Προς το περιεχόμενο

Coinbase / Electrum Απορίες


ThanosR92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. Θέλω την βοήθεια από γνωστές του θέματος. 

Τις τελευταίες μέρες έκανα λογαριασμό με πλήρες verify στο Coinbase, με σκοπό να το έχω σαν ηλεκτρονικό πορτοφόλι ας πούμε και έβγαλα και την VISA τους ώστε να κάνω τις πληρωμές μου με βάση το πορτοφόλι αυτό. 

Το φόρτωσα με 82€ σε BTC (αποστολή από φίλο) και βλέπω ότι το ποσό έχει ανέβει στα 84€-85€. Άρα εκεί καταλαβαίνω πως έχει ανέβει η αξία του νομίσματος, μέχρι να ξανά πέσει; 

Αν θέλω να βάλω ένα ποσό ας πούμε 5.000€-10.000€ στο πορτοφόλι μου αυτό ώστε να πληρώνω ότι θέλω με την κάρτα και να μπορώ σύγχρονος να κερδίζω από την αξία του νομίσματος είναι ασφαλές; 

1) Υπάρχει ενδεχόμενο να πέσει τόσο πολύ η αξία του νομίσματος ώστε να χάσω πολλά;

2) Υπάρχει περίπτωση για κάποιον λόγο να κλείσουν λογαριασμό και να χάσω τα λεφτά μου; 

3) Έχεις κάποιος από εσάς σαν βάση το Coinbase, από το να έχει μια Ελληνική τράπεζα; 

4) Τι κόστος έχει η μετατροπή από € σε BTC και από BTC σε € (αν είναι διαφορετική) 

5) Υπάρχει κάποιο ποιο αξιόπιστο Site αντί του Coinbase, που θα μπορούσα να ήμουν ποιο ασφαλής; 

6) Ποιος ο σκοπός του electrum; Κρατάς τα λεφτά σου offline και όταν θες να στείλεις κάτι απλά το στέλνεις μέσα από εκεί; 

Σας ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη αλλά λέω λάθος ορολογίες ποιο πάνω, απλά τώρα μαθαίνω τα πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 1 ναι υπάρχει φυσικά. Η αξία του Bitcoin ανεβαίνει και πέφτει πάρα πολύ συχνά και αρκετές φορές με μεγάλα drop price η αυξήσείς ισοτιμίας.

Τώρα για το αν το χρησιμοποιείς σαν τράπεζα το έχουμε γράψει πάρα πολλές φορές ότι τα ανταλλακτήρια δεν είναι τράπεζες και κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τις καταθέσεις σου εκεί γιατί απλά δεν είναι ασφαλισμένες και στηρίζεσαι στην φήμη τους και στην αξιοπιστία τους.

Aξιόπιστα ανταλλακτήρια είναι και το kraken και το bitstamp. Το πρώτο το kraken υπάρχει επιλογή που τοκίζει ευρώ, bitcoin αν θελήσεις να τα αφήσεις εκεί στην πλατφόρμα τους,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης το Kraken προσφατα απεκτησε license να λειτουργει ως τραπεζα, οποτε ισως πλεον εκει να εχεις και καποια εγγυηση για τις καταθεσεις σου. Χωρις αυτο να σημαινει οτι το θεωρω καλη πρακτικη να κρατας crypto σε ανταλλακτηρια.

2) Τα περισσοτερα ανταλλακτηρια δεν εχουν καμια εγγυηση. Πολλα γνωστα του παρελθοντος ανηκουν πλεον στην ιστορια μετα απο hacks η ακομα και exit scams που κανανε οι ιδιοκτητες τους. Τα πολυ μεγαλα και καταξιωμενα δυσκολα θα προσπαθησουν να σε εξαπατησουν και θελω να πιστευω οτι προσεχουν πολυ περισσοτερο να μην πεσουν θυματα hacking αλλα πραγματικα ποτε δεν ξερεις.

Επισης πολλα απο αυτα που δεν ζητουσαν ταυτοποιηση στην αρχη μπορει ξαφνικα να ζητησουν μετα η να αποφασισουν οτι τα στοιχεια που τους εδωσες δεν επαρκουν πλεον η θελουν ανανεωση και να σου κρατανε ομηρο τις καταθεσεις μεχρι να συμμορφωθεις.

Σε καποιες περιπτωσεις μπορει να ειναι αρκετα δυσκολο. Πχ αν θελουν καποιο λογαριασμο ρευματος η νερου με διευθυνση αλλα να μην δεχονται στα ελληνικα, η ο λογαριασμος να ειναι σε ονομα αλλου.

