Προς το περιεχόμενο

Αγορά σώματος


AngieN11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας!! Θα ήθελα τα φώτα σας, σαν πιο έμπειροι..

Είμαι ερασιτέχνης φωτογράφος (το ψάχνω μόνη μου) με canon 1000D..

Θέλω να πάρω ένα άλλο σώμα (κατά προτίμηση να τραβάει βίντεο) και να είναι mirrorless.

Θέλω να ρωτήσω λοιπόν ποιο σώμα canon μου προτείνετε (σχετικά οικονομικο και canon γιατί έχω εξοπλισμό) 

Και αν οι φακοι της dslr κάνουν στην mirrorless..

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστείς αντάπτορα, αλλά με αυτόν τους χρησιμοποιείς κανονικά, ειδικά αν είναι Canon.

Οι επιλογές σου νομίζω είναι Μ100 στα ~300 ευρώ (έχει βγει και Μ200 αλλά στα ~500 ευρώ δε νομίζω να αξίζει) που είναι basic σώμα χωρίς view finder αλλά ΟΚ autofocus και αισθητήρα.

Μετά Μ6 Mark II που είναι ας πούμε το κορυφαίο crop σώμα της Canon αλλά εκεί πας στα ~800? ευρώ

και μετά (που νομίζω αξίζει αν μπορείς) η EOS RP που με αντάπτορα για τους φακούς σου τη βρίσκεις λίγο πάνω από 1000 ευρώ. Εκείς πας στο νέο mount της Canon το RF που μελοντικά θα έχει και τη μεγαλύτερη ποικιλία φακών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν 50αρη και έναν 70-300mm.. Στο budget γύρω στα 300-400€ είμαι.. 

Οταν βάλω ανταπτορα, οι λειτουργίες θα είναι οι ίδιες;; δηλαδή σαν να μην τον έχω;; 

Δεν έχω σκεφτεί να αλλάξω εταιρεία... Νομίζω ότι η Canon είναι η πιο καλή από ότι έχω δει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, AngieN11 είπε

Έχω έναν 50αρη και έναν 70-300mm.. Στο budget γύρω στα 300-400€ είμαι.. 

Οταν βάλω ανταπτορα, οι λειτουργίες θα είναι οι ίδιες;; δηλαδή σαν να μην τον έχω;; 

Δεν έχω σκεφτεί να αλλάξω εταιρεία... Νομίζω ότι η Canon είναι η πιο καλή από ότι έχω δει.. 

      Καλησπέρα σας , δεν θα διαφωνήσω στην ανάγκη αλλαγής της eos 1000d αρχικά . Τα χρήματα που σκοπεύετε να διαθέσετε είναι λίγα . Ναι , οι φακοί που έχετε μπορούν να ταιριάξουν σε mirrorles σώμα , με την χρήση ενός ανταπτορα από ef / ef - s σε m mount , ανταπτορα με πλήρη ηλεκτρονική επικοινωνία με το σώμα , όπου οι τιμές ξεκινάνε από 120 ευρώ περίπου για τον γνήσιο , κατεβαίνουν έως και 40 για έναν after market . 

   Τώρα για τις ιδιαιτερότητες αυτού του συνδυασμού δλδ τους φακούς που έχετε ήδη και πόσο μπορεί να καλύψουν τις ανάγκες σας σε φωτογραφία αλλά και λήψη βίντεο ........ εδώ επιτρέψτε μου να πω πως μάλλον βιάζεστε . 

  Ποιο mirrorles σώμα της Canon έχει δοκιμαστεί με τους συγκεκριμένους φακούς που έχετε στα χέρια σας δεν γνωρίζω . Και με τι αποτελέσματα ??? 

  Αν χρειάζεστε image stabilization μόνον συγκεκριμένα σώματα έχουν κι' αυτά δεν κάνουν μόνον 300 ευρώ . 

  Δεν θα πω άλλα , προτείνω να ξανασκύψετε στο ζήτημα διαβάζοντας περισσότερο γύρω από κάποια τεχνικά ζητήματα κι' εφόσον χρειαστεί να μην διστασετε να ζητήσετε βοήθεια . Το γεγονός πως έχετε στα χέρια σας δύο συγκεκριμένους φακούς δεν είναι δείκτης που θα σας οδηγήσει σε αγορά .

