Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 CPU & Memory Overclocking


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα δοκιμάσω, αν κ πιστεύω ότι οι διαφορές θα είναι στα όρια στατιστικού λάθους. Και καλά τώρα.. κρατάω περισσότερο το 4.850 σε παιχνίδια. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι σε 1440p που παίζω και όλα μαμά να τα αφήσω, ακόμα και μνήμες στα 3200 σφιχτά, δεν υπάρχει κ κάνα σοβαρό θέμα εδώ που τα λέμε. Άντε να κρατήσω ποίο ψηλά τα minimum fps. Ποίο πολύ για χόμπι γίνεται όλο αυτό το ψάξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 636
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, nikpoth είπε

Θα δοκιμάσω, αν κ πιστεύω ότι οι διαφορές θα είναι στα όρια στατιστικού λάθους. Και καλά τώρα.. κρατάω περισσότερο το 4.850 σε παιχνίδια. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι σε 1440p που παίζω και όλα μαμά να τα αφήσω, ακόμα και μνήμες στα 3200 σφιχτά, δεν υπάρχει κ κάνα σοβαρό θέμα εδώ που τα λέμε. Άντε να κρατήσω ποίο ψηλά τα minimum fps. Ποίο πολύ για χόμπι γίνεται όλο αυτό το ψάξιμο.

εγω ειτε βαλω τα καλα cores -10 ξερω γω και τα κακα -25 ειτε ολα -25 θα φαω restart βεβαια εχω τις μνημες ψηλα. Δεν βλεπω παντως βελτιωση στα σκορ απο τον 1.1.0.0 παρολο που το curve ειναι μεγαλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα προηγμένα bios και εγώ restart έτρωγα σχεδόν στα περισσότερα σενάρια. Πάνω από negative 20 ,ούτε για αστείο. Τώρα είναι σταθερό δύο μέρες σερί. Και η μόνη λογική εξήγηση είναι ότι τσιμπάνε σε idle τάση. Δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο. Για αυτό και πολλοί βλέπουν 3-4 βαθμούς πάνω. Μνήμες πάνω από 3800 δεν έχω δοκιμάσει καθόλου, είχα απογοητευτεί με w.error. σε οτιδήποτε πάνω από 3800.  Τα σκόρ γενικά τα βλέπω ελάχιστα ποίο χαμηλά σε σχέση με 1.1.0.0

Επεξ/σία από nikpoth
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στη δική μου περίπτωση με το νέο agesa 1.2.0.0 έχω δει καλύτερη σταθερότητα και καλύτερη απόδοση /freq σε single core
Στο cb20 πριν σε single για να γράψει 646-647 έπρεπε να ανεβάζει τα ρολόγια στο ταβάνι 5100-5150, τώρα τα βγάζει στα ~ 5000
Σε multi core ίσως και να μειώθηκε λίγο δεν είμαι σίγουρος πάντως σίγουρα δεν βελτιώθηκε

Από θερμοκρασίες με την NH-D15S έχω υψηλότερες σε full load multi/single core κατά 5-6c. 
Oi διαφορές ανά ccx είναι ~ 4c
Η θερμοκρασία στον χώρο είναι πάντα σταθερή στους 22 λόγω των μωρών 
 
Από βδομάδα που θα ανοίξουν τα καταστήματα μάλλον θα πάρω την Arctic freezer II 360 δεν θέλω να μπλέξω πάλι με τις courier...

Δυστυχώς όμως ούτε με το νέο bios agesa 1.2.0.0 κατάφερα να σταθεροποιήσω το if στα 3800/1900 με 4 dimms
Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι μετά από μερικές ακόμα προσπάθειες προχθές στα 3800/1900 που δεν έκατσαν το ανέβασα όπως ήταν στα 3866/1933 και εκεί έβγαλε 3 cycles TM5@1usmus_v3 το ξανακατέβασα στα 1900 και δεν έπαιζε αλλά μετά δεν έπαιζε ούτε στα 1933 που πριν είχε τρέξει…

Εδώ και 2 μέρες το έχω με τα παρακάτω settings  και δεν είχα μέχρι στιγμής κάποιο cold reboot σε idle η bsod, μέχρι στιγμής έχω τρέξει μερικά stress tests αλλά δε βρήκα τον χρόνο και διάθεση για gaming.

PBO: 205/140/145
CURVE: -22 all core
+175mhz
3733/1866
Vdim 1.4v

XQo8gX8.png

5mHT0AL.png

Επεξ/σία από Deu164
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με -20 all core  curve και 4066mhz στις μνημες φαινεται σταθερο  αφου εβγαλε photoshop benchmark

1828429889_4066puget.png.d8fa88b5addfc5cbcfcc872e77f41d4c.png

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nikpoth είπε

Plugin είναι αυτό η τρέχει κ standalone?

