Προς το περιεχόμενο

Barbarians (2020)


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Barbarians (2020) imdb

Σειρά που θα καταλήξει από ότι καταλαβαίνω στη μάχη του Τευτυμβούργιου το 9 μ.Χ., όπου Γερμανικά φύλα αντιμετώπισαν τις ρωμαϊκές λεγεώνες του Βάρου.

Έμαθα για τη σειρά από άρθρο που την προλόγιζε ως υποκατάστατο του Game of Thrones. Θεωρώ επιπόλαιη & προφανώς clickbait αυτή τη περιγραφή.

Αλλά τη δουλειά της την έκανε, με έστειλε στο show!  :P

 Είδα το 1ο επεισόδιο. Μου τράβηξε αρκετά τη προσοχή και θα τιμήσω και τα υπόλοιπα (6 έχει στο σύνολο η σεζόν) asap.

Καλή παραγωγή φαίνεται, γερμανική. Ωραία μου φάνηκαν και τα κοστούμια, αν και στους Ρωμαίους μου φάνηκαν παραγιαλισμένες  οι πανοπλίες τους.

Το γεγονός ότι οι Γερμανοί μιλάνε γερμανικά και οι Ρωμαίοι λατινικά το βάζω στα συν και προσδίδει στο χαρακτήρα της σειράς, παρόλο που με γενικά με ξενίζει η γερμανική γλώσσα.

Teaser & trailer. Αν δεν ξέρετε τι έγινε σε αυτή τη μάχη, προτείνω να μη τα δείτε γιατί spoiler alert!!!

Spoiler

Οκταβιανός: Βάρε, δώσε πίσω τις λεγεώνες μου!

 

 

 

 

Spoiler

 

 

 

Επεξ/σία από Diinekis21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα ολο, βλέπεται. Κάπου χάνει στην ηθοποιία αλλά οι πρωταγωνιστές κάνουν την δουλειά τους. Δεν το περίμενα από γερμανική παραγωγή.

 

Spoiler

Η Μάχη αρκετά καλά αλλα έπρεπε να δείξει ότι κράτησε 3-4 ήμερες και όχι ότι εγινε μια και εξω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Σειρά που θα καταλήξει από ότι καταλαβαίνω στη μάχη του Τευτυμβούργιου το 9 μ.Χ., όπου Γερμανικά φύλα αντιμετώπισαν τις ρωμαϊκές λεγεώνες του Βάρου.

Έμαθα για τη σειρά από άρθρο που την προλόγιζε ως υποκατάστατο του Game of Thrones. Θεωρώ επιπόλαιη & προφανώς clickbait αυτή τη περιγραφή.

Αλλά τη δουλειά της την έκανε, με έστειλε στο show!  :P

 Είδα το 1ο επεισόδιο. Μου τράβηξε αρκετά τη προσοχή και θα τιμήσω και τα υπόλοιπα (6 έχει στο σύνολο η σεζόν) asap.

Καλή παραγωγή φαίνεται, γερμανική. Ωραία μου φάνηκαν και τα κοστούμια, αν και στους Ρωμαίους μου φάνηκαν παραγιαλισμένες  οι πανοπλίες τους.

Το γεγονός ότι οι Γερμανοί μιλάνε γερμανικά και οι Ρωμαίοι λατινικά το βάζω στα συν και προσδίδει στο χαρακτήρα της σειράς, παρόλο που με γενικά με ξενίζει η γερμανική γλώσσα.

Barbarians (2020) imdb

Teaser & trailer. Αν δεν ξέρετε τι έγινε σε αυτή τη μάχη, προτείνω να μη τα δείτε γιατί spoiler alert!!!

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Οκταβιανός: Βάρε, δώσε πίσω τις λεγεώνες μου!

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Εχω δει τα πρωτα τρια επεισοδια. Δεν ειναι κατι ιδιαιτερο. Το βλεπεις απλα για να περασει η ωρα σου οταν βαριεσαι. Οτι συμβαινει δηλαδη με το 90% του Netflix.

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορούσε να γίνει αρκετά καλύτερο γιατί θεωρώ ότι δεν διαχειρίστηκαν όπως έπρεπε την πραγματική ιστορία.Με περισσότερα flashbacks και μάχες θα ήταν αρκετά καλύτερο.

Ενώ υπήρχε υλικό για τουλάχιστον 10-12 επεισόδια μου έβγαλε μία αίσθηση βιασύνης με βασικά σημεία της ιστορίας να παραλείπονται.

Παρόλα αυτά τη θεωρώ μία αξιόλογη προσπάθεια.

Επεξ/σία από Inler
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Θα μπορούσε να ήταν περισσότερα επεισόδια, το σενάριο έχει πολλά σημεία ανάπτυξης, η μάχη θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερης διάρκειας.

