Προς το περιεχόμενο

Μπέρδεμα


Ninja56

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρίν δύο χρόνια,πέρασα σε μια σχολή,όμως δεν ήθελα να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο και απλά έκανα την εγγραφή για να καθυστερήσω την στράτευση. Δήλωνα μαθήματα κανονικά,απλά δεν παρακολουθούσα. Παρόλ'αυτά,χθές που πήγα να δηλώσω μαθήματα δεν με αφήνει να ολοκληρώσω την διαδικασία και μου λεέι ότι δεν έχω άλλες ΔΜ. Τώρα το ΤΕΙ θα προχωρήσει στην διαγραφή μου; Πάντως δείχνει πως είμαι ενεργός. Επίσης,τον τελευταίο καιρό σκεφτόμουν μεταγραφή. Με δεδομένο οτι δεν έχω περάσει μάθημα και δεν έχω άλλες ΔΜ μπόρω να προχωρήσω σε μια κατ'εξαίρεση μεταγραφή;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ninja56 είπε

Πρίν δύο χρόνια,πέρασα σε μια σχολή,όμως δεν ήθελα να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο και απλά έκανα την εγγραφή για να καθυστερήσω την στράτευση. Δήλωνα μαθήματα κανονικά,απλά δεν παρακολουθούσα. Παρόλ'αυτά,χθές που πήγα να δηλώσω μαθήματα δεν με αφήνει να ολοκληρώσω την διαδικασία και μου λεέι ότι δεν έχω άλλες ΔΜ. Τώρα το ΤΕΙ θα προχωρήσει στην διαγραφή μου; Πάντως δείχνει πως είμαι ενεργός. Επίσης,τον τελευταίο καιρό σκεφτόμουν μεταγραφή. Με δεδομένο οτι δεν έχω περάσει μάθημα και δεν έχω άλλες ΔΜ μπόρω να προχωρήσω σε μια κατ'εξαίρεση μεταγραφή;

Χμ.. ενδιαφέρον πρόβλημα. 

Γιατί πιστεύεις ότι ένα forum θα έχει καλύτερες πληροφορίες στο συγκεκριμένο πρόβλημα σου, από ότι θα έχει η γραμματεία της σχολής; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε στον οδηγό σπουδών, σε κάποιες σχολές υπάρχει ανώτερο όριο διδακτικών μονάδων (ουσιαστικά μαθήματα) που μπορείς να δηλώσεις. 
 

17 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

Το ΔΜ τι ειναι??

ΔΜ = διδακτικές μονάδες

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Θα έχεις και στρατολογικά πρόβλημα,νομίζω.

Έχω πάρει αναβολή,συνεπώς στρατολογικά δεν με απασχολεί κάτι προς το παρόν.

1 ώρα πριν, Sacadmerde είπε

Χμ.. ενδιαφέρον πρόβλημα. 

Γιατί πιστεύεις ότι ένα forum θα έχει καλύτερες πληροφορίες στο συγκεκριμένο πρόβλημα σου, από ότι θα έχει η γραμματεία της σχολής; 

Θα καλέσω αύριο το πρωί,σήμερα δεν ήταν κάποιος εκεί για να λύσει τις απορίες μου. Μέχρι τότε,είπα να γράψω και κάτι στο forum προκειμένου να δω και άλλες απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ninja56 είπε

Έχω πάρει αναβολή,συνεπώς στρατολογικά δεν με απασχολεί κάτι προς το παρόν.

Αλλά όταν λήξει αν δεν έχεις πατήσει πόδι στην σχολή θα πληρώσεις πρόστιμο ή επιπλέον θητεία.Μην το παίρνεις αψήφιστα και κοίτα το.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν όλες οι παραπάνω προτάσεις είναι 100% λάθος. Μερικοί φαίνεστε πόσο άσχετοι είστε με το θέμα μόρφωση/πανεπιστήμια.

ΔΜ είναι οι διδακτικές μονάδες. Αυτές σου βάζουν ένα άνω όριο στο πόσα μαθήματα μπορείς να δηλώσεις. Κάθε μάθημα πιάνει κάποιο αριθμό ΔΜ ανάλογα τις ώρες που διδάσκεται σύμφωνα με το ωρολόγιο πρόγραμμα της σχολής. Συνήθως τα υποχρεωτικά πιάνουν 5 ΔΜ και τα επιλογής 3 ΔΜ. Πάντα σε όλες τις εξεταστικές προηγείται η δήλωση μαθημάτων προηγούμενων εξαμήνων στα οποία δεν έχεις εξεταστεί επιτυχώς (αυτά που χρωστάς). Προφανώς, επειδή μόλις τώρα είπες την σχολή την έχεις γραμμένη, θα τα χρωστάς όλα τα μαθήματα. Συνεπώς είναι λογικό να μην σου αφήνει να δηλώσεις παραπάνω μαθήματα αφού εξαντλείς τις ΔΜ σου στα μαθήματα που βάσει κανονισμών πρέπει να δηλώσεις από προηγούμενα εξάμηνα.

