Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για ATM


stavagg31

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα

Έχω μια κάρτα revolut και σήμερα μου έτυχε ένα μαγαζί να μην έχει pos και αν χρειαστεί να κάνω ανάληψη αλλά συνειδητοποίησα ότι βγάζει μόνο 20αευρα μήπως ξέρει κανείς άμα υπάρχει κάποιο atm στην Αθήνα που βγάζει 10αευρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stavagg31 είπε

Καλησπέρα στην παρέα

Έχω μια κάρτα revolut και σήμερα μου έτυχε ένα μαγαζί να μην έχει pos και αν χρειαστεί να κάνω ανάληψη αλλά συνειδητοποίησα ότι βγάζει μόνο 20αευρα μήπως ξέρει κανείς άμα υπάρχει κάποιο atm στην Αθήνα που βγάζει 10αευρα;

Δεν έχω συναντήσει ΑΤΜ που να βγάζει κάτι αλλο απο 20€ και 50€ .Και δεν είναι θέμα revolut φυσικά.Και αφου θα πληρώσεις τα 2,5 με 3€ βγάλε όσα πιο πολλά μπορείς.

Επιτρέπεται κατάστημα να μην έχει pos?Νόμιζα ότι είναι υποχρεωτικό για ολους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα ΑΤΜ δεν βγάζει μικρότερα χαρτονομίσματα από 20ευρα. Παλιά, και αυτό φαντάσου πριν να απομείνουν οι συστημικές, μόνο η Κύπρου είχε και 10ευρα. Πλέον από 20ευρα και πάνω. 

Επίσης να πω κι εγώ με την σειρά μου, ότι είναι και παράνομο να μην έχει pos ένα κατάστημα εν έτη 2020 και προφανώς θα μπορούσες και να φύγεις χωρίς να πληρώσεις. Αν ήσουν διατεθειμένος για κάτι τέτοιο, με βάση το τι λέει ο νόμος πάντα. Ούτε εγώ θα έφευγα απλώς το λέω για να το γνωρίζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aris_rom είπε

Κανένα ΑΤΜ δεν βγάζει μικρότερα χαρτονομίσματα από 20ευρα. Παλιά, και αυτό φαντάσου πριν να απομείνουν οι συστημικές, μόνο η Κύπρου είχε και 10ευρα. Πλέον από 20ευρα και πάνω. 

Επίσης να πω κι εγώ με την σειρά μου, ότι είναι και παράνομο να μην έχει pos ένα κατάστημα εν έτη 2020 και προφανώς θα μπορούσες και να φύγεις χωρίς να πληρώσεις. Αν ήσουν διατεθειμένος για κάτι τέτοιο, με βάση το τι λέει ο νόμος πάντα. Ούτε εγώ θα έφευγα απλώς το λέω για να το γνωρίζεις.

Για ΑΠΟΔΕΙΞΗ, λέει ο νόμος.

Όχι, για pos.

Μην λέμε ότι θέλουμε στο forum.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Μάγκα μου, δεν είπε ότι δεν του έκοψαν απόδειξη. 

 

27 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Για ΑΠΟΔΕΙΞΗ, λέει ο νόμος.

Όχι, για pos.

Μην λέμε ότι θέλουμε στο forum.

Έχετε δίκιο και οι δύο δικό μου μπέρδεμα, λάθος. Σορυ από τον συμφορουμίτη και από όσους διάβασαν το πρώτο μου μήνυμα καθώς είναι παραπληροφόρηση. Σωστή παρατήρηση και από τους δύο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Μάγκα μου, δεν είπε ότι δεν του έκοψαν απόδειξη. 

Μάγκα μου ενημερώσου καλύτερα. Είναι υποχρεωτικό το μηχάνημα σε ΟΛΕΣ τις επιχειρήσεις. 

https://www.google.com/amp/s/www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/240745/ypoxreotika-ta-pos-se-dekades-kladous-oli-i-lista-me-ta-epaggelmata-pou-prepei-na-valoun/amp

Επεξ/σία από john_petrucci7
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

Μάγκα μου ενημερώσου καλύτερα. Είναι υποχρεωτικό το μηχάνημα σε ΟΛΕΣ τις επιχειρήσεις. 

https://www.google.com/amp/s/www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/240745/ypoxreotika-ta-pos-se-dekades-kladous-oli-i-lista-me-ta-epaggelmata-pou-prepei-na-valoun/amp

Το "δεν ειχε Pos" πονταρω οτι εννοουσε οτι δεν ειχε λειτουργικο pos.

7 ώρες πριν, aris_rom είπε

θα μπορούσες και να φύγεις χωρίς να πληρώσεις. Αν ήσουν διατεθειμένος για κάτι τέτοιο, με βάση το τι λέει ο νόμος πάντα.

Επισης, η παραπανω εξυπναδα δεν σημαινει οτι παιρνεις το αντικειμενο και φευγεις επειδη δεν σου κοβουν αποδειξη, αλλα οτι το αφηνεις και φευγεις. Βρειτε την διαφορα μεταξυ νομιμου και κλεβω

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, stavagg31 said:

μήπως ξέρει κανείς άμα υπάρχει κάποιο atm στην Αθήνα που βγάζει 10αευρα;

Δεν ξερω να υπαρχει ΑΤΜ οπουδηποτε που να βγαζει 10€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, aris_rom είπε

Έχετε δίκιο και οι δύο δικό μου μπέρδεμα, λάθος. Σορυ από τον συμφορουμίτη και από όσους διάβασαν το πρώτο μου μήνυμα καθώς είναι παραπληροφόρηση. Σωστή παρατήρηση και από τους δύο.

ΜΠΡΑΒΟ, που το παραδέχεσαι.

Είναι ασυνήθιστο, στο forum.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Δεν ξερω να υπαρχει ΑΤΜ οπουδηποτε που να βγαζει 10€

Στην Ιταλια πριν 6 χρονια θυμαμαι χαρακτηριστικά να δινουν 10ευρα τα ATM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, pigos23 είπε

 υπαρχουν καποια ατμ στο αεροδρομιο που εδιναν 10ρικα δεν ξερω αν ισχυει ακομα....

αν λέμε τα ίδια, με υπερβολικά έξοδα ανάληψης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/11/2020 στις 11:22 ΠΜ, GREGORYMO είπε

ΜΠΡΑΒΟ, που το παραδέχεσαι.

Είναι ασυνήθιστο, στο forum.

Σοκ ε;;;;; Πράγματα που συμβαίνουν και έχουμε και καραντίνα. Να παραδέχεται λάθος ο άλλος στο φόρουμ;;;;;;;

 

Στο θέμα πάντως δε συμφέρει να γεμίζεις κασέτες ΑΤΜ με 10ρικα. Και από τη στιγμή που όλα τα πολλαπλάσια του 10 (εκτός από 10 και 30) εξυπηρετούνται με 20ρικα και 50ρικα, καμία τράπεζα δεν το κάνει. Για την Κύπρου που αναφέρθηκε παλιά, δεν το γνωρίζω αλλά σίγουρα ήταν μεμονωμένη περίπτωση ως τράπεζα και αρκετά παλιά.

Και επειδή νομίζω με revolut θα φας μια προμήθεια ανάληψης μήπως είναι καλύτερα να βγάλεις μια και καλή ένα ποσό που να αξίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...