Αν και στο τελευταίο επεισόδιο, ανοίγει πόρτα και για άλλο κύκλο, αλλά μάλλον χάθηκε η μαγεία της αναμονής της μεγάλης μάχης.

Ιστορικά, δεν ξέρω τη συνέχεια πάντως για να φανταστώ τον επόμενο κύκλο (αν υπάρξει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά καλό και κάνουν και μια μικρή αναφορά στους Έλληνες.... 

Θα μπορούσε να είναι καλύτερο φυσικά, στα συν η Γερμανική γλώσσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει το μισό μέχρι τώρα. Καλοδουλεμένη παραγωγή, με δυνατό budget. Δυστυχώς όμως το σενάριο μπάζει από χίλια μερη και τα κλισέ το ένα να διαδέχεται το άλλο.

Το χειρότερο όλων είναι το βλέπουμε έναν αγώνα μεταξύ καλού και κακού λες και μιλάμε για ταινίες Ρόκυ και Ράμπο, δηλαδή τρόπος παρουσίασης περασμένων δεκαετιών. Κακοί Ρωμαίοι εναντίον καλών πολιτισμένων βαρβάρων. Προφανώς αυτό κάνει τη σειρά βαρετή και προβλέψιμη κρατώντας τη σε μέτρια επίπεδα.

Κρίμα γιατί έχει τα potentials για κάτι καλύτερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/11/2020 στις 9:17 ΜΜ, Fan είπε

Έχω δει το μισό μέχρι τώρα. Καλοδουλεμένη παραγωγή, με δυνατό budget. Δυστυχώς όμως το σενάριο μπάζει από χίλια μερη και τα κλισέ το ένα να διαδέχεται το άλλο.

Το χειρότερο όλων είναι το βλέπουμε έναν αγώνα μεταξύ καλού και κακού λες και μιλάμε για ταινίες Ρόκυ και Ράμπο, δηλαδή τρόπος παρουσίασης περασμένων δεκαετιών. Κακοί Ρωμαίοι εναντίον καλών πολιτισμένων βαρβάρων. Προφανώς αυτό κάνει τη σειρά βαρετή και προβλέψιμη κρατώντας τη σε μέτρια επίπεδα.

Κρίμα γιατί έχει τα potentials για κάτι καλύτερο.

Την ολοκλήρωσα τελικά.

Ακριβώς όπως τα έγραψα πριν. Σου μένει στο τέλος ένα μεγάλο κρίμα για τις δυνατότητες που πέταξε στα σκουπίδια η σειρά.

Woke δεν είναι με την έννοια που έχουμε συνηθίσει να κράζουμε το netflix πάντως.

Ακόμη δεν μπορώ να χωνέψω πόσο γελοίο φαινόταν με τα χωρίς λόγο voice over, τα inspirational speeches από τα Lidl, τους μονομπλόκ χαρακτήρες και τα άπειρα κλισέ σε όλα τα επεισόδια.

Θετικό ότι στο τέλος αφήνει προσδοκίες για δεύτερη σεζόν και μάλιστα για κάτι διαφορετικό και καλύτερο.

6/10 η σειρά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/11/2020 στις 12:03 ΠΜ, Fan είπε

Woke δεν είναι με την έννοια που έχουμε συνηθίσει να κράζουμε το netflix πάντως.

 

Τι πάει να πει Woke ρε παιδιά, βοηθήστε και μας τους παππούδες να καταλαβαίνουμε τι διαβάζουμε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Τι πάει να πει Woke ρε παιδιά, βοηθήστε και μας τους παππούδες να καταλαβαίνουμε τι διαβάζουμε... 

Ακριβής μετάφραση και εννοιολόγηση δεν ξέρω εάν υπάρχει γιατί χρησιμοποιείται από πολλούς στο διαδίκτυο και για διαφορετικούς λόγους.

Γενικά το μεταφράζουν ως "αφυπνισμένος", αλλά στα ελληνικά είναι περισσότερο ειρωνικό, από ότι στα αγγλικά.

Στα διάφορα φόρουμ του διαδικτύου woke ταινίες αποκαλούνται όσες (με το ζόρι) προσπαθούν να περάσουν πολιτικά "liberal" μηνύματα είτε άμεσα είτε έμμεσα.

Συνήθως έχουν πρωταγωνιστές ή βασικούς χαρακτήρες μαύρους ηθοποιούς, σε ιστορικές περιόδους που δεν ταιριάζει πχ. μαύρος ηθοποιός για τον Αχιλλέα, μαύροι Ρωμαίοι στρατιώτες, μαύρος Σκανδιναβός θεός κτλ. Είτε βάζουν ποσόστωση στους ηθοποιούς με αποτέλεσμα σε πολλές ταινίες να υπάρχει παραπάνω αριθμός μαύρων ηθοποιών. Συνήθως αυτό αφορά τους μαύρους άντρες ηθοποιούς, αφού ο αριθμός των μαύρων γυναικών είναι μειωμένος ή ανύπαρκτος ή εκτός βασικού σεναρίου κτλ.

