Προς το περιεχόμενο

Προβλημα σε Aφυγραντηρα Olimpia Splendit Aquaria Thermo


villasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα , ανάβοντας εχθές τον παραπάνω αφυγραντηρα ( ηταν σε αποθηκευση εδω και 6-7 μηνες ) διαπίστωσα οτι στο display δεν μου εδειχνε καθόλου μέτρηση υγρασίας ( εδειχνε 0 ) ενω εδειχνε κανονικα θερμοκρασία με αποτέλεσμα να μην ξεκινά να λειτουργήσει .
Κοιτώντας το σχέδιο του θεωρώ οτι το πιο λογικό ειναι να ειναι πρόβλημα του αισθητήρα θερμοκρασίας /υγρασίας ( καρτα Α2 υπεύθυνο εξαρτημα Β1 )

Spoiler

CpzocNN.jpg

Το προβλημα ειναι οτι η αντιπροσωπεία carad.gr δεν μου δινει ανταλλακτικο γιατι λεει βαση του Serial γιατι λεει δεν ειναι δικια της εισαγωγή .
Η καρτα ειναι αυτη :

Spoiler

QZY3ZI5.jpg

7WSktWC.jpg

 

Μπορει καποιος να μου πει τι ειναι και που μπορω να βρω το FYU 10 που ειναι ο αισθητηρας ? ή καποια αλλη λυση μηπως ?
Τα data απο την Olimpia Splendit

Spoiler

w2TvUMW.jpg

XqmyNVZ.jpg

Ευχαριστω πολυ

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο έχεις ελπίδες να σου παίξει κατευθείαν στην χειρότερη θα χρειαστεί να κάνεις τράμπα τα μεσαία pin μεταξύ τους για να μην μπλέκεις με κολλήσεις

Σελίδα 5 το pinout

 

edit μάλλον θα χρειαστεί να κάνεις τράμπα μεταξύ τους τα μεσαία pin

Επεξ/σία από Geocheats2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, villasg είπε

Thanks , τσεκαρα και το Pinout με το πολυμετρο και ειναι ιδιο .
Αλλη μια ερωτηση , αμα μπει το νεο θα θελει"calibration" ?

και να θέλει εσύ δεν μπορείς να κάνεις κάτι είναι όλα ψηφιακά και δεν νομίζω ότι έχεις πρόσβαση στο control με κάποιον τρόπο.

Επειδή τους δουλεύω πολύ αυτούς τους αισθητήρες μου κάνει εντύπωση που έχεις χάσει μόνο την υγρασία, υπάρχει ξεχωριστό θερμόμετρο για την θερμοκρασία ?? το "σχηματικό" δεν δείχνει κάτι τέτοιο.

Δοκίμασε να το αλλάξεις, στην χειρότερη έχασες 10€

Ο αφυγραντήρας δεν λειτουργείτε με υγρασία 0???

btw περιμένω αποτελέσματα 😀

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Geocheats2 είπε

Επειδή τους δουλεύω πολύ αυτούς τους αισθητήρες μου κάνει εντύπωση που έχεις χάσει μόνο την υγρασία, υπάρχει ξεχωριστό θερμόμετρο για την θερμοκρασία ?? το "σχηματικό" δεν δείχνει κάτι τέτοιο.

Εχει ενδειξη θερμοκρασιας και υγρασιας χωριστα αλλα ενδειξη τωρα εχω μονο στην θερμοκρασια ( και τα δυο τα παιρνει απο τον ιδιο αισθητηρα )

uGmElXU.jpg

2 ώρες πριν, Geocheats2 είπε

Δοκίμασε να το αλλάξεις, στην χειρότερη έχασες 10€

Εχει πεσει παραγγελια ηδη

2 ώρες πριν, Geocheats2 είπε

Ο αφυγραντήρας δεν λειτουργείτε με υγρασία 0???

Οχι ελεγχει τα επιπεδα υγρασιας και ξεκινα ο συμπιεστης οταν ειναι πανω απο αυτο που του εχεις βαλει

mEpl0kZ.jpg

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ αν δεν είναι αυτό το πρόβλημα και είναι παραπέρα στον μC, εμείς σε κάποιες συγκεκριμένες εφαρμογές που θέλουμε να παίζει on/off από ρελε απλά παρακάμπτουμε τον μC και συνδέουμε κατευθείαν τον συμπιεστή στην πρίζα μαζι με τον/τους ανεμιστήρα/ες, είναι η τελευταία λύση βέβαια για εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι bypass απλα δεν θα κοβει μονο του οταν πιασει την υγρασία , λογικα ομως ειναι το  SHT , την Mainborad την εβγαλα και αυτη την καθαρισα και τσεκαρα για τυχων βλαβη που μπορουσα να δω καιδεν ειχε κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα δεν είναι το πρόβλημα στο αισθητήριο (που πρέπει να συνδέσεις ένα λογικό αναλυτή για να δεις αν βγάζει τιμή υγρασίας) του βάζεις ένα υγροστάτη χώρου να ελέγχει τον συμπιεστή αντί να δουλεύει διαρκώς χωρίς λόγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...