Προς το περιεχόμενο

Asus-VZ239HE χρωματισμός


ribo7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγόρασα το εν λόγω (Asus-VZ239HE) monitor (από Public), μια χαρά λεπτό, όμορφο (ίσως να ήθελα άλλη βάση), ωραία χρώματα φαίνεται να έχει αλλά με προβληματίζει η εικόνα του. Όταν επιλέγω Color temp. οτιδήποτε εκτός από Cold (π.χ. Normal/Warm), μου φαίνεται σα να αναμειγνύονται 2 επίπεδα. Το κάτω αριστερό τμήμα φαίνεται πιο φωτεινό από το πάνω-κέντρο-προς δεξιά που είναι πιο "θερμό".

Την γυρίζω? Αλλά πως το αποδεικνύω αυτό? (Επίσης έχει και 2-3 καμμένα pixel αλλά στο όριο με κόβω για εγγύηση και λίγο bleeding κάτω δεξιά).

΄Ή να την δουλέψω κάμποσο καιρό και να τη γυρίσω αργότερα (εντός εγγύησης)?

image.jpeg.89d58a259833cce12d7a491ccf7a7d5f.jpeg

Επεξ/σία από ribo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ribo7 είπε

Αγόρασα το εν λόγω (Asus-VZ239HE) monitor (από Public), μια χαρά λεπτό, όμορφο (ίσως να ήθελα άλλη βάση), ωραία χρώματα φαίνεται να έχει αλλά με προβληματίζει η εικόνα του. Όταν επιλέγω Color temp. οτιδήποτε εκτός από Cold (π.χ. Normal/Warm), μου φαίνεται σα να αναμειγνύονται 2 επίπεδα. Το κάτω αριστερό τμήμα φαίνεται πιο φωτεινό από το πάνω-κέντρο-προς δεξιά που είναι πιο "θερμό".

Την γυρίζω? Αλλά πως το αποδεικνύω αυτό? (Επίσης έχει και 2-3 καμμένα pixel αλλά στο όριο με κόβω για εγγύηση και λίγο bleeding κάτω δεξιά).

΄Ή να την δουλέψω κάμποσο καιρό και να τη γυρίσω αργότερα (εντός εγγύησης)?

image.jpeg.89d58a259833cce12d7a491ccf7a7d5f.jpeg

Συνήθως τα IPS έχουν γτπ καλιμπράρισμα (εκτός των LG για κάποιο λόγο)

δοκίμασε αυτά σαν βάση, και παίξε με contrast/brightness temperature για να πετύχεις ομοιόμορφα χρώματα. 

Brightness 57
Contrast 80
Saturation 50
Temperature User (R100, G100, B100)
Gamma NA
Preset Game Mode
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως οριακά καλύτερα αλλά πάλι κάπως μου φαίνεται "διτονία". Ίσως είναι και ιδέα μου πλέον. Απλά δε ξέρω αν θα καταφέρω κάτι να το ανταλλάξω με νέο monitor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...