Με το ίδιο σκεπτικό επιλέγονται και ρόλοι στο σενάριο, που βασίζονται στον σεξουαλικό προσανατολισμό. Συνήθως είναι ομοφυλόφιλοι λευκοί άντρες, όχι πρωταγωνιστές, αλλά βασικό κομμάτι στην εξέλιξη. Συχνά έχουν τον ρόλο του καλού που στηρίζει τον πρωταγωνιστή. Ειδικά στο netflix δύσκολα θα ανέβει σειρά ή ταινία που δεν πληρεί αυτά κριτήρια.

Επίσης, τα τελευταία χρόνια, υπάρχει άπειρος αριθμός ταινιών ή σειρών με βασικό πρωταγωνιστή (λευκές) γυναίκες, που πάντα προσπαθούν να αντιμετωπίσουν τις δυσκολίες που τους βάζουν οι άντρες και πάντα τα καταφέρνουν.

Υπάρχουν ακόμη πολλές κατηγορίες για το τι αποκαλείται woke. πχ ταινίες σειρές υπέρ της μετανάστευσης, εναντίον του χριστιανισμού, υπέρ του ισλάμ κτλ κτλ κτλ κτλ.

Τα είπα πολύ εκλαϊκευμένα, αλλά πιστεύω να σου έδωσα να καταλάβεις περίπου τι αποκαλείται με αυτό τον όρο.

Στην Ελλάδα το κοινό δεν πολυασχολείται με αυτά, αλλά σε άλλες χώρες και ειδικά στις ΗΠΑ γίνεται χαμός.

Τέλος πάντων, το βασικό για να αποκαλέσεις woke μία ταινία-σειρά είναι να θέλει να σου περάσει πολιτικό μήνυμα, όχι απλώς να έχει τα παραπάνω χαρακτηριστικά.

Τελευταίο παράδειγμα το The liberator, σειρά για τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο, που προσπαθεί να δείξει ως side story, την κακομεταχείριση των ινδιάνων και των ισπανόφωνων της περιόδου από τους κακούς λευκούς.

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Τι πάει να πει Woke ρε παιδιά, βοηθήστε και μας τους παππούδες να καταλαβαίνουμε τι διαβάζουμε... 

παει να πει οτι η χαζομαρα  εχει βαρεσει κατακεφαλα τον κοσμο και αντι να εξετασουν αν τους αρεσει κατι ή οχι καθονται και ασχολουνται με μπουρδες ξεψειριζοντας....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 5/11/2020 στις 2:29 ΜΜ, Diinekis21 είπε

Barbarians (2020) imdb

Σειρά που θα καταλήξει από ότι καταλαβαίνω στη μάχη του Τευτυμβούργιου το 9 μ.Χ., όπου Γερμανικά φύλα αντιμετώπισαν τις ρωμαϊκές λεγεώνες του Βάρου.

Έμαθα για τη σειρά από άρθρο που την προλόγιζε ως υποκατάστατο του Game of Thrones. Θεωρώ επιπόλαιη & προφανώς clickbait αυτή τη περιγραφή.

Αλλά τη δουλειά της την έκανε, με έστειλε στο show!  :P

 Είδα το 1ο επεισόδιο. Μου τράβηξε αρκετά τη προσοχή και θα τιμήσω και τα υπόλοιπα (6 έχει στο σύνολο η σεζόν) asap.

Καλή παραγωγή φαίνεται, γερμανική. Ωραία μου φάνηκαν και τα κοστούμια, αν και στους Ρωμαίους μου φάνηκαν παραγιαλισμένες  οι πανοπλίες τους.

Το γεγονός ότι οι Γερμανοί μιλάνε γερμανικά και οι Ρωμαίοι λατινικά το βάζω στα συν και προσδίδει στο χαρακτήρα της σειράς, παρόλο που με γενικά με ξενίζει η γερμανική γλώσσα.

Teaser & trailer. Αν δεν ξέρετε τι έγινε σε αυτή τη μάχη, προτείνω να μη τα δείτε γιατί spoiler alert!!!

  Απόκρυψη περιεχομένων

Οκταβιανός: Βάρε, δώσε πίσω τις λεγεώνες μου!

 

 

 

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

 

Έχω ακούσει καλά λόγια για τη σειρά κάπου διάβασα στο διαδίκτυο ότι οι συντελεστές της σειράς συνεργάστηκαν με ιστορικούς ώστε να αποδοσουν τα γεγονότα όπως έγιναν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...