Προς το περιεχόμενο

Fitness tracker


NinjaMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Xiaomi mi band 4 αξιζει ή να παω σε καποιο αλλο; Επισης να το αγορασω απο σκρουτζ που το χει 16€ ή απο φυσικο καταστημα στον τοπο μου για να εχω την ευκολια και αμεσοτητα εγγυησης-επιδιορθωσης αν μου παθει κατι; Max τιμη που ψαχνω τα 35 ευρω.

Επεξ/σία από NinjaMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτή την κατηγορία τιμής έχω δοκιμάσει το huawei band 4 και το galaxy fit 2. Το huawei band θεωρώ ότι έχει τον καλύτερο αισθητήρα μετρήσεων από τα φθηνά και το πλεονέκτημα ότι μετράει και οξυγόνο. Το αρνητικό του είναι ότι αρκετά συχνά δεν κάνει αυτόματα επανασύνδεση στο iphone που το έχω pair όταν χαθεί η σύνδεση του λόγω απομάκρυνσης από το κινητό. Το galaxy fit 2 έχει πολύ καλύτερη οθόνη, καλύτερη μπαταρία , άψογη συνεργασία με samsung κινητό (δεν χάνει σύνδεση με τίποτε και επανασυνδέεται ακαριαία) αλλά πάσχει λίγο στην fit καταγραφή. Συγκεκριμένα έχουν ρυθμίσει να καταγράφει "πιο δύσκολα" βήματα οπότε σε σχέση με το huawei που τα καταγράφει με ακρίβεια υπολόγιζε να καταγράφει 20% λιγότερα, στην άσκηση κλειδώνει λίγο πιο αργά στις μεταβολές των παλμών και λίγο πιο συχνά σε λάθος παλμούς. Το mi band 4 δεν το είχα αλλά από ότι ξέρω δεν τα πάει πολύ καλά στην fit καταγραφή (σωστοί παλμοί σε άσκηση, σωστή διάρκεια ύπνου κτλ) αλλά έχει το μεγάλο πλεονέκτημα ότι το βρίσκεις πάμφηνα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

6 ώρες πριν, patclo είπε

Σε αυτή την κατηγορία τιμής έχω δοκιμάσει το huawei band 4 και το galaxy fit 2. Το huawei band θεωρώ ότι έχει τον καλύτερο αισθητήρα μετρήσεων από τα φθηνά και το πλεονέκτημα ότι μετράει και οξυγόνο. Το αρνητικό του είναι ότι αρκετά συχνά δεν κάνει αυτόματα επανασύνδεση στο iphone που το έχω pair όταν χαθεί η σύνδεση του λόγω απομάκρυνσης από το κινητό. Το galaxy fit 2 έχει πολύ καλύτερη οθόνη, καλύτερη μπαταρία , άψογη συνεργασία με samsung κινητό (δεν χάνει σύνδεση με τίποτε και επανασυνδέεται ακαριαία) αλλά πάσχει λίγο στην fit καταγραφή. Συγκεκριμένα έχουν ρυθμίσει να καταγράφει "πιο δύσκολα" βήματα οπότε σε σχέση με το huawei που τα καταγράφει με ακρίβεια υπολόγιζε να καταγράφει 20% λιγότερα, στην άσκηση κλειδώνει λίγο πιο αργά στις μεταβολές των παλμών και λίγο πιο συχνά σε λάθος παλμούς. Το mi band 4 δεν το είχα αλλά από ότι ξέρω δεν τα πάει πολύ καλά στην fit καταγραφή (σωστοί παλμοί σε άσκηση, σωστή διάρκεια ύπνου κτλ) αλλά έχει το μεγάλο πλεονέκτημα ότι το βρίσκεις πάμφηνα.

Σε ευχαριστω φιλε μου που κατεθεσες την εμπειρια σου. Εγω μιας και θελω ακριβεια στις μετρησεις μου θα σε ακουσω τελικα και θα παω στο huawei. Απλα ηθελα να σε ρωτησω το εξης: εγω αμα δεν θελω να εχω ενεργοποιημενο το bluetooth στο κινητο μου ολη μερα, παρα μονο να αφηνω το band να καταγραφει και να περναω τα αποτελεσματα σε λαπτοπ μια φορα ανα τις ημερες λειτουργιας του, μπορω ή δεν λειτουργει με αυτο τον τροπο;

 

Επισης, ειναι το honor band 5 καλυτερο απο το 4;

Επεξ/σία από NinjaMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NinjaMan είπε

Σε ευχαριστω φιλε μου που κατεθεσες την εμπειρια σου. Εγω μιας και θελω ακριβεια στις μετρησεις μου θα σε ακουσω τελικα και θα παω στο huawei. Απλα ηθελα να σε ρωτησω το εξης: εγω αμα δεν θελω να εχω ενεργοποιημενο το bluetooth στο κινητο μου ολη μερα, παρα μονο να αφηνω το band να καταγραφει και να περναω τα αποτελεσματα σε λαπτοπ μια φορα ανα τις ημερες λειτουργιας του, μπορω ή δεν λειτουργει με αυτο τον τροπο;

Επισης, ειναι το honor band 5 καλυτερο απο το 4;

Νομίζω το honor band 5 είναι παρόμοιο με το huawei band 4 και η διαφορα τους ειναι οτι το honor band 5 εχει καλυτερη οθόνη (παρόλο που κυκλοφόρησε πριν το huawei band 4) και διαφορετικό τρόπο φορτισης (στο honor band 5 έχει ξεχωριστό καλωδιο φορτισης ενώ το huawei band 4 αφαιρείται με κουμπάκι το λουράκι και έχει ενσωματωμένη την usb θυρα). Δεν χρειαζεται να ειναι συνεχεια το bluetooth ανοικτό. Θα συγχρονίσει τις μετρησεις με την εφαρμογη στο κινητό οταν συνδεθεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/10/2020 στις 4:19 ΜΜ, NinjaMan είπε

Xiaomi mi band 4 αξιζει ή να παω σε καποιο αλλο; Επισης να το αγορασω απο σκρουτζ που το χει 16€ ή απο φυσικο καταστημα στον τοπο μου για να εχω την ευκολια και αμεσοτητα εγγυησης-επιδιορθωσης αν μου παθει κατι; Max τιμη που ψαχνω τα 35 ευρω.

Δες κι αυτό αν θέλεις. Ισχύει και για fitness trackers.
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, stark είπε

Δες κι αυτό αν θέλεις. Ισχύει και για fitness trackers.

Σίγουρα όσο ανεβαίνει η τιμή ανεβαίνει και η ακρίβεια. Το θέμα ειναι πόσο καλή ακρίβεια μπορείς να αγοράσεις αν θες να διαθέσεις πχ 30 ευρω πόση στα 100 πόση στα 200 κτλ. και να αποφύγεις όσο το δυνατόν τα χειρότερα στην κατηγορία τιμής που στοχεύεις. Δες πχ το huawei των 100 ευρώ πόσο καλά πήγε για την τιμη του σε σχεση με το garmin venu sq που εχει τα διπλα χρηματα.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...