Προς το περιεχόμενο

iMac 21,5 οθόνη flash/σβήνει


bioentre

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα ένα iMac 21,5 2010 με την 4670 κάρτα γραφικών. Ήταν σε κατάσταση για ανταλλακτικά με πρόβλημα στην μητρική σύμφωνα με την πωλήτρια και τον πήρα για να αλλάξω κάρτα γραφικών σε imac 27 2009  (4850 με i5 φοράει, αλλά νομίζω παίρνει και την 4670 που φορούσε ο core2duo)

Μόλις γυρίζω σπίτι συνδέω τον 21,5 στο ρεύμα και αρχίζω να χαίρομαι γιατί έκανε κανονικά boot και login στο user που ήταν σεταρισμένο, αλλά μετά από 10 λεπτά η οθόνη έκανε ένα flash και σταμάταγε να δείχνει. Γενικά λειτουργεί για λίγο (10 λέπτα) κάνει flash και σταματάει να δείχνει η οθόνη, αλλά αν το αφήσεις να χαλαρώσει λίγη ώρα μετά πάλι θα σου δείξει για λίγο.

Το σύνδεσα με μόνιτορ και δείχνει κανονικά στο μόνιτορ. Ξέρετε πιο μπορεί να είναι το πρόβλημα? Κάρτα γραφικών, θέμα με μητρική ή κάποια ταλαιπωρημένη καλωδιοταινία?

Επεξ/σία από bioentre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, είναι συχνό πρόβλημα το συγκεκριμένο στα μοντέλα 2009-2011. Μου εχει τύχει προσωπικά σε αρκετούς 27αριδες του 2010-2011 και σε 2 21.5 του 2009. Μεγάλο παιδεμα....
Δοκιμάζεις οθόνη, αν σου παίξει για ώρα, λογικά είσαι οκ. Αν Οχι, αστα....

Ειναι ανεξιχνίαστο πρόβλημα των συγκεκριμένων,  αν διαβάσεις γενικα, δεν εχουν μπορέσει να βρουν λύση στο προβλημα.

Αλλαγές απο την apple gpu, motherboard και στο τελος αλλαγή ολοκληρου imac.

Ανεισαι Θεσσαλονικη, εχω οθονη να δοκιμάσεις.

Επεξ/σία από kgeorge
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

imac 27αρι mid 2010.. ήταν η καλωδιοταινία.. πότε έκανε επαφή πότε όχι..  

Κάνει ο γιός μου την τηλεκπαίδευση από εκεί τώρα πια χωρίς να έχει ξανακάνει τίποτα τέτοιο η οθόνη αρκετά χρόνια τώρα...

Η systemgraph/isystems έλεγε ότι είναι μητρική ή οθόνη που το άνοιξε..

Κανένα επίσημο service δεν θα ασχοληθεί.. 

 

Είναι λίγο παίδεμα.. οθόνη σε γωνία για να χωράει το χέρι σου μέσα να σταθεροποιήσεις την ταινία εκεί που κάνει επαφή.. 

Χρειάζονταν 2 άτομα για το 27αρι..

Αυτά αν είναι το ίδιο πρόβλημα με αυτό που είχε το δικό μου.

Έσβηνε η οθόνη μόνη τις σαν να μπαίνει σε sleep mode(η οθόνη) και άνοιγε μετά όποτε ήθελε αν ήθελε..

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, ChrisAce είπε

imac 27αρι mid 2010.. ήταν η καλωδιοταινία.. πότε έκανε επαφή πότε όχι..  

Κάνει ο γιός μου την τηλεκπαίδευση από εκεί τώρα πια χωρίς να έχει ξανακάνει τίποτα τέτοιο η οθόνη αρκετά χρόνια τώρα...

Η systemgraph/isystems έλεγε ότι είναι μητρική ή οθόνη που το άνοιξε..

Κανένα επίσημο service δεν θα ασχοληθεί.. 

Είναι λίγο παίδεμα.. οθόνη σε γωνία για να χωράει το χέρι σου μέσα να σταθεροποιήσεις την ταινία εκεί που κάνει επαφή.. 

Χρειάζονταν 2 άτομα για το 27αρι..

Αυτά αν είναι το ίδιο πρόβλημα με αυτό που είχε το δικό μου.

Έσβηνε η οθόνη μόνη τις σαν να μπαίνει σε sleep mode(η οθόνη) και άνοιγε μετά όποτε ήθελε αν ήθελε..

Ο iMac που κάνει τρεμόπαιγμα οθόνης είναι 21,5 2010. Μακάρι να είναι οθόνη γιατί τον πήρα για ανταλλακτικά για να βγάλω την κάρτα 4670 και να την βάλω σε iMac 27 2009

O 27 2009 έχει γίνει format, bootarει πολύ αργά, αλλά η οθόνη δείχνει κανονικά και το mouse freezarει εκεί που σου ζητάει να διαλέξεις γλώσσα για να σετάρεις το mac. Ακούγεται όμως κανονικά το voice over από πίσω και ο υπολογιστής δουλεύει κανονικά ως μονιτορ σε άλλο Mac μέσω του target display και βγάζει και ήχο.

16 ώρες πριν, kgeorge είπε

Καλησπερα, είναι συχνό πρόβλημα το συγκεκριμένο στα μοντέλα 2009-2011. Μου εχει τύχει προσωπικά σε αρκετούς 27αριδες του 2010-2011 και σε 2 21.5 του 2009. Μεγάλο παιδεμα....
Δοκιμάζεις οθόνη, αν σου παίξει για ώρα, λογικά είσαι οκ. Αν Οχι, αστα....

Ειναι ανεξιχνίαστο πρόβλημα των συγκεκριμένων,  αν διαβάσεις γενικα, δεν εχουν μπορέσει να βρουν λύση στο προβλημα.

Αλλαγές απο την apple gpu, motherboard και στο τελος αλλαγή ολοκληρου imac.

Ανεισαι Θεσσαλονικη, εχω οθονη να δοκιμάσεις.

Θα στα φέρω αν είναι και τα δυό. Είχαμε μιλήσει και το Πάσχα αν θυμάσαι για τον 27" 2009 ΑΤΙ 4850, αλλά το παράτησα και τον λειτούργησα ως μόνιτορ μόνο. Τώρα μια αγγελία που είχα δει από τότε στην χρυσή ευκαιρία για 21,5 2010 4670 σε κατάσταση για ανταλλακτικά πήγε από 170 στα 50 και έτσι πήγα και τον τσίμπησα ελπίζοντας πως θα δουλεύει η κάρτα (λογικά για να δείχνει σε external monitor δουλεύει). Να την ζορίσω λες πριν μπω στον κόπο να στα φέρω, ώστε να καταλάβουμε αν είναι κανονική κάρτα ή φουρνιστή?... Γενικά δεν ήθελα να τον ανοίξω και να τον πολυπειράξω τον 27άρι επειδή παίζει ως μονιτορ αλλά στα 50 ευρώ με 2 magic keyboard & mouse ήταν δελεαστικό να πάρω τον 21,5 και να δω τι μπορεί να γίνει για χάρη του 27.

Επεξ/σία από bioentre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

4 λεπτά πριν, bioentre είπε

Ο iMac που κάνει τρεμόπαιγμα οθόνης είναι 21,5 2010. Μακάρι να είναι οθόνη γιατί τον πήρα για ανταλλακτικά για να βγάλω την κάρτα 4670 και να την βάλω σε iMac 27 2009

Δεν είπα ότι έφταιγε η οθόνη σε μένα.. άλλο είπα.

Απλά κολλήσαμε την ταινία να κάνει καλή επαφή.. δεν αλλάχθηκε τίποτα.

Αλλά αφού εσύ θέλεις μόνο την gpu του, τότε ναι μπορείς να πεις ότι ήταν θέμα "οθόνης" οπότε η gpu του θα είναι οκ λογικά(ξαναλέω αν είναι το ίδιο πρόβλημα που είχα στο δικό μου).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...