Προς το περιεχόμενο

Σωστή σύνδεση ρούτερ Tp-Link με το ZXHN H267N


MAN0U

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα,

Μέρες τώρα προσπαθώ να βρω τον πιο κατάλληλο τρόπο για την διασύνδεση ενος TP-Link Archer C50 v3 με το μαμά ZXHN H267N που μου έδωσε η Forthnet. Χωρίς να πολυλογώ θα σας πω τι έχω και τι θέλω να κάνω και εύχομαι κάποιος με καλύτερες γνώσεις να μου δείξει τον σωστό δρόμο.

Έχω σύνδεση ADSL σε Forthnet με modem/router ZXHN H267N και αυτό που θέλω να επιτύχω είναι να έχω το ZXHN μόνο για μόντεμ (και wifi backup) και το Archer C50 για WiFi και DHCP server. Κύριος λόγος που με έκανε να το ψάξω είναι ο περιορισμένος αριθμός reserved IP addresses στο ZXHN (μόνο 10 ρε παιδιά;) και η μπάντα στα 5GHz.

Για λόγους redundancy (εφεδρείας) θα ήθελα να υπάρχει η δυνατότητα σε περίπτωση που πάθει κάτι το Tp-Link να μπορώ απλά να ξανανοίξω το wifi του ZXHN και να έχω πάλι ίντερνετ (άρα πρέπει να τρέχει κι αυτό DHCP). Οκ, το home assistant θα "χάσει" τα πάντα σχεδόν αλλά προτεραιότητα έχει η επιβίωση από την παντόφλα και την μουρμούρα. Αυτό το λέω γιατί όντως τις προάλλες κόλλησε το ρούτερ και κοντέψανε να με σκοτώσουν γυναίκα και παιδιά (καραντίνα χωρίς ίντερνετ;;;)

 

Η παρούσα μου διασύνδεση των 2 συσκευών έχει ως εξής:

ZXHN

  1. ZXHN καλώδιο από θύρα Ethernet (όχι την WAN γιατί με αυτή κολλούσε) στο WAN port του Tp-Link. To δίκτυο του ZXHN είναι στο 192.168.1.1 με το wifi κλειστό και DHCP ανοιχτό με range 1.1 έως 1.254
  2. Στο ZXHN έχω βάλει την IP address Tp-Link με DHCP binding στο 192.168.1.2

 

ARCHER C50

  1. Στο WAN Βάζω Static IP με 192.168.1.2 και όλα τα σχετικά (βλ. photo)
  2. Στο LAN βάζω 192.168.0.1 που θέλω για το wifi και για να μην μπερδεύεται με το 192.168.1.1 του ΖΧΗΝ
  3. Στο DHCP βάζω τα ανάλογα (βλ. photo). Μόλις είδα οτι ως Default Gateway έχω το 192.168.0.1 αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Με αυτόν τον τρόπο έχω ίντερνετ (με κάποια περιοδικά "κολλήματα" στο wifi περίπου ενός λεπτού) και σε περίπτωση που "πέσει" το Tp-Link η γυναίκα μου μπορεί να πατήσει το wifi κουμπί πάνω στο ZXHN και το σπίτι να έχει πάλι ίντερνετ. Τα lan στο Tp-Link δουλεύουν κι αυτά μια χαρά με Rasberry Pi και Philips Hue hub.

 

Παρακαλώ τις γνώμες και τις γνώσεις σας. Υπάρχει καλύτερος τρόπος για να συνδέσω τις δυο αυτές συσκευές και να επιτύχω αυτό που θέλω;

Ευχαριστώ πολύ!

 

Υ.Γ. Εαν πάω να συνδεθώ μέσα από το setup του Tp-Link με PPPOE χρησιμοποιώντας τους κωδικούς της Forthnet δεν μου παίρνει IP.

1-WAN settings.png

2-LAN settings.png

3-DHCP settings.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και κακος απανταω σε αυτο το θεμα (στο τελος αναφερω το γιατι ) εν τουτοις παμε.

