Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Xiaomi Redmi Router AC2100 2033Mbps 2.4G 5G.


SakisLeft

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, ελπίζω να γράφω στο σωστό forum.

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και θα ήθελα την βοήθεια σας.

Πριν απο 2 μέρες, τοποθέτησα το Xiaomi Redmi Router AC2100 2033Mbps 2.4G 5G.  Μέχρι τότε είχα το μοντεμ – ρουτερ του παρόχου.

Τώρα «έκοψα» το wifi απο το μοντεμ του παρόχου και έχω το XIAOMI.

Μέσα σε 2 μέρες, έχει χαθεί αρκετές φορές το σήμα του wifi. Για την ακρίβεια, δείχνει ότι έχει σήμα, αλλά δεν μπαίνει πουθενά. Και οι έξυπνες συσκευές που έχω τοποθετήσει –όπως το Google Home Hub ή το chromecast- ψάχνουν να βρουν το wifi...

Τι μπορεί να φταίει ; Υπάρχουν κάποιες ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν ;

Απ' ότι κατάλαβα, το Xiaomi χάνει την επικοινωνία με το μόντεμ, την βρίσκει, την χάνει ξανά κλπ

Έβαλα το XIAOMI με το σκεπτικό να έχω σήμα wifi σε όλο το σπίτι και να καρφώσω πάνω του όλες τις έξυπνες συσκευές που στήνω με το Google Home.

ΥΓ...Όταν είμαι στον χώρο που έχω το XIAOMI νομίζω είναι οκ. Όταν απομακρύνομαι με το κινητό πχ, ενώ δείχνει να είναι συνδεδεμένο στο wifi, δεν μπαίνει internet. 

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Επεξ/σία από SakisLeft
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχη ελεγξε το καλωδιο απο τον παροχο στο xiaomi.

Δοκιμασε αλλη θυρα, εχω αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα, και μια θυρα απο το παροχικο ρουτερ ειχε θεμα με αποσυνδεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ευχαριστώ για την απάντηση. Στην αρχή το είχα στην θύρα 4 αλλά μου είπε ένας φίλος να το βγάλω από αυτή. Αλλά κάνει πάλι τα ίδια. Τώρα μένει να αλλάξω το καλώδιο που συνδέει μόντεμ παρόχου με Xiaomi. (Δεν είναι αυτό που είχε μεσα το κουτί γιατί ήταν κοντό) Αν και μετά την αλλαγή καλωδίου δεν διορθωθεί, τι παίζει ?? Να φταίει το μοτέρ του παρόχου ;; (Nova) με το οποίο δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SakisLeft είπε

Καλησπέρα ευχαριστώ για την απάντηση. Στην αρχή το είχα στην θύρα 4 αλλά μου είπε ένας φίλος να το βγάλω από αυτή. Αλλά κάνει πάλι τα ίδια. Τώρα μένει να αλλάξω το καλώδιο που συνδέει μόντεμ παρόχου με Xiaomi. (Δεν είναι αυτό που είχε μεσα το κουτί γιατί ήταν κοντό) Αν και μετά την αλλαγή καλωδίου δεν διορθωθεί, τι παίζει ?? Να φταίει το μοτέρ του παρόχου ;; (Nova) με το οποίο δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα. 

Η συνδεση πρεπει να ειναι: modem παροχου (wan) -----> xiaomi router (lan1)

Ωστοσο, και να επεφτε η συνδεση μεταξυ των 2, το wifi θα επρεπε να παραμενει σταθερο και χωρις αλλαγες και τα κινητα να δειχνουν απλα οτι δεν υπαρχει ιντερνετ.

Καλυτερα να κοιταξεις τις ρυθμισεις του wifi, οπως πχ συχνοτητα (οσο μεγαλυτερη η συχνοτητα, τοσο μικροτερη η αποσταση καλυψης), ενεργεια/ισχυς κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, DanielRGr είπε

Καλυτερα να κοιταξεις τις ρυθμισεις του wifi, οπως πχ συχνοτητα (οσο μεγαλυτερη η συχνοτητα, τοσο μικροτερη η αποσταση καλυψης), ενεργεια/ισχυς κτλπ

Καλημέρα, σε ευχαριστώ  για την απάντηση. Εννοείς τις ρυθμίσεις του wifi στο Xiaomi Router...Σωθήκαμε. Χαχαχα...Θα το ψάξω. Και πάλι σε ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...