Προς το περιεχόμενο

Ποσο σύντομα είναι πολύ σύντομα να φυγεις απο μια δουλεια;


zenwalk23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν παραμείνει δεκαπέντε μέρες, για μια ελάχιστη προσαρμογή, δεν λέει να φύγει. Τώρα του λένε ό,τι να είναι στη δουλειά και δεν θέλουν αντιρρήσεις. Πρώτα μαθαίνει, δείχνει ότι ξέρει και μετά λέει τα δικά του. Αυτή είναι η σειρά. Τα λεφτά να βγαίνουν και να κοιτάει τις ευκαιρίες. Στις μεγάλες εταιρείες οι ευκαιρίες είναι πρώτα μέσα σε αυτές. Σε χρόνο dt μπορεί να πάει σε πολύ καλύτερη εργασία απλά και μόνο με την υπομονή που θα δείξει σαν "καθαρίστρια"....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι σημασια εχει η εταιρεια, αν δεν σαρεσει το τμημα που εισαι και το αντικειμενο; Μιλαμε για μεγαλη διαφοροποιηση απο το job description τοσο σε επιπεδο ρολου οσο και σε επιπεδο τεχνολογιων. Ειδικα οταν εισαι στο μεταιχμιο αναμεσα σε junior και mid ειναι σημαντικο να συνεχισεις να κανεις κατι που σε ενδιαφεριε και να μην αλλαξεις αντικειμενο. Θεωρητικα δεν ειναι θεση "καθαριστριας", το αντιθετο. Ειναι ενα στεπ παραπανω και το παρουσιαζουν σαν μεγαλη ευκαιρια. Απλα δεν τον ενδιαφερει στην παρουσα φαση να φυγει απο τον κωδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μεγάλες εταιρείες υπάρχουν πολλά λέβελ στα οποία μπορείς να απευθυνθείς πριν ρίξεις μαύρη πέτρα. Αν δεν βγει άκρη για μένα ξεκινάει συνεντεύξεις. Προφανώς και το βάζει στο βιογραφικό γτ έτσι και αλλιώς θα το καταλάβουν όταν πάρουν τα ένσημα από ΙΚΑ οπότε καλύτερα να είναι ξηγημένος από την αρχή και ότι δεν του αρέσουν τέτοιες καταστάσεις. Τον επόμενο εργοδότη σου τον νοιάζει αν είσαι εσυ σωστός και μπορείς να εξηγήσεις στη συνέντευξη τι πήγε τόσο λάθος. Φυσικά κανείς δεν παραιτείται αν δεν βρει κάτι πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο φίλος σου παραιτήθηκε από μια θέση, έχοντας συμφωνήσει με την μεγάλη εταιρεία για τον ρόλο, χρήματα κτλπ; Επίσης έγραψε κάποιο assignment το οποίο πέρασε με επιτυχία; Αν ναι, τότε καλό θα ήταν μιλήσει με τον μανατζερ του γι'αυτό. 

Βέβαια το να σε βάλουν σιγά σιγά στον ρόλο δεν είναι περίεργο και πολλές φορές είναι θεμιτό (δεν σε ρίχνουν κατευθείαν στα βαθιά). Αν σε βάλουν να κατεβάσεις SQL Server Management Studio, μήπως το κάνουν για να διαβάσεις το structure της ΒΔ και να αποκτήσεις σιγά σιγά εξοικείωση;

Εντελώς ενημερωτικά, βρήκε την θέση μέσω εταιρειών που ψάχνουν άτομα στον IT τομέα ή μίλησε κατευθείαν με το HR της εταιρείας;

Επεξ/σία από denz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρώτο τρίμηνο στην εταιρία που είμαι ένιωθα αρκετά ξενερωμενος, και σκεφτόμουν σοβαρά να ψάξω άλλου. Βέβαια φαντάζομαι καμία σχέση η εταιρία και το τμήμα που είμαι με το δικό σου. Πλέον, 11 μήνες μετά, καταλαβαίνω ότι θα έκανα τεράστιο λάθος. Ήτανε απλά διαφορετικά, και τα καθήκοντα και ο τροπος εργασίας. Ήτανε απλά διαφορετικά από αυτό που περίμενα (και είχα συνηθίσει) , αλλά δεν δεν σημαίνει ότι δεν μαθαίνεις έτσι πράγματα. Δεν λέω προφανώς ότι θα έχεις την ίδια εμπειρία με εμένα. Το πιο πιθανό είναι να μην, αλλά μην ξενερώνεις και στις 2 μέρες, δώσε του κάνα 6μηνο, και παράλληλα μπορείς να εξερευνας τις επιλογές σου.  

