Προς το περιεχόμενο

Προβλημε με χρεωστικη Εθνικής τρ.


panos0121

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, ObeyWario! είπε

Ξέρει κάποιος αν όντως απομαγνητίζονται οι κάρτες; Γιατί το ακούω περισσότερο ως τύπου αστικό μύθο όλο αυτό

Δεν ξέρω για αστικό μύθο, πάντως μου έχει τύχει. Μια Mastercard που είχα και κουβαλούσα χύμα στην τσέπη, είχε χάσει προ τριετίας την ανέπαφη λειτουργία εντελώς και μου είχαν πει πως "απομαγνητίστηκε". Δεν δούλευε σε κανένα POS με κανένα τρόπο, μόνο να την βάλεις μέσα μπορούσες να δουλέψει το τσιπάκι. Την άφησα να λήξει και η ανανεωμένη που στείλανε για αντικατάσταση δουλεύει τώρα καλά. Καθώς έχω τρεις κάρτες συνολικά, έχω πάρει μια μικρή καρτοθήκη από αυτές που χωράνε 4-6 και έχουν RFID προστασία. Χύμα προσωπικά δεν τις κουβαλάω πλέον (μαζί με ψιλά, κινητά, κλειδιά κλπ) αλλά YMMV.

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Eγω πάντως μια φορά που έβαλα κάρτα σε θηκη κινητού που κλείνει με μαγνητη δεν δουλευε μετά σε ανέπαφες συναλλαγές ,οποτε ναι δεν ήταν η μαγνητική λωρίδα που χάλασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη δεν ηθελα να κουρασω με φαινομενικα ασημαντες λεπτομερειες δεν περιεγραψα ακριβως την κατασταση..η αληθεια ειναι οτι κουβαλαω μαζι μου 3 καρτες,2 εθνικης και 1 eurobank,πριν απο 1 μηνα αλλαξα θηκη στο κινητο,απο μια κοινη θηκη σε μια τυπου book..την προηγουμενη εβδομαδα μεσα σε 2-3 μερες χαλασαν διαδοχικα οι δυο καρτες τις εθνικης..τις αλλαξα και τις δυο και κουβαλουσα πανω μου την μια τις εθνικης και μια τις eurobank..και μεσα σε 3-4 μερες χαλασε παλι αυτη της εθνικης..η αλλη που ειχα αφησει στο σπιτι λειτουργει κανονικα..πολυ πιθανο να φταιει η θηκη του κινητου,απορω πως δεν εχει αλλος αντιστοιχο προβλημα μιας και βλεπω πολλους να χρησιμοποιουν τετοιες θηκες..απο την αλλη αν δεν χρησιμοποιειται η μαγνητικη ταινια και δεν γινεται να απομαγνητιστει μια καρτα απως λετε πιο πανω τι αλλο μπορει να επαθε..?ειναι καινουρια και αχρησιμοποιητη δεν υπαρχει καμια φθορα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχει τίποτα βρωμιές στο τσιπάκι; Την μαγνητική ταινία παίζει να την καταργούν. Η δικιά μου έχει μια ασημένια ταινία, δεν είναι μάυρη όπως παλιότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μαγνητικές τενιες και ιστορίες λέτε, έχετε μεινει πισω, οι ανέπαφες πλεον λειτουργούν με RFID υπάρχει ενα πηνίο-σύρμα που τρεχει γύρο γύρο απο την κάρτα και κάνει την δουλειά της ανέπαφης συναλλαγής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Τι μαγνητικές τενιες και ιστορίες λέτε, έχετε μεινει πισω, οι ανέπαφες πλεον λειτουργούν με RFID υπάρχει ενα πηνίο-σύρμα που τρεχει γύρο γύρο απο την κάρτα και κάνει την δουλειά της ανέπαφης συναλλαγής

https://www.wikiwand.com/en/N26 φαινεται το συρματάκι.

Αλλά αυτό χαλάει με μαγνητη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

https://www.wikiwand.com/en/N26 φαινεται το συρματάκι.

Αλλά αυτό χαλάει με μαγνητη;Αα

Αν δεν θελεις ανεπαφες παίρνεις ενα κοπιδι και κοβεις σε καποιο σημείο της καρτας το συρματακι αυτο.

Το είχαμε συζητήσει και παλαιότερα εδω στο φορουμ
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

 

ξαναλεω..και στις τρεις περιπτωσεις που μου χαλασαν οι καρτες σε διαστημα 1ος μηνος,οι ανεπαφες συναλλαγες σε pos λειτουργουσαν κανονικα..το βασικο προβλημα που παρουσιαστηκε και στις τρεις περιπτωσεις ειναι το εξης..παω στο atm και δεν δεχεται καθολου την καρτα μεσα..μετα απο πολλες προσπαθειες ανοιγει η υποδοχη και την παιρνει αλλα μετα απο λιγα δευτερολεπτα την πεταει εξω και λεει οτι η καρτα δεν αναγνωριζεται απο το συστημα η κατι σχετικο..δεν θυμαμαι ακριβως.και το ερωτημα που προκυπτει ειναι το εξης ενταξει στις 2 πρωτες καρτες ας πουμε ηταν παλιες υπηρχε φθορα..δεκτο..η καινουρια καρτα γιατι χαλασε σε διαστημα 2-3 ημερων?χωρις να την εχω χρησιμοποιησει καθολου στην κυριολεξια..μια φορα την ενεργοποιησα και τελος..το τσιπακι τις ειναι αθικτο..αφου δεν χρησιμοποιειται πλεον ο μαγνητης τι μπορει να επαθε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Δεν κατάλαβα, αλλα τεσπα

