Προς το περιεχόμενο

Ryzen 5 3600 Freeze


Iasonas Pav

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω ενα build με

  • Ryzen 5 3600
  • MSI B450M PRO-VDH MAX
  • G.Skill Ripjaws V 32GB DDR4 CL16 3200MHz (F4-3200C16D-32GVK)
  • Palit GTX-1650

Το pc ήρθε φτιαγμένο απο κατάστημα και σήμερα βάλαμε Windows 10. Δυστυχώς παγώνει σε random στιγμές. Το τροφοδοτικό είναι της Corsair, CV-550W, όχι κινεζιά.

Λίγο που έψαξα τις μνήμες, είδα ότι δεν υπάρχουν στη σελίδα της μητρικής. Υπάρχουν όμως οι F4-3200C16D-16GVK. Το κιτ που έχουμε είναι δύο 16αρες αρα θεωρώ ότι δεν υπάρχει θέμα. Έχω βγάλει το XMP και τρέχουν στα 2133. Θερμοκρασίες IDLE με το hwinfo ειδα 37-43. Ο επεξεργαστής τρέχει στα 2200 με peaks στα 4200.

Αν οι μνήμες όντως δεν υποστηρίζονται, σημαίνει ότι θα τρώει φρίκες ή απλά δεν θα δουλέψουν στα 3200; Κατεβάζω τώρα νέο bios και οδηγούς για την κάρτα.

Τι υποψιάζεστε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Οτι οι μνήμες δεν υπάρχουν στκβ site της μητρικής σημαίνει απλα ότι δεν έχουν δοκιμαστει, τίποτα περισσότερο. Πάντως 36-43 idle  είναι πολυ ψηλά για ram . Οχι ανησυχητικά ψηλά του τυπου να παθεις ζημιά αλλά τόσο φτάνουν εμένα στα  3800 oc σε memtest... 

Από κουτί πως τα παμε ? Υπάρχει καλή ροή αέρα? Υποψιάζομαι όχι. Προσέξε αν πριν τα crashes έχεις μεγάλες θερμοκρασίες. Η Cpu ποσο φτάνει σε load? 

 

Edit εκτός αν οι θερμοκρασίες που γράφεις είναι για τη  cpu  , μια χαρά είναι χαμηλές για 3600

Επεξ/σία από nickk0kkav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

 Οτι οι μνήμες δεν υπάρχουν στκβ site της μητρικής σημαίνει απλα ότι δεν έχουν δοκιμαστει, τίποτα περισσότερο. Πάντως 36-43 idle  είναι πολυ ψηλά για ram . Οχι ανησυχητικά ψηλά του τυπου να παθεις ζημιά αλλά τόσο φτάνουν εμένα στα  3800 oc σε memtest... 

Από κουτί πως τα παμε ? Υπάρχει καλή ροή αέρα? Υποψιάζομαι όχι. Προσέξε αν πριν τα crashes έχεις μεγάλες θερμοκρασίες. Η Cpu ποσο φτάνει σε load? 

Edit εκτός αν οι θερμοκρασίες που γράφεις είναι για τη  cpu  , μια χαρά είναι χαμηλές για 3600

τόσο έφταναν εμένα σε idle πριν βάλω καινούργια ανεμηστήρια στο κουτί (ήταν καλοκαίρι), πράγμα που σημαίνει 0 airflow πάνω από τις μνήμες.

@Iasonas Pav για να τρέχει στα 2200 ο επεξεργαστής σημαίνει είσαι με το power plan της microsoft. Έχεις βάλει τους chipset drivers? (στο site της amd βγηκαν και καινούργιοι προχθές)

τρέξε λίγο αυτά https://www.thesycon.de/dpclat/dpclat.exe

 https://www.resplendence.com/download/LatencyMon.exe

(όχι μαζί, πρώτα το ένα και στείλε σκριν και μετά το άλλο. Επίσης να μην έχεις πρόγραμμα για θερμοκρασίες ανοιχτό)

Επεξ/σία από Sakiz105
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι θερμοκρασίες ήταν για τον 3600, που είναι νορμάλ.

Δεν εχω τον υπολογιστή κοντά μου τώρα αλλά νομίζω πως το πρόβλημα είναι στην κάρτα. Για την ακρίβεια, στους drivers των Windows. Παρατήρησα ότι η κάρτα είναι αναγνωρισμένη ως Microsoft Basic Adapter και οχι GTX-1650. Επιπλέον, θεωρεί πως δεν υπάρχουν διαθέσιμοι drivers.

Από ότι είδα το ISO πρέπει να ήταν παλιό οπότε κατεβάζω ενα καινούριο και θα δοκιμάσω αύριο. Έτρεξα σε ubuntu live usb και δεν υπήρξε θέμα. Με nvidia drivers. Νομίζω πως αυτό είναι το πρόβλημα. Το geforce experience δεν μπορούσε να κατεβάσει drivers. Θα δοκιμάσω να κατεβάσω μόνος μου και θα ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όντως το πρόβλημα ήταν στα παλιά Windows. Με καινούριο iso αναγνωρίστηκε η κάρτα και δουλεύουν όλα ρολόι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...