εχεις τρεις τροπους να παιξεις.

α.pppoe Κληση απο το tp link στο zte. δεν θα παιζει ομως το zte μετα αν χασεις το tp link.

β.pppoe passthrough δηλαδη και το zte να εχει ιντερνετ και το tp link να κανει κληση.δεν θα παιξει διοτι η forthnet δεν θα αφησει το ιδιο Username Να κανει δυο φορες Login(οσο ξερω).

γ. αυτο που εκανες.απο Lan σε wan. ετσι παιζουν και τα 2 απλα εχεις 2 nat  για οποιον συνδεθει στο tp link.

off topic Λυσεις.

πετας το zte 267 Και αγοραζεις κατι σωστο με dual band απο την αρχη.αν εχεις voip αγοραζεις με 20 ευρω νομιζω απο nova to 288 zte που ειναι dual band.

β.δεν χρειαζεται να περασεις απειρες ip που θες να γινουν exclude απο τον dhcp. μπορεις να δωσεις καρφωτα ip σε οτι θες και μετα να βαλεις τον Dhcp να ξεκιναει μετα απο αυτες τις Ip.

 

ps δεν απανταω συνηθως σε 2 κατηρογιες θεματων

α.σε αυτους που γραφουν οτι εχουν προβλημα με το Ping επειδη παιζουν Onine games

και σε αυτους που αναφερουν οτι θα φανε παντοφλα απο την γυναικα.

Internet ειναι μπορει να χαλασει ετσι και αλλιως και εν μεσω καραντινας και να μεινεις και μια βδομαδα και ενα μηνα χωρις ιντερνετ επειδη εκαναν εργα και εκοψαν το καλωδιο.τοσο απλα.να μαθουν να ζουν και χωρις αυτο.για το επειγον ιντερνετ υπαρχουν και αλλες λυσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε @poulinos σε ευχαριστώ για την απάντηση έστω και αν "παραβίασα" τα θέματα που περιέχουν πράγματα στα οποία δεν απαντάς. Όντως ακούγεται λίγο χαζό και κλισέ αυτό με την παντόφλα και όντως το ίντερνετ μπορεί να πέσει για τον οποιοδήποτε λόγο. Όταν όμως πειραματίζομαι εγώ σε αυτό και τα κάνω μαντάρα, ε τότε λογικό είναι να ακούσω και καμία κατσάδα αφού η μ@#%κία είναι δικιά μου (η παντόφλα είναι σχήμα λόγου).

Στην ουσία το πρόβλημα που αντιμετωπίζω και αναρωτιέμαι αν τα έχω συνδέσει και σετάρει λάθος είναι ότι (μερικές φορές) όταν κάνω reboot ή χάνει από διακοπή ρεύματος το Archer C50, σε μερικές συσκευές, π.χ. κινητό, desktop δεν μου δίνει IP με WiFi ενώ σε κάποιες άλλες π.χ. Sony TV, Chromecast, κτλ. είναι ΟΚ. Άλλες φορές δεν δίνει καθόλου DHCP IP addresses σε καμία συσκευή και πρέπει να το κάνω reset σε factory defaults και πάλι από την αρχή.

Μάλλον πέταμα και το Archer μαζί με το ΖΤΕ;  Μήπως οφείλεται στο ότι υπάρχουν όπως είπες 2 NAT? 'Η μήπως να δοκιμάσω να βάλω το ΖΤΕ (μέχρι να το αλλάξω) σε Bridge mode (αλλά πως);

Πάντως κατά την γνώμη σου, ο πιο σωστός τρόπος για τα ρούτερ είναι ο α) που αναφέρεις; (pppoe κληση απο το tp link στο zte)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, MAN0U said:

Φίλε @poulinos σε ευχαριστώ για την απάντηση έστω και αν "παραβίασα" τα θέματα που περιέχουν πράγματα στα οποία δεν απαντάς. Όντως ακούγεται λίγο χαζό και κλισέ αυτό με την παντόφλα και όντως το ίντερνετ μπορεί να πέσει για τον οποιοδήποτε λόγο. Όταν όμως πειραματίζομαι εγώ σε αυτό και τα κάνω μαντάρα, ε τότε λογικό είναι να ακούσω και καμία κατσάδα αφού η μ@#%κία είναι δικιά μου (η παντόφλα είναι σχήμα λόγου).

