Προς το περιεχόμενο

Corsair AX860 Παρέδωσε Πνεύμα...


SaFiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν 15 λεπτά, το τροφοδοτικό του τίτλου παρέδωσε πνεύμα, αφού έκανε ένα ωραίο μπαμ, ρίχνοντας και την ασφάλεια του δωματίου. Αρχικά δεν κατάλαβα από που προήλθε το μπαμ αλλά είχα λίγο τις υποψίες μου μιας και τον τελευταίο καιρό φαινόταν να έχω παρεμβολές σε άλλες μου συσκευές όταν είχα ανοιχτό το PC. Το έβγαλα και από μέσα έπεσαν κομμάτια από το εξάρτημα που φαίνεται να έσκασε (SCS 108AG - Barrier Diode). Το τροφοδοτικό είναι οριακά στην εγγύηση των 7 χρόνων (αγορασμένο στις 29/11/2013) απλά δεν ξέρω αν αξίζει να μπω στην διαδικασία του RMA με την Corsair (δεν το συζητώ καν με το e-shop) μιας και θα φύγει σίγουρα κανά 50άρικο σε μεταφορικά για να το στείλω έξω. Γνώμες?? Να το στείλω ή να πάω σε καινούργιο?? Γνωρίζει επίσης κανείς, σε περίπτωση που έχει πάρει μαζί του και άλλα εξαρτήματα του PC, αν πληρώνει η Corsair αποζημίωση?? Σε παλαιότερο RMA με υδρόψυξη (2 φορές γιατί η 1η αντικατάσταση ήρθε DOA) δεν είχα θέμα, απλά το κόστος κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να το αναλαμβάνουν αυτοί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε το RMA και κλασικά μπλέξαμε με Ινδία. Ενώ τους τα έγραψα αναλυτικά, μου έστειλαν κλασική κονσέρβα απάντηση για δοκιμή με συνδετήρα, όπως επίσης και να τραβήξω βίντεο. Το τροφοδοτικό με το που το συνδέσω στο ρεύμα ρίχνει ασφάλεια. Πήγα στον κουμπάρο μου που είναι ηλεκτρονικός και το βάλαμε σε ελεγχόμενο τροφοδοτικό με δικιά του ασφάλεια. Τραβήξαμε βίντεο και καταφέραμε κατά την 2η δοκιμή να ρίξουμε και την γενική ασφάλεια, εκτός του τροφοδοτικού. Άντε να δω πως θα βγάλω άκρη με δαύτους. Επίσης, το ΑΧ860 δεν είναι πλέον σε παραγωγή (βγάζει ΑΧ850 & ΑΧ860i), οπότε με τι μοντέλο να δεχτώ αντικατάσταση?? Φοβάμαι πως θα μου προτείνουν κανά HX που είναι κατώτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, SaFiS είπε

Έγινε το RMA και κλασικά μπλέξαμε με Ινδία. Ενώ τους τα έγραψα αναλυτικά, μου έστειλαν κλασική κονσέρβα απάντηση για δοκιμή με συνδετήρα, όπως επίσης και να τραβήξω βίντεο. Το τροφοδοτικό με το που το συνδέσω στο ρεύμα ρίχνει ασφάλεια. Πήγα στον κουμπάρο μου που είναι ηλεκτρονικός και το βάλαμε σε ελεγχόμενο τροφοδοτικό με δικιά του ασφάλεια. Τραβήξαμε βίντεο και καταφέραμε κατά την 2η δοκιμή να ρίξουμε και την γενική ασφάλεια, εκτός του τροφοδοτικού. Άντε να δω πως θα βγάλω άκρη με δαύτους. Επίσης, το ΑΧ860 δεν είναι πλέον σε παραγωγή (βγάζει ΑΧ850 & ΑΧ860i), οπότε με τι μοντέλο να δεχτώ αντικατάσταση?? Φοβάμαι πως θα μου προτείνουν κανά HX που είναι κατώτερο...

πας σε e-shop. Το τροφοδοτικό είναι καμμένο, δεν έχει περιοδικά προβλήματα. Θα την τηρήσουν θεωρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

RMA σε corsair χωρις να δεχτεις να πληρωσεις μεταφορικα (εχει πιασει), σε περιπτωση που σου δωσουν καποιο που δε σου αρεσει (για οποιοδήποτε λογο) το πουλας σφραγισμενο και αγοραζεις οτι θελεις εσυ.

Επεξ/σία από hliastsek
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Προς ενημέρωση και για να το κλείσω. Πρώτα απ' όλα για το e-shop που ειπώθηκε, ακόμη πριν τους πάω το τροφοδοτικό και μετά από επικοινωνία που είχα μέσω email, με το καλημέρα άρχισαν τα παραμύθια, ότι μετά από τόσα χρόνια δεν γίνεται να καλυφθεί η εγγύηση, οι κατασκευαστές τις δίνουν με συγκεκριμένους όρους και γενικές αερολογίες. Αφού λοιπόν το RMA έγινε στην Corsair και αφού ανταλλάξαμε ακόμη λίγα email με το e-shop, έφυγε καταγγελία στον INKA για την κοροϊδία. Απάντηση δεν έχω πάρει ακόμη από κανέναν. Στα της Corsair, τελικά μετά από κράξιμο που τους έριξα, μου έστειλαν ετικέτα με DHL, έστειλα το τροφοδοτικό και μου το αντικατέστησαν τελικά με ολοκαινούργιο (ΑΧ850 Titanium Certified), καλύτερο από το παλιό μου και όχι refurbished όπως αρχικά μου είχαν πει, μιας και δεν υπήρχε stock από refurbished. Tο παρέλαβα σήμερα, όλα καλά, μαζί με ταυτόχρονη αλλαγή κουτιού που ήθελα να κάνω από καιρό...

Από Obsidian 650D σε Fractal Define 7...

IMG_0049.JPG.1956277134e75a3dbfbe7628331d9f22.JPG

IMG_0051.JPG.4fa54ca9e8ea4026be221dc5a090457c.JPG

IMG_0054.JPG.a8c1db30cd157bc19a706d226df260d5.JPG

IMG_0057.JPG.071fa4cb7a12addf4a3091722c8860a1.JPG

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DimosthenisG είπε

Την επόμενη φορά seasonic, είναι εγγύηση χωρίς το μάρκετινγκ των άλλων

Και το παλιό αλλά και αυτό που μου έδωσαν, Seasonic είναι στην ουσία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι τα Corsair σε εγγύηση. Αλήθεια, όπως το έγραψες κατάλαβα άνοιξες το καπάκι του (έφτασες πλακέτα), όχι; Αν ναι, πως το δέχθηκαν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Αλήθεια, όπως το έγραψες κατάλαβα άνοιξες το καπάκι του (έφτασες πλακέτα), όχι; Αν ναι, πως το δέχθηκαν; 

Όχι, μόνο το πλέγμα του ανεμιστήρα ξεβίδωσα λίγο και έπεσαν τα κομμάτια από μέσα...

8 ώρες πριν, dpolal είπε

Άσχετο με το θέμα αλλά οι 4 λαπτοπόδισκοι, τι φάση ;;;; 🤔

Τους είχα πάρει σε καλή τιμή, τρέχουν όλοι τους στις 7200, αθόρυβοι, δροσεροί και είχαν 5 χρόνια εγγύηση. Από κάτω και πίσω από το καπάκι, υπάρχουν και 2 WD Black των 3ΤΒ έκαστος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...