Στην εταιρια που δουλευω εχουμε 100δες καρτες που ερχονται απο τον κατασκευαστη η μια διπλα στην αλλη σε πακετακια και δεν παθαινουν τιποτα. 

2 ώρες πριν, panos0121 είπε

ξαναλεω..και στις τρεις περιπτωσεις που μου χαλασαν οι καρτες σε διαστημα 1ος μηνος,οι ανεπαφες συναλλαγες σε pos λειτουργουσαν κανονικα..το βασικο προβλημα που παρουσιαστηκε και στις τρεις περιπτωσεις ειναι το εξης..παω στο atm και δεν δεχεται καθολου την καρτα μεσα..μετα απο πολλες προσπαθειες ανοιγει η υποδοχη και την παιρνει αλλα μετα απο λιγα δευτερολεπτα την πεταει εξω και λεει οτι η καρτα δεν αναγνωριζεται απο το συστημα η κατι σχετικο..δεν θυμαμαι ακριβως.και το ερωτημα που προκυπτει ειναι το εξης ενταξει στις 2 πρωτες καρτες ας πουμε ηταν παλιες υπηρχε φθορα..δεκτο..η καινουρια καρτα γιατι χαλασε σε διαστημα 2-3 ημερων?χωρις να την εχω χρησιμοποιησει καθολου στην κυριολεξια..μια φορα την ενεργοποιησα και τελος..το τσιπακι τις ειναι αθικτο..αφου δεν χρησιμοποιειται πλεον ο μαγνητης τι μπορει να επαθε?

Ειναι πιθανον οτι ειναι:
Α. προβλημα του συστηματος της τραπεζας. Για να μπορεσει να λειτουργει μια καρτα θα πρεπει να ειναι δηλωμενη στον server της τραπεζας. Πιθανως με την δικια σου να υπαρχει καποιο προβλημα εκει.

Β. ή Εχει προβλημα είτε η παρτιδα καρτων στην οποια ανηκει η καρτα σου (σπανιο) ή το ιδιο το ΑΤΜ αν χρησιμοποιεις μονο ενα. Εχεις δοκιμασει σε αλλο ATM ?

 

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

https://www.wikiwand.com/en/N26 φαινεται το συρματάκι.

Αλλά αυτό χαλάει με μαγνητη;

Οχι ειναι ενα απλο συρματακι. Χαλαει οπως ειπε ο NikosKallithea αν το κοψεις με κοπιδι ή αν λυγίσεις την καρτα τοσο ωστε να κοπει εσωτερικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, conkal είπε

 Ειναι πιθανον οτι ειναι:
Α. προβλημα του συστηματος της τραπεζας. Για να μπορεσει να λειτουργει μια καρτα θα πρεπει να ειναι δηλωμενη στον server της τραπεζας. Πιθανως με την δικια σου να υπαρχει καποιο προβλημα εκει.

Β. ή Εχει προβλημα είτε η παρτιδα καρτων στην οποια ανηκει η καρτα σου (σπανιο) ή το ιδιο το ΑΤΜ αν χρησιμοποιεις μονο ενα. Εχεις δοκιμασει σε αλλο ATM ?

α)οταν παρελαβα την καρτα βγηκα εξω να την ενεργοποιησω και να αλλαξω τον πιν..δουλεψε κανονικα..νομιζω εκανα και μια καταθεση 50 ευρω(δεν θυμαμαι σε ποια απο τις δυο)..οποτε για να δουλεψει εστω μια φορα σημαινει οτι εχει δηλωθει κανονικα νομιζω..

β)η τραπζα απ εξω εχει 2 atm..δοκιμασα και στα δυο με το ιδιο αποτελεσμα..πριν απο λιγο απο περιεργεια δοκιμασα και σε ενα της πειραιως..παλι τα ιδια,''δεν αναγνωριζεται''..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, panos0121 είπε

α)οταν παρελαβα την καρτα βγηκα εξω να την ενεργοποιησω και να αλλαξω τον πιν..δουλεψε κανονικα..νομιζω εκανα και μια καταθεση 50 ευρω(δεν θυμαμαι σε ποια απο τις δυο)..οποτε για να δουλεψει εστω μια φορα σημαινει οτι εχει δηλωθει κανονικα νομιζω..

β)η τραπζα απ εξω εχει 2 atm..δοκιμασα και στα δυο με το ιδιο αποτελεσμα..πριν απο λιγο απο περιεργεια δοκιμασα και σε ενα της πειραιως..παλι τα ιδια,''δεν αναγνωριζεται''..