Στην ουσία το πρόβλημα που αντιμετωπίζω και αναρωτιέμαι αν τα έχω συνδέσει και σετάρει λάθος είναι ότι (μερικές φορές) όταν κάνω reboot ή χάνει από διακοπή ρεύματος το Archer C50, σε μερικές συσκευές, π.χ. κινητό, desktop δεν μου δίνει IP με WiFi ενώ σε κάποιες άλλες π.χ. Sony TV, Chromecast, κτλ. είναι ΟΚ. Άλλες φορές δεν δίνει καθόλου DHCP IP addresses σε καμία συσκευή και πρέπει να το κάνω reset σε factory defaults και πάλι από την αρχή.

Μάλλον πέταμα και το Archer μαζί με το ΖΤΕ;  Μήπως οφείλεται στο ότι υπάρχουν όπως είπες 2 NAT? 'Η μήπως να δοκιμάσω να βάλω το ΖΤΕ (μέχρι να το αλλάξω) σε Bridge mode (αλλά πως);

Πάντως κατά την γνώμη σου, ο πιο σωστός τρόπος για τα ρούτερ είναι ο α) που αναφέρεις; (pppoe κληση απο το tp link στο zte)

α.δεν ειναι τεχνικα λαθος αυτο που εχεις κανει απλα εχεις 2 nat. σε ολες τις περιπτωσεις θα πρεπε να παιζει.το πιο σωστο θα ηταν bridge και pppoe.απο την αλλη δοκιμασε firmware update στο tp link.δυστυχως και το 267 και το tp link δεν ειναι τπτ σοβαρο. αν εχεις voip τοτε παρε το 288.αλκιως μπορεις να παρεις all in one.πχ fritz 7530 που παιζει να βγει σε black friday προσφορα οπως περυσι

δεν θα πρεπε να εχεις τα προβληματα που εχεις κανονικα.μπορεις να δοκιμασεις να κανεις  bridge το zte αλλα δεν ειναι ευκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σημειώσω ότι όλο το τσίγκλισμα με τα ρούτερ ξεκίνησε όταν πήγα να ανοίξω μια θύρα για το home assistant και δεν μπόρεσα με τίποτα! Βέβαια αυτό που προσπαθούσα ήταν με το Virtual Port μέσα από το Tp-Link. Έτσι όμως που τα έχω σετάρει νομίζω ότι αυτό θα έπρεπε να το κάνω μέσα από το ΖΤΕ, σωστά; Αν ξέρεις κάτι για αυτό θα το εκτιμούσα πολύ να μου πεις γιατί είσαι γνώστης.

Και εν τέλει νομίζω ότι και το ΖΤΕ αλλά και το Tp-Link θα πάνε αποθήκη. Voip δεν έχω αλλά εάν πάρω κάτι καινούργιο θα προτιμούσα (για future proofing) ενα ρούτερ με τέτοια δυνατότητα. Αφού ούτως ή άλλως σύντομα όλοι οι πάροχοι θα σπρώξουν την τηλεφωνία προς τα εκεί.

Από αυτά που είπες και με μόνο 20 ευρώ κόστος νομίζω ότι καλό θα ήταν να δοκιμάσω το 288. Είδα από το άλλο θέμα του φόρουμ οτι το έχεις και σου συγχρονίζει καλά. Από μενού/δυνατότητες λέει τίποτα; To 267 το έβρισκα πολύ πολύπλοκο και δύσκολο. Τουλάχιστον ελπίζω να έχει δυνατότητα για παραπάνω απο 10 IP's για DHCP binding...

