Προς το περιεχόμενο

Ήχος απο pc μέσω ενισχυτή.


skepasti21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Hello all, 

Είπα να ασχοληθώ με ένα fun project. Ένα εναν σταθερό στον οποίο δεν έχω ηχεία, Μου περίσσευε ένα ηχείο αυτοκινήτου και σκέφτηκα πως θα μπορούσα αυτά τα 2 να τα κάνω να δουλέψουν μαζί. Ρώτησα και μου είπαν ότι θα χρειαστώ ενισχυτή. Και από αυτό είχα!

Και ξεκίνησα, έκανα ξύλινο κουτί για το ηχείο, τράβηξα ρεύμα για τον ενισχυτή από το τροφοδοτικό, σύνδεσα αυτά τα 2 και στο τέλος audio jack από το pc στον ενισχυτή. Ήχο από το pc έχω ηχο..... αλλά όταν δεν παίζει τπτ , ακούγονται πολλά παράσιτα σαν μήνυμα από alien. Δοκίμασα και άλλο καρφί αλλά πάλι τα ίδια. Ευτυχώς ο ενισχυτής έχει και Bluetooth και μπορώ και το βολέυω, αλλά θέλω να ξέρω αν με κάποιο τρόπο , τα παράσιτα μπορούν να εξαφανιστούν.

 

IMG_20201011_154259.jpg

Επεξ/σία από skepasti21
ενισχυτής
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Aris_ είπε

αν δεν είναι shielded το ηχείο Rip files hdd

Με (λογική) απόσταση του μαγνήτη στα ~60 εκατοστά (μαγνήτης λίγο πάνω από το πίσω μέρος του κουτιού και ο δίσκος στο κάτω μπροστά μέρος) δεν νομίζω να κινδυνεύει. Αν είχε ακουμπήσει το ηχείο στο πάτωμα ακριβώς μπροστά από το κουτί, τότε θα μπορούσα να συμφωνήσω μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/10/2020 στις 3:06 ΜΜ, TopCLR είπε

Με (λογική) απόσταση του μαγνήτη στα ~60 εκατοστά (μαγνήτης λίγο πάνω από το πίσω μέρος του κουτιού και ο δίσκος στο κάτω μπροστά μέρος) δεν νομίζω να κινδυνεύει. Αν είχε ακουμπήσει το ηχείο στο πάτωμα ακριβώς μπροστά από το κουτί, τότε θα μπορούσα να συμφωνήσω μαζί σου.

50 πόντοι είναι σίγουρα, οι σκληροί δίσκοι βρίσκονται μπροστά κάτω στο κουτί.

Επεξ/σία από skepasti21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από την φωτογραφία εγώ βλέπω ένα κουτί subwoofer προφανώς αυτοκινήτου,  δεν γράφεις και με τι ενισχυτη προσπαθείς να οδηγήσεις το ηχείο σου το οποίο είναι subwoofer που και να δουλέψει δεν θα έχεις πλήρη φάσμα του ήχου αλλά μόνο χαμηλές.  Λάθος που πήρες ρεύμα από το τροφοδοτικό αφού αυτό το γομάρι θέλει πολύ ρεύμα για να λειτουργήσει. 

Πάρε ένα σετακι 2.1 ηχεία για υπολογιστή αυτοτροφοδοτουμενα,  να κάνεις την δουλειά σου.  Φθηνά είναι. 

Το έχεις βάλει και σε λάθος θέση,  χαλάς το airflow του πυργου σου και το γομάρι σου έχει μεγάλο μαγνήτη με κίνδυνο να χαλάσεις / σβησεις δεδομένα. 

Επεξ/σία από panoskatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, panoskatos είπε

Από την φωτογραφία εγώ βλέπω ένα κουτί subwoofer προφανώς αυτοκινήτου,  δεν γράφεις και με τι ενισχυτη προσπαθείς να οδηγήσεις το ηχείο σου το οποίο είναι subwoofer που και να δουλέψει δεν θα έχεις πλήρη φάσμα του ήχου αλλά μόνο χαμηλές.  Λάθος που πήρες ρεύμα από το τροφοδοτικό αφού αυτό το γομάρι θέλει πολύ ρεύμα για να λειτουργήσει. 

Πάρε ένα σετακι 2.1 ηχεία για υπολογιστή αυτοτροφοδοτουμενα,  να κάνεις την δουλειά σου.  Φθηνά είναι. 

Το έχεις βάλει και σε λάθος θέση,  χαλάς το airflow του πυργου σου και το γομάρι σου έχει μεγάλο μαγνήτη με κίνδυνο να χαλάσεις / σβησεις δεδομένα. 

Το κουτί ειναι custom από μελαμίνη, για το ηχείο έχω βάλει τα χαρακτηριστηκά του παραπάνω(τυπικό ηχείο οβάλ αυτοκίνητου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, skepasti21 είπε

Το κουτί ειναι custom από μελαμίνη, για το ηχείο έχω βάλει τα χαρακτηριστηκά του παραπάνω(τυπικό ηχείο οβάλ αυτοκίνητου)

Α ωραίο το έκανες , ετσι γρήγορα που το είδα μου φάνηκε σαν subwoofer .

Τελως πάντων θα έχεις μονοφωνικό ήχο ΄μως ετσι , κρίμα είναι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω πως έχει πρόβλημα με την οδήγηση του ηχείου σου γιατί, αν και είναι αρκετά ευαίσθητό, δυστυχώς έχει μικρη εμπέδιση (2 Ω) και δεν είναι και λίγοι οι ενισχυτές που έχουν πρόβλημα με τόσο χαμηλή τιμή.

Ο ενισχυτής σου δίνει 100 W στα 8Ω αλλά με 36VDC  τροφοδοσία. Με 12VDC που του δίνεις δίνει 14W / 8 Ω (οι μετρήσεις είναι με αρκετά μεγάλη παραμόρφωση, 10% άρα υπολόγησε λιγότερα χρήσιμα watt). Το θέμα είναι πως και αυτά τα λίγα watt είναι για 8Ω και όχι για 2Ω που είναι το ηχείο σου.

Και ενώ οι περισσότεροι ενισχυτές αυτά τα 100 W στα 8Ω θα τα έκαναν 125W στα 6Ω, ο δικός σου δίνει μόνο 80W, οπότε αν ζορίζεται ακόμα και στα 6Ω τοτε δεν ξέρω τι συμπεριφορά θα έχει στα 2Ω που έχει φορτίο τώρα

Αν είναι δύσκολη η αλλαγή του ενισχυτή, μια πρόχειρη λύση που θα πρότεινα :

Δώστου περισσότερη τροφοδοσία με 19VDC από ένα ξεχασμένο τροφοδοτικό λάπτοπ

Αυτά τα 3A που χρειάζεται ως ρεύμα μπορεί το τροφοδοτικό σου να μην μπορεί να τα δώσει.

 

Επεξ/σία από dimosthenis7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2020 στις 3:14 ΠΜ, dimosthenis7 είπε

Νομίζω πως έχει πρόβλημα με την οδήγηση του ηχείου σου γιατί, αν και είναι αρκετά ευαίσθητό, δυστυχώς έχει μικρη εμπέδιση (2 Ω) και δεν είναι και λίγοι οι ενισχυτές που έχουν πρόβλημα με τόσο χαμηλή τιμή.

Ο ενισχυτής σου δίνει 100 W στα 8Ω αλλά με 36VDC  τροφοδοσία. Με 12VDC που του δίνεις δίνει 14W / 8 Ω (οι μετρήσεις είναι με αρκετά μεγάλη παραμόρφωση, 10% άρα υπολόγησε λιγότερα χρήσιμα watt). Το θέμα είναι πως και αυτά τα λίγα watt είναι για 8Ω και όχι για 2Ω που είναι το ηχείο σου.

Και ενώ οι περισσότεροι ενισχυτές αυτά τα 100 W στα 8Ω θα τα έκαναν 125W στα 6Ω, ο δικός σου δίνει μόνο 80W, οπότε αν ζορίζεται ακόμα και στα 6Ω τοτε δεν ξέρω τι συμπεριφορά θα έχει στα 2Ω που έχει φορτίο τώρα

Αν είναι δύσκολη η αλλαγή του ενισχυτή, μια πρόχειρη λύση που θα πρότεινα :

Δώστου περισσότερη τροφοδοσία με 19VDC από ένα ξεχασμένο τροφοδοτικό λάπτοπ

Αυτά τα 3A που χρειάζεται ως ρεύμα μπορεί το τροφοδοτικό σου να μην μπορεί να τα δώσει.

Τα σεβη μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...