μιλα με το τεχνικο τμημα της τραπεζας σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, panos0121 είπε

καλησπερα παιδες..ειχα μια καρτα χρεωστικη της εθνικης και καποια στιγμη το atm δεν την αναγνωριζε,ενω στα pos δουλευε κανονικα..πηγα στην εθνικη μου ειπαν οτι εχει φθαρθει και μου την αντικατεστησαν με καινουρια..με χρεωσαν και 6 ευρω συν 5 ευρω επειδη αλλαξα το πιν της καρτας.δεν το ηξερα,ουτε με ενημερωσε ο υπαληλος που με εξυπηρετησε για καμια απο τις δυο χρεωσεις..τελος παντων ας πουμε οτι αυτη ηταν δικη μου υποχρεωση να γνωριζω..το θεμα ειναι οτι μετα απο 3 μερες κι ενω δεν εχω χρησιμοποιησει σχεδον καθολου την καινουρια καρτα,εβγαλε ακριβως το ιδιο προβλημα..δεν την αναγνωριζει το atm ενω σε οποιοδηποτε pos δουλευει κανονικα..τι φταιει?διορθωνεται.?αν μου την αλλαξουν θα με χρεωσουν παλι?ευχαριστω..

δεν ξερω αν είναι αυτό το θεμα σου, αλλα αν δεν δουλευει σε ατμ, του τυπου δεν μπορει να ολοκληρωθεί η συναλλαγή και στην βγαζει, μπορει να στην εχουν κλειδωσει από το τμημα καρτων λογω καποιας ΄΄υποπτης' συναλλαγης, με καποιο κατάστημα που τους φαινεται περιεργο δηλαδή, ειοχα το ιδιο θεμα, δεν δουλευε σε ατμ, δεν ξερω για pos, και ημουν ετοιμος να την αντικαταστήσω, μεχρι που πηρα το τμημα καρτυων και ρωτησα αν εχει καποιο θεμα, και μου ειπαν, ναι, από τοτε κτλ... δεστο, δεν χανεις κατι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, spyrage είπε

δεν ξερω αν είναι αυτό το θεμα σου, αλλα αν δεν δουλευει σε ατμ, του τυπου δεν μπορει να ολοκληρωθεί η συναλλαγή και στην βγαζει, μπορει να στην εχουν κλειδωσει από το τμημα καρτων λογω καποιας ΄΄υποπτης' συναλλαγης, με καποιο κατάστημα που τους φαινεται περιεργο δηλαδή, ειοχα το ιδιο θεμα, δεν δουλευε σε ατμ, δεν ξερω για pos, και ημουν ετοιμος να την αντικαταστήσω, μεχρι που πηρα το τμημα καρτυων και ρωτησα αν εχει καποιο θεμα, και μου ειπαν, ναι, από τοτε κτλ... δεστο, δεν χανεις κατι..

Αν του είχε μπλοκάρει την κάρτα η ασφάλεια της τράπεζας δεν θα δούλευε ούτε σε POS ούτε πουθενά. Απλά μερική ζημιά στο chip είναι δυνατό να κάνει την κάρτα να μη δουλεύει εκεί που βάζεις όλο το chip μέσα στο μηχάνημα (ΑΤΜ και POS σε συναλλαγές που βάζεις μέσα την κάρτα) και να δουλεύει κανονικά σε ανέπαφες συναλλαγές.

Χωρίς να ξέρω θετικά τι γίνεται με κινητά και μαγνήτες, ξέρω κάποιες περιπτώσεις που χαλάσανε κάρτες και μόλις σταμάτησε η αποθήκευσή τους μαζί με κινητό και θήκη με μαγνήτη έπαψαν να χαλάνε η μια μετά την άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά έχω ακριβώς το ίδιο θέμα...Ενώ δουλεύει κανονικά σε ανέπαφες συναλλαγές,δεν μου την δεχεται το ATM...Μέσα σε ένα μήνα χάλασαν τρεις κάρτες της Εθνικής (δύο mastecard κ μια visa)...Για αρχή μέχρι να ανακαλύψω γιατί χαλάνε οι κάρτες παρήγγειλα μια θήκη RFID...

Επεξ/σία από moglis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω μια VISA της εθνικης ενω λειτουργουσε κανονικα σημερα παω στο ατμ και μου πεταει την καρτα με μηνυμα η καρτα σας δεν αναγνωριζετε!

το εχει παθει και αλλος πως βρηκα λυσει η καρτα σχετικα καινουρια με λιγοτερες χρησεις απο 10 φορες σε ατμ.Τι μπορω να κανω? Σε περιπτωση που παω η επικοινωνω με την τραπεζα την μπλοκαρουν και στελνουν καινουρια παλυ χρεωση παλι μια εβδομαδα αναμονη της νεας κλπ.Υπαρχει τροπος να την σωσω?

Επεξ/σία από dimitrakis53
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...