Προς το περιεχόμενο

Wifi reapeater


GiannisWalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας, θα ήθελα τις γνώσεις σας για να αγοράσω ενα wifi reapeater για το σπίτι (το ρουτερ βρίσκεται στην αλλη άκρη του σπιτιού) και με τα βίας πιάνω 1 μονάδα. Έχω 50αρα γραμμή(δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο στην επιλογή του reapeater) . Ταβάνι τα 30 ευρώ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/11/2020 στις 10:00 ΠΜ, poulinos είπε

σε αυτα τα λεφτα μονο καποιο tp link>εναλλακτικη να βαλεις Powerline και καποιο παλιο adsl modem /router ως access point.

Καλησπερα! Πως λειτουργει αυτο που αναφερεις (ως access point); Εγω και εγω ενα wifi extender αλλα στο πισω σπιτι (ειναι στην εξοχη) μετα βιας το καλυπτει και προσπαθω να βρω μια λυση (καθως παιρνουν απο αλλου ρευμα τα δυο σπιτια)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 04/11/2020 at 16:17, chris222 said:

Καλησπερα! Πως λειτουργει αυτο που αναφερεις (ως access point); Εγω και εγω ενα wifi extender αλλα στο πισω σπιτι (ειναι στην εξοχη) μετα βιας το καλυπτει και προσπαθω να βρω μια λυση (καθως παιρνουν απο αλλου ρευμα τα δυο σπιτια)!

access point.Παιρνει με ethernet Δινει ασυρματα.

repeater/extender> παιρνει ασυρματα δινει ασυρματα/ethernet.

powerline-περναει απο τα καλωδια του ρευματος και δινει ethernet/ασυρματα

On 21/11/2020 at 15:03, GiannisWalker said:

πήρα ενα tp-link dual band μιας και εχω και 50αρα, συνδέομαι απο το κινητό πχ στο repeater ή στο rooter? Ευχαριστώ !

θεωρητικα θα πρεπει να σε συνδεσει σε αυτο με το δυνατοτοτερο σημα.δεν σημαινει οτι θα κανει roaming αυτοματα.

On 24/11/2020 at 04:34, pantelee13 said:

Καλησπέρα μια ερωτηση to wifi extender ρίχνει την ταχύτητα που παιρνει απο το ρουτερ η θα πρεπει να βλεπω το ίδιο?

αν ειναι ολα dual band και τα εχεις σε φυσιολογικη αποσταση μεταξυ τους τοτε δεν θα πρεπει να χανεις σε ταχυτητα. εννοειται ειναι καλυτερο access point

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, όταν παω να συνδεθώ με την τηλεόραση πχ μου εμφανίζει το ροοτερ και αλλα 2 (ίδια με το ροοτερ μου) με . εχτ 2,4g και 5g. Ποιο πρέπει να επιλέξω ? ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

tp link. καπου το ειδα με 13€ αυτες τις μερες. εχω παρει δυο. σε δυο διαφορετικα σπιτια. δουλευουν καμπανα και τα δυο. ειδικα τωρα με τα εξ αποστασεως μαθηματα ηταν απαραιτητο. 

Επεξ/σία από xsterg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/12/2020 at 08:43, GiannisWalker said:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, όταν παω να συνδεθώ με την τηλεόραση πχ μου εμφανίζει το ροοτερ και αλλα 2 (ίδια με το ροοτερ μου) με . εχτ 2,4g και 5g. Ποιο πρέπει να επιλέξω ? ευχαριστώ εκ των προτέρων 

εχω παρατηρησει αυτο το προβλημα .ενω κανονικα θα πρεπε να βλεπεις ενα δικτυο οππως γινεται απο ενα Pc ¨η ενα tablet βλεπεις παραπανω δικτυα.μετα πρεπει με βαση το σημα ή με βαση την Mac address να βρεις ποιο ειναι αυτο που ειναι κοντα σου.τα 2,4 από τα 5ghz αμα τα εχεις με αλλο ssid τοτε ειναι λογικο να τα βλεπεις ξεχωριστα.

On 05/12/2020 at 09:01, xsterg said:

tp link. καπου το ειδα με 13€ αυτες τις μερες. εχω παρει δυο. σε συο διαφορετικα σπιτια. δουλευουν καμπανα και τα δυο. ειδικα τωρα με τα εξ αποστασεως μαθηματα ηταν απαραιτητο. 

και εγω σπιτι εχω ενα tp link 850 re για Repeater που παιζει οκ αλλα παλι την εταιρεια την θεωρω value for money.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 07/12/2020 at 22:40, GiannisWalker said:

δεν εχω ιδέα , αγόρασα το reapeater και απλώς το σύνδεσα μέσω wps που έλεγαν οι οδηγίες... δεν εχω κάνει κάτι άλλο :(

δοκιμασε να συνδεθεις σε οποιο εχει το καλυτερο σημα.εναλλακτικα κλεισε το repeater και δες ποιο δικτυο σου εμφανιζει και μετα ξαναβαλτο στην πριζα για να ξεχωρισεις ποιο ειναι ποιο και να συνδεθεις στο πιο κοντινο>αυτο σε περιπτωση που εμφανιζει και καποια mac address>αλλιως συνδεεσαι σε αυτο με το δυνατοτοτερο σημα.ελπιζω να το δειχνει αυτο τουλαχιστον :P

σε καποια repeater μπορεις να δωσεις και αλλο ονομα στο δικτυο των 5ghz όπως και να εχεις αλλα ssid απο του Modem router αλλα θα σε μπερδεψω.

συν οτι δεν γινεται σε ολα τα repeater.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελος καλα ολα καλα.απλα ειναι λιγο παραξενο με τις τηλεορασεις και δεν ξερω γιατι το κανουν.το εχω ξαναπετυχει σε μια δυο περιπτωσεις ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...