Έτσι όπως τα περιγράφεις πάντως, ότι χρησιμοποιεί γλώσσα που δεν τον ενδιαφέρει, και ότι κάνει consulting, δεν μου φαινεται και ιδιαιτερα αρνητικο. Πες του να ξεκολλησει λιγο απο το τριπακι του ωστε να μαθει μερικα πραγματα, και σε ενα 6μηνο αν ακομη δεν τον ενδιαφερει, ας αναζητησει κατι αλλο. Προσωπικα θα θεωρουσα μεγαλο πλην, το να εχω εναν υποψηφιο που παραιτηθηκε απο την προηγουμενη του θεση σε 1 μηνα, επειδη δεν γουσταρε τα καθηκοντα του. Θα προτιμουσα ακομη και ελαφρος κατωτερο υποψηφιο, παρα να εχω στο μυαλο μου οτι σε 1 μηνα θα τρεχουμε παλι για συνεντευξεις. Sad but true.

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Papakaliati είπε

Έτσι όπως τα περιγράφεις πάντως, ότι χρησιμοποιεί γλώσσα που δεν τον ενδιαφέρει, και ότι κάνει consulting, δεν μου φαινεται και ιδιαιτερα αρνητικο.

Σε 2 ημέρες πρόλαβε να γράψει κώδικα σε άλλη γλώσσα και να κάνει consulting; Πως γίνεται αυτό; Δεν μπορώ να το καταλάβω.

@zenwalk23, η άλλη γλώσσα που του ζητήθηκε είναι Gupta / Centura;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, denz είπε

Σε 2 ημέρες πρόλαβε να γράψει κώδικα σε άλλη γλώσσα και να κάνει consulting; Πως γίνεται αυτό; Δεν μπορώ να το καταλάβω.

@zenwalk23, η άλλη γλώσσα που του ζητήθηκε είναι Gupta / Centura;

A μου είχε ξεφύγει το ποστ ότι είναι η 2η μέρα... Άμα το είχα δει, δεν θα έμπαινα καν στον κόπο να ποστάρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν ειναι Gupta / Centura. Ρε σεις προφανως και δεν προλαβε να γραψει ή να κανει consulting αλλα αυτα τα πραματα φαινονται. Οταν ο manager το πρωτο πραμα που σου λεει ειναι οτι εμεις εδω δε γραφουμε κωδικα, εμεις εδω κανουμε consulting και το powerpoint θα γινει ο καλυτερος σου φιλος προφανως καταλαβαινεις τι παιζει. Ναι, παραιτηθηκε απο την εταιρεια που ηταν για να παει εκει επειδη ειναι μεγαλη εταιρεια και στην συνεντευξη του φανηκαν πολυ ενδιαφεροντα τα πραματα που του παρουσιασαν.

Εγω οπως το βλεπω ειναι πιο αρνητικο να κατσει 6 μηνες και να φυγει απο το να φυγει τωρα. ακομα και αν χασει λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, zenwalk23 είπε

Οχι δεν ειναι Gupta / Centura. Ρε σεις προφανως και δεν προλαβε να γραψει ή να κανει consulting αλλα αυτα τα πραματα φαινονται. Οταν ο manager το πρωτο πραμα που σου λεει ειναι οτι εμεις εδω δε γραφουμε κωδικα, εμεις εδω κανουμε consulting και το powerpoint θα γινει ο καλυτερος σου φιλος προφανως καταλαβαινεις τι παιζει. Ναι, παραιτηθηκε απο την εταιρεια που ηταν για να παει εκει επειδη ειναι μεγαλη εταιρεια και στην συνεντευξη του φανηκαν πολυ ενδιαφεροντα τα πραματα που του παρουσιασαν.

Εγω οπως το βλεπω ειναι πιο αρνητικο να κατσει 6 μηνες και να φυγει απο το να φυγει τωρα. ακομα και αν χασει λεφτα.

Εσύ λοιπόν γιατί το βλέπεις έτσι; Για ποιον λόγο να τον προτιμήσει ο επόμενος εργοδότης, ενώ από την προηγούμενη θέση του παραιτήθηκε πάνω στην βδομάδα; Και να ξέρεις, σε μια συνέντευξη ποτέ δεν κακολογεις προηγούμενους εργοδότες. Εκτός άμα υποθέσουμε ότι δεν θα αναφέρει την θέση καν στο βιογραφικό του.

Αλλά όπως ανέφερε είδα, wait and see. Σε 2 μερες δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασματα. Και στην τελικη και το να κατσει 6 μηνες, και να μαθει καποια πραγματα πανω στο consulting και στην επαφες με αλλους μονο καλο θα του κανει στην μελοντικη του καριερα. Σιγουρα θα του προσφερει πολλα περισσοτερα απο το να ητανε 6 μηνες code monkey. Suck it up 6 μηνες, παρε οτι ειναι να παρεις, και μετα αντε για αλλο λιμανι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παρόμοιο περιστατικό με φίλο που πηγε για training στη Pfizer μέσω ενός προγράμματος και απο εκεί που έκαναν Java/Angular στο training, αφού τελειώσε  και τους πήραν για δουλεία τους είπαν ωραία ξεχάστε Java/Angular... τώρα θα κάνετε R :P 
Αυτουνού ευτυχώς μέχρι στιγμής του αρέσει. Προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο και απο αυτούς και την αντίστοιχη εταιρεία του φίλου σου, που άλλα σου λένε και άλλα κάνουν...
Τώρα αν δει οτι δεν τη παλεύει και ότι καθε μέρα ξυπνάει και είναι με τον καημένο πως θα περάσουν άλλες 8 ώρες στο 'κουπι'... Ας φύγει.
Αλλά όπως είπαν και οι άλλοι ας κάτσει λίγο να δει πως είναι όντως η καθημερινότητα εκεί..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Papakaliati: Γιατι η λογικη ερωτηση ειναι "αφου σου ειπαν αλλα γιατι εκατσες 6 μηνες;" Νομιζω ειναι πολυ πιο τιμιο να φυγεις στη βδομαδα ή στις δυο βδομαδες παρα να κατσεις 6 μηνες και πανω που θα εισαι παραγωγικος να σηκωθεις να φυγεις. Σε 6 μηνες αν παει σε θεση καθαρα κωδικα δεν θα τον ρωτανε για το consulting που εκανε το τελευταιο εξαμηνο αλλα για τον κωδικα που εγραφε πριν. Τελος, διαφωνω και με το οτι δεν ειναι καλο να "κακολογεις προηγουμενες εργοδοτες". Αυτο ειναι μια αντιληψη που εχεις οταν θες οποιαδηποτε δουλεια και οχι οταν θες μια καλυτερη δουλεια απο αυτη που εχεις. Αν σε πειραζουν οι απληρωτες υπερωριες που εκανες στη προηγουμενη δουλεια το αναφέρεις, αν ειναι προβλημα για την επομενη εταιρεια σημαινει οτι σκοπευει να κανει το ιδιο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, zenwalk23 είπε

@Papakaliati: Γιατι η λογικη ερωτηση ειναι "αφου σου ειπαν αλλα γιατι εκατσες 6 μηνες;" Νομιζω ειναι πολυ πιο τιμιο να φυγεις στη βδομαδα ή στις δυο βδομαδες παρα να κατσεις 6 μηνες και πανω που θα εισαι παραγωγικος να σηκωθεις να φυγεις. Σε 6 μηνες αν παει σε θεση καθαρα κωδικα δεν θα τον ρωτανε για το consulting που εκανε το τελευταιο εξαμηνο αλλα για τον κωδικα που εγραφε πριν. Τελος, διαφωνω και με το οτι δεν ειναι καλο να "κακολογεις προηγουμενες εργοδοτες". Αυτο ειναι μια αντιληψη που εχεις οταν θες οποιαδηποτε δουλεια και οχι οταν θες μια καλυτερη δουλεια απο αυτη που εχεις. Αν σε πειραζουν οι απληρωτες υπερωριες που εκανες στη προηγουμενη δουλεια το αναφέρεις, αν ειναι προβλημα για την επομενη εταιρεια σημαινει οτι σκοπευει να κανει το ιδιο.

Και ο φίλος θα απαντήσει ότι γνωρίζω και κώδικα , και έχω κάνει και το κομμάτι του consulting. Σαφέστατα και θα μετρήσει. Προσωπικά η μόνη οπτική που θα έπρεπε να τον ενδιαφέρει είναι ‘ τι είναι καλό για την καριέρα μου’. Το ότι θα φύγει μετά από 6 μήνες που θα αρχίσει να είναι παραγωγικό όπως λες,, δεν λέει και τίποτα. Μετα από 1,2 χρόνια να δεις ποσό παραγωγικός θα είναι, ας μην φύγει ποτέ λοιπόν από την θέση, δεν θα είναι τίμιο για την εταιρία όπως λες. 
Επισης δεν μιλάμε ούτε για απλήρωτες υπερωρίες, ούτε για 12 ώρα εργασίας. Μιλάμε για κατάσταση, δεν τα βρήκα όλα 100% όπως τα περίμενα, αλλά δεν θα κάτσω να του δώσω και καμία ευκαιρία, θα την κάνω με την μια. Ναι ζητήσει αμα θέλει να αλλάξει τμήμα, να ζητήσει αλλά καθήκοντα, να κάνει συζήτηση με το αφεντικό του τμήματος, πρέπει να κάνει 10 πράγματα περίπου πριν απλά παραιτηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Και ο φίλος θα απαντήσει ότι γνωρίζω και κώδικα , και έχω κάνει και το κομμάτι του consulting. Σαφέστατα και θα μετρήσει. Προσωπικά η μόνη οπτική που θα έπρεπε να τον ενδιαφέρει είναι ‘ τι είναι καλό για την καριέρα μου’. Το ότι θα φύγει μετά από 6 μήνες που θα αρχίσει να είναι παραγωγικό όπως λες,, δεν λέει και τίποτα. Μετα από 1,2 χρόνια να δεις ποσό παραγωγικός θα είναι, ας μην φύγει ποτέ λοιπόν από την θέση, δεν θα είναι τίμιο για την εταιρία όπως λες. 
Επισης δεν μιλάμε ούτε για απλήρωτες υπερωρίες, ούτε για 12 ώρα εργασίας. Μιλάμε για κατάσταση, δεν τα βρήκα όλα 100% όπως τα περίμενα, αλλά δεν θα κάτσω να του δώσω και καμία ευκαιρία, θα την κάνω με την μια. Ναι ζητήσει αμα θέλει να αλλάξει τμήμα, να ζητήσει αλλά καθήκοντα, να κάνει συζήτηση με το αφεντικό του τμήματος, πρέπει να κάνει 10 πράγματα περίπου πριν απλά παραιτηθεί.

οκ σωστο ειναι να μιλησει σε καποιον ανωτερο, αλλα απο την στιγμη που μπαινεις σε μια διαδικασια να προσλαβεις καποιον και αλλα λες αλλα τον βαζεις να κανει δεν νομιζω να βγαλει πουθενα.
ο μανατζερ απλα παιζει να εχει την νοοτροπια καφετεριας ε τι σερβιρει καφε τι σουβλακια τι πιτσες σερβιτορος εισαι. 
Απλα μου κανει εντυπωση πως ακοαμ και μεγαλες εταιρεις εχουν αυτη την νοοτροπια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει μιλησει παιδια, του ειπαν οτι δεν υπαρχει αναγκη σε καποιο αλλο κομματι για να μετακινηθει. Οι μεγαλες εταιρειες ειδικα, πονταρουν στο οτι πολλοι junior θελουν να δουλεψουν σε αυτους και θα παραβλεψουν τις τεχνολογιες. Μαζι με αυτον ξεκινησαν και αλλα 4-5 ατομα που επισης θα ασχοληθουν στο ιδιο κομματι και θα μεινουν. Οποτε ειναι ενα ρισκο που πηραν και σε καποιο βαθμο φαινεται οτι δουλευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...