Προς το περιεχόμενο

...ένας νέος κόσμος!


Alstroemeria

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σε όλους!

Γράφω αυτό το μνμ γιατί θα ήθελα τη γνώμη αλλά και τις γνώσεις σας.

Πριν από μερικά χρόνια ήρθε στη ζωή μου ένα πρόβλημα υγείας, που με ανάγκασε να κλειστώ στο σπίτι (ναι, βρίσκομαι σε καραντίνα εδώ και χρόνια και είναι πράγματι απαίσιο! ) & να χρησιμοποιήσω την τεχνολογία περισσότερο στην καθημερινότητά μου. Αυτό το συμβάν σε συνδυασμό με παροτρύνσεις του φίλου μου να ασχοληθώ με τον προγραμματισμό (καθώς πιστεύει πως θα ήμουν καλή σε αυτό επειδή, όπως λέει, μου αρέσει πολύ η τάξη), με έβαλε σε σκέψεις.

Ωστόσο, τόσο οι σπουδές μου όσο και το επάγγελμά μου δεν είχαν καμία σχέση με προγραμματισμό/ internet/ υπολογιστές κτλ. Ακόμα και η χρήση του η/υ από μέρος μου ήταν και παραμένει εντελώς επιφανειακή (social media/ emails/ χρήση office...αυτά μόνο!).

Παράλληλα, μέχρι και σήμερα δεν μπορώ να πω με σιγουριά πως έχω κατανοήσει πλήρως περί τίνος πρόκειται, σίγουρα όμως όσο πιο πολύ μαθαίνω πράγματα για αυτόν και το τι δυνατότητες δίνει στον άνθρωπο ομολογώ πως γοητεύομαι όλο και πιο πολύ. 

Πλέον, με την υγεία μου να έχει αρχίσει να μπαίνει σε μια σειρά και τούς γιατρούς μου να μου δίνουν τώρα πια περισσότερες ελπίδες πως είναι θέμα χρόνου να αρχίσω ξανά να ζω (!!!) , αισθάνομαι περισσότερο έτοιμη να ασχοληθώ πιο ουσιαστικά με τον προγραμματισμό. Ο φίλος μου , μου έχει προτείνει να μάθω python όμως δεν έχω ιδέα για το αν θα πρέπει πρώτα να μάθω κάτι άλλο πριν αρχίσω να μελετώ αυτή τη γλώσσα ή ακόμα κι αφού αρχίσω το διάβασμα για αυτήν. 

Επίσης, πόσο καλά πιστεύετε πως μπορεί να πάει μια τέτοια 'στροφή' όταν είσαι ήδη 30; 

Θα εκτιμούσα πολύ αν μου γράφατε τη γνώμη σας αλλά και τη συμβουλή σας για το πως/ από που/ με τι πρέπει να ξεκινήσω. Είναι όλα ένα χάος στο μυαλό μου...για την ώρα τλχ!

Σας ευχαριστώ πολύ όλους εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από Alstroemeria
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά σου εύχομαι περαστικά και μακάρι να ξεπεράσεις ότι και αν έχεις!

Η python είναι μια πάρα πολύ ωραία γλώσσα και εύκολη για να ξεκινήσεις.!
Και τώρα τελευταία άρχισε να έχει λίγη ζήτηση και στην Ελλάδα (η οποία όσο πάει θα μεγαλώνει).

Υπάρχουν  άπειρα tutorial για εντελώς αρχάριους σε python. Απλά googlare python tutorial for complete begginers . Και θα σε πάρουν από το χεράκι βήμα-βήμα. 
Αν νιώσεις πως μπερδεύεσαι μπορείς πάντα να δώσεις 10 ευρώ σε ένα μάθημα στο Udemy όπου θα είναι όλα μαζεμένα , ο καθηγητής θα κρατάει το μάθημα ενημερωμένο και θα έχεις και support από το comunity . 
Εγώ αυτό που κάνω είναι , ξεκινάω με free, και αν κολλήσω στο δεύτερο free που θα βρω, τότε πάω και αγοράζω μάθημα στο udemy. 
Καλή αρχή να έχεις και καλή υπομονή. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες εδω https://mathesis.cup.gr/courses/course-v1:ComputerScience+CS1.1+20C/about
εισαγωγη στην Python στα ελληνικα.

