Προς το περιεχόμενο

XFX Rx Vega 64 LC πρόβλημα με Displayport to HDMI adapter


AggelosKs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους !!! αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με ένα Adaptor απο DP σε HDMI το adaptor  μου είναι displayport 1.2 se HDMI 2.0a 4k 60hz η οθόνη μου  ειναι LG 29' freesync 2560x1080 η κάρτα γραφικών μου είναι η XFX Rx Vega 64 LC...το πρόβλημα είναι όμως πως  έχω και ένα pimax vr 4k που λειτουργεί μόνο με HDMI η κάρτα γραφικών έχει μόνο μια  έξοδο hdmi 2.0  και 3 dp 1.4... η οθόνη μου επίσης δέχεται μόνο hdmi όποτε δεν έχω και για τα 2 με αποτέλεσμα να είναι αναγκαίο 1  adaptor από dp to hdmi ... με μια nvidia gainward 1080 GLH που είχα στην κατοχή μου πριν έβαζα το adaptor για να στείλω εικόνα στην οθόνη μου μιας και το VR δεν δουλεύει με adaptor μόνο απευθείας στην hdmi..και όλα λειτουργούσαν άψογα...!!!! όμως πλέον έχω την amd XFX Rx Vega 64 LC και όχι την 1080  που με την συγκεκριμένη όταν στέλνω με το ίδιο  adaptor και τα σχετικά που ανέφερα εικόνα στην οθόνη μου έρχεται μόνο για ένα δευτερόλεπτο και μετά το σήμα χάνετε και γίνετε μπλε η οθόνη δίχως να βλέπω τίποτα δοκίμασα πολλά bios στην κάρτα παλιότερους και νέους drivers  τις vega  και δεν κατάφερα τίποτα !!!!  όμως μόλις κάνω unistal το λογισμικό τις κάρτας γραφικών και μένει με τους drivers που βρίσκουν μονά τους τα  windows 10 κατά δια μαγείας όλα δουλεύουν κανονικά και το vr kai η οθόνη... Εχω φάει ώρες μέρες  ψάχνοντας μια λύση.... δεν βρίσκω τίποτα σχετικό με το θέμα μου .... θα παρακαλούσα πολύ αν ενας από εσάς  αντιμετώπισε κάτι σαν αυτό που αναφέρω   έχει βρει  λύση η γνωρίζει κάτι παραπάνω να κάνει ένα κόπο να μου πει πως διορθώνετε γιατί θέλω να το βάλω φωτιά!!!! :P :) έχω φάει φρίκη....!!!!αααααααααααααααααααααααααααα   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και πάλι αν κάποιος από εσάς πάθει τα ίδια με vega η με οποιαδήποτε amd κάρτα  τελικά η λύση βρέθηκε  τυχαία μετά από μέρες ..... λοιπόν το πρόβλημα με το adapter ήταν το HDCP πρέπει να γίνει off στην οθόνη που θα τον τοποθετήσετε...!!! και όλα λειτουργούν πλέον άριστα  

Χωρίς τίτλο.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...