Προς το περιεχόμενο

Το DJI Mini 2 έρχεται με 4K βίντεο, OcuSync 2.0 και με βάρος μόλις 249 γραμμαρίων


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως αναμενόταν, η DJI ανακοίνωσε σήμερα το διάδοχο του Mavic Mini drone, το οποίο έρχεται με σημαντικές αναβαθμίσεις και πάντα το ίδιο μικρό μέγεθος.

Το Mini 2 μπορεί να μη διαθέτει πλέον τη λέξη Mavic στον τίτλο του όμως αποτελεί σίγουρα μια σημαντική αναβάθμιση για το μικρό drone της εταιρείας το οποίο εξακολουυθεί να ζυγίζει 249 γραμμάρια, κάτι που αποτελεί το κύριο πλεονέκτημά του. Κι' αυτό διότι ο κάτοχός του δεν είναι αναγκασμένος να το δηλώσει σε κάποιο μητρώο ή να πραγματοποιήσει εγγραφή στην ΥΠΑ, κάτι που ισχύει για όλα τα drones με βάρος μεγαλύτερο των 250 γραμμαρίων.

Αυτό σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί εμπόδιο για την DJI στο να προχωρήσει σε αναβαθμίσεις σημαντικών χαρακτηριστικών του Mini, όπως αρχικά στην κάμερα τριών αξόνων η οποία υποστηρίζει πλέον εγγραφή στην 4K ανάλυση και στα 30 καρέ το δευτερόλεπτο. Παράλληλα η εταιρεία προσθέτει δυνατότητα 4x zoom φτάνει η εγγραφή να γίνεται στη Full HD ανάλυση. Παραμένουν πάντα τα προγράμματα αυτοματοποιημένων λήψεων Quickshots για πιο εντυπωσιακά αποτελέσματα με το λιγότερο κόπο, μερικά από τα οποία δίνουν μια πιο κινηματογραφική αίσθηση. Στον τομέα της φωτογραφίας το Mini 2 επιτρέπει λήψεις 12MP σε raw format. 

Σε άλλα χαρακτηριστικά που ξεχωρίζουν είναι η αύξηση στην ταχύτητα του Mini 2 που πλέον φτάνει τα 16 m/s από 13 m/s στον προκάτοχό του, ενώ η DJI υπόσχεται και καλύτερη σταθεροποίηση με την παρουσία αέρα, ένα από τα προβλήματα που αντιμετωπίσαμε στο πρώτο μοντέλο. Σε ότι αφορά αυτά, για πολλούς ίσως σημαντικότερη βελτίτωση αποτελεί η ενσωμάτωση του συστήματος OcuSync 2.0 της ίδιας της DJI που βλέπουμε και στα μεγαλυτερα drones της εταιρείας, για μετάδοση και χειρισμό του βίντεο χωρίς κολλήματα, έναντι του WiFi. Θεωρητικά αυτό σημαίνει ότι η μέγιστη εμβέλεια υπερδιπλασιάζεται από τα 4 στα 10 χιλιόμετρα, με δεδομένο ότι δεν υπάρχουν εμπόδια και παρεμβολές όμως σε κάθε περίπτωση οι χρήστες θα πρέπει να περιμένουν μεγαλύτερη σταθερότητα στη  μετάδοση βίντεο από το πρώτο μοντέλο.

WhiteBackground8.jpeg.b7eb43884659be545635859ac41b41d8.jpeg

Το χειριστήριο που περιλαμβάνεται στη συσκευασία είναι το ίδιο με αυτό του Mavic Air 2 που ξεχωρίζει για το μέγεθός του και την εργονομία που προσφέρει. Τέλος η αυτονομία του νέου drone είναι από τις μεγαλύτερες ανάμεσα σε όλα τα drones της εταιρείας, παρά το μέγεθός του, φτάνοντας τα 31 λεπτά. Το DJI Mini 2 κυκλοφορεί από σήμερα με τιμή €469 ενώ παραδοσιακά, το Fly More Combo που περιλαμβάνει εξτρά μπαταρία και τσάντα μεταφοράς, έρχεται με τιμή €619. 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημαντικες προσθηκες και βελτιωσεις .Αλλα γενικα μονο το  combo  αξιζει .1 μπαταρια δεν φτανει για τιποτα .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Σημαντικες προσθηκες και βελτιωσεις .Αλλα γενικα μονο το  combo  αξιζει .1 μπαταρια δεν φτανει για τιποτα .