Εδω παλευουμε να μαθουμε Python στα 39 μας φοβασαι εσυ στα 30 σου;
Πιασε ενα ενα πραγμα και τελειωνε το, βαζε μικρους στοχους.
Καλη επιτυχια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις ευχές, τις πληροφορίες & το κουράγιο που μου δώσατε.
Εύχομαι από καρδιάς 'ο,τι καλύτερο στη ζωή σας, μα πιο πολύ υγεία...το πιο σημαντικό τελικά!
Καλό βράδυ! ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που δεν έχεις άλλη εμπειρία με προγραμματισμό η Python που σου προτείναν οι από πάνω είναι μια εξαιρετική επιλογή. Άλλωστε όπως και με τα περισσότερα πράγματα στη ζωή, μαθαίνεις το "απλό" (που δεν απλοϊκό μια και είναι μια πληρέστατη γλώσσα) και στη συνέχεια έχοντας μεγαλύτερη εμπειρία επιλέγεις ίσως κάτι άλλο μόνη σου.

Στα πλεονεκτήματα της Python, ότι έχει πολλές βιβλιοθήκες έτοιμες και ότι γρήγορα μπορείς να δεις κάποια απτά αποτελέσματα, δημιουργείς δηλαδή κάποια προγράμματα σχετικά "χρήσιμα" σε αντίθεση με άλλες γλώσσες που πρέπει να φτάσεις σε πιο προχωρημένο επίπεδο.

Τέλος όσον αφορά την ηλικία, ξέχασέ την, δεν παίζει τόσο ρόλο όσο το πόσο θέλεις / μπορείς να ασχοληθείς. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα ανθρώπων με μηδενική εμπειρία που μάθανε προγραμματισμό και μάλιστα δουλέψανε επαγγελματικά, σε πολύ μεγαλύτερη ηλικία από εσένα.

Περαστικά και υγεία πάνω από όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα θα ήταν να έχουμε μια ιδέα για το τι θέλει κανείς να πετύχει προγραμματίζοντας. Και να πιάσει κανείς την Python αν δεν έχει κάποιο στόχο δεν θα μάθει τίποτα περισσότερο από τα βασικά τα οποία είναι βέβαια μια απασχόληση αλλά δεν έχει ουσία. Πρέπει να μπει κάποιος στόχος!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα το Web Development , που είναι λίγο τυφλοσουρτης

Α ) Μαθαίνεις Html5

B ) Μαθαίνεις Css3

 

Γ ) Πιάνεις την JavaScript . 

δες κι αυτό 

για να δεις πως δημιουργείς ένα Site , μην πελαγωνεις , ξεκινάς τα βήματα όπως σου τα είπα , το thenewboston είναι από τα καλύτερα για να μάθεις , επίσης μια ενημέρωση για όλους , εδώ και κάποιες μέρες ενημερώθηκε το thenewboston , Bucky is back .

Περαστικά σου σε ότι έχεις , ελπίζω να τα ξεπεράσεις όλα , διαβάζοντας κάτι τόσο δημιουργικό όπως η κατασκευή ιστοσελίδων 😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Talepwros είπε

Μπες εδω https://mathesis.cup.gr/courses/course-v1:ComputerScience+CS1.1+20C/about
εισαγωγη στην Python στα ελληνικα.

Εδω παλευουμε να μαθουμε Python στα 39 μας φοβασαι εσυ στα 30 σου;
Πιασε ενα ενα πραγμα και τελειωνε το, βαζε μικρους στοχους.
Καλη επιτυχια.

έκανα εγγραφή , όμως αναφέρει πως το 20ο μάθημα προϋποθέτει στοιχειώδη γνώση του πρωτοκόλλου HTTP και της γλώσσας μορφοποίησης ιστοσελίδων HTML. Κατά τη γνώμη σου, είναι καλύτερο να ξεκινήσω με python κ όταν φτάσω σε εκείνο το σημείο να μελετήσω http & html ή πριν την ξεκινήσω;

1 ώρα πριν, ss13 είπε

Εγώ θα σου πρότεινα το Web Development , που είναι λίγο τυφλοσουρτης

Α ) Μαθαίνεις Html5

B ) Μαθαίνεις Css3

Γ ) Πιάνεις την JavaScript . 