 

Επεξ/σία από MAN0U
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 14/11/2020 at 19:13, MAN0U said:

Να σημειώσω ότι όλο το τσίγκλισμα με τα ρούτερ ξεκίνησε όταν πήγα να ανοίξω μια θύρα για το home assistant και δεν μπόρεσα με τίποτα! Βέβαια αυτό που προσπαθούσα ήταν με το Virtual Port μέσα από το Tp-Link. Έτσι όμως που τα έχω σετάρει νομίζω ότι αυτό θα έπρεπε να το κάνω μέσα από το ΖΤΕ, σωστά; Αν ξέρεις κάτι για αυτό θα το εκτιμούσα πολύ να μου πεις γιατί είσαι γνώστης.

Και εν τέλει νομίζω ότι και το ΖΤΕ αλλά και το Tp-Link θα πάνε αποθήκη. Voip δεν έχω αλλά εάν πάρω κάτι καινούργιο θα προτιμούσα (για future proofing) ενα ρούτερ με τέτοια δυνατότητα. Αφού ούτως ή άλλως σύντομα όλοι οι πάροχοι θα σπρώξουν την τηλεφωνία προς τα εκεί.

Από αυτά που είπες και με μόνο 20 ευρώ κόστος νομίζω ότι καλό θα ήταν να δοκιμάσω το 288. Είδα από το άλλο θέμα του φόρουμ οτι το έχεις και σου συγχρονίζει καλά. Από μενού/δυνατότητες λέει τίποτα; To 267 το έβρισκα πολύ πολύπλοκο και δύσκολο. Τουλάχιστον ελπίζω να έχει δυνατότητα για παραπάνω απο 10 IP's για DHCP binding...

 

αν παιζεις με το zte ως router και το tp link επισης ως ρουτερ τοτε θες ειτε διπλα Port forward,ειτε στο tp link να κανεις Dmz για να ανοιξουν ολα τα ports είτε να μην παιζει το tp link ως ρουτερ. το 288 ειναι value for money για τα 20 ευρω του.απλα σιγουρεψου οτι το δινουν τοσο.δεν θυμαμαι για dhcp binding. γενικως αν ειναι κατι δινω καρφωτα Ip. εναλλακτικα βαλε το tp link ως access point.να μην παρει απο την θυρα wan,να εχει κλειστο dhcp και να ειναι στο ιδιο δικτυο με το zte.αν το Zte ειναι 192.168.1.1 τοτε το tp link 192.168.1.200 για παραδειγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε @poulinos σε ευχαριστώ για τις πολύ σαφείς και χρήσιμες πληροφορίες σου.

Τελικά δεν έκατσα στα αβγά μου και πήρα το Asus DSL-AC68VG. Ίσως όχι τόσο σοφή επιλογή αφού προς το παρόν είμαι σε Nova ADSL2+ σε Annex A και δεν παίζει ως modem-router.🙁

ΟΚ λέω, δεν πειράζει, το κρατάω για όταν δεήσουν να φέρουν VDSL και ας το βάλω σαν σκέτο ρούτερ όπως είχα βάλει το Archer C50. Δηλαδή με το ZTE να παίζει ως modem με ενεργοποιημένο το NAT και διεύθυνση 192.168.1.1 (αλλά με κλειστό το WiFi) και το Asus να δουλεύει ως router κανονικά με DHCP στην 192.168.0.1. Δεν παίζει όμως.

Η σύνδεση μεταξύ τους είναι Ethernet καλώδιο από το LAN 1 του ZTE στο LAN 1 του ASUS χωρίς κανένα από τα δύο στο WAN, σωστά; (όσο και να διαβάζω δεν μπορώ να καταλάβω πως λειτουργεί το WAN και πως ή αν πρέπει να το χρησιμοποιήσω).

Το θέμα είναι οτι το Archer έπαιξε και είχα και πρόσβαση στο ΖΤΕ αλλά το Asus δεν παίζει με τις ίδιες ρυθμίσεις. Ξέρεις μήπως τι πρέπει να κάνω για να το κάνω να δουλέψει; Σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/12/2020 at 12:03, MAN0U said:

Φίλε @poulinos σε ευχαριστώ για τις πολύ σαφείς και χρήσιμες πληροφορίες σου.