Θα σε διαγράψουν από την σχολή; ΟΧΙ.
Θα έχεις στρατολογικό πρόβλημα; ΝΑΙ αν περάσει η πενταετία αναβολής και δεν προσκομίσεις στο τέλος πτυχίο. Αλλά αυτό θα γινόταν ούτως ή άλλως, άσχετα με το πόσα χρωστάς.

Η μετεγγραφή από όσο θυμάμαι απαιτεί και ακαδημαϊκά κριτήρια. Όταν λες δεν έχεις τίποτα περασμένο, δεν το βλέπω καλά.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αρχικά πρέπει να δηλώσεις τα μαθήματα του 1ου εξαμήνου  συν ο,τι μπορείς από 3ο ανάλογα πόσες ώρες επιτέρεπεται για το εξάμηνο φοίτησης σου. αν τοκάεις σωστά αυτό μήπως έχει καποιο πρόβλημα το συστημα με τις δηλώσεις μαθημάτων?

Επεξ/σία από velociraptoras
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, velociraptoras είπε

μήπως έχει καποιο πρόβλημα το συστημα με τις δηλώσεις μαθημάτων?

Καμία σχέση. Απλά ο TS χρωστάει τα μαλλιοκέφαλα του και προφανώς δεν θα τον αφήσει το ΤΕΙ να δηλώσει περαιτέρω. Έτσι γινόταν και σε εμάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, JohnGTA είπε

Καμία σχέση. Απλά ο TS χρωστάει τα μαλλιοκέφαλα του και προφανώς δεν θα τον αφήσει το ΤΕΙ να δηλώσει περαιτέρω. Έτσι γινόταν και σε εμάς.

εμας κάθε φορά που ανοιγουν οι δηλώσεις πέφτει. εχει όριο ωρων ή δμ κάθε σχολή αναλογα το εξάμηνο φοιτησης αλλά λογικά είναι 5ο, δε θα του το έκανε στα προγούμενα εξάμηνα αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, velociraptoras είπε

εμας κάθε φορά που ανοιγουν οι δηλώσεις πέφτει. εχει όριο ωρων ή δμ κάθε σχολή αναλογα το εξάμηνο φοιτησης αλλά λογικά είναι 5ο, δε θα του το έκανε στα προγούμενα εξάμηνα αυτό?

Όχι η κάθε σχολή έχει κάθετο όριο ΔΜ. Για παράδειγμα, αν πας 5ο εξάμηνο και δεν έχεις περασμένο τίποτα από τα δύο προηγούμενα περιττά εξάμηνα, θα αναγκαστείς να δηλώσεις όλα που χρωστάς και δεν θα μπορέσεις να δηλώσεις περαιτέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες βγάλε ενα σκριν την υποβολή τι σου βγάζει μήπως καταλάβουμε τι παίζει

Μόλις τώρα, JohnGTA είπε

Όχι η κάθε σχολή έχει κάθετο όριο ΔΜ. Για παράδειγμα, αν πας 5ο εξάμηνο και δεν έχεις περασμένο τίποτα από τα δύο προηγούμενα περιττά εξάμηνα, θα αναγκαστείς να δηλώσεις όλα που χρωστάς και δεν θα μπορέσεις να δηλώσεις περαιτέρω.

τώρα πρέπει να δηλώσει όλα του πρώτου συν όσα από το τρίτο χωράνε στη δήλωση μεχρι να συμπληρωθού οι ώρες. για να πάρει από το 5ο με τίποτα. αν κάνει τετοιο λάθος λογικό να του βγάζει σφάλμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

Αν θες βγάλε ενα σκριν την υποβολή τι σου βγάζει μήπως καταλάβουμε τι παίζει

τώρα πρέπει να δηλώσει όλα του πρώτου συν όσα από το τρίτο χωράνε στη δήλωση μεχρι να συμπληρωθού οι ώρες. για να πάρει από το 5ο με τίποτα. αν κάνει τετοιο λάθος λογικό να του βγάζει σφάλμα

Αυτό έλεγα ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...