Προς το περιεχόμενο

Το ρούτερ κάνει μόνο του επανεκκινήσεις


Kouz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για αρκετό καιρό τώρα (κοντά στα 2 χρόνια) το ρούτερ ( το κλασσικό το καινούριο της cosmote) κάνει μόνο τού επανεκκινήσεις. Στα καλά καθούμενα δηλαδή, σβήνουν ολά τα λαμπάκια μετά από κάποια δεύτερα ανοίγει το power και αναβοσβήνει για κάποια λεπτά το dsl και τελοσπάντων ανάβουν και τα υπόλοιπα στη συνέχεια. Ως αποτέλεσμα μες τη μέρα συνολικά δεν θα εχω ίντερνετ για κανένα 3ωρο. Ειδοποίησα τις βλάβες και μου φέρανε τεχνικό ο οποίος έλεγξε τη γραμμή και μου είπε οτι δεν βλέπει κάποια βλάβη στη γραμμή και θα χρειαστεί να φέρω ηλεκτρολόγο, ώστε να συνδέσει το καλώδιο της γραμμής τους απέξω, απευθείας στο ρούτερ μου. Μόνο έτσι είπε θα ξεμπερδέψω. Ρούτερ για να επισημάνω έχω αλλάξει, αλλά δίχως αποτέλεσμα. Έιχε κανείς καποια παρόμοια εμπειρία και αν ναι πώς το έλυσε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα το κανω και κακως που δεν το εχω δοκιμασει τοσο καιρο απλα η αλλη πριζα ειναι σε αλλο οροφο και φοβαμαι για το σημα που θα πιανω. Τελοσπαντων σε ευχαριστω!

Επεξ/σία από Kouz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μία ματιά στο log του router, αν κάνει μόνο επανεκκίνηση, χωρίς να διαγράφει το log, τότε θα βρεις μέσα στις καταγραφές το λόγω που κάνει reboot, αν δεν βρεις κάτι στο log, τότε πιθανώς είναι από τροφοδοσία. :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν εχεις mini ups απο την κοσμοτε αφαιρεσε το μπορει να φταιε αυτο  για τις επανεκκινησεις . Δες το καλωδιο του μετασχηματιστη του ρουτερ αμα εχει φθαρει και κανε ενα reset καλου κακου και δες πως συμπεριφεται. Εγω στην αρχη πιστευα οτι το ρουτερ ειναι στα τελευταια του αλλα ειπες οτι εχεις αλλαξει ρουτερ , ποσο καιρο ειναι που αλλαξες το ρουτερ με καινουργιο; 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν εχω ups μου το εχουν αναφερει και οι τεχνικοι, αλλα δεν εχω οποτε δεν φταιω αυτο...το ρουτερ το αλλαξα πριν 2 μερες και μαζι αλλαξα τα παντα δηλαδη καλωδια, φιλτρα και να επισημανω οτι το εβαλα στο ιδιο πολυμπριζο που ειχα βαλει και το παλιο και μου εκανε τα ιδια. Τωρα του αλλαξα πριζα και απο,τι βλεπω δεν εχω θεματα προς το παρον..Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπες στο 192.168.1.1 και στις ρυθμισεις καπου θα βρεις το system logs δες εκει αμα κανει επανεκκινησεις το dsl ή το ιδιο το ρουτερ και τι προβλημα βγαζει. 

εαν δεν μπορεις να μπεις καλεσε το 13788 δωρεαν απο το κινητο σου και ζητα να σου πουνε τις αποσυνδεσεις που εχει κανει το ρουτερ απο την ημερα που εφτιαξες την μπριζα και εαν οντως εμφανιζεται κατι για επανεκκινση που κανει το ιδιο το μοντεμ. 

Επισης για πχ μια εβδομαδα ή για λιγες ημερες κανε αυτο που εκανα εγω , συνδεσε το μοντεμ στην πρωτη μπριζα του σπιτιου ακολουθωντας το καλωδιο απεξω που ερχεται μεσα στο σπιτι . 

Μετα συνδεσε με ενα καλωδιο απο την μπριζα του τηλεφωνου κατευθειαν στο dsl του ρουτερ και μετα παρε ενα τηλεφωνο και συνδεσε το μονο του στο phone 2 και προσοχη χωρις φιλτρο σκετο το τηλεφωνο. 