4) Αν μεταβαση εννοεις να τα κανεις withdraw απο ανταλλακτηριο σε τραπεζικο λογαριασμο, το καθε ανταλλακτηριο εχει το δικο του fee, συνηθως flat. Γενικως για μικρα ποσα δεν συμφερει καθολου. Για μετατροπες εντος της πλατφορμας, ισχυουν τα fees για trading που δεν ξερω ποσο ειναι στο coinbase, υποθετω κοντα στο 0.2%

6) Το electrum φυσικα ειναι για να αποθηκευεις τα Bitcoin σου εκτος ανταλλακτηριων η online wallets, οποτε να εισαι εσυ υπεθιυνος για την ασφαλεια τους. Αυτο ειναι και η δυναμη των crypto εξαλλου, αν και δυστυχως ελαχιστα ενδιαφερει οσους ασχολουνται απλως για speculation.

Το electrum συνδεεται με bitcoin full nodes για να αντλησει πληροφοριες για το blockchain και να δει η κανει publish transactions που ενδεχομενως θες να κανεις με τα bitcoin σου. Φυσικα μπορει ο καθενας να τρεχει το δικο του full bitcoin node αλλα πολλοι δεν θελουν γιατι τρωει πολλους δικτυακους πορους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 26/9/2020 στις 11:09 ΜΜ, ThanosR92 είπε

Καλησπέρα σας. Θέλω την βοήθεια από γνωστές του θέματος. 

Τις τελευταίες μέρες έκανα λογαριασμό με πλήρες verify στο Coinbase, με σκοπό να το έχω σαν ηλεκτρονικό πορτοφόλι ας πούμε και έβγαλα και την VISA τους ώστε να κάνω τις πληρωμές μου με βάση το πορτοφόλι αυτό. 

Το φόρτωσα με 82€ σε BTC (αποστολή από φίλο) και βλέπω ότι το ποσό έχει ανέβει στα 84€-85€. Άρα εκεί καταλαβαίνω πως έχει ανέβει η αξία του νομίσματος, μέχρι να ξανά πέσει; 

Αν θέλω να βάλω ένα ποσό ας πούμε 5.000€-10.000€ στο πορτοφόλι μου αυτό ώστε να πληρώνω ότι θέλω με την κάρτα και να μπορώ σύγχρονος να κερδίζω από την αξία του νομίσματος είναι ασφαλές; 

1) Υπάρχει ενδεχόμενο να πέσει τόσο πολύ η αξία του νομίσματος ώστε να χάσω πολλά;

2) Υπάρχει περίπτωση για κάποιον λόγο να κλείσουν λογαριασμό και να χάσω τα λεφτά μου; 

3) Έχεις κάποιος από εσάς σαν βάση το Coinbase, από το να έχει μια Ελληνική τράπεζα; 

4) Τι κόστος έχει η μετατροπή από € σε BTC και από BTC σε € (αν είναι διαφορετική) 

5) Υπάρχει κάποιο ποιο αξιόπιστο Site αντί του Coinbase, που θα μπορούσα να ήμουν ποιο ασφαλής; 

6) Ποιος ο σκοπός του electrum; Κρατάς τα λεφτά σου offline και όταν θες να στείλεις κάτι απλά το στέλνεις μέσα από εκεί; 

Σας ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη αλλά λέω λάθος ορολογίες ποιο πάνω, απλά τώρα μαθαίνω τα πράγματα. 

Καλησπέρα και καλή χρονιά! 

 

Μπορείς να μου πεις πως έκανες verify τον λογαριασμό στο coinbase γιατί μου έχει βγάλει την πίστη! 

Είμαι και εγώ ένας από τους "ομήρους" του με κάποιο μικρό ποσό μέσα και μου έχει παγώσει τον λογαριασμό αλλά δεν δέχεται τα έγγραφα που του έχω στείλει. 

 

Σε ευχαριστω εκ των προτέρων

Στις 29/9/2020 στις 2:43 ΜΜ, chek2fire είπε

το τραπεζικό kraken νομίζω είναι τελείως διαφορετική εταιρεία από το ανταλλακτήριο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Sotiris P είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά! 

 

Μπορείς να μου πεις πως έκανες verify τον λογαριασμό στο coinbase γιατί μου έχει βγάλει την πίστη! 

Είμαι και εγώ ένας από τους "ομήρους" του με κάποιο μικρό ποσό μέσα και μου έχει παγώσει τον λογαριασμό αλλά δεν δέχεται τα έγγραφα που του έχω στείλει. 