Nταξει εννοείται ότι όσο περισσότερο χρόνο στον αέρα τόσο το καλύτερο αλλά μια μπαταρία ειναι περίπου 20 λεπτά πτήσης που κάνει μια χαρά για να γυρίσεις μια σκηνή που θες

 

Εγώ τις προάλλες ας πούμε μέτρησα το ύψος που θα χρειαστώ για να βάλω μια κεραία για internet σε ένα σημείο (ήθελα να ξέρω ύψος γιατι ενδιάμεσα έχει εμπόδια όπως άλλα σπίτια και δέντρα)  που θέλω πήρα μετρήσεις απο καμία 4,5 διαφορετικά σημεία (ανεβοκατέβαινα απο 5 μέχρι 20 μέτρα 2,3 φορές στο καθένα για να δώ σε ποιο σημείο βλέπει την στέγη των σπιτιών που με ενδιαφέρουν)  μετά πέταξα σε εθεία γραμμή στα σπίτια που θέλω να στέλνει αυτή η κεραία (απόσταση γύρο στα 300 με 400 μέτρα) και γύρισα πίσω μετά επειδή είχε λίγο μπαταρία είπα να βγάλω το αμπέλι μας να το δείξω στο πατέρα (να πετάξω ανάμεσα απο τα κλίματα :P ) για να χαρεί γιατί ειναι Γερμανία τώρα και όλο ρωτάει :P 

 

Πέταξε δηλαδή πάνω απο χιλιόμετρο για να πάει και για να έρθει (χώρια τα πλάνα στο αμπέλι, επίσης το σήκωσα γύρο στα 120 μέτρα και κάνει περισσότερο χρόνο για να κατεβεί και καίει και την μπαταρία περισσότερο έτσι) και πάλι είχε λιγάκι μπαταρία για κάνα λεπτό ή παραπάνω. 

 

Δεν είναι άσχημα δηλαδή αυτό θέλω να πω. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχε την περσινή τιμή θα μιλούσαμε για μεγάλο βήμα στην χαμηλή κατηγορία. Τώρα προβληματίζεται κάποιος γιατί να μην πάει στο σοβαρότερο air

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dr_Pepper είπε

Nταξει εννοείται ότι όσο περισσότερο χρόνο στον αέρα τόσο το καλύτερο αλλά μια μπαταρία ειναι περίπου 20 λεπτά πτήσης που κάνει μια χαρά για γυρίσεις μια σκηνή που θες

Εγώ της προάλλες ας πούμε μέτρησα το ύψος που θα χρειαστώ για να βάλω μια κεραία για internet σε ένα σημείο (ήθελα να ξέρω ύψος γιατι ενδιάμεσα έχει εμπόδια όπως άλλα σπίτια και δέντρα)  που θέλω πήρα μετρήσεις απο καμία 4,5 διαφορετικά σημεία (ανεβοκατέβαινα απο 5 μέχρι 20 μέτρα 2,3 φορές στο καθένα για να δώ σε ποιο σημείο βλέπει την στέγη των σπιτιών που με ενδιαφέρουν)  μετά πέταξα σε εθεία γραμμή στα σπίτια που θέλω να στέλνει αυτή η κεραία (απόσταση γύρο στα 300 με 400 μέτρα) και γύρισα πίσω μετά επειδή είχε λίγο μπαταρία είπα να βγάλω το αμπέλι μας να το δείξω στο πατέρα (να πετάξω ανάμεσα απο τα κλίματα :P ) για να χαρεί γιατί ειναι Γερμανία τώρα και όλο ρωτάει :P 

πέταξε δηλαδή πάνω απο χιλίομετρο για να πάει και για να έρθει (χώρια τα πλάνα στο αμπέλι ) και πάλι είχε λιγάκι μπαταρία για κάνα λεπτο ή παραπάνω. 

Δεν είναι άσχημα δηλαδή αυτό θέλω να πω. 

ΟΚ καταλαβαινω τι θες να πεις  αλλα η χρηση που κανεις εσυ δεν ειναι η συνηθεστερη για αυτη την συσκευη .