δες κι αυτό 

για να δεις πως δημιουργείς ένα Site , μην πελαγωνεις , ξεκινάς τα βήματα όπως σου τα είπα , το thenewboston είναι από τα καλύτερα για να μάθεις , επίσης μια ενημέρωση για όλους , εδώ και κάποιες μέρες ενημερώθηκε το thenewboston , Bucky is back .

Περαστικά σου σε ότι έχεις , ελπίζω να τα ξεπεράσεις όλα , διαβάζοντας κάτι τόσο δημιουργικό όπως η κατασκευή ιστοσελίδων 😎

Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, τις συμβουλές κ τις ευχές. Σίγουρα θα κοιτάξω το υλικό που μου έδωσες. ^_^ 

3 ώρες πριν, solarpower είπε

Καλύτερα θα ήταν να έχουμε μια ιδέα για το τι θέλει κανείς να πετύχει προγραμματίζοντας. Και να πιάσει κανείς την Python αν δεν έχει κάποιο στόχο δεν θα μάθει τίποτα περισσότερο από τα βασικά τα οποία είναι βέβαια μια απασχόληση αλλά δεν έχει ουσία. Πρέπει να μπει κάποιος στόχος!

Καταλαβαίνω τι λες και συμφωνώ. Γενικά, ο φίλος μου λέει ότι αν μάθαινα να γράφω κώδικα (ή κπ έτσι) θα ήταν πιο εύκολο για μένα να βρω μια πηγή εισοδήματος για όσο θα βρίσκομαι ακόμα μέσα στην ''καραντίνα'' μου. Από την άλλη το δικό μου μυαλό ''τρέχει'' αρκετά πιο μπροστά, θα ήθελα ας πούμε να έχω τη δυνατότητα να φτιάχνω apps ή/κ video games, καθώς έτσι θα μπορούσα να συνδυάσω και τις σπουδές μου οι οποίες είναι στον τομέα υγείας. 

Βέβαια, δεν έχω ιδέα αν όλα αυτά μπορεί κανείς να τα κάνει μόνο με python ή χρειάζεται να έχει κι άλλου είδους γνώσεις ...ακόμα βρίσκομαι στο στάδιο που προσπαθώ να κατανοήσω πλήρως τι είναι όοοοολα αυτά τα πολύ παράξενα κι ενδιαφέροντα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να φτάσεις στη πηγή εισοδήματος θέλει πολύ δουλειά και βασικά να αποδείξεις ότι έχεις τη δυνατότητα να φέρεις σε πέρας εργασίες, όχι τη θέληση να τις κάνεις, αλλά τη βεβαιωμένη εμπειρία, τη γνώση που απαιτείται και να έχεις και καλή αντίληψη σε μια συζήτηση περί της δουλειάς που θα κάνεις. Το να κτίσεις εμπιστοσύνη είναι το ζήτημα, το οποίο όμως δεν έρχεται πριν την απόκτηση γνώσης.

Ο προγραμματισμός, επαγγελματικά, (ως υπηρεσία) δεν είναι δουλειά  για να σε πάρουν από το χεράκι να σου δείξουν τι θα κάνεις και εσύ μετά το κάνεις. Αυτό το μέρος είναι για την εκπαίδευση. Δες τα βίντεο που σου δείχνουν άλλα μέλη εδώ. Δεν ενδιαφέρει έναν εργοδότη αν έχεις δει εκατό βίντεο. Σημασία έχει η εξειδίκευση, να κάνεις κάτι για κάτι συγκεκριμένο και σε αυτό να είσαι άριστη. και συνεχώς ενημερωμένη.

Προγραμματισμός μπορεί να περιέχεται σε εργασία ως ένα εργαλείο, δηλαδή κάνεις μια στατιστική ανάλυση, προγραμματίζοντας με οτιδήποτε, ακόμα και με VBA  σε Excel. Εκεί δεν δίνεις πρόγραμμα αλλά αποτελέσματα.