Και δες πως θα παει. Εγω απο τοτε που εβαλα το δικο του μετασχηματιστη , εβγαλα τελειως το mini ups . μετα αποσυνδεσα ολα τα τηλεφωνα και εβαλα μονο ενα ασυρματο στην phone 2 αλλα χωρις φιλτρο ( διοτι ειχα βαλει φιλτρο βλακας πανω στο phone 2 ) . Ηρεμησε το κεφαλι μου απο τις αποσυνδεσεις . Να καταλαβεις εχω αγορασει διπλη μπριζα και καλωδιο τηλεφωνου να αλλαξω στο σπιτι αλλα δεν εχω κανει διοτι ολα πανε πολυ καλα απο 12/10 μεχρι και σημερα στις 5 το πρωι καμια αποσυνδεση! :-) ενω σημερα εκανε μια αποσυνδεση στις 5 το πρωι. οκ μια χαρα . Και μου λενε να ξανα βαλω το mini ups και οταν κανει αποσυνδεση  να δω τα λαμπακια του ups αμα εχουνε αλλαξει χρωμα αλλιως δεν θα φταιει  το  mini ups  αλλιως αμα αλλαξουνε χρωμα θα γινει αντικατασταση στο mini ups . Και του λεω δεν το κανω ηρεμησε το κεφαλι μου με τις αποσυνδεσεις το αφηνω οπως ειναι. Να δω και με τις κακοκαιριες πως θα παει και καποια στιγμη θα ξανα συνδεσω τα τηλεφωνα για τους αλλους χωρους αλλα μετα αρκετους μηνες λεω να το κανω . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηρθε παλι τεχνικος, τσεκαρε τη γραμμη και μου ειπε με λιγα λογια αυτα που μου ειπε και ο προηγουμενος που ειχε ερθει. Να συνδεσω το καλωδιο απτο κουτι εξω απτο σπιτι μου, απευθειας στο ρουτερ. Ετσι λεει δεν θα εχεις κανενα θεμα και η ταχυτητα σου θα αυξηθει κατα παρα πολυ. Επομενως αυτο θα κανω και βλεπουμε...

Επεξ/σία από Kouz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Kouz είπε

Ηρθε παλι ηλεκτρολογος, τσεκαρε τη γραμμη και μου ειπε με λιγα λογια αυτα που μου ειπε και ο προηγουμενος που ειχε ερθει. Να συνδεσω το καλωδιο απτο κουτι εξω απτο σπιτι μου, απευθειας στο ρουτερ. Ετσι λεει δεν θα εχεις κανενα θεμα και η ταχυτητα σου θα αυξηθει κατα παρα πολυ. Επομενως αυτο θα κανω και βλεπουμε...

Ο ηλεκτρολόγος δεν μπορεί να κάνει τις μετρήσεις που χρειάζονται. Αν έρθει ο ΟΤΕ, θα μετρήσει μέχρι το καφάο, θα μετρήσει μέχρι το κεντρικό κουτί της πολυκατοικίας (ή της κατοικίας), και θα μετρήσει και στο ρούτερ. Ετσι θα ξέρεις που είναι το πρόβλημα, ή, για να είμαι πιο ακριβής, πως κατανέμεται και αθροίζεται πάνω στη γραμμή το τελικό πρόβλημα.

Πολλές φορές τυχαίνει μια παράλληλη όδευση ισχύος και τηλεφώνου σε απλό ζευγάρι χωρίς θωράκιση, με έναν διακόπτη ή θερμοστάτη συσκευής που σπινθηρίζει (πχ ψυγείο), να κάνει τη γραμμή να χάνει τον συγχρονισμό της.

Το έδωσες βλάβη;

Επεξ/σία από snbblp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγραψα ηλεκτρολογος αντι για τεχνικος..καταλαβαινω τι εννοεις απλα οταν ηρθε ο τεχνικος που μου στειλανε οταν δηλωσα βλαβη μου μετρησε εξω το κουτι και μου ειπε οτι δεν βλεπει κατι και οτι η δουλεια ειναι μεχρι εξω απτο σπιτι απο κει και περα ειναι δουλεια ηλεκτρολογου, εντος του σπιτιου δηλαδη. Αν κανω αυτο που μου ειπε και εχω παλι το ιδιο προβλημα, φταιει καθαρα η γραμμη τους και οχι καποια καλωδιωση απτο σπιτι μου. Αντε να δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Φίλε τελικά βρέθηκε λύση;

Στις 19/10/2020 στις 2:01 ΜΜ, Kouz είπε

Εγραψα ηλεκτρολογος αντι για τεχνικος..καταλαβαινω τι εννοεις απλα οταν ηρθε ο τεχνικος που μου στειλανε οταν δηλωσα βλαβη μου μετρησε εξω το κουτι και μου ειπε οτι δεν βλεπει κατι και οτι η δουλεια ειναι μεχρι εξω απτο σπιτι απο κει και περα ειναι δουλεια ηλεκτρολογου, εντος του σπιτιου δηλαδη. Αν κανω αυτο που μου ειπε και εχω παλι το ιδιο προβλημα, φταιει καθαρα η γραμμη τους και οχι καποια καλωδιωση απτο σπιτι μου. Αντε να δουμε.

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...