Επισης μπορω να σου φερω αλλα 10 παραδειγματα  γιατι η μια μπαταρια δεν επαρκει και γιατι μπορει να χασεις στιγμιοτυπα απο ενα ταξιδι η' μερος που δεν θα εχεις ξανα την ευκαιρια να πας  εξαιτιας της ελλειψης  επιπλεον μπαταριας  ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fotis13 είπε

ΟΚ καταλαβαινω τι θες να πεις  αλλα η χρηση που κανεις εσυ δεν ειναι η συνηθεστερη για αυτη την συσκευη .

Δεν έχει σημασία ο σκοπός αλλά η απόσταση και το ύψος κτλ 

 

Δηλαδή και γάμους ή παραλίες κτλ να τραβούσε την ίδια μπαταρία θα έκαιγε αν πήγαινε 400 μέτρα μπρος πίσω ή σηκωνόταν στα 120 μέτρα ας πούμε... (εννοείται ότι κατα όλη την διάρκεια που περιγράφω τραβούσε 2.7κ βίντεο 30 FPS)

 

4 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Επισης μπορω να σου φερω αλλα 10 παραδειγματα  γιατι η μια μπαταρια δεν επαρκει και γιατι μπορει να χασεις στιγμιοτυπα απο ενα ταξιδι η' μερος που δεν θα εχεις ξανα την ευκαιρια να πας  εξαιτιας της ελλειψης  επιπλεον μπαταριας  ...

Υποτίθεται ότι ξέρεις τι θέλεις να τραβήξεις και άρα υπολογίζεις αν θες παραπάνω μπαταρίες παίρνεις το σετ η αγοράζεις νεες μπαταρίες. 

 

Εγώ δεν είπα ότι δεν ειναι χρήσιμες οι επιπλέον μπαταρίες απλά είπα ότι δεν ειναι άσχημα τα πράγματα αν έχεις μια μπαταρία. 

 

Επίσης, μπορείς να αποθηκεύεις το βίντεο ή τις φωτογραφίες στην κάρτα sd πάνω στο drone (που θα έχει λιγο καλύτερη ποιότητα και εξοικονομεί μπαταρία σε σύγκριση με το να στέλνει υψηλής ανάλυσης λήψη στο κινητό σου και να αποθηκεύεται εκεί) 

 

18 λεπτά πριν, Evangelos Anagnostou είπε

Αν είχε την περσινή τιμή θα μιλούσαμε για μεγάλο βήμα στην χαμηλή κατηγορία. Τώρα προβληματίζεται κάποιος γιατί να μην πάει στο σοβαρότερο air

Μια χαρα σοβαρό είναι και το mini δεν ειναι απλά "το φθηνό" τραβάει 2.7k (to 1) η 1080p 60 FPS και άλλες αναλύσεις πολύ ποιοτικά όχι θολούρες κτλ όπως βλέπεις απο τις κινεζιές που λένε 4κ κτλ μέρα με νύχτα η ποιότητα 

 

Μπορείς να το στείλεις σε απόσταση χιλιομέτρων (εγω προσωπικά δεν το έστειλα παραπάνω απο 1,5 αλλά έχω δει να πηγαίνει στο youtube και 3χιλιόμετρα πήγαινε έλα ) τεράστιο ύψος εγώ το έχω σηκώσει 300 μέτρα και πήγαινε κιάλλο 

 

είναι γρήγορο ευέλικτο χωράει στην τσέπη σου και ειναι 249 γραμμάρια (σε κάποιες χώρες θες άδεια για να πετάξεις drone πιο βαρύ στην δική μας θες άδεια αν ειναι πάνω απο 1 κιλό) 

 

 

Οπότε υπάρχουν λόγοι να το προτιμήσεις το πιο ακριβό (και όχι πιο σοβαρό) mavic 2 είναι κοντά στα 900 ευρώ έχει κάποιες παραπάνω built in λειτουργίες πχ να κάνει κόλπα στον αέρα απο μόνο του (βασικές και χρήσιμες όπως να σε ακολουθεί έχει και το mini 1 όσο για το Mini2 πρέπει να έχει παραπάνω αλλά δεν ξέρω αν έχει διαφορά σε σχέση με το mavic 2 ) καλύτερη κάμερα (που με το mini 2 δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει αλλά το mini 1 έχει πολύ καλή κάμερα) είναι πιο βαρύ και μεγάλο και νομίζω η μπαταρία αντέχει λιγο παραπάνω επίσης έχει και αισθητήρες για εμπόδια. 

