Προς το περιεχόμενο

Γατομαμά για πρώτη φορά


Despan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειαααα!Μολις πήρα μια γάτα(η οποία είναι 6 μηνών)από την πλατεία της πόλης μου.Είναι λίγο άγρια,όμως...Τι μπορώ να κάνω για να ηρεμήσει και πώς μπορώ να την εντάξω στο σπίτι μου;Πείτε μου καμία συμβουλή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το μόνο πρόβλημα είναι πως είναι "άγρια" τότε δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο απλά χρόνο για να σε συνηθίσει και να νοιώσει οικειότητα με τον χώρο. Κάποιες γάτες μπορεί να αρέσκονται πολύ στο παιχνίδι (κορδόνια, ποντικάκια, μπαλάκια κοκ) και με αυτό να τις προσεγγίσεις. Μπορείς να δοκιμάσεις και λίγο κατνιπ για αρχή.

Αν βέβαια λέγοντας άγρια εννοείς ότι σε χαράκωσε στην πλάτη και έκανες 14 ράμματα και η γάτα κρύβεται κάτω από το ψυγείο και έχεις να την δεις μέρες γιατί φοβάται, τότε θα σε στεναχωρήσω αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που το ζώο ίσως να μην ηρεμήσει ποτέ όσο θες

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Αν το μόνο πρόβλημα είναι πως είναι "άγρια" τότε δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο απλά χρόνο για να σε συνηθίσει και να νοιώσει οικειότητα με τον χώρο. Κάποιες γάτες μπορεί να αρέσκονται πολύ στο παιχνίδι (κορδόνια, ποντικάκια, μπαλάκια κοκ) και με αυτό να τις προσεγγίσεις. Μπορείς να δοκιμάσεις και λίγο κατνιπ για αρχή.

Αν βέβαια λέγοντας άγρια εννοείς ότι σε χαράκωσε στην πλάτη και έκανες 14 ράμματα και η γάτα κρύβεται κάτω από το ψυγείο και έχεις να την δεις μέρες γιατί φοβάται, τότε θα σε στεναχωρήσω αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που το ζώο ίσως να μην ηρεμήσει ποτέ όσο θες

Θα την αφήσει να νιώσει οικεία λίγο με το περιβάλλον και κανένα παιχνίδι όπως είπες.Πώς μπορώ να την εκπαίδευση για να κάνει την ανάγκη της στην άμμο;

Επεξ/σία από Despan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν την πρωτοφέρνεις σπίτι, την χώνεις μερικές φορές στην άμμο ώστε να καταλάβει ότι σε εκείνη την γωνία του σπιτιού υπάρχει χώμα/άμμος και θα καταλάβει ότι εκεί είναι που βολεύει να τα κάνει.

Σε όσες γάτες έχω δει εγώ πήγαν σχεδόν από μόνες τους στην άμμο. Αν τύχεις σε κάποια περίεργη που δεν το καταλαβαίνει δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να γίνει αλλά όλο και κάποιο κόλπο θα υπάρχει. Αν σου τύχει αυτό ρίξε ένα μήνυμα και η εμπειρία του insomnia θα δώσει λύση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως οι γάτες πηγαίνουν μόνες στους στην άμμο. Αν δεν πάει παίρνεις την πρώτη φορα τις ακαθαρσίες και τις βάζεις στην άμμο. 
Να ξέρεις πρέπει να είναι καθαρή, αλλιώς δεν πηγαίνει και θα σου γκρινιάζει. 
Θα σε συμβούλευα να πάρεις καλή άμμο και καλή τροφή για να μην μυρίζει το σπίτι. 
Θα χρειαστεί λίγο χρόνο να συνηθίσει το καινούριο της περιβάλλον. Και να ξέρεις οι γάτες είναι λίγο και πως θα σου τύχουν σαν χαρακτήρας. Πχ η δικιά μου μου έχει βγει πάρα πολύ ήσυχη. Σκέψου έχω ενυδρείο μέσα στο σπίτι και ούτε που ενδιαφέρεται. 
Επίσης βγαίνει βόλτα στο μπαλκόνι μόνη της και αράζει στο πεζούλι , δεν ενδιαφέρεται να φύγει (μένω στον 1ο).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες άγρια τι εννοείς ακριβώς;

Αν μέχρι τώρα ζούσε στον δρόμο, είναι φυσιολογικό να είναι φοβισμένη και να μην νιώθει άνετα με τον χώρο και την ανθρώπινη παρουσία. Αφού σε άφησε πάντως να την πιάσεις και να την φέρεις σπίτι, πιστεύω έχεις ελπίδες να ηρεμήσει.

Σε πρώτη φάση δώσε της χρόνο να συνηθίσει το καινούριο περιβαλλον και να το εξερευνήσει. Λογικά θα βρει μόνη της ένα σημείο που θα νιώθει ασφάλεια, ίσως της αρέσει αν της βάλεις ένα καλάθι με μαξιλάρια και κουβερτάκι. Αν δεν σε αφήνει να την πολυπιάνεις μην την πιέσεις, μπορείς να την χαϊδεύεις λίγο όταν τρώει ή όταν είναι χαλαρωμένη πριν τον ύπνο. Γενικά προσπάθησε να την κάνεις να συνηθίσει την παρουσία σου αλλά χωρίς να παρεμβαίνεις, μπορείς να της μιλάς ή να την έχεις στο δωμάτιο μαζί σου να σε παρατηρεί. Κάνε την επίσης να σε συνδυάσει με κάτι θετικό, μπορείς πχ να της βάζεις να τρώει όταν έρχεσαι σπίτι. Οι γάτες είναι σε μεγάλο βαθμό ζώα της συνήθειας, οπότε ίσως όλο αυτό να χρειαστεί αρκετό χρόνο. Να τη χαίρεσαι! 😊

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρώτη φάση να την πας σε κτηνίατρο για τσιπ (μπορεί να το χει ήδη και κάποιος την ψάχνει), γενική εξέταση και εμβόλιο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δες τα τιπς του guru των γατών τσίτσου εδώ: https://www.tsitsosthecat.gr/ekpaideusi-gatas/

Όλο και κάποιο θα σε βοηθήσει, γουέλκαμ του δε κλαμπ!

Ανέβασε καμία φώτο το γατάκι να το δούμε κι εμείς :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...