαννιτσά, λόγω αναστολής λειτουργίας του Ανοιχτού Δημοτικού Θεάτρου Γιαννιτσών, ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΑΙ για την ίδια μέρα και ώρα (Κυριακή 30/8 στις 20.30) στο Ανοιχτό Θέατρο Γαβαλιώτισσας στην φιλόξενη γειτονική πόλη της Έδεσσας.
Τα προαγορασμένα εισιτήρια ισχύουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, WireFire είπε

Στη σελίδα της μιας συνδιοργανωτριας εταιριας στο fb δεν λεει οτι ακυρωθηκε παντως. Εγινε κανονικα, απλα κατι χιλιομετρα παραπερα

Πρώτη φορά το βλέπω αυτό.. Όσες αναζητήσεις και αν έκανα στο google (συναυλία Γιαννιτσά) δεν μου το εβγαλε. 

Τελικά εγώ έκανα το λάθος αν και ακόμα δεν έχω λάβει απάντηση στο μαιλ μου :)

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις

Ας το κλειδώσει κάποιος mod

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nikopoup είπε

Τελικά εγώ έκανα το λάθος αν και ακόμα δεν έχω λάβει απάντηση στο μαιλ μου :)

Στειλε και στη διοργανωτρια στη σελιδα που σου εβαλα πιο πανω στο μεσεντζερ της στο fb

Επεξ/σία από WireFire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...