 

Σε ευχαριστω εκ των προτέρων

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Sotiris P είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά! 

 

Μπορείς να μου πεις πως έκανες verify τον λογαριασμό στο coinbase γιατί μου έχει βγάλει την πίστη! 

Είμαι και εγώ ένας από τους "ομήρους" του με κάποιο μικρό ποσό μέσα και μου έχει παγώσει τον λογαριασμό αλλά δεν δέχεται τα έγγραφα που του έχω στείλει. 

 

Σε ευχαριστω εκ των προτέρων

 

τελικά το έκανα μέσω του desktop στο broswer και από εκεί επέλεξα να προχωρήσει η διαδικασία μέσω κινητού. 

Σου βγάζει ένα link για να πάρεις φωτογραφία στα έγγραφα που θέλεις να δώσεις το passport στην προκειμένη.

Για την επιβεβαίωση κατοικίας έδωσε το bank statement της N26. Από τι διαβάζω μπορείς να δώσεις και το αντίστοιχο της paypal και αυτοί το δέχονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/9/2020 στις 11:09 ΜΜ, ThanosR92 είπε

1) Υπάρχει ενδεχόμενο να πέσει τόσο πολύ η αξία του νομίσματος ώστε να χάσω πολλά;

Εννοείται.

Στις 26/9/2020 στις 11:09 ΜΜ, ThanosR92 είπε

2) Υπάρχει περίπτωση για κάποιον λόγο να κλείσουν λογαριασμό και να χάσω τα λεφτά μου; 

Δεν συχνάζει να ακούγεται κάτι τέτοιο αλλά μπορούν να στο κάνουν. Αυτό πρέπει να σκέφτεσαι, όχι το αν θα γίνει ποτέ. Το γεγονός ότι αυτοί σου κρατάνε τα χρήματα και όχι εσύ είναι το άσχημο.

Στις 26/9/2020 στις 11:09 ΜΜ, ThanosR92 είπε

6) Ποιος ο σκοπός του electrum; Κρατάς τα λεφτά σου offline και όταν θες να στείλεις κάτι απλά το στέλνεις μέσα από εκεί; 

Ποιος είναι ο σκοπός του Coinbase είναι η πραγματική απορία, διότι το electrum δουλεύει όπως ακριβώς θα έπρεπε να δουλεύει κάθε bitcoin wallet. Να μην ανήκει σε κανέναν. Στο electrum η διαφορά είναι πως εσύ κάνεις το κουμάντο στα bitcoins σου, εσύ έχεις πρόσβαση στα addresses, εσύ αποφασίζεις για το αν θα μετακινηθούν ή όχι. Δεν εμπιστεύεσαι κανέναν. Είσαι ο κάτοχος των χρημάτων σου. Όπως είπε ο @Bspus, κάνεις εσύ broadcast τις συναλλαγές στους nodes του δικτύου. Επίσης να τονιστεί πως είσαι ο μόνος που ξέρει τα private keys που ξεκλειδώνουν τα addresses σου. Στο coinbase φαντάζομαι να υπάρχουν σε μια βάση δεδομένων. Διάβασε περισσότερο για αυτό το θέμα: https://notyourkeys.org

Επεξ/σία από RedYonko
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Sotiris P είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά! 

 

Μπορείς να μου πεις πως έκανες verify τον λογαριασμό στο coinbase γιατί μου έχει βγάλει την πίστη! 

Είμαι και εγώ ένας από τους "ομήρους" του με κάποιο μικρό ποσό μέσα και μου έχει παγώσει τον λογαριασμό αλλά δεν δέχεται τα έγγραφα που του έχω στείλει. 

 

Σε ευχαριστω εκ των προτέρων

 

Καλυτερα κανε το ξανα  απο περιηγητη του κινητου και προτιμησε τα recommended απο τις επιλογες. Δηλαδή driver's license  (καρτα) και κατευθειαν ληψη απο την καμερα.... και λιγη υπομονη.
Μην βαλεις φλας και εχει μεγαλη αντανακλαση γιατι μαλλον δεν θα το δεχτουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Sotiris P είπε

Στο driver's license ( δίπλωμα οδήγησης) τι εννοείς να βάλω την κάρτα; 

 

Ευχαριστώ 

Νέου τύπου δίπλωμα εννοεί. Το παλιό θα το δεχθούν, μόνο άμα έχει λατινικούς χαρακτήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...