Προς το περιεχόμενο

Μπορει κάποιος να μου εξηγησει τα βασικα για blogging και SEO;


Hellaslover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε όλους

Θελω να ασχοληθώ με blogging και affiliate marketing. Ειμαι στη φαση που ψαχνω για keywords και τα rankings στο γκοογκλε για καθε keyword. Εχω τις εξης ερωτησεις

Ας πουμε ασχολουμαι με το τεννις και η φραση "μπαλακι του τεννις" εχει μεγαλυτερη αναζητηση απο το "ρακετα τεννις", στο blog θα ταν καλυτερα να χρησιμοποιω τη πρωτη φραση; αν ναι οσες πιο πολλες φορες μπορώ η απλα να βαλω τη φραση αυτην στο τιτλο οταν γραφω κατι για το τεννις;

αν χρησιμοποίησω και τις 2 φρασεις (πχ. Αντι για καλυτερη ρακετα του τεννις να γραψω ρακετα να χτυπατε καλυτερα το μπαλακι του τεννις" ειναι καλυτερα;

 

Αν υπαρχει καποιος που ασχολειτε με το αντικειμενο θα το εκτιμουσα αν μου δινε το οκ να κανω 2-3 ερωτησεις ακομα σε πμ. Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις να πεις τίποτα σχετικά με τις ρακέτες του τέννις για ποιο λόγο να το συμπεριλάβεις? Ή τα μπαλάκια αντίστοιχα? Σε ποια από τις 2 αναζητήσεις θα ήταν πιο σωστό να βγει το άρθρο σου? Για ποια φράση αυτός που θα μπει να δει το άρθρο σου θα συνέχιζε να το διαβάζει και δεν θα έφευγε κατευθείαν? Δεν έχεις καταλάβει μάλλον περί τίνος πρόκειται (δεν το λέω προσβλητικά). Το ότι μια φράση έχει μεγαλύτερο όγκο αναζητήσεων δεν έχει να λέει κάτι από μόνο του. Και το keyword stuffing δεν είναι αποδεκτός τρόπος να γράφεις σωστά. Τα αγγλικά σου πως είναι? Έχει ένα κάρο βίντεο στο youtube που λένε πάνω κάτω τα ίδια πράγματα με τις βασικές αρχές του πως να γράφεις seo friendly κείμενα αν δεν θες να πάρεις ένα course που τα δίνει όλα μαζεμένα.

Αρχικά γράψε κείμενα με περιεχόμενο που θα κάτσει κάποιος να διαβάσει. Υπάρχει εξειδίκευση στο αντικείμενο? Κάνε μια έρευνα και δες τι γράφουν οι "ανταγωνιστές" σου και γράψε κάτι καλύτερο, πιο ανανεωμένο κλπ. Αν μιλάμε για προϊόντα η προσέγγιση είναι διαφορετική. Μετά μπορείς να ψάξεις για technical seo, και να διορθώσεις τα κείμενα σου, τα meta data, σωστό structure κλπ. Και δώσε μεγάλη βάση στα social media γιατί από εκεί μπορείς να φέρεις μεγάλο traffic στο site με μικρό κόστος (χρόνος, χρήμα, γνώσεις κλπ).

Αν θες να ρωτήσεις κάτι σε pm, μπορείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απάντηση αλλα να εξηγησω γιατι νομιζω δε καταλαβες.

Πχ η φραση "μπαλακι του τεννις" εχει βαθμο δυσκολιας 70%, η φραση "ρακετα του τεννις" εχει 80%. 

Εγω θελω να γραψω ενα αρθρο για τις καλύτερες ρακετες, τις τοπ 5 ας πουμε, και ειμαι αναμεσα σε 2 τιτλους για το αρθρο.

" τεσταραμε ολες τις ρακετες τεννις της αγορας και σας παρουσιαζουμε τις 5 καλυτερες"

Και

"Πως να χτυπησετε καλυτερα το μπαλακι του τεννις: ψαξαμε στην αγορα και σας παρουσιαζουμε τις 5 καλυτερες ρακετες του τεννις"

Ο δευτερος τιτλος που περιεχει "μπαλακι του τεννις" ,και εχει μικροτερο βαθμο δυσκολιας, θα βοηθήσει το αρθρο να κανει rank καλυτερα στο γκογκλε ; αυτο θελω να καταλαβω.  Μπορει να μην εχω κατι να πω για το μπαλακι, αλλα οποιος ψαχνει "μπαλακι του τεννις", ασχολειτε με το τεννις αρα θα βρει το αρθρο (και το blog) ενδιαφερον. Το κανω ετσι για να φερω traffic. Η δε παει ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/11/2020 στις 1:06 ΠΜ, Hellaslover είπε

Ευχαριστω για την απάντηση αλλα να εξηγησω γιατι νομιζω δε καταλαβες.

