Προς το περιεχόμενο

Περικοπή εικόνας με βάση τα pixel


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω κάποιες φωτογραφίες τις οποίες θέλω να τις κάνω crop αλλά όχι με τον γνωστό τρόπο με το χέρι.

Ας υποθέσουμε ότι οι φωτογραφίες έχουν μέγεθος 4000*3000.

Θέλω από μία τέτοια εικόνα να κρατήσω μια νέα εικόνα μεγέθους 3500*2500 ακριβώς (θα επιλέξω εγώ το κομμάτι της αρχικής εικόνας που θα κρατηθεί).

Δεν ξέρω αν το εκφράζω σωστά αλλά αν έχει κάποιος καμιά ιδέα ας την πει και θα κάνω τις απαραίτητες διευκρινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς με κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας (π.χ. GIMP ή Photoshop) να επιλέξεις το εργαλείο επιλογής παραλληλόγραμου και μετά να επιλέξεις να έχει Fixed Size 3500x2500. Το βάζεις στο σημείο της εικόνας που θες να κρατήσεις και μετά κάνεις Crop και αποθήκευση.

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Μπορείς με κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας (π.χ. GIMP ή Photoshop) να επιλέξεις το εργαλείο επιλλογής παραλληλόγραμου και μετά να επιλέξεις να έχει Fixed Size 3500x2500. Το βάζεις στο σημείο της εικόνας που θες να κρατήσεις και μετά κάνεις Crop και αποθήκευση.

Αυτό ακριβώς έψαχνα!

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, australis είπε

και περα απο τα ογκωδη προανφερθεντα θα συστηνα το irfanview (με δυνατοτητα και απο command line)

Το έψαξα, αλλά δεν βρήκα πως γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι γινεται στην ζωγραφικη αυτο.. 

εννοω οταν πας να επιλεξεις κατω αριστερα σου λεει την αναλυση που εχεις επιλεξει. μετα πατας ctrl+c και μετα επικοληση αφου μικρινεις το αρχικο μεγεθος της εικονας. και ετοιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Ηλεκτροσόκ είπε

Το έψαξα, αλλά δεν βρήκα πως γίνεται...

Πατάς το ποντίκι στη πάνω γωνία  που θέλεις και κρατώντας το πατημένο το πας στην απέναντι κάτω γωνία. Αφήνεις το ποντίκι. Αν θες διορθώνεις σέρνοντας τις πλευρές με το ποντίκι. Πατάς Ctrl+Y και είσαι έτοιμος.

Ανθες να το κάνεις από command line κοιτά στα συνοδευτικά text αρχεία για τη σύνταξη. Είναι περασμένα μεσάνυχτα εδώ. Αύριο μπορώ να δώσω αναλυτικές πληροφορίες αν θέλεις

Επεξ/σία από australis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, australis είπε

Πατάς το ποντίκι στη πάνω γωνία  που θέλεις και κρατώντας το πατημένο το πας στην απέναντι κάτω γωνία. Αφήνεις το ποντίκι. Αν θες διορθώνεις σέρνοντας τις πλευρές με το ποντίκι. Πατάς Ctrl+Y και είσαι έτοιμος.

Ανθες να το κάνεις από command line κοιτά στα συνοδευτικά text αρχεία για τη σύνταξη. Είναι περασμένα μεσάνυχτα εδώ. Αύριο μπορώ να δώσω αναλυτικές πληροφορίες αν θέλεις

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Την δουλειά που ήθελα προχθές την έκανα με το Gimp.

Αν χρειαστεί κάτι περαιτέρω θα επιστρέψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...