Προς το περιεχόμενο

Τίτλος Κτήσης ή αλλιώς Απόδειξη Δαπάνης


tata22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να κανω εργασία χωρίς πρόσληψη και ασφάλιση γιατί ήδη εχω .Μου προτείνανε αυτό τον τρόπο "Τίτλος Κτήσης"

https://www.efka.gov.gr/el/titlos-kteses

Τον εχει καποιος απο το Forum  χρησιμοποιήσει και κατά ποσο καποιες εταιρειες τον προτιμουν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει και φορο ΕΦΚΑ που τα αποδιδει ο "εργοδοτης" η σωστα ο εκδοτης του τιτλου κτησης αφου στα αφαιρεσει απο το τελικο ποσο που θα σου αποδωθει.

Οποτε αυτό το ποσο θα πρεπει να υπολογιστει απο πριν για να δεις τι θα παρεις στο χερι.

Εαν θελεις να αμοιφθεις με 300€ για μια εργασια και ο φορος\ΕΦΚΑ ειναι 150€ πρεπει να σου εκδωσουν τιτλο κτησης 450€

Και φυσικα προσμετράται στο ετησιο εισοδημα. Εαν γινεται τακτικα θα σε τσακωσουν γιατι αποδεικνύει σχέση εργασιας.

Θα πρεπει να το υλοποιεις του στυλ ανα τριμηνο και μετα τετράμηνο κτλ

Επεξ/σία από Fotis_Greece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε εδώ :

https://www.efka.gov.gr/el/titlos-kteses

ΚΑΘΑΡΉ ΑΜΟΙΒΉ = ΑΜΟΙΒΉ ΜΕΊΟΝ 20% ΠΑΡΑΚΡΆΤΗΣΗ ΦΌΡΟΥ και ότι περισσέψει ΜΕΊΟΝ 20,8 % για ασφαλιστικές εισφορές. 

Και φόρο και ασφαλιστικές στα παρακραταει και τα αποδίδει ο εργοδότης. 

Χονδρικά μπορείς να λάβεις έως 2 φορές το εξάμηνο από τον ίδιο εργοδότη και έως 10000 ευρώ. 

Χονδρικά στα 1000 ευρώ τα 200 θα είναι ο φόρος και από τα 800 τα 165 για ασφάλεια άρα εσύ θα πάρεις 635.

Βεβαια ανάλογα με την φορολογική σου δήλωση μπορείς να πάρεις επιστροφή από το φόρο αλλά εξαρτάται από το ετήσιο εισόδημα σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για την ενημέρωση !   ! Εχει καποιος πληρωθει με αυτο τον τροπο για παροχη εργασιας ?

 

Επεξ/σία από tata22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχω πληρωθει εγω κανα δυο φορες. 

Παντως να ξέρεις ο τιτλος κτησης σε γενικες γραμμες αφορα περιστασιακή πληρωμη για αγαθο η υπηρεσια που αυτος που την παρέχει δεν εχει τιμολογιο ή δεν εχει κανει εναρξη δραστηριοτητας. Αυτος ειναι ο σκοπος της ύπαρξης του.

Παραδειγμα βαζεις στο χωριο σου ενα κηπο πατατες και επειδη ειναι καλης ποιοτητας θελει να τις αγορασει ολες ο Σκλαβενίτης!!

Η εισαι ενας φοιτητής που σκεφτηκε μια τρελή ιδεα και στην "αγοραζει" μια εταιρεία.

Η εισαι συνταξιουχος ηλεκτρονικος που μονο εσυ ξέρεις να επιδιορθωνεις mini dv decks και σε πληρωνει το Mega να φτιαξεις κατι.παλια που εχει....κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Fotis_Greece είπε

 

Παραδειγμα βαζεις στο χωριο σου ενα κηπο πατατες και επειδη ειναι καλης ποιοτητας θελει να τις αγορασει ολες ο Σκλαβενίτης!!

 

εκεί έχεις τιμολόγιο αγοράς από ιδιώτη, δεν είναι τίτλος κτίσης με εισφορές κτλ.. όπως είναι στην περίπτωση που παρέχεις ευκαιριακή εργασία/υπηρεσία.

 

επίσης ως αγρότης παίζει ο αφανής αγρότης ή ο αγρότης ειδικού καθεστώτος, εμένα ο πατέρας μου πουλάει πράγματα σε χοντρέμπορους ως ειδικού καθεστώτος κανονικά με τιμολόγιο χωρίς να έχει υποχρέωση για βιβλία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκανα μια δουλεια σε εταιρία και ειναι να πληρωθώ τωρα. Μου είπαν για αυτο το τρόπο πληρωμή και να κανω εγγραφη στο εφκα σαν ''αμειβόμενος με παραστατικο παρεχομενων υπηρεσιων'' . Εγω αυτη τη στιγμη ειναι στο πανεπιστημιο δυτικης αττικης σαν ακαδημαικος υπότροφος μονο.

Αλλα δεν το βρίσκω στο e-efka. Πρέπει να παω στο εφκα απο κοντα παιδια? ξερει κανεις?

Επεξ/σία από Ribopaido
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει εργοδότης που θέλει να προσλάβει υπάλληλο. Βρίσκονται δυο που ο ένας έχει κάνει έναρξη κ ο άλλος δεν έχει αλλά μπορεί να συνεργαστεί με την Απόδειξη δαπάνης (έστω όπως είπες Fotis_Greece ανά τρίμηνο κ μετά τετράμηνο κλπ για να μην φαίνεται η εργασιακή σχέση).

Ποιός υπάλληλος απο τους δύο έχει πλεονέκτημα ώστε ο εργοδότης να προτιμήσει για συνεργασία;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zoranb είπε

Ποιον υπάλληλο απο τους δυο θα έχει πλεονέκτημα ο εργοδότης να προτιμήσει για συνεργασία;

ο εργοδότης θα ρωτήσει το λογιστή του αρχικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...