Προς το περιεχόμενο

Το Facebook λανσάρει τη δική του δωρεάν υπηρεσία cloud gaming


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εταιρεία αποτελεί τον νεότερο... μαχητή στο ρινγκ του game streaming, όμως δεν ακολουθεί το παραδοσιακό μονοπάτι.

Η Facebook ανακοίνωσε πως μια νέα υπηρεσία θα προστεθεί κάτω από την ομπρέλα της, η οποία αφορά game streaming μέσω του Facebook.

Βέβαια, δεν θα αποτελέσει - έστω, σε πρώτη φάση - άμεσο ανταγωνιστή για τα Xbox xCloud, Google Stadia και Amazon Luna, καθώς δεν θα περιλαμβάνει τυπικά παιχνίδια κονσολών/PC αλλά μικρότερους, δωρεάν τίτλους όπως το Asphalt 9: Legends και το Mobile Legends: Adventure. Ως εκ τούτου, τα παιχνίδια που περιλαμβάνονται στην υπηρεσία είναι δωρεάν με την επιλογή για αγορές εντός αυτών.

Τα παιχνίδια θα είναι διαθέσιμα από την καρτέλα "Gaming" που ήδη υπάρχει, όμως στεγάζει κυρίως streams χρηστών της πλατφόρμας - αυτό ναι, αποτελεί άμεσο ανταγωνιστή των Twitch και YouTube Gaming. Με σκοπό να φέρει περισσότερο κόσμο στην καρτέλα αυτή, οι "cloud playable" διαφημίσεις θα εμφανίζονται στο News Feed των χρηστών και θα μπορούν άμεσα να αλληλεπιδράσουν-παίξουν μαζί τους, σε μια προσπάθεια να επισκεφτούν την καρτέλα Gaming.

NRP-Cloud_Gaming_Launch_banner.gif?fit=1

Αρχικά, η υπηρεσία θα είναι διαθέσιμη στις browser και Android εκδόσεις του Facebook. Λόγω της πολιτικής της Apple αναφορικά με το streaming παιχνιδιών στις πλατφόρμες της, είναι αμφίβολο αν θα δούμε, τουλάχιστον σύντομα, την υπηρεσία σε iOS. Μελλοντικά, η υπηρεσία θα ενσωματωθεί στην ξεχωριστή εφαρμογή Facebook Gaming που διατίθεται για συσκευές Android, δίχως να αποκλείεται το ενδεχόμενο να εμφανιστούν σε τηλεοράσεις, κατά τον Jason Rubin - αντιπρόεδρο του τμήματος Play στη Facebook. Έως τότε, η υπηρεσία μπορεί και να έχει μεταλλαχθεί, καθώς πριν λίγους μήνες ανακοινώθηκε συνεργασία μεταξύ Facebook και Microsoft για την ενσωμάτωση του xCloud στο Facebook.

Τα παιχνίδια που θα προσφέρονται μέσω streaming θα συνυπάρχουν με τα "Instant Games" που ήδη διαθέτει το Facebook. Μάλιστα, ο Rubin δήλωσε στο Engadget πως περίπου 30 εκατομμύρια χρήστες παίζουν παιχνίδια που φτιάχτηκαν σε Flash, σε μηνιαία βάση - το Flash ρίχνει «αυλαία» στα τέλη του 2020, και τα παιχνίδια αυτά είναι πλέον φτιαγμένα σε HTML5.

Γενικότερα, περίπου 300 εκατομμύρια χρήστες της υπηρεσίας παίζουν αυτά και όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια που βρίσκονται στην καρτέλα Gaming. Αργότερα, ο Rubin είπε πως αρχικά ο κατάλογος θα αποτελείται από παιχνίδια για κινητά, όμως στο μέλλον, παιχνίδια για υπολογιστή θα κάνουν την εμφάνισή τους.

Δεδομένου του τεράστιου κοινού που εξυπηρετεί ως δωρεάν υπηρεσία, το Facebook Gaming μπορεί να πάρει τον χρόνο του και να χτίσει κάτι σε βάθος ακόμη και ετών, ενόσω οι ανταγωνιστές στο συγκεκριμένο κομμάτι θα προσφέρουν μια επί πληρωμή υπηρεσία την οποία θα πρέπει πάντοτε να συντηρούν σε ανταγωνιστικό επίπεδο.

Προς το παρόν, η υπηρεσία αυτή είναι διαθέσιμη σε συγκεκριμένες πολιτείες των ΗΠΑ με τον Rubin να δηλώνει ότι θα επεκταθεί σε άλλα μέρη «τους ερχόμενους μήνες».


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή ιδέα το gamestreaming χωλαίνει γιατί υπάρχει το θέμα του latency όσο πιο μακριά απο τον server τόσο το χειρότερο για τον πελάτη

 

πως λύνεις το πρόβλημα;

 

Δεν το λύνεις απλά βρίσκεις τρόπο να μην είναι πρόβλημα για εσένα

 

Αλλά αν έχεις μόνο toilet games σαν αυτά του android τότε δεν υπάρχει ιδιαίτερο ζήτημα με το latency τα περισσότερα ειναι κακογραμμένα έτσι και αλλιώς για να καταλάβεις διαφορά σε μικρά latency :P Άσε που θέλουν λιγότερη ιπποδύναμη για να τα rendάρουν :P 

 

+ πλασάρουν και το standalone οculous quest 2  που δεν μπορεί έτσι και αλλιώς (χωρίς βοήθεια PC) να παίξει βαριά παιχνίδια και νάσου πληθαίνει το οικοσύστημα αγοράζεις το σετ νοικιάζεις πρόσβαση σε χιλιάδες games (ναι μεν toilet αλλά πχ η αδερφή μου δεν θα είχε θέμα παίζει έτσι και αλλιώς τέτοια πολλά με το κινητό της) και έχεις και οικοσύστημα και αγοραστικό κοινό δύο σε ένα νοικοκυρεμένα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Καλή ιδέα το gamestreaming χωλαίνει γιατί υπάρχει το θέμα του latency όσο πιο μακριά απο τον server τόσο το χειρότερο για τον πελάτη

πως λύνεις το πρόβλημα;

Δεν το λύνεις απλά βρίσκεις τρόπο να μην είναι πρόβλημα για εσένα

Αλλά αν έχεις μόνο toilet games σαν αυτά του android τότε δεν υπάρχει ιδιαίτερο ζήτημα με το latency τα περισσότερα ειναι κακογραμμένα έτσι και αλλιώς για να καταλάβεις διαφορά σε μικρά latency :P Άσε που θέλουν λιγότερη ιπποδύναμη για να τα rendάρουν :P 

+ πλασάρουν και το standalone οculous quest 2  που δεν μπορεί έτσι και αλλιώς (χωρίς βοήθεια PC) να παίξει βαριά παιχνίδια και νάσου πληθαίνει το οικοσύστημα αγοράζεις το σετ νοικιάζεις πρόσβαση σε χιλιάδες games (ναι μεν toilet αλλά πχ η αδερφή μου δεν θα είχε θέμα παίζει έτσι και αλλιώς τέτοια πολλά με το κινητό της) και έχεις και οικοσύστημα και αγοραστικό κοινό δύο σε ένα νοικοκυρεμένα :P 

 

αυτό ακριβώς τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι σίγουρος ότι το FB είναι εγγύηση και ότι θα δούμε ΣΟΒΑΡΑ παιχνίδια. 
Και μια αποκλειστική φωτό από το μπασκετακι που ετοιμάζουν.

spacer.png

Επεξ/σία από Looter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υποθέτω τα περισσότερα παιχνίδια της συγκεκριμένης πλατφόρμας θα είναι κατασκοπευτικού τύπου:D

Επεξ/σία από ts0ts0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το gaming ακολουθεί τα χνάρια της 7ης τέχνης. ποσότητα αντι ποιότητας. δώσε στον κοσμο ενα καρο επιλογές/σκουπίδια και πλατφόρμες να παίζει/βλέπει σαβούρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ οτι νάναι μου φαίνεται δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι πραγματικά αυτά τα παιχνιδάκια.

Τουλάχιστον υποστηρίζει και κάνα Pad για τον χειρισμό σε PC η είναι μόνο για Phones

?

 

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλεόν για να μπεις facebook ειλικρινά δεν ξέρω τί πρέπει να σου προσφέρουν. Ειλικρινά το 95% των φίλων μου όπως και εγώ έχουμε να ανεβάσουμε ΚΑΤΙ εδώ και 2-3 χρόνια. Δεν ξέρω καν γιατί μπαίνω ώρες ώρες, δεν έχει τίποτα πλέον, έχει αρχίσει να πεθαίνει άσχημα. 

Δεν συζητάω καν για το ότι όποιος τολμήσει να κάνει share κάτι έχει φάει hide, πολύ απλά γιατί ΔΕΝ θέλω να βλέπω άχρηστα πράγματα. Δεν έχουμε πλέον την πολυτέλεια σπατάλης χρόνου για το ότι η άλλη ανέβασε Βέρτη, ή ότι έκανε share ένα άρθρο πχ για τα υπέρ του θηλασμού. Στα @@ μας όλα αυτά πλέον. 

'Οτι βάζουν το βάζουν μπας και καταφέρουν να κρατήσουν λίγο κόσμο ακόμα. 9 χρόνια φάγαμε στη μάπα outdated design, το άλλαξαν τώρα πριν κάποιους μήνες, στο έβαλαν και μαύρο (με 1000 μήνες καθυστέρηση από τα dark mode σχεδόν όλων των εφαρμογών), στο μεσοδιάστημα είχε φύγει ακόμα περισσότερος κόσμος. Έχουμε οθονάρες 2560 width και μου πλασάρανε content σε 1280 width, με κάτι κενά δεξιά και αριστέρα ΚΑΤΑΣΠΡΑ φώτιζε όλο το δωμάτιο σα τους προβολείς του ΟΑΚΑ. 

Βάλε τώρα και κάνα gaming μπας και κρατήσουμε την κα. Σούλα στην πλατφόρμα, γιατί και αυτή απ'ότι φαίνεται αφού πόσταρε για το 5G και το εμβόλιο του Gates (ο ΙΔΙΟΣ ο Gates το φτιάχνει, τί δεν καταλαβαίνετε? Δοιαδωσταιιιιι!!!!11!1!) έκανε logoff οπότε κάτι πρέπει να κάνουν για να την κρατάνε μέσα. Ακόμα και τα τριαντάφυλλα "καλημέρα φίλοι μου" τα βαρέθηκε η κα Σούλα.

Γενικά από που να το πιάσεις και που να το αφήσεις... Πάλι καλά (για την εταιρεία) Facebook που εξαγόρασε το instagram και έχει πάει όλο το χρήμα εκεί. (για ψίχουλα όπως τελικά αποδεικνύεται, και ας γέλαγαν εδώ οι οικονομολόγοι του insomnia που ούτε για ράφια στο σουπερμάρκετ δεν κάνουν, γνωστοί για τις θεωρίες τους για το κλείσιμο της Apple κλπ)

Γενικά Facebook πλέον ουσιαστικά δεν υπάρχει. Είμαι ο μόνος που το πιστεύει?

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...