Πχ η φραση "μπαλακι του τεννις" εχει βαθμο δυσκολιας 70%, η φραση "ρακετα του τεννις" εχει 80%. 

Εγω θελω να γραψω ενα αρθρο για τις καλύτερες ρακετες, τις τοπ 5 ας πουμε, και ειμαι αναμεσα σε 2 τιτλους για το αρθρο.

" τεσταραμε ολες τις ρακετες τεννις της αγορας και σας παρουσιαζουμε τις 5 καλυτερες"

Και

"Πως να χτυπησετε καλυτερα το μπαλακι του τεννις: ψαξαμε στην αγορα και σας παρουσιαζουμε τις 5 καλυτερες ρακετες του τεννις"

Ο δευτερος τιτλος που περιεχει "μπαλακι του τεννις" ,και εχει μικροτερο βαθμο δυσκολιας, θα βοηθήσει το αρθρο να κανει rank καλυτερα στο γκογκλε ; αυτο θελω να καταλαβω.  Μπορει να μην εχω κατι να πω για το μπαλακι, αλλα οποιος ψαχνει "μπαλακι του τεννις", ασχολειτε με το τεννις αρα θα βρει το αρθρο (και το blog) ενδιαφερον. Το κανω ετσι για να φερω traffic. Η δε παει ετσι;

Η καλύτερη δυνατή επιλογή για πρόχειρο seo είναι να εφαρμόσεις στο blog post σου και τα δύο ως keywords. Μπορείς πχ να φτιάξεις ένα άρθρο για το tennis πχ. τρόποι απόδοσης του παιχνιδιού ή οι καλύτερες ρακέτες για tennis και να βάλεις μέσα συμπληρωματικά και τα μπαλάκια. Αυτή είναι μια μπακαλίστικη εκδοχή για αρχή.

Θα πρέπει όμως να επενδύσεις χρόνο για κάποια σεμινάρια που θα σε βάλουν για τα καλά στο νόημα και σίγουρα στην πράξη θα δεις κι άλλα. μπες στο udemy εκεί θα βρεις πολλά για να μάθεις περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι πρέπει να σκεφτείς με ποιο keyword ο χρήστης θα μπει στο blog σου και θα μείνει ευχαριστημένος. Πολύ χονδρικά ο αλγόριθμος του Google κάπως έτσι σκέφτεται. Στην πράξη πιστεύω ότι σε βοηθάει περισσότερο να επικεντρωθείς σε ένα keyword / φράση και να προσπαθείς να πιάσεις όσα περισσότερα μπορείς από τα παρεμφερή του.

Προσωπικά στο παράδειγμά σου θα πήγαινα στη λογική "top 5 ρακέτες του τέννις για το 2021" ή " οι καλύτερες ρακέτες του τέννις για το 2021". Και το meta θα ήταν της λογικής μετά από πολλές δοκιμές σας παρουσιάζουμε τις καλύτερες 5 ρακέτες του τέννις για το 2021 ή κάποιο από τα δικά σου, όπως και για αρχή της πρώτης παραγράφου. Το μπαλάκι του τέννις, ακόμα και το ίδιο το τέννις σαν γενική ορολογία είναι κάπως κοντινό περιεχόμενο αλλά δεν υπάρχει συνάφεια μεταξύ τους. Πολύ δύσκολα θα αναζητήσει κάποιος κάτι σχετικό με μπαλάκια του τέννις και θα του εμφανίσει ρακέτες και το ανάποδο. Εκτός και αν μιλάς για paid traffic που η σκέψη σου έχει περισσότερη λογική (να κάνεις target δηλαδή ένα ευρύτερο κοινό πχ που έχει σαν ενδιαφέρον το τέννις, άσχετα με το αν ψάχνουν ρακέτες ή όχι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Είναι σημαντικό να επιλέξεις τη λέξη ή φράση που θα είναι πιο πιθανό να αναζητήσει κάποιος χρήστης. Πολλές φορές μια φράση είναι καλύτερη από τη μεμονωμένη λέξη-κλειδί λόγω του μικρότερου ανταγωνισμού, αρκεί να μην ξεφύγεις από το θέμα σου. Πρέπει να ψάξεις καλά ποιο από τα δύο είναι ευκολότερο να αναζητήσει το διαδικτυακό κοινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...