Προς το περιεχόμενο

Αγορά/πώληση διαφόρων κρυπτο-νομισμάτων


Kyros_G

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

ως πολύ καινούργιος στο "άθλημα" , είμαι σε διερευνητικό ακόμα στάδιο.

Θα ήθελα αν μπορείτε να μου λύσετε την εξής απορία που μου γεννήθηκε:
βλέπω ότι στα ανταλλακτήρια (π.χ. Coinbase, στο οποίο γράφτηκα),  γίνονται συναλλαγές για μία συγκεκριμένη λίστα από κρυπτο-νομίσματα.

Ψάχνοντας όμως γενικότερα, διαπίστωσα ότι υπάρχουν και άλλα (100άδες) νομίσματα τα οποία δεν συναντάς σε ανταλλακτήρια.
Για παράδειγμα , το Litenero.
Πως μπορείς να κάνεις συναλλαγή με αυτά; Ή είναι διαφορετικές περιπτώσεις και προορίζονται γι άλλο σκοπό;

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Kyros_G είπε

Καλησπέρα σας,

ως πολύ καινούργιος στο "άθλημα" , είμαι σε διερευνητικό ακόμα στάδιο.

Θα ήθελα αν μπορείτε να μου λύσετε την εξής απορία που μου γεννήθηκε:
βλέπω ότι στα ανταλλακτήρια (π.χ. Coinbase, στο οποίο γράφτηκα),  γίνονται συναλλαγές για μία συγκεκριμένη λίστα από κρυπτο-νομίσματα.

Ψάχνοντας όμως γενικότερα, διαπίστωσα ότι υπάρχουν και άλλα (100άδες) νομίσματα τα οποία δεν συναντάς σε ανταλλακτήρια.
Για παράδειγμα , το Litenero.
Πως μπορείς να κάνεις συναλλαγή με αυτά; Ή είναι διαφορετικές περιπτώσεις και προορίζονται γι άλλο σκοπό;

Ευχαριστώ

σε όλα γίνονται συναλλαγές η σχεδόν σε όλα αλλά θα πρέπει να βρεις και το ανταλλακτήριο που κάνει trading με αυτά. Tέτοιο μικρά coin ως συνήθως έχουν πολύ μικρό όγκο συναλλαγών σχεδόν ανύπαρκτο και στην κυριολεξία δεν θα μπορούσες ποτέ να κάνεις σοβαρό trading μαζί τους. Δλδ ακόμα και η παραμικρή εντολή πώλησης θα έκανε ώρα να ολοκληρωθεί και θα ήταν απίθανο να πουλήσεις στην τιμή που θέλεις.

Γιατί όπως και στις μετoχές και σε όλα τα χρηματιστηριακά προιόντα η τιμή ενός ψηφιακού νομίσματος δεν είναι αυτή που αναγράφετε στο ανταλλακτήριο η στις πλατφόρμες με τις ισοτιμίες αλλά είναι αυτή που καταφέρνεις να πουλήσεις  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν παρα πολλα ανταλλακτηρια και εχουν διαφορετικα coins το καθενα. Εκτος απο τα πολυ μεγαλα coins που τα εχουν ολα.

Τα κορυφαια ανταλλακτηρια εχουν μονο μεγαλα coins που κανουν τζιρο.

Επισης υπαρχουν αποκεντρωμενα ανταλλακτηρια στα οποια ο καθενας μπορει να κανει List το token του για αμεσο trading αλλα δουλευουν κυριως με διαφορα ethereum tokens και τα εξοδα συναλλαγης ειναι μεγαλα γιατι υλοποιουνται ως ethereum transactions.

Αν αυτα ως νεος σου φαινονται κινεζικα καλυτερα να μην ασχοληθεις με τετοιο trading ακομα! Κατσε στα βασικα η ακομα καλυτερα διαβασε για την τεχνολογια που τα κανει να λειτουργουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Να κάνω και γω μια ερώτηση.
Θέλω να ανοίξω λογαριασμό στο Quantfury για trading. Επειδή ζητάει deposits σε κρύπτος, ποιο altcoin θεωρείται stable (ως προς fiat) ώστε να κάνω κατάθεση μέσω αυτού? Στην αρχή σκεφτόμουν να βάλω κάτι LTC που έχω αλλά αν π.χ. ενώ αυξήσω τα LTC μου μέσω trading, όταν κάποια στιγμή θα θέλω να τα αποσύρω και να τα κάνω fiat, μπορεί να έχουν χάσει την αξία τους οπότε να μην έχω ουσιαστικό κέρδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...