Φυσικά υπάρχει και ο τρίτος βαθμός, να χρησιμοποιείς προγράμματα που "προγραμματίζουν", είτε με μια time line,  ή ακόμα κα με blocks. Σε αυτά περιλαμβάνεται και το PowerPoint. Και εδώ μπορεί κάποιος να γίνει ειδικός, και να βρει εργασία αφού μπορεί "αποδεδειγμένα" να φτιάχνει "παπάδες" στα προγράμματα αυτά, με γνώσεις που άλλοι δεν έχουν, είτε γιατί δεν το συμπαθούν είτε γιατί δεν έχουν χρόνο να ασχοληθούν. Τότε πουλάς τον χρόνο σου και τις γνώσεις σου και βγάζεις χρήμα.

Συνοψίζοντας: Σκέψου καλά, θες να πουλάς υπηρεσίες προγραμματιστή, ή να γίνεις επαγγελματίας χρήστης προγραμμάτων, η ειδικός δηλαδή, που απομακρυσμένα, από το σπίτι σου, θα μπορείς να ετοιμάσεις έργα;

 

Επεξ/σία από solarpower
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο solarpower έχει δικιο , πρέπει να πεις ' εγώ θα προσπαθήσω να φτιάξω ένα Site ' πχ , για να έχεις κάποιο στόχο , αλλιώς θα χαθείς , δεν είναι δύσκολο να χαθείς , από την άλλη όμως είναι δημιουργικό , υπάρχουν άπειροι και άπειρες κοπέλες που έμαθαν προγραμματισμό μόνες τους , μπες στο στο YouTube , γράψε self taught web developer να δεις τι γίνεται , απλά να ξέρεις πως θέλει πειθαρχία , ηρεμία όταν διαβάζεις , πολύ πρωί ξύπνημα κλπ , δέσε την παρακάτω για να δεις πως όλα γίνονται 

😎

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει σημασία τι θες να κάνεις με τον προγραμματισμό για να πεις ότι αρχίζεις να μάθεις μια γλώσσα αλλά δεν έχει σημασία στο στάδιο που είσαι γιατί θες να μάθεις να προγραμματίζεις το οτιδήποτε, πριν αποφασίσεις κάτι συγκεκριμένο. Η python είναι μια καλή γλώσσα για να αρχίσεις.

Η δική μου συμβουλή είναι να μην πιαστείς με τα tutorial και να αρχίσεις να φτιάχνεις κάτι, οτιδήποτε. Μόνο έτσι μαθαίνεις.

Παίρνω παράδειγμα εμένα, είχα κάνει 2 μαθήματα με υποτροφία της Google στο Android αλλά μέσα σε δύο μήνες που φτιάχνω μια εφαρμογή η οποία θέλω να βγει στο play store και δεν είναι ένα ξυπνητήρι ή ένα κομπιουτεράκι, έμαθα εκατοντάδες φορές περισσότερα πράγματα για το Android και πως λειτουργεί μόνο και μόνο επειδή έψαχνα τον τρόπο να κάνω κάτι και έπεφτα αυτομάτως πάνω στην γνώση.

Τα courses της Google ήταν κοντά ένας χρόνος όμως κανένα course δεν μπορεί να σου μάθει να κάνεις κάτι όπως σου μαθαίνει ένα δικό σου project όπου μπαίνεις στην διαδικασία να βρεις τρόπο να το ολοκληρώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωμη μου πρωτα πρεπει να ασχοληθεις λιγο με μια γλωσσα τα βασικα for loops, if κτλ...
στην συνεχεια μπες σε ενα τουτοριαλ να βαλεις καποια πραγματα στην θεση τους και να σου δωσουν λιγο μια κατευθυνση και στην συνεχεια φτιαξε προτζεκτακια μονος σου.
πχ ακομα μπορεις να δεις ενα τουτοριαλ που σου λεει α β γ και εσυ να κανεις μονος σου το  δ,ε,ζ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...