 

Είναι θέμα κατα πόσο πολύ ενδιαφέρεσαι να δώσεις 400 ευρώ παραπάνω για μια μικρή διαφορά αν υπάρχει στην κάμερα (σε σχέση με το mini 2) για τους αισθητήρες εμποδίων και για τα 10 λεπτά παραπάνω μπαταρίας και σε πολλές χώρες παίζει να μην θες/μπορείς να βγάλεις άδεια οπότε πας στο mini έτσι και αλλιώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

 

Οπότε υπάρχουν λόγοι να το προτιμήσεις το πιο ακριβό (και όχι πιο σοβαρό) mavic 2 είναι κοντά στα 900 ευρώ έχει κάποιες παραπάνω built in λειτουργίες πχ να κάνει κόλπα στον αέρα απο μόνο του (βασικές και χρήσιμες όπως να σε ακολουθεί έχει και το mini 1 όσο για το Mini2 πρέπει να έχει παραπάνω αλλά δεν ξέρω αν έχει διαφορά σε σχέση με το mavic 2 ) καλύτερη κάμερα (που με το mini 2 δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει αλλά το mini 1 έχει πολύ καλή κάμερα) είναι πιο βαρύ και μεγάλο και νομίζω η μπαταρία αντέχει λιγο παραπάνω επίσης έχει και αισθητήρες για εμπόδια. 

Είναι θέμα κατα πόσο πολύ ενδιαφέρεσαι να δώσεις 400 ευρώ παραπάνω για μια μικρή διαφορά αν υπάρχει στην κάμερα (σε σχέση με το mini 2) για τους αισθητήρες εμποδίων και για τα 10 λεπτά παραπάνω μπαταρίας και σε πολλές χώρες παίζει να μην θες/μπορείς να βγάλεις άδεια οπότε πας στο mini έτσι και αλλιώς. 

Δεν σε ακολουθει ,   track ακινητο στοχο  κανει μεχρι εκει , για να κραταει κεντραρισμενο το καδρο.Δεν εχει  follow me λειτουργια .Τωρα για τα 300 μετρα υψος  ειναι λιγο  δυσκολο  εγω δεν τα εχω καταφερει ποτε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς που το πήραμε μια βδομάδα πριν την πατήσαμε. 

Ρε παιδιά βλέπω σε κάποια βιντεακια για κάποιες δυνατότητες που έχει το mini ωστόσο σε εμένα δεν μπορώ να τα βρω. Πχ κάποιοι κάνουν advanced βίντεο σημαδευοντας τον εαυτό τους. Εγώ δεν μπορώ να τα βρω. Όσο για το follow me υπάρχουν κάποια βιντεακια που δείχνουν ότι γίνεται. 

Έχουν άλλη εφαρμογή αυτή για να τα κάνουν αυτά; 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Δεν σε ακολουθει ,   track ακινητο στοχο  κανει μεχρι εκει , για να κραταει κεντραρισμενο το καδρο.Δεν εχει  follow me λειτουργια .Τωρα για τα 300 μετρα υψος  ειναι λιγο  δυσκολο  εγω δεν τα εχω καταφερει ποτε .

έχεις δύο επιλογές η μια είναι να ζωγραφίσεις ένα κυκλάκι (στο quickshot πιάνει και με το helix εκτός απο το κυκλάκι) και θα ακολουθεί ότι ειναι μέσα στο κυκλάκι η άλλη ειναι να χρησιμοποιήσεις ένα άλλο app όπως το lichi 

 

όσο για το ύψος δεν θα πρέπει να φυσάει (μπορεί να φυσάει σε μεγαλύτερο ύψος και ας μην φυσάει κοντά στην επιφάνεια) και δεν θα πρέπει να φοράς τα προστατευτικά. 

27 λεπτά πριν, Bakxos είπε

Εμείς που το πήραμε μια βδομάδα πριν την πατήσαμε. 

 

μπορείς να το επιστρέψεις αν θες

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

 

μπορείς να το επιστρέψεις αν θες

Πως γίνεται αυτό αφού το έχω ανοίξει και το έχω πετάξει κιόλας. Υπάρχει κάτι επίσημο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...