Πρεπει να εχεις το photoshop ειναι extension .

Εντωμεταξυ λαθος εγραψα ,-15 το ειχα το curve με -20 και 2033 if δεν το βγαζει το photoshop ενω βγαζει ολα τα benchmarks τα γμωστα

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Deu164 είπε

Δυστυχώς όμως ούτε με το νέο bios agesa 1.2.0.0 κατάφερα να σταθεροποιήσω το if στα 3800/1900 με 4 dimms
Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι μετά από μερικές ακόμα προσπάθειες προχθές στα 3800/1900 που δεν έκατσαν το ανέβασα όπως ήταν στα 3866/1933 και εκεί έβγαλε 3 cycles TM5@1usmus_v3 το ξανακατέβασα στα 1900 και δεν έπαιζε αλλά μετά δεν έπαιζε ούτε στα 1933 που πριν είχε τρέξει…

Γενικά πρέπει να παίξεις με custom τάσεις. Τα 4 DIMMs θέλουν περισσότερο ψάξιμο.

Δοκίμασες με τις ίδιες τάσεις που είχε ο άλλος στο oc.net; Χαμηλότερο CLDO_VDDP και ψηλότερο VDDG_CCD;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμασα παλι τον 1.2.0.0 ,τπτ τα νουμερα που εχω με τον 1.1.0.0 με χαμηλοτερο  curve δεν τα ακουμπαω καν. Δεν βρισκω νοημα στο να τον κρατησω.

με τον 1.1.0.0 με -12curve και 170ppt

https://browser.geekbench.com/v4/cpu/15997904

https://www.userbenchmark.com/UserRun/38631558

434355216_1agesa12.png.2980dbda5d42e9291fea9784ff959c85.png

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Δοκιμασα παλι τον 1.2.0.0 ,τπτ τα νουμερα που εχω με τον 1.1.0.0 με χαμηλοτερο  curve δεν τα ακουμπαω καν. Δεν βρισκω νοημα στο να τον κρατησω.

Σίγουρα δεν υπάρχει νόημα, αν δεν υπάρχει βελτίωση κάπου.
Latency μνημών είδες; Οπουδήποτε και αν το δεις aida/maxxmem/geekbench/userbench δεν έχει σημασία, είναι λίγο χειρότερο με αυτόν τον agesa.

Σε μένα για να δουλέψει σαν τον προηγούμενο θέλει πολύ μεγαλυτέρα curves. Δεν έχω βρει πάντως απολύτως καμία αστάθεια τόσες μέρες και τώρα το έχω με +25boost -30all cores. Από επιδόσεις λίγο καλύτερο multi μου δίνει.

Επίσης συσχετισμό της IF με το curve δεν έχω βρει. Μπορεί όμως επειδή την έχω χαμηλά στα 1900. 

*Όχι ότι έχει σημασία αλλά το 3001 που γυρνάς πρέπει να είναι 1.1.8.0. Τι σου λέει η πρώτη σελίδα του bios;

 

@nikpoth Είναι τελείως τυχαίο την στιγμή που παίρνεις το screen, μπορεί να γράψει οτιδήποτε εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως γυρνάω στο 1.1 από 1.1.9.0 για να δω τι παίζει γιατί κάπου κάπου το πιάνει μια τρέλα.. 

και δυστυχώς στην Β550 δεν έχει curve το 1.1.0.0 περίφημα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xoroxronis είπε

Σίγουρα δεν υπάρχει νόημα, αν δεν υπάρχει βελτίωση κάπου.
Latency μνημών είδες; Οπουδήποτε και αν το δεις aida/maxxmem/geekbench/userbench δεν έχει σημασία, είναι λίγο χειρότερο με αυτόν τον agesa.

Σε μένα για να δουλέψει σαν τον προηγούμενο θέλει πολύ μεγαλυτέρα curves. Δεν έχω βρει πάντως απολύτως καμία αστάθεια τόσες μέρες και τώρα το έχω με +25boost -30all cores. Από επιδόσεις λίγο καλύτερο multi μου δίνει.

Επίσης συσχετισμό της IF με το curve δεν έχω βρει. Μπορεί όμως επειδή την έχω χαμηλά στα 1900. 

*Όχι ότι έχει σημασία αλλά το 3001 που γυρνάς πρέπει να είναι 1.1.8.0. Τι σου λέει η πρώτη σελίδα του bios;

 

@nikpoth Είναι τελείως τυχαίο την στιγμή που παίρνεις το screen, μπορεί να γράψει οτιδήποτε εκεί.

δεν θυμαμαι καθολου θα το κοιταξω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...