Προς το περιεχόμενο

CINEBENCH R23


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 210
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Πριν λίγο έβαλα τον 5900x πάνω στην CH6. Με κλειστό PBO δίνει τα παρακάτω. Θα κάνω και άλλες δοκιμές τις επόμενες μέρες.

cinebench-r23.PNG.132760b1de3318f0a5a0ad1459fcea38.PNG

Ανοιξε PBO σε ειπα σχεδον 1000ρικο κατω εισαι στο multi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, triplex1 said:

Ανοιξε PBO σε ειπα σχεδον 1000ρικο κατω εισαι στο multi

Μπορεί να φταίει κάτι άλλο.. πήγα στο BIOS να το ανοίξω αλλά ήταν στο Auto μάλλον μου ξέφυγε και νόμιζα ότι ήταν κλειστό. To έκανα enable βέβαια limits / scalar (αν έχει) και ιστορίες δεν έχω πειράξει. Εν το μεταξύ το Ryzen Master δεν μου ανοίγει και το hwinfo μου δείχνει μόνο 8 cores.. θα κάνω καμια δοκιμή ακόμα και ύπνο, δουλεύουμε αύριο 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Luciddream είπε

Μπορεί να φταίει κάτι άλλο.. πήγα στο BIOS να το ανοίξω αλλά ήταν στο Auto μάλλον μου ξέφυγε και νόμιζα ότι ήταν κλειστό. To έκανα enable βέβαια limits / scalar (αν έχει) και ιστορίες δεν έχω πειράξει. Εν το μεταξύ το Ryzen Master δεν μου ανοίγει και το hwinfo μου δείχνει μόνο 8 cores.. θα κάνω καμια δοκιμή ακόμα και ύπνο, δουλεύουμε αύριο 😛

αστο μαμα στην αρχη και παρακολουθα θερμοκρασιες , μετα πας οπου θες , κλεινεις και ανοιγεις οτι θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/1/2022 στις 11:31 ΜΜ, Πέτρος είπε

Ωραίο πράμα το CO.

Stock Vcore, no boost override, PPT120 TDC 90 EDC 120

-27 -30 -12 -26 -8 -28 (τιμές από enhanced precision ανάλυση του Hydra)

843459280_unknown_2022_01.30-23.14(2).png.3690325e870ea3436246c77c6501793d.png

Κάπου 106-108W τραβάει για αυτό, αλλά είναι ζεστό.

Εδώ, λοιπόν, ελάτε να βγάλουμε άκρη όλοι μαζί.

Stock cpu (μόνο με τα ίδια PPT/EDC/TDC limits με παραπάνω), stock RAM (2666, auto subs), stock gpu (απλά για την κουβέντα).

image.png.f7ce7c6a4ed0f0855103a6b3bbc0c682.png

Δεν αναφέρομαι στο score καθεαυτό, ξέρουμε πια πως η RAM ελάχιστο ρόλο παίζει στο CBR23 έτσι κι αλλιώς.

Αναφέρομαι στο score σε σχέση με τις θερμοκρασίες και το wattage...με stock cpu και τα ίδια όρια, κανονικά έχω 105+watts και αυτές τις μέρες >75 βαθμούς κελσίου, με ουσιαστικά την ίδια εξωτερική θερμοκρασία/θερμοκρασία δωματίου, και τελικά με άντε 200-300 βαθμούς παραπάνω στο score.

edit: Άκυρα τα παραπάνω...ενώ το CO στη μητρική είναι Off, εν τούτοις οι τιμές είναι κρατημένες όπως είδα τώρα στο Ryzen Master.

Οπότε μια μικρή πτώση υπάρχει λόγω RAM (με τις θερμοκρασίες αυτές τις μέρες είμαι κάπου 11.950 score με αυτό το CO), αλλά παραμένει εντυπωσιακή η διαφορά σε wattage και core temp.

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ryzen master δεν αξίζει παρά μόνο αν κάποιος είναι νέος στο socket και θέλει να κάνει πειραματισμούς για να πάρει μια πρώτη ιδέα...
Κατά τα άλλα είναι σαν ένα ποιο advanced oc software τον mobo. Tο μόνο που κάνουν με μεγάλη επιτυχία είναι να έχουν bugs και να δημιουργούν προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Deu164 είπε

Το ryzen master δεν αξίζει παρά μόνο αν κάποιος είναι νέος στο socket και θέλει να κάνει πειραματισμούς για να πάρει μια πρώτη ιδέα...
Κατά τα άλλα είναι σαν ένα ποιο advanced oc software τον mobo. Tο μόνο που κάνουν με μεγάλη επιτυχία είναι να έχουν bugs και να δημιουργούν προβλήματα.

Δεν το χρησιμοποιώ για tuning, το βάζω μόνο για να δω αν οι ρυθμίσεις στο bios έχουν περάσει σωστά και εφαρμόζονται στα win.

Στην προκειμένη περίπτωση, ήθελα να δω ότι όντως το κλειστό pbo στο bios είχε εφαρμοστεί, κάτι το οποίο δεν ίσχυε (και το οποίο αποτελεί μεγάλο πρόβλημα, παρεμπιπτόντως).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καιρο ειχα να το τρεξω !!:D

ryzen  3 3100 @  4700 

ram 16 giga @  3800  cas 16

image.jpeg

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 30/1/2022 στις 11:31 ΜΜ, Πέτρος είπε

Ωραίο πράμα το CO.

Stock Vcore, no boost override, PPT120 TDC 90 EDC 120

-27 -30 -12 -26 -8 -28 (τιμές από enhanced precision ανάλυση του Hydra)

 

Είναι ασφαλές γενικά το Hydra; Γιατί θυμάμαι ότι το παλίοτερο εργαλείο του CTR έκανε κάτι τρελά κατα τις δοκιμές και ανέβαζε την τάση στο θεό. Και μάλιστα κάποιοι τον είχαν στριμώξει με αποδείξεις ότι μπορεί να προκαλέσει degradation και αυτός τους χλεύαζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, bebius είπε

 

Είναι ασφαλές γενικά το Hydra; Γιατί θυμάμαι ότι το παλίοτερο εργαλείο του CTR έκανε κάτι τρελά κατα τις δοκιμές και ανέβαζε την τάση στο θεό. Και μάλιστα κάποιοι τον είχαν στριμώξει με αποδείξεις ότι μπορεί να προκαλέσει degradation και αυτός τους χλεύαζε.

Δεν έχω ιδέα.

Το χρησιμοποίησα κάποιες φορές για να δω τί και πώς, αλλά μέχρι εκεί, δεν το τρέχω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
3 ώρες πριν, Steliosviper είπε

5800x3d fsb102 co-30 ram 3800 cl14

image.jpeg.fd5ad3612dd83e02fa45cb1984c4dee6.jpeg

Με τον agesa 1.2.0.7 είσαι προφανώς έτσι; Έχεις πειράξει τίποτα στο CPU VDD Full scale current για να διορθώσεις το power reporting deviation λογω του γνωστού bug;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, chrisde είπε

Με τον agesa 1.2.0.7 είσαι προφανώς έτσι; Έχεις πειράξει τίποτα στο CPU VDD Full scale current για να διορθώσεις το power reporting deviation λογω του γνωστού bug;

Ναι για το 100% σε cb23 το έχω βάλει 245Α

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...