   Ξεκινήστε περιγράφοντας τις ανάγκες και συνήθειες σας και προς θεού αυτό δεν πρέπει να έχει την μορφή λίγο απ' όλα δλδ θέλω και τοπία θέλω και πορτραίτα θέλω και να τηγανίζει κλπ .

   Μια καλή αρχή θα ήταν να προσδιορισετε αν σας ενδιαφέρει περισσότερο η βιντεογραφια από την φωτογραφία . Αν η ζυγαριά γέρνει αρκετά προς μία από τις δύο πλευρές αυτό είναι σημαντικό για τα επόμενα βήματα .

   

     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σας!!δεν εχω δοκιμασει καποιο σωμα...μου προτειναν να αγορασω mirrorless body για πιο βολικο(λογω βαρους) αλλα ηθελα να το ψαξω αρκετα,γιατι σκεφτομουν να αγορασω παλι dslr και συγκεκριμενα την canon 200d. Μου αρεσει πιο πολυ να τραβαω πορτραιτα και κλασσικες φωτογραφιες με τον 18-55mm..απλα το κιτ με τους 3 φακους (18-55,50,70-300) μου το εδωσαν για να ξεκινησω(ηταν δωρο)..και εγω με τη σειρα μου εδωσα το σωμα+18-55 σε συγγενη για να ξεκινησει..

19 ώρες πριν, babisskg είπε

      Καλησπέρα σας , δεν θα διαφωνήσω στην ανάγκη αλλαγής της eos 1000d αρχικά . Τα χρήματα που σκοπεύετε να διαθέσετε είναι λίγα . Ναι , οι φακοί που έχετε μπορούν να ταιριάξουν σε mirrorles σώμα , με την χρήση ενός ανταπτορα από ef / ef - s σε m mount , ανταπτορα με πλήρη ηλεκτρονική επικοινωνία με το σώμα , όπου οι τιμές ξεκινάνε από 120 ευρώ περίπου για τον γνήσιο , κατεβαίνουν έως και 40 για έναν after market . 

   Τώρα για τις ιδιαιτερότητες αυτού του συνδυασμού δλδ τους φακούς που έχετε ήδη και πόσο μπορεί να καλύψουν τις ανάγκες σας σε φωτογραφία αλλά και λήψη βίντεο ........ εδώ επιτρέψτε μου να πω πως μάλλον βιάζεστε . 

  Ποιο mirrorles σώμα της Canon έχει δοκιμαστεί με τους συγκεκριμένους φακούς που έχετε στα χέρια σας δεν γνωρίζω . Και με τι αποτελέσματα ??? 

  Αν χρειάζεστε image stabilization μόνον συγκεκριμένα σώματα έχουν κι' αυτά δεν κάνουν μόνον 300 ευρώ . 

  Δεν θα πω άλλα , προτείνω να ξανασκύψετε στο ζήτημα διαβάζοντας περισσότερο γύρω από κάποια τεχνικά ζητήματα κι' εφόσον χρειαστεί να μην διστασετε να ζητήσετε βοήθεια . Το γεγονός πως έχετε στα χέρια σας δύο συγκεκριμένους φακούς δεν είναι δείκτης που θα σας οδηγήσει σε αγορά .

   Ξεκινήστε περιγράφοντας τις ανάγκες και συνήθειες σας και προς θεού αυτό δεν πρέπει να έχει την μορφή λίγο απ' όλα δλδ θέλω και τοπία θέλω και πορτραίτα θέλω και να τηγανίζει κλπ .

   Μια καλή αρχή θα ήταν να προσδιορισετε αν σας ενδιαφέρει περισσότερο η βιντεογραφια από την φωτογραφία . Αν η ζυγαριά γέρνει αρκετά προς μία από τις δύο πλευρές αυτό είναι σημαντικό για τα επόμενα βήματα .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μερικές ημέρες είχε προσφορά την EOS 250D κάτω από 400 ευρώ, θα μπορούσες να είχες επωφεληθεί. Τώρα, περίμενε black friday να βρεις κάτι αντίστοιχο σε τιμή και δυνατότητες. 'Η κοίτα τις αγγελίες του insomnia, πολλοί "έξυπνοι" πήραν την εν λόγω μηχανή με την προσφορά και την πουλάνε με "μικρό" κέρδος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, AngieN11 είπε

καλησπέρα σας!!δεν εχω δοκιμασει καποιο σωμα...μου προτειναν να αγορασω mirrorless body για πιο βολικο(λογω βαρους) αλλα ηθελα να το ψαξω αρκετα,γιατι σκεφτομουν να αγορασω παλι dslr και συγκεκριμενα την canon 200d. Μου αρεσει πιο πολυ να τραβαω πορτραιτα και κλασσικες φωτογραφιες με τον 18-55mm..απλα το κιτ με τους 3 φακους (18-55,50,70-300) μου το εδωσαν για να ξεκινησω(ηταν δωρο)..και εγω με τη σειρα μου εδωσα το σωμα+18-55 σε συγγενη για να ξεκινησει..

     Η δήλωση πως σας ενδιαφέρει πρωτίστως η φωτογραφία είναι ένα καλό ξεκίνημα . Αν κατάλαβα καλά έχετε ακόμη τους δύο φακούς και ψάχνετε να ταιριάξετε ένα σώμα . 

     Τα καλύτερα αποτελέσματα σχετικά με τους φακούς που έχετε στα χέρια σας , θα είναι σίγουρα με χρήση ενός σώματος DSLR της Canon φυσικά και όχι με ένα mirrorles σώμα . 

      Καλές λύσεις παραμένουν οι EOS 100D αλλά και η 200D οι οποίες είναι λίγο πιο μαζεμένες σε διαστάσεις , σίγουρα πιο οικονομικές σε τιμή κι' αν περιμένετε λίγο την Black Friday σίγουρα θα βρείτε την 200D σε καλή τιμή . Νομίζω με βάση το ποσό που έχετε στην διάθεσή σας είναι πολύ καλή λύση . Θα προτιμούσα την 100D , αφού είναι πολύ μαζεμένη σε διαστάσεις , έως και μπορεί να χωρέσει σε τσέπη υπό όρους , έχει σοβαρή διάρκεια μπαταρίας , όμως έχει παρέλθει σαν μοντέλο . Αν την βρείτε μεταχειρισμένη σε λογική τιμή , δεν θα το μετανιώσετε , αρκεί να μην έχει μεγάλη χρήση βίντεο .

    

     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Canon M50.

Για ποιό λόγο δεν προτείνω την (κατά τα άλλα καλή) Μ100: Επειδή έχεις εμπειρία από DSLR θα σου λείψει το σκόπευτρο και η δυνατότητα ρυθμίσεων σε πραγματικό χρόνο.

Για ποιό λόγο δεν προτείνω την Canon M6 mark2: Επειδή δεν έχει σκόπευτρο και εάν θέλεις να προσαρτήσεις κάποιο εξωτερικό, τότε δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις ταυτόχρονα εξωτερικό flash. Συν το ότι κοστίζει ένα χιλιάρικο.

Ο αντάπτορας της Canon είναι γνωστό ότι δουλεύει μια χαρά σε φακούς DSLR. Από αυτά που έχω δει εγώ πάντως δουλεύει άψογα σε φακούς 18-55mm, 50mm f1.8 και 85mm f1.8.

Η Μ50 επίσης έχει λίγο πιο ισχυρό build-in flash από την M6 II και πλήρως αρθρωτή οθόνη (η Μ6 έχει tilt screen) και άρα είναι πιο εργονομική στο βίντεο που σε ενδιαφέρει. Και ακόμα, έχει ψηφιακή σταθεροποίηση στο βίντεο, που η Μ6 ΙΙ δεν έχει.

Τώρα, αν η έγνοιά σου είναι το βάρος, δεν κερδίζεις ουσιαστκά κάτι με τις mirrorless. H 1000D είναι μόνο 140 γραμμάρια βαρύτερη από την Μ50, διαφορά που γίνεται ακόμα μικρότερη αν προσθέσεις και τον αντάπτορα προκειμένου να χρησιμοποιείς φακούς. Εκεί όπου οι mirrorless πλεονεκτούν όσον αφορά τα φυσικά μεγέθη είναι βασικά στον όγκο, αλλά και πάλι ο αντάπτορας επιμηκύνει το φακό σου.

Την Canon 200D ούτε να τη σκέφτεσαι. Όταν βρίσκει κανείς την Canon 800D με 419 ευρώ, δεν έχει κανένα νόημα να δώσεις 100 ευρώ παραπάνω για να πάρεις μια κάμερα κατώτερη σε όλα τα επίπεδα.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...