Τελικά δεν έκατσα στα αβγά μου και πήρα το Asus DSL-AC68VG. Ίσως όχι τόσο σοφή επιλογή αφού προς το παρόν είμαι σε Nova ADSL2+ σε Annex A και δεν παίζει ως modem-router.🙁

ΟΚ λέω, δεν πειράζει, το κρατάω για όταν δεήσουν να φέρουν VDSL και ας το βάλω σαν σκέτο ρούτερ όπως είχα βάλει το Archer C50. Δηλαδή με το ZTE να παίζει ως modem με ενεργοποιημένο το NAT και διεύθυνση 192.168.1.1 (αλλά με κλειστό το WiFi) και το Asus να δουλεύει ως router κανονικά με DHCP στην 192.168.0.1. Δεν παίζει όμως.

Η σύνδεση μεταξύ τους είναι Ethernet καλώδιο από το LAN 1 του ZTE στο LAN 1 του ASUS χωρίς κανένα από τα δύο στο WAN, σωστά; (όσο και να διαβάζω δεν μπορώ να καταλάβω πως λειτουργεί το WAN και πως ή αν πρέπει να το χρησιμοποιήσω).

Το θέμα είναι οτι το Archer έπαιξε και είχα και πρόσβαση στο ΖΤΕ αλλά το Asus δεν παίζει με τις ίδιες ρυθμίσεις. Ξέρεις μήπως τι πρέπει να κάνω για να το κάνω να δουλέψει; Σε ευχαριστώ.

to asus  θα εχει 192.168.1.254 και οχι 192.168.0.χ εφοσον δεν χρησιμοποιεις wan

το asus ειναι vdsl,adsl γιατι δεν το βαζεις να κανει τα παντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/12/2020 στις 9:16 ΠΜ, poulinos είπε

to asus  θα εχει 192.168.1.254 και οχι 192.168.0.χ εφοσον δεν χρησιμοποιεις wan

το asus ειναι vdsl,adsl γιατι δεν το βαζεις να κανει τα παντα;

Μακάρι να μπορούσα, αλλά έχω ADSL over PSTN άρα Annex A.

Το Asus DSL-AC68VG είναι Annex B δυστυχώς.

Όσο για την σύνδεση μεταξύ του modem της Forthnet και του Asus τα κατάφερα. Με καλώδιο απο LAN σε LAN. Το κακό είναι με το διπλό NAT που είπες κι εσύ και δεν μπορώ να βρώ πώς ανοίγω port για να δώσω στο Home Assistant (που στην τελική όλα απο εκεί ξεκινησαν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπα να πάρω ένα "όλα σε ένα" γιατί το βρήκα σε καλή τιμή, ήθελα να βελτιώσω το range του WiFi στο σπίτι μου και ευελπιστώ να φέρουν VDSL στο σπίτι μου σύντομα. Η καμπίνα VDSL είναι στα 100 μέτρα αλλά ο χαλκός στον δρόμο μου μέχρι το σπίτι μου είναι χάλια (έτσι τουλάχιστον μου είπε ένας ΟΤΕτζής).

Για τώρα δουλεύει μόνο ως router αλλά αυτό με το διπλό NAT είναι πονοκέφαλος. Μόνο και μόνο διαβάζοντας τον τρόπο να κάνω bridge το ZXHN H267N απλά δεν το επιχειρώ. Μακάρι να το είχαν πιο εύκολο.

 

Επεξ/σία από MAN0U
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 18/12/2020 at 15:52, MAN0U said:

Μακάρι να μπορούσα, αλλά έχω ADSL over PSTN άρα Annex A.

Το Asus DSL-AC68VG είναι Annex B δυστυχώς.

Όσο για την σύνδεση μεταξύ του modem της Forthnet και του Asus τα κατάφερα. Με καλώδιο απο LAN σε LAN. Το κακό είναι με το διπλό NAT που είπες κι εσύ και δεν μπορώ να βρώ πώς ανοίγω port για να δώσω στο Home Assistant (που στην τελική όλα απο εκεί ξεκινησαν)

αν παιζεις με Lan to lan δεν εχεις διπλο nat.δηλαδη το zte ειναι σαν Modem router και κλεινεις το wifi και εχει ip 192.168.1.1 και ανοιχτο τον Dhcp. το asus θα το συνδεσεις σε μια Lan και το μονο που θα πειραξεις ειναι το ασυρματο του και θα του βαλεις Ip 192.168.1.254 με κλειστο dhcp. δεν θα πειραξεις τα Operating modes του ή κατι αλλο.τυπικα μονο firmware update. και δεν θα εχεις διπλα Nat .ολα τα Port forward θα τα κανεις στο zte.το asus θα ειναι σαν ενα dummy αορατο access point(transparent)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/12/2020 στις 12:13 ΜΜ, poulinos είπε

αν παιζεις με Lan to lan δεν εχεις διπλο nat.δηλαδη το zte ειναι σαν Modem router και κλεινεις το wifi και εχει ip 192.168.1.1 και ανοιχτο τον Dhcp. το asus θα το συνδεσεις σε μια Lan και το μονο που θα πειραξεις ειναι το ασυρματο του και θα του βαλεις Ip 192.168.1.254 με κλειστο dhcp. δεν θα πειραξεις τα Operating modes του ή κατι αλλο.τυπικα μονο firmware update. και δεν θα εχεις διπλα Nat .ολα τα Port forward θα τα κανεις στο zte.το asus θα ειναι σαν ενα dummy αορατο access point(transparent)

Φίλε @poulinos σε ευχαριστώ για την απάντηση και τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Το πρόβλημα (και ο λόγος που πήρα άλλο ρούτερ) είναι οτι το ZTE έχει όριο για 10 static IPs και εγώ έχω παραπάνω συσκευές στο δίκτυό μου που θελω να έχουν static IPs (λόγω Home Assistant). Οπότε χρειάστηκε να βάλω μπροστά από το  ZTE το ASUS με ανοιχτό το WiFi και το DHCP του για να δώσω αυτές τις Static IPs στις συσκευές μου.

Παλεύω να βάλω VDSL Cosmote για να κρατήσω μόνο με το Asus DSL-AC68VG και επιτέλους να τελειώνω με το ΖΤΕ.

Σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, MAN0U said:

Φίλε @poulinos σε ευχαριστώ για την απάντηση και τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Το πρόβλημα (και ο λόγος που πήρα άλλο ρούτερ) είναι οτι το ZTE έχει όριο για 10 static IPs και εγώ έχω παραπάνω συσκευές στο δίκτυό μου που θελω να έχουν static IPs (λόγω Home Assistant). Οπότε χρειάστηκε να βάλω μπροστά από το  ZTE το ASUS με ανοιχτό το WiFi και το DHCP του για να δώσω αυτές τις Static IPs στις συσκευές μου.

Παλεύω να βάλω VDSL Cosmote για να κρατήσω μόνο με το Asus DSL-AC68VG και επιτέλους να τελειώνω με το ΖΤΕ.

Σε ευχαριστώ.

γιατι δεν δινεις προσωρινα καρφωτες ip στις συσκευες αυτες (εκτος ευρους dhcp)

αν τα συνδεσεις Lan to lan τοτε εχεις ενα Nat αλλα το asus απλα κανει το ασυρματο.

αν τα συνδεσεις lan to wan τοτε θα παιξει σαν ρουτερ τον Dhcp θα τον κανει το asus απλα θα εχεις 2 nat.

μονο αν εχεις otenet στην παρουσα φαση θα μπορουσες να παιξεις pppoe passthrough για να μην εχεις 2 nat.

αλλιως πρεπει να κανεις bridge το zte και το asus να κανει Κληση Pppoe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...