Προς το περιεχόμενο

G.skill 3600Mhz


Iliaspal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα 

Έχω την Αsus b550 Rog Strix F gaming με ryzen 3900x .

Οι μνήμες είναι οι G.Skill TridentZ Neo 16GB DDR4-3600MHz (F4-3600C16D-16GTZNC) 2x8 

https://www.skroutz.gr/s/20070821/G-Skill-TridentZ-Neo-16GB-DDR4-3600MHz-F4-3600C16D-16GTZNC.html

Προσπαθώ να τις βάλω να τρέξουν στα 3600 δοκιμάζοντας το xmp αλλά φτάνουν μέχρι 3200 . (16-19-19-39) 1.35V.

To μόνο που κατάφερα είναι ανεβάζοντας αρκετά το voltage στο 1.45 και 16-18-18-39 να δουλέψουν στα 3333.

Έχω δοκιμάσει το ryzen calculator αλλά πρώτον δεν έχει το b550 σαν επιλογή chipset ούτε το sk Hynix που είναι ακριβώς το type από τις ram. Με παραπλήσιες ρυθμίσεις x570 και  Hynix CJR/CFR

βγάζει σχεδόν τα settings του xmp με λίγο μειωμένο voltage όπου φυσικά και δε δούλεψαν. 

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση ότι οι περισσότεροι λένε για τις συγκεκριμένες μνήμες ότι με το που τις τοποθέτησαν και απλά άλλαξαν σε xmp έπαιξαν αμέσως. 

Υπάρχει περίπτωση να είναι ελαττωματικές οι συγκεκριμένες ή γνωρίζει κάποιος να μου πει τι πρέπει να κάνω. 

Ευχαριστώ .

 

Επεξ/σία από Iliaspal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

δεν ειμαι σιγουρος αλλα εχω ακουσει το βολταζε της ραμ οχι πανω απο 1,35

και γω gskill εχω και τις εχω βαλει στα 1,35  χρονισμενες στα 3200 και πανε μια χαρα
παντως διαφορα με μονο τις μνημες δεν ειδα, οταν πουσαρα και τον επεξεργαστη εκει ειδα διαφορα
το xmp νομιζω παιζει σε ελαχιστους και καλυτερα να